امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری(بخش اول)

آنچه در هفته شانزدهم رخ میدهد را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته شانزدهم خواندید ، در ادامه اتفاقاتی که در هفته هفدهم می افتد را خواهید خواند.

شما مادر باردار، احتمالا احساس وحشتناکی در مورد عرق کردن در دوران بارداری خود داشته باشید. اما به یاد داشته باشید شما تنها کسی نیستید که در طول دوران بارداری خود، از این احساس رنج می برید. در ادامه این مقاله برخی خبرهای خوب را در مورد رشد فرزندتان برای شما بیان خواهیم کرد. لازم است بدانید که رشد کامل غدد عروقی جنین داخل رحم شما در هفته هفدهم بارداری اتفاق می افتد که از ویژگی های برجسته این دوره از بارداری است. همچنین، خوب است بدانید که این قسمت از بدن جنین تا آخر عمر او کاملا کاربردی خواهند بود.
در حالی که شما مادر باردار ، با گذر زمان آرام آرام تعادل عاطفی خود را به دست می آورید، تغییرات جسمی به وجود آمده در بدنتان هم کم کم شروع به کاهش خواهد نمود. حتی اگر جنین شما هنوز خیلی کوچک باشد، شکمتان روز به روز بزرگ شده و در نتیجه با رشد خود، مرکز ثقل بدن شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین، به یاد داشته باشید که مراقبت نمودن از خودتان برای تامین امنیت جانی و روحی شما مادر باردار و جنین داخل رحمتان امری الزامی است. لازم است بدانید که افتادن ناگهانی مادر در در دوران بارداری، مخصوصا در هفته هفدهم بارداری ، می تواند تهدیدی جدی برای زندگی او و سلامتی فرزندش به شمار آید.

تغییرات بدنی مادر باردار در هفته هفدهم بارداری :

در هفته هفدهم بارداری، شکم مادر کم کم شروع به بزرگ شدن خواهد کرد که شما هم مانند اغلب مادران باردار آن را دوست داشتنی تلقی خواهید نمود. دوستان و خانواده شما که تا امروز خیلی کنجکاو بودند و می خواستند بزرگ شدن شکم شما و رشد جنینتان را به خوبی احساس کنند، آن را به وضوح مشاهده خواهند کرد. اما خوب است به عنوان مادر باردار بدانید که صرف نظر از این تغییرات ظاهری، اعضای داخلی بدن شما هم باید خود را با تغییرات درونی و بیرونی تطبیق داده و در مورد احساسات خود، تصمیم گیری کند.
از شروع هفته هفدهم بارداری تا هفته بیستم این دوران ممکن است وزن شما به عنوان یک مادر باردار یک پوند در هر هفته افزایش یابد که با این حساب شما می توانید تا پایان دوران بارداری خودتان نزدیک به 4 الی 6 پوند اضافه وزن به دست آورید. با افزایش شدید رشد جنین در داخل رحم مادر، استخوان ها، عضلات و مفاصل مادر باردار هم شروع به تغییر خواهد نمود تا خود را با رشد جنین و بزرگ شدن او که همراه با تغییرات فیزیکی زیادی است، تطبیق دهد. لازم است بدانید که شروع این تغییرات در هفته هفدهم بارداری، ممکن است به گرفتگی عضلات و تورم پاها، ظاهر شدن رگ های واریسی و کمر درد در مادر باردار منجر شود.

تغییرات پوستی مادر در هفته هفدهم بارداری :

لازم است بدانید که علائم کششی که در هفته هفدهم بارداری در پوست مادر باردار ایجاد می شود، ممکن است در ظاهر قابل مشاهده نباشد، اما تحریک شدن پوست و خارش آن می تواند یک نشانه مخصوص از رشد جنین و پارگی پوست مادر باشد. همچنین، به وجود آمدن یک خط تیره که از ناف تا ناحیه تناسلی مادر باردار کشیده می شود، هم علائم دیگری از هفته هفدهم بارداری می باشد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که کشش پوست در نواحی سینه ها و شکم که اکنون حالت خارش و تحریک دارند، هم نمی تواند علائمی از آسیب جدی به سلامتی شما و یا فرزندتان باشد. بهتر است که شما به عنوان یک مادر باردار، زیاد نگران نشوید، چون واقعیت این است که این حالات همیشگی نبوده و به زودی خواهند گذشت.

رحم در حال رشد مادر در هفته هفدهم بارداری:

لازم است بدانید که رحم مادر هم در هفته هفدهم بارداری دچار تغییر شکل زیادی خواهد شد. چون در حال حاضر، با بزرگ شدن رحم این عضو در حال پر کردن منطقه لگنی مادر باردار بوده و در نتیجه فشار زیادی را به روده های او وارد خواهد کرد. این تغییرات ممکن است اعضای داخل شکم شما مادر باردار را دچار تغییرات کند. به نظر می رسد که با ورود مادر باردار به هفته هفدهم بارداری خود، بالای رحم او در حال گرد شدن است، طوری که با رشد بیشتر جنین این برآمدگی هم بیشتر خواهد شد. گرد شدن قسمت بالای رحم، می-تواند احساس لذت بخشی را در مادر باردار ایجاد کند. اما فراموش نکنید که به زودی و با نزدیک شدن وقت زایمان، اندازه شکم مادر در ابعاد ناراحت کننده ای بزرگ خواهد شد و ممکن است نگاه کردن به آن، باعث شود تا مادر باردار در مورد در آینده خود، انقباضات رحمی شدید در طی روند زایمان طبیعی و حتی روز زایمان هم دچار استرس و اضطراب شود.
خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که چون رحم شما روز به روز در حال رشد می باشد، ممکن است تغییراتی در روش راه رفتن شما هم ایجاد کند و منجر به کمر درد و دیگر ناراحتی های فیزیکی در بدنتان گردد. اما، فراموش نکنید که تمام این حالات ناراحت کننده گذرا بوده و پس از چند ماه، به طور کامل از بین خواهند رفت.
همچنین، در داخل رحم مادر باردار، تقریبا روز به روز بر ضخامت جفت افزوده هم می شود و این قسمت از بدن مادر به طور خستگی ناپذیری به ارائه اکسیژن و مواد مغذی برای رشد جنین و دفع مواد زائد از بدن او می پردازد.

پوشیدن لباس بارداری در هفته هفدهم بارداری :

وقتی که شما مادر باردار وارد هفته هفدهم بارداری خود می شوید، ممکن است بخواهید با در نظر گرفتن شرایط بدنی خودتان لباس های شل تر و راحت تری را انتخاب کنید تا به هیچ وجه صدمه ای به شکم شما و فرزندتان وارد نشود. این زمان از بارداری، دوره ای است که دیگر تمام مادران باردار باید از لباس های تنگ و کفش های پاشنه بلند خود دور شوند، چرا که استفاده از این نوع لباس ها و کفش ها باعث می شود تا مادر باردار نتواند تعادل خود را حفظ کند و در نتیجه کنترلی بر روی درد پاهایش هم نخواهد داشت. همچنین، می توان ادعا کرد که آپارتمان نشینی و زندگی در طبقات بالا، دشمن سرسخت سلامتی مادر باردار و فرزند داخل رحم او در این دوران محسوب می شود،پوشیدن لباس بارداری مناسب میتواند به مادر بیشتر کمک کند.

bardar-651-1.jpg

سیاتیک یا دردهای عصبی مادرا در هفته هفدهم بارداری :

دردهای عصبی یا سیاتیک، یکی دیگر از ناراحتی هایی می باشد که ممکن است مادران باردار با ورود به هفته هفدهم بارداری خود آن را تجربه کنند. خوب است بدانید که این مشکل به صورت دردهای متناوب در پاهای مادران باردار به وجود می آید، چون بزرگترین عصبی که در بدن هر فرد وجود دارد، عصب سیاتیک می باشد، که عملکرد حسی و حرکتی را در بخش پایین بدن فراهم می کند. به خاطر این که این عصب از زیر پاها عبور می کند، پس رشد جنین و بزرگ شدن رحم مادر در دوران بارداری، فشار زیادی را بر روی این اعصاب او وارد می کند، که سبب بروز احساس درد در شدید پاهای مادر باردار خواهد شد.

سرگیجه مادران باردار در هفته هفدهم بارداری:

روی دادن حالت سرگیجه در مادران باردار در برخی از اوقات امری کاملا طبیعی است، چون تطبیق دادن بدن مادر باردار با تغییرات به وجود آمده در ماه های گذشته کار آسانی نبوده است. پس، به یاد داشته باشید که بدن شما مادر باردار سعی می کند تا به آرامی خود را با تغییرات به وجود آمده و موقعیت جدید بدن وفق دهد. فراموش نکنید که انجام دادن رفلکس های عادی مانند ایستادن، نشستن و یا دراز کشیدن با آرامش و بدون هر گونه حرکت ناگهانی، می تواند در این مورد کمک کننده باشد.

گرسنگی و میل شدید مادر باردار به خوردن در هفته هفدهم بارداری:

شاید خوب است فکر کنیم که این افزایش اشتهای مادر باردار، حس انتقامی است که پس از پایان یافتن دوره تهوع و استفراغ ویار صبحگاهی و بازگشت او به دوره آرامش اتفاق می افتد. آیا به عنوان یک مادر باردار از خالی نمودن یخچال خانه خود احساس گناه می کنید؟ و یا از خوردن مواد غذایی که جزئی از سهم شریک زندگیتان است، احساس خوبی ندارید؟ بهتر است همه این تقصیرات را به گردن فرزند خود بیاندازید که با ورود به دوران جهش رشدی خودش باعث رسیدن سیگنال هایی به مغز مادر باردار خود برای دریافت بیشتر مواد غذایی می شود.
اما شما مادر باردار به یاد داشته باشید که جنین شما بیش از حد کوچک است و نمی تواند بین انتخاب های درست و غلط، تصمیم گیری عاقلانه ای بکند. ولی شما خودتان می توانید با نگاهی دقیق به اقدامات احتیاطی، از افزایش وزن بیش از حد خودتان در این دوره حساس از زندگی جلوگیری کنید. رسیدن به این هدف کار آسانی است. چون هنوز زمان خوردن مواد غذایی برای دو نفر فرا نرسیده است، ممکن است شما خود را با دو برابر خوردن مواد غذایی دچار پرخوری کنید که هیچ استفاده ای هم برای جنین شما نخواهد داشت. به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که محصولات غذایی حتی در زمان حاملگی هم خیلی بی رحم هستند و می توانند سبب بروز مشکلات بزرگی در بدن شما و رشد جنینتان شوند. پس، سالم غذا خوردن و اجتناب از مصرف مواد غذایی غیر ضروری را حتی در دوران بارداری خود هم فراموش نکنید، چون مصرف بیش از حد مواد غذایی مضر در این دوران، سوخت و ساز چربی ها و حرکت بدن را مختل خواهند کرد.

احساس حرکات جنین در هفته هفدهم بارداری:

اگر شما مادر باردار با ورود به هفته هفدهم بارداری خود، باز هم جان دار بودن و روح بخشی جنین و یا تکان ها و لرزش های او را در شکم خود احساس نمی کنید، بهتر است زیاد مراقب خود باشید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که شما باید قبل از رسیدن به هفته بیستم بارداری خود، حرکت فرزندتان را باید به طور کامل احساس نمایید. اما خوب است این نکته را هم فراموش نکنید که برخی از جنین ها در طول روز، بسیار فعال تر هستند، در حالی که بعضی دیگر از آن ها با کمی دست و پا زدن، خسته شده و دوست دارند که استراحت کنند. در واقع می توان ادعا کرد که تمام نشانه های جنین ها تقریبا با هم متفاوت است. حرکت و لگد زدن جنین در داخل رحم به شما مادر باردار اثبات می کند که او دیگر فردی مستقل و باشعور است. این لحظات پرجنب و جوش فرزند در رحم مادر می تواند به بروز احساسات عاطفی شدید بین مادر باردار و جنین منجر شود. درک تمام جزئیات حرکتی جنین توسط مادر، در چگونگی شکل گرفتن احساسات او نسبت به فرزندش، می تواند موثر باشد. همان طور که شما مادر باردار برای اولین بار از احساس حرکت جنین در شکم خود لذت برده اید، بدانید که بعد از این هم درک این حرکات و رشد مداوم فرزندتان می تواند برایتان لذت بخش باشد، طوری که حتی اگر فرزند شما برای اولین بار راه رفتن را تجربه کند، شما دوست خواهید داشت تا در مورد احساسات خود از اولین تماس حرکتی در رحم خود با او و دیگران حرف بزنید. همه این حرف هایی که به فرزندتان خواهید گفت، نشان می دهد که چقدر او را دوست دارید.

zayman-tabiy-v2.jpg

ترشح شیر مادر در هفته هفدهم بارداری:

به عنوان مادر باردار به خاطر بسپارید که با ورود شما به هفته هفدهم بارداری خود، چون پستان های شما خود را آماده شیردهی نوزاد می کنند، تولید یک مایع زرد رنگ و غلیظ در آن ها شروع خواهد شد و حتی ممکن است در برخی مواقع هم از نوک سینه های شما نشتی داشته باشد. اما شما به عنوان یک مادر باردار باید در حال حاضر، چند ماهی هم برای پرستاری واقعی و شیر دادن به فرزند کوچک خود صبر کنید.

علائم و نشانه های هفته هفدهم بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار با ورود به هفته هفدهم بارداری خود، باید علائم و نشانه های بارداری را در فرم های جدیدی که برخی از آن ها ناراحتی های ناشی از تغییرات فیزیکی در بدن شماست، تجربه کنید. با ورود به این هفته از دوران بارداری، ممکن است علائم اولیه بارداری در شما به طور کامل فروکش کرده باشد. این در حالی است که بسیاری از علائم و نشانه های جدید دیگری که از رشد جنین داخل رحم شما و بزرگ شدن شکمتان نشات می گیرد، در این هفته ها اعضای بدن شما را درگیر خود خواهند نمود. شما به عنوان مادر باردار ی که وارد هفته هفدهم بارداری خود شده است، باید با موارد زیر روبه رو شوید، که عبارتند از:
• یبوست
• هموروئید
• بروز نفخ و گاز معده
• سوزش سر دل مادر باردار
• درد در رباط های دو طرف رحم مادر باردار
• گرفتگی عضلات پاها
• كمر درد
• سرگیجه
• بزرگ شدن و رشد شکم مادر باردار
• بزرگ شدن سینه های مادر باردار
• تغییرات ایجاد شده در پوست مادر
• به وجود آمدن اشتهای زیاد در مادر باردار

 تغییرات جنین در هفته هفدهم را در مادر و جنین در ماه پنجم بارداری - هفته هفدهم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته 17هم هستم هنوز وونطوری ک میگن بچه م تکون نخورده فقط درحد یک لرزش نرم بوده جنسیتشم مشخص شده پسله میخواستم راهنیم کنید درچند هفتگی احساسش میکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حرکت جنین بعد از 20 هفتگی زیاد مشخص میشه ولی اگه چاق باشین شاید کمتر احساسش کنی حرکتشو عزیزم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته هفده بارداری هستم.این هفته برم سونو جنسیت جنین معلوم میشه یا باید تااخر هفته بیست بمونم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعد از هفته 16 معمولا جنسیت مشخص میشود.

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته ۱۷ بارداری هستم و تا الان ۷ کیلو کاهش وزن داشتم و دو ماه و نیم بودم که جنسیت بچم مشخص شد.و هنوز حالت تهوع شدید دارم حتی داروی ضد تهوع رو هم بر میگردونم و نمیتونم داروهای تجویز پزشک رو هم مصرف کنم .دعا کنید واسم ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
زنجبیل و بیسکوئیت و نون خشک میتونه کمک کننده باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام همسرمن خیلی پسمل دوس داره واسم دعا کنین منم هفته۱۷هفته۱۷هستم و هفته بعد جنسیت نی نی مشخص میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هرچی خدا بخواد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مامانای گل در مورد رشد جنین که دارین میگن باید بگم که بستگی به رشد بچه داره الان من 16 هفتمه و بچم 150 گرمه

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام من هفته هفدهم هستم و لگن درد دارم دکتر گفته ک جفتم پایینه خیلی نگرانم لطفا کمک کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کمتر حرکت کنید و بیشتر دراز بکشید و از بالش وسط پا استفاده کنید، با ماساژ دادن جنین میتونید کمی به سمت بالا هدایتش کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من الان در هفته 16 م بارداری هستم میخواستم بدونم در هفته 17 که وارد بشم قد و وزن جنین به طور طبیعی چقدر میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , زمانی که وارد هفته هفدهم بارداری خود می شوید، وزن فرزند شما حدود 140 گرم (حدود 5 اونس) بوده و اندازه طول او هم 12 الی 14 سانتی متر خواهد بود.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location