چگونه پس از سقط جنین روحیه خود را حفظ کنیم؟

rsw_1280

در این مقاله، به زنان کمک خواهیم کرد تا نکاتی را که باید پس از انجام سقط جنین انجام دهند، شناسایی نموده و احساسات خود را از لحاظ روحی که با تجربه ناخوشایند از دست دادن جنین خدشه‌دار شده است، بهبود دهند.

برای اطلاع از چگونگی جلوگیری از سقط جنین این مطلب روش هاي جلوگيری از سقط جنین را بخوانید

سلامت روانی زنان، بعد از سقط جنین:

 از دست دادن جنین در دوران حاملگی، موجب بروز احساسات منفی در مادران می‌شود. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

1- وارد شدن شوک به بدن مادر و انکار سقط جنین:

زمانی که سقط جنین در بدن مادری رخ می‌دهد، بدن او در طول روند بهبودی، در حالت شوک قرار می‌گیرد. به همین دلیل، در برخی موارد ممکن است مادر از دست دادن جنین خود را  انکار کند.

2- احساس گناه و خشم بعد از سقط جنین:

برخی از زنان ممکن است خود را بعد از سقط جنین سرزنش کنند. پس، به عنوان خانواده و اطرافیان چنین افرادی هرگز وسوسه نشوید که آن‌ها را سرزنش کنید. البته این حرف‌ها برای برخی افراد به نظر بی‌معنی می‌آید، اما ممکن است حسادت آن‌ها را برانگیخته و علیه دیگر زنان باردار تحریک کند. به همین دلیل، هرگز  نفرت خود را بر علیه زنانی که با سقط جنین مواجه شده‌اند، نشان ندهید.

3- افسردگی و اضطراب مادر بعد از سقط جنین:

بعضی از زنان ممکن است بعد از سقط جنین خود به بیماری افسردگی مبتلا شوند، بروز اختلال افسردگی در بین این مادران بسیار شایع است. بروز این حس باعث احساس شدید ندامت و ماندگاری غم و اندوه برای دوره‌های طولانی در ذهن فرد شده و ممکن است علاقه او را به همه چیز از بین ببرد. برای همین، می‌توان ادعا کرد که مادران در چند هفته بعد از سقط جنین ممکن است با  احساسات مختلفی روبرو شوند که به شرح زیر می‌باشند:

 • مادر، بعد از سقط جنین، تحریک‌پذیر شده یا همراه با حس ناامیدی، بی‌حوصله و غمگین می‌شود؛ بروز حس تهی بودن در ذهن این افراد بسیار بالا است.
 • مادر، بعد از سقط جنین، احساس خستگی شدید داشته و حتی حوصله صحبت کردن با اطرافیان را هم ندارند.
 • مادر، بعد از سقط جنین، احساس خواب‌آلودگی یا بی‌خوابی شدید خواهد کرد.
 • افزایش شدید اشتها یا از بین رفتن کامل آن؛ یعنی این افراد یا خیلی گرسنه‌اند یا اصلاً گرسنه نیستید.
 • مادر، بعد از سقط جنین، مضطرب بوده و با بروز استرس شدید، حس بی‌ارزش بودن می‌کند.
 • مادر، بعد از سقط جنین، با کاهش تمرکز در روند تصمیم‌گیری‌های خود مواجه شده و در یادآوری برخی چیزها دچار مشکل می‌شود.
 • مادر، بعد از سقط جنین، تمایل به خودکشی داشته و با دردهای ناگهانی عضلات بدن مواجه می‌شود.

البته زیاد نگران نباشید، زیرا اگر به عنوان مادری که جنین خود را از دست داده است، به دنبال راه‌هایی برای خروج از این حالات سخت باشید، می‌توانید دوباره به آغوش خانواده برگشته و برای بارداری دوباره خود اقدام کنید.

بازیابی ذهنی زنان پس از سقط جنین:

سقط جنین داخل رحم زنان باردار نه تنها باعث ایجاد ترس و وحشت در بدن این افراد می‌شود، بلکه می‌تواند آن‌ها را به لحاظ احساسی بسیار شکننده و ضعیف بکند. البته روش‌های مؤثری برای مقابله با این احساسات منفی در زنانی که برای اولین بار جنین خود را از دست داده‌اند، وجود دارد که برای استفاده از مزایای این روش‌ها فرد باید وضع خود را درک کرده و باور کند که هر اتفاقی افتاده، تقصیر او نبوده است. روش‌های مؤثر برای بازیابی ذهنی زنان در دوران پس از سقط جنین عبارتند از:

برای اطلاع از علائم سقط جنین این مطلب علل و علائم سقط جنین را بخوانید

1- به عنوان مادری که جنین خود را سقط کرده است، خودتان را سرزنش نکنید:

سقط جنین اغلب بر اثر بروز اختلال کروموزومی در بدن مادر باردار رخ می‌دهد؛ نمی‌تواند تنها به دلیل غفلت مادر باشد. بنابراین، هرگز نباید خود را به خاطر گذشته سرزنش کنید؛ به جای آن با خانواده خود همراه شده و در آینده‌ای نزدیک برای داشتن فرزندی جدید برنامه‌ریزی نمایید.

2- مشاوره کردن با دکتر متخصص زنان و زایمان می‌تواند به شما کمک کند:

 پزشک متخصص زنان و زایمان اولین کسی است که می‌تواند شرایط زنان را بعد از سقط جنین درک کرده و عمق تراژدی را دریابد. بنابراین، در این دوران فقط سعی کنید از این افراد باتجربه کمک بخواهید. دکتر، دلایل رخ دادن سقط جنین را به شما توضیح داده و وجود عوارضی مانند کیست تخمدان‌ها، بیماری‌های رحمی و استرس بیش از حد را در بدن شما پیدا می‌کند تا با حامله شدن دوباره، غم از دست دادن جنین را به فراموشی بسپارید.

3- دوری کردن مادران از استرس، در دوران بعد از سقط جنین:

تمرکز بیش از حد زنان بر روی دردهای جسمی و روانی بعد از سقط جنین، روند بهبود این افراد را متوقف خواهد نمود. به عنوان یک خانم جوان و بی‌تجربه به خاطر داشته باشید که هورمون‌های بدن شما در حال حاضر با عدم تعادل مواجه بوده و به زمان زیادی برای برگشتن به حالت عادی نیاز دارند. با این حال، اگر میزان تحریک‌پذیری بدن خود را کنترل نموده و مؤدبانه با اطرافیان خود برخورد می‌کنید، بدانید که بدن شما در مسیر بهبودی قرار گرفته و زمان زیادی را صرف این کار نخواهید کرد.

4- شناسایی دلیل احساسات مختلف زنان، بعد از سقط جنین:

 اگر دلیل بروز احساسات مختلف در بدن خود را شناسایی کنید، می‌توانید با مشکل سقط جنین که قبلاً آن را تجربه کرده‌اید، کنار بیایید. برای این کار، لازم است بدانید که آیا شما در مورد داشتن کودک دیگر در آینده ناامید شده‌اید؟ یا این که بیش از 35 سال دارید؟ و در مورد حاملگی ناموفق قبلی، خود را مقصر می‌دانید؟ هر آنچه که هست، با خودتان صادق باشید تا بدانید چه عواملی بیشتر شما را تحریک می‌کند. در واقع، شما باید درک کنید که نمی‌توانید مشکل را تا زمانی که دلیل آن را بدانید، حل کنید.

5- صحبت کردن با دیگران:

هنگامی که خانمی با موضوع بسیار مهمی مانند سقط جنین برخورد می‌کند، باید بتواند تمام احساسات منفی خود را از بین ببرد. برای این کار، لازم است او با کسی صحبت کرده و اگر دوست، خانواده یا فرد حرفه‌ای را می‌شناسد، از او در این مورد کمک بگیرد. بسیار طبیعی است که در چنین شرایطی، شما احساس بیگانگی کرده و خودتان را در یک گوشه حبس کنید. در چنین مواردی، کمک اطرافیان مخصوصاً همسر فرد را نباید نادیده گرفت. به یاد داشته باشید که همسر شما هم فرزند خود را از دست داده است. پس، صحبت کردن با او کمک‌کننده بوده و کمی از سنگینی بار این غم را از روی شانه‌های شما برمی‌دارد.

6- ورزش کردن ، بعد از سقط جنین:

وقتی به عنوان یک زن توانستید بعد از سقط جنین سلامت فیزیکی بدن خود را به دست بیاورید، سعی کنید با انجام تمرینات ورزشی سبک بدن خود را قوی کنید. ورزش کردن، اندورفین را که نوعی هورمون شادی است، در بدن آزاد کرده و می‌تواند به شما در مقابله با استرس کمک کند. پس، توصیه می‌کنیم که شما تمرینات ورزشی ملایم مانند پیاده‌روی را شروع کرده و سپس به انجام تمرینات ورزشی سنگین روی بیاورید. اما برای مطمئن شدن از روند بهبودی خود، بهتر است قبل از انجام  هر حرکت ورزشی با پزشک معالج خود صحبت کنید.

7- استفاده از داروهای مختلف و دنبال کردن روند درمانی بعد از سقط جنین:

اگر مدت زمانی پس از سقط جنین در معرض افسردگی قرار گرفته باشید، پزشک متخصص زنان و زایمان ممکن است برای درمان عوارض ناشی از سقط جنین در بدن شما، روش‌های درمانی مختلفی را پیشنهاد کند. این روش‌ها عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی که علائم افسردگی را در بدن فرد بیمار کاهش می‌دهند.
 • استفاده از روان‌درمانی که به فرد کمک می‌کند تا با غم و اندوه از دست دادن فرزند خود مقابله نماید.
 • روش درمانی الکتروشوک (ECT) که برای درمان موارد شدید افسردگی مورد استفاده قرار گرفته و با ارسال جریان الکتریکی به مغز بیمار، او را مداوا می‌کند.

البته هیچ زنی نباید اجازه دهد تا از دست دادن جنین در او احساس افسردگی به وجود بیاورد. ولی در صورت ابتلا به این مشکل باید به موقع درمان شده و از این وضعیت بیرون بیایید. پس، نباید از انجام هر گونه تلاش برای بیرون آمدن از این احساسات و برگشتن به زندگی عادی خود غفلت نمود؛ باید در هر زمان مراقب سلامتی خود باشید.

نکات احتیاطی برای زنان، پس از سقط جنین:

شما به عنوان زنی که با سقط جنین مواجه شده است، باید اقدامات احتیاطی خاصی را برای بهبود وضعیت بدن خود دنبال کنید تا بتوانید از لحاظ فیزیکی و ذهنی درمان شده و به زندگی عادی خود برگردید. در بسیاری از موارد، انجام اقدامات احتیاطی از وقوع حوادث آینده و از دست رفتن بارداری‌های مجدد جلوگیری می‌کند. این نکات احتیاطی عبارتند از:

 • سعی کنید تا زمانی که حداقل دو دوره از چرخه قاعدگی کامل را تجربه نکرده‌اید، حامله نشوید.
 • در دوران پس از سقط جنین، از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده نموده و از مصرف مواد غذایی مانند گوشت خام، پنیر نرم، مواد غذایی فرآوری شده اجتناب کنید، زیرا این نوع مواد خوراکی می‌تواند به کودک درون رحم شما آسیب برساند.
 • ورزش کردن منظم و حفظ وزن در یک حد متعادل می‌تواند بدن شما را با بارداری دوباره سازگار کند.
 • از مصرف الکل و کشیدن سیگار در دوران بارداری و بعد از سقط جنین اجتناب کرده و مصرف مواد غذایی کافئین‌دار را در برنامه روزانه خود محدود نمایید .
 • پس از مشاوره با دکتر معالج خود، انواع ویتامین‌های پیش از بارداری و مکمل‌هایی مانند اسید فولیک را به طور مرتب دریافت کنید.
 • اگر درجه حرارت بدن شما بالا است، آن را نادیده نگیرید، زیرا ممکن است علامتی از وجود عفونت بعد از سقط جنین در بدن شما  باشد که می‌تواند باعث ناباروری شما شود.
 • از ترشحات واژن خود که به حالت غیرطبیعی است، در دوران پس از سقط جنین غفلت نکنید.
 • از انجام مقاربت جنسی با همسر خود تا زمانی که عوارض ناشی از سقط جنین در بدن شما بهبود نیافته است، خودداری کنید.

در نهایت،  به خاطر داشته باشید تا زمانی که به خوبی مراقب خودتان نباشید، زخم‌های شما التیام نخواهد یافت.

برای خداحافظی از سقط جنین این مطلب 3 راه برای خداحافظی با سقط جنین مکرر را بخوانید

چه مدت  طول می‌کشد تا بدن زنان، پس از سقط جنین بهبودی کامل خود را به دست آورد؟

لازم است بدانید که چندین ماه طول می‌کشد تا بدن مادر بعد از سقط جنین کاملاً بهبود یابد. با این حال، خونریزی واژینالی ممکن است تا یک هفته طول کشیده و درد ناحیه پایین شکمی مادر نیز تا دو روز بعد از سقط جنین ادامه داشته باشد. با همه این توصیفات، فراموش نکنید که دوره بهبودی کامل زنان به میزان رابطه عاطفی بین مادر و جنین از دست رفته بستگی دارد.

با این حال، بروز مشکل سقط جنین نمی‌تواند زندگی زوجین را برای همیشه خراب کنید، زیرا آن‌ها فرصتی دوباره برای درک بهتر بدن خود داشته و با در نظر گرفتن شرایط پزشکی، می‌توانند برنامه‌های مناسبی در آینده برای بارداری دوباره خود داشته باشند. برخی از زنان ممکن است زمان زیادی را برای بارداری دوباره خود نیاز نداشته باشند. در حالی که بعضی دیگر به زمان بسیار کوتاهی نیاز دارند تا بتوانند خود را از این درد دور کنند. هر چه باشد، شما و همسرتان باید صحبت کنید و احساسات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. داشتن ذهن و جسم قوی به زودی به شما کمک خواهد کرد!

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

حرفی نمانده?? برای کسی که رویایش خاکسترشده
خدایا خودت آرامم کن!??

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/