معایب و عوارض خودارضایی | آیا استمنا فایده هم دارد؟

خودارضایی

دین مقدس اسلام كه از جانب خداوند و آفريدگار بشر است، خودارضایی را امری حرام و ناپسند ذكر كرده و در برابر آن موضع مخالف گرفته است. در تعبيرات اسلامي , استمناء به عنوان ازدواج با خود ذكر شده كه مورد نهي است. قرآن كريم مي‌فرمايد: هر كسی با غير همسرش شهوتش را دفع كند از تجاوز كاران است.

پيامبر گرامي اسلام ـ صلّی الله عليه و آله ـ فرمود: «ناكح الكف ملعون؛ كسی كه خود ارضائی كند، ملعون است».

فارغ از مباحث مذهبی استمنا یک فعالیت معمول است. این کار یک روش طبیعی و ایمن برای کشف بدن، احساس لذت و از بین بردن تنش های جنسی است.

علی رغم مباحثی که مطرح می‌شود در واقع هیچ عارضه جانبی مضر از نظر جسمی در این کار وجود ندارد، اما این کار بیش از حد می تواند به روابط و زندگی روزمره شما آسیب برساند.

عوارض جانبی خودارضایی

استمنا هیچگونه عوارض جانبی مضر ندارد. با این حال ، برخی از افراد ممکن است در مورد آن احساس گناه کنند یا در مورد خودارضایی مزمن مشکلاتی داشته باشند. برخی از افراد به دلیل اعتقادات فرهنگی ، معنوی یا مذهبی ممکن است در مورد این عمل احساس گناه داشته باشند.

اعتیاد به خودارضایی

برخی از افراد می توانند به این کار اعتیاد پیدا کنند و می کنند. اگر استمنا باعث شود موارد زیر شود یعنی شما به آن معتاد شدید: 

 • از کارهای روزمره یا کاری خود صرف نظر کنید
 • برنامه ها را با دوستان یا خانواده لغو کنید
 • رویدادهای مهم اجتماعی را از دست دهید

اعتیاد به استمنا می تواند به روابط شما و سایر قسمت های زندگی آسیب برساند. انجام مداوم این کار ممکن است کار یا تحصیل شما را قطع کند ، که می تواند بهره وری را کاهش دهد. همچنین ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند ، زیرا شما به اندازه گذشته با عزیزانتان وقت نمی گذرانید یا به نیازهای آنها توجه نمی کنید.

 اگر نگران هستید که ممکن است به این کار اعتیاد داشته باشید ، با پزشک یا مشاور خود در مورد راه های کاهش استمنا صحبت کنید. گفتگو درمانی می تواند به شما در کنترل اعتیاد کمک کند. همچنین می توانید با جایگزینی آن با سایر فعالیت ها ، این کار را کاهش دهید. بار دیگر که تمایل به این عمل داشتید ، سعی کنید روش های زیر را پیش بگیرید:

 • رفتن به جای دیگر
 • نوشتن در یک ژورنال
 • وقت گذراندن با دوستان
 • قدم زدن

خودارضایی

آیا خودارضایی باعث کاهش حساسیت جنسی می شود؟

برای زنانی که اختلال عملکرد جنسی دارند ، تحریک افزایش یافته - از جمله استمنا - می تواند به افزایش میل و حساسیت جنسی کمک کند. دو مطالعه در سال 2009 نشان داد که استفاده از ویبراتور در زنان و مردان با افزایش میل ، تحریک و عملکرد کلی جنسی مرتبط است. بر اساس همین مطالعات ، زنان همچنین افزایش ترشحات جنسی را گزارش کردند ، در حالی که مردان عملکرد نعوظ بهتری را نشان دادند.

استمنا به دلیل تکنیک در مردان می تواند بر حساسیت در هنگام رابطه جنسی تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که محکم گرفتن یک آلت تناسلی مرد در حین استمنا می تواند احساس جنسی و لذت را کاهش دهد.

متخصصان بهداشت جنسی توصیه می کنند برای بازگرداندن سطح حساسیت در حین رابطه جنسی ، روش خود را در حین استمنا تغییر دهید.

فواید خودارضایی

این کار یک فعالیت جنسی سالم است. این کار مزایای زیادی برای سلامت جسمی و روانی شما دارد. مطالعات محدودی در مورد مزایای استمنا وجود دارد ، اما مطالعاتی در مورد رابطه جنسی و تحریک وجود دارد. تحقیقات و گزارش های حکایتی نشان می دهد که تحریک جنسی ، از جمله تحریک از طریق استمنا ، می تواند به شما کمک کند:

 •  استرس جمع شده را برطرف کنید
 • بهتر بخوابید
 • روحیه خود را تقویت کنید
 • آرام باشید
 • احساس لذت کردن
 • گرفتگی را تسکین دهید
 • تنش جنسی را آزاد کنید
 • رابطه جنسی بهتری داشته باشید
 • خواسته ها و نیازهای خود را بهتر درک کنید
 • زوجین همچنین ممکن است برای کشف خواسته های مختلف ، و همچنین جلوگیری از بارداری ، همدیگر یا خودشان را ارضا کنند
 • لذت بردن از خود همچنین به شما کمک می کند از عفونت های مقاربتی (STIs) پیشگیری کنید

خودارضایی و سرطان پروستات

برخی تحقیقات نشان می دهد که انزال منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد ، اگرچه پزشکان دقیقاً از علت آن اطمینان ندارند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان که حداقل 21 بار در ماه انزال می کنند حدود 20 درصد کاهش می یابد. یک مطالعه در سال 2003 همچنین رابطه مشابهی بین انزال مکرر و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات را کشف کرد. البته هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد انزال به طور منظم از سرطان پیشرفته پروستات محافظت می کند.

خودارضایی در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث می شود میل جنسی زنان باردار افزایش یابد. این کار راهی مطمئن برای از بین بردن تنش های جنسی در دوران بارداری است. لذت بردن از خود ممکن است به کاهش عوارض بارداری مانند کمردرد نیز کمک کند. در هنگام ارگاسم و بعد از آن ممکن است احساس گرفتگی خفیف ، نامنظم یا انقباضات Braxton-Hicks داشته باشید.

استمنا یک روش سالم ، طبیعی و ایمن برای تمرین خودمراقبتی و بهبود سلامتی شماست. این عمل ممکن است فواید زیادی برای ذهن و بدن شما داشته باشد. با وجود احتمال اعتیاد ، هیچ عارضه جانبی مضر وجود ندارد.

عوارض خودارضایی چیست؟

این عمل در دین اسلام حرام است اما از نظر علمی تا به حال تحقیقی در خصوص عوارض آن ثابت نشده است، البته اعتیاد به استمنا ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد کند.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/