امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هشتم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته هشتم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم (بخش اول)

اکنون شما مادر مهربان ، به هفته هشتم بارداری قدم گذاشته اید، اما هنوز هم روند صعودی ترشح هورمون ها را از بوی بدنتان که افزایش یافته است، احساس خواهید کرد. در هفته هشتم از ماه دوم بارداری، اندازه سینه های شما بزرگتر شده و همچنین شما مجبور به تخلیه مثانه خود در دفعات متعدد می باشید. حتی در این دوران، گاهی اوقات نیز می خواهید تقریبا تمام آن چه را که خورده اید بالا بیاورید.
در حال حاضر، نوسانات خلقی در شما ممکن است کمی پایین آمده باشد، با این حال به یاد داشته باشید که این خصوصیات در هر زن باردار نسبت به زن باردار دیگر متفاوت خواهد بود. اگر شما یکی از زنانی بودید که انجام بارداری در شما از طریق کروزلوکس نبوده است، شما در زمان گذراندن این مراحل و در برخورد با تغییراتی که در بدنتان اتفاق افتاده، یک زن کاملا شاد و سرحال خواهید بود. تنها دلیل راحتی برای شما باید این باشد که اثبات شده است علائم بارداری با مادر شدن شما، به زودی از بین خواهد رفت و خوشبختانه هیچ گونه عوارض جانبی در جنین شما نخواهد گذاشت.

تغییرات بدن مادر در ماه دوم بارداری - هفته هشتم :

شما ممکن است در طول هفته هشتم بارداری، شروع به احساس فشار و سفتی در قسمت پایین شکم خود نمایید که این علائم، نشان دهنده رشد سریع جنین و نیاز به فضای بیشتر برای رشد او خواهد بود. رحم شما، در حال حاضر به مثانه فشار بیشتری وارد می کند که باعث می شود شما اغلب احساس نیاز به تکرر ادرار پیدا کنید. همچنین ممکن است در هفته هشتم بارداری، درد و گرفتگی عضلات در ناحیه شکم شما به وجود آید و این دردها، شما را در مراحل اولیه بترساند. علاوه بر این، در هفته هشتم بارداری، سینه های شما در حال رشد بوده و آماده ی شیردهی به نوزادتان در هنگام تولد خواهد شد، هر چند در این مرحله، جنین داخل رحم شما فقط به اندازه یک تمشک است. وزن بسیاری از زنان باردار، تا اندازه ای در اولین ماه بارداری افزایش خواهد یافت. اگر شما رگه های تیره ای بر روی پوست سینه های خود مشاهده کردید، وحشت نکنید، چون این رگه ها نشان دهنده واریس نیستند. در واقع، این اتفاقات در نتیجه افزایش جریان خون در رگ های خونی سینه های شما در دوران بارداری خواهد بود.
شما می توانید در هفته هشتم بارداری، تغییر در رنگ پوست خود را که تیره تر شده است، مشاهده نمایید. تیره شدن پوست در دوران بارداری، به دلیل افزایش گردش خون در بدن مادران می باشد. نوک سینه ها و غدد کوچک در آرئول سینه ها، کاملا برجسته شده و ممکن است شروع به ترشح colostrums - ماده زرد غلیظ- نماید که با عنوان "شیر اکتان بالا" شناخته می شود.

hafte-hashtom-bardari5.jpg

علائمی که در هفته هشتم بارداری دیده می شود:

فهرست علائمی که ممکن است شما در ماه دوم بارداری-هفته هشتم خود تجربه کنید، به شرح زیر است:
• ویار صبحگاهی
• تهوع و استفراغ
• تکرر ادرار
• رشد و ایجاد تغییراتی در سینه ها که قابل مشاهده است
• گرفتگی و درد در قسمت تحتانی شکم
• افزایش ولع خوردن در تعدادی از مواد غذایی و بیزاری از برخی مواد غذایی
• تنگی نفس
• سوزش سردل
• افزایش ترشحات واژن
• نفخ شکم
• یبوست و تنبلی روده
• سرگیجه
• سردرد
• به وجود آمدن کم خونی
در مقالات قبلی، در مورد برخی از علائم هفته ششم بارداری و هفته هفتم بارداری بحث شده است. اجازه دهید در این مقاله، علائم بیشتری در مورد هفته هشتم بارداری را بررسی کنیم. این علائم عبارتند از:

1. کم خونی در ماه دوم بارداری :

کم خونی دوران بارداری، نوعی از کم خونی است که تنها در دوران بارداری رخ می دهد، و با عنوان کم خونی فیزیولوژیک طبیعی شناخته شده است. اما در روش های سنتی، این بیماری هم یک کم خونی واقعی تلقی می شود. با این حال حتی اگر هم کم خونی را یک بیماری عادی در نظر بگیریم، نمی توان عوارض جانبی آن را در سلامت جنین و مادر نادیده گرفت.
علت کم خونی در دوران بارداری، می تواند افزایش حجم پلاسمای خون در بدن مادر باردار باشد. دراغلب موارد، تعداد گلبول های قرمز تولید شده در خون مادران باردار بیشتر شده و با افزایش آن ها، خون رقیق شده و سیگنال هایی را به مغز او ارسال خواهد کرد، که علت به وجود آمدن کم خونی در دوران بارداری خواهد بود. بدن شما با احساس خستگی، به این علائم پاسخ می دهد. به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک مادر باردار، با مصرف مکمل های ویتامینی که پزشکتان تجویز نموده می توانید با این بیماری مقابله کنید.

hafte-hashtom-bardari3.jpg

2. یبوست در دوران بارداری :

تحرک روده ها در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن زنان باردار به خصوص در ماه دوم بارداری رخ می دهد، کاهش خواهد یافت. به همین دلیل مدفوع از طریق روده ها تحت فشار قرار نمی گیرد و دفع آن مانند قبل انجام نمی شود که همین عامل باعث ایجاد یبوست در دوران بارداری خواهد بود. آب موجود در مدفوع در روده ها جذب شده و آن را سخت و خشک کرده که این عامل حرکات آن را مشکل ترخواهد نمود. احساس یبوست در مجموع، همراه با دردسرهای دیگر بارداری بسیار ناراحت کننده می باشد. خوشبختانه شما مادر باردار، اگر مایعات و فیبر فراوان مصرف نمایید، می توانید با مشکل بروز یبوست در این دوران مقابله کنید.

3. سردرد سه ماه اول بارداری :

سردرد یکی دیگر از ویژگی های مشترک بین زنان باردار ، در سه ماهه اول بارداری است. این سردردها در زنانی که قبل از شروع دوران بارداری، مشکلات میگرن داشته اند، ممکن است ایجاد شده و با گذشتن هر روز از بارداری، افزایش یابد. پیدا کردن عواملی که باعث سردرد شما در دوران بارداری می شود، شما را در پیشگیری از آن یاری خواهد کرد. بروز این بیماری بیشتر بر اثر اختلال در خواب، مصرف ناکافی آب و یا داشتن یک رژیم غذایی اشتباه در مادران باردار است که می تواند منجر به سردردهای شدید در دوران بارداری شود. لازم است به یاد داشته باشید که هیچ وقت در این دوران، داروهای ضد درد را بدون مشورت با دکتر خود استفاده نکنید.

hafte-hashtom-bardari6.jpg

4. افزایش ترشحات واژن در ماه دوم بارداری :

افزایش تغییرات هورمونی که در بدن زنان باردار اتفاق می افتد، شامل اندام های تناسلی آن ها هم خواهد بود. از این رو امری غیرمعمول نیست که ترشحات واژن در دوران بارداری افزایش یافته باشد. مهم این است که بدانید این افزایش و تخلیه ترشحات تنها به دلیل بارداری بوده و علت آن وجود برخی از عفونت ها در بدنتان نیست. زمانی که در دوران بارداری، هر کدام از علائم زیر را در واژن خود مشاهده نمودید باید خیلی احتیاط کنید، چون نشانه ها، علامت وجود عفونت در واژن شما خواهد بود. این نشانه ها عبارتند از:
• درد در منطقه واژن
• سوزش واژن
• بوی ناخوشایند در منطقه واژن
• وجود خون در داخل ترشحات
• ایجاد خارش در منطقه واژن
اگر شما در دوران بارداری برخی از علائم ذکر شده در بالا را در بدن خود مشاهده کنید، زیاد نگران نشوید. زیرا علائم بیماری های دوران بارداری در هر زنی با زنان دیگر متفاوت است. برخی از زنان، سختی اثر بارداری را بیشتر از دیگران احساس می کنند.

مادر و جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم (بخش دوم) را حتما دنبال کنید.

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. محمدی

سلام م . در هفته هشتم بارداری هستم. و خیلی حالم بده هیچی نمیتونم بخورم همش حالت تهووع دارم میشه بگید این عادیه یانه

 1. مامانم    محمدی

سلام
عادی هستش سعی کن از زنجبیل , بیسکویت, آبمیوه های طبیعی , و نان خشک استفاده کنی رفته رفته این حالت ها کم میشه

 1. مریم

سلام خسته نباشید من در هفته ۷ بارداری سنو گرفتم دکتر گفت که قلب بچه ۴ روز پیش خوب بوده الان ۴ روزه که دیگه سقط شده و من هیچ علائمی ندارم قبلش هم اصلآ سنو نگرفتم اولین سنو هم بوده خواستم ببینم میشه قلب بچه اصلآ تشکیل نشده باشه؟

 1. رویا

سلام خسته نباشید من هفته هشتم بارداریمه ولی امروزبدون اینکه کمردردیادردشکمی داشته‌باشم خونریزی کردم آیا امکان داره سقط کرده باشم

 1. مامانم    رویا

سلام
اگر خونریزی زیاد بوده حتما به پزشک مراجعه کنین

 1. مامانی کوچولو

ممنون خیلی از سوالاتم برطرف شد

 1. مامانم    مامانی کوچولو

شاد باشید

 1. مینا

سلام خسته نباشید من هفته هشتم بارداری هستم موقع که ادرار میکنم بعد از ادرار لکه های قهوه ای روی دستمال میبینم ولی بعدش دیگه نیستن یعنی فقط موقع ادرار برام این اتفاق میفته آیا طبیعیه یا باید به دکتر مراجعه کنم

 1. مامانم    مینا

سلام
حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. مینا

سلام و خسته نباشید , من در هفته هشتم بارداریم هستم , رفتم دکتر برای سونوگرافی دکتر بهم گفت قلب جنین نیست و صدا نمیده , آیا ممکنه قلب دیرتر تشکیل بشه؟

 1. کارشناس مامانم    مینا

سلام عزیزم , معمولا قلب جنین در هفته هفتم دیده میشه , اما به احتمال اینکه لقاح دیر انجام شده میتونین یه هفته هم صبر کنید و سونوگرافی را تکرار نمایید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location