امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته دوازدهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته دوازدهم بارداری(بخش اول)

در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته یازدهم آنچه که در هفته یازدهم رخ می دهد را خواندید ، در ادامه به بررسی ماه دوازدهم بارداری می پردازیم ، با ما باشید.

مشخصات درونی شما به عنوان مادر باردار در حال رسیدن به یک نقطه عطف بزرگ از دوران بارداری است، چون شما اینک وارد هفته دوازدهم بارداری خود می شوید و کم کم می خواهید ماه سوم بارداری را وداع بگویید. هفته گذشته، از هفته آینده شما وارد سه ماهه دوم بارداری خود خواهید شد که کمتر استرس زا بوده و با عنوان دوره ماه عسل بارداری شناخته شده است. در حال حاضر جنین شما تقریبا از منطقه رشد بحرانی عبور کرده و گام های بزرگی در حوزه رشد خود برداشته است. بهتر است بدانید که از هفته دوازدهم بارداری به بعد جای هیچ نگرانی برای مادر و فرزند او وجود نخواهد داشت. همچنین، از این به بعد پنهان کردن خبر خوب بارداری از دوستان و خانواده کار مشکلی خواهد بود. به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید که این هفته از بارداری یک دوره خاص نیست اما می توان گفت شرایط جنین شما امن و مطمئن شده است. شانس سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری بسیار پایین خواهد بود. تقریبا تمام ارگان های مهم در بدن جنین شما رشد یافته و جفت مراقب تمام نیازهای او بعد از این خواهد بود. اما با این حال، همه مادران باردار نیازمند انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری هستند. همچنین، فراموش نکنید که داشتن یک رژیم غذایی سالم و آرامش ذهنی، برای اطمینان از رشد مناسب جنین در رحم مادر بسیار ضروری و مفید خواهد بود.

تغییرات بدن مادر در ماه سوم بارداری هفته دوازدهم :

در هفته دوازدهم بارداری، اندازه کمر مادر شروع به زیاد شدن خواهد کرد و او دیگر نمی تواند لباس های چسبان قبل از دوران بارداری خود را استفاده کند. اکنون زمان آن رسیده است که تا وقت زایمان، برای بیرون رفتن از خانه برای خود فکر لباس های راحتی باشد. همچنین، برای داشتن یک احساس خوب، شما می تواند کیف و کفش راحت را هم به لیست خرید خود در این دوره اضافه نمایید، هر چند که وجود آن ها هیچ ربطی به اندازه بدن مادر ندارد.
با گذشت هفته یازدهم بارداری رحم مادر به اندازه ای رشد کرده است که در حال حاضر می توان بزرگ شدن آن را در بالای استخوان شرمگاهی احساس کرد.
در حالی که بسیاری از علائم وحشتناک چند هفته گذشته بارداری تا حالا در بدن مادر فروکش کرده است، اما این نکته را به یاد داشته باشید که شما هنوز هم باید با سوزش سردل تا پایان دوره حاملگی خود مقابله کنید. همچنین، در این وضعیت احتمال بروز سوء هاضمه و افزایش اسید معده هم از بین نخواهد رفت، همه این مشکلات باعث می شود که شما مادر باردار، احساس سوزش سردل و گلو را مانند تیری رها شده تا پایین استخوان سینه خود احساس کنید. با به وجود آمدن چنین شرایطی، شما دوباره احساس پشیمانی و ناراحتی از باردار شدن خواهید کرد، اما بهتر است بدانید که افزایش هورمون ها دلیل بروز این ناراحتی ها خواهد بود. اگر شما یکی از مادران خوش شانس باشید، از بروز این مشکلات تا آخر دوران بارداری خود در امان خواهید ماند، چون زمانی که حجم رحم زیاد می شود، دیگر بروز این شرایط اجتناب ناپذیر خواهد بود.
امواج ترشح هورمونی که باعث به وجود آمدن هر دو اختلال عاطفی و جسمی در شما شده بود، در حال حاضر شروع به آرام شدن و افت خواهد کرد. به عنوان یک مادر باردار از وجود این مشکلات نگران نباشید، زیرا اگر چه هنوز هم اثرات آن ها را تجربه می-کنید، اما به شما قول می دهیم که با رعایت نکات بهداشتی دوران بارداری این عوارض به زودی به اندازه کافی آرام خواهند شد.
متاسفانه با این که در هفته دوازدهم بارداری، برخی از علائم بارداری در حال کاهش خواهند بود، اما سردرد و سرگیجه در حال افزایش شدیدی می باشد. پس، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که امکان دارد شدت این علائم، از این به بعد افزایش یابد.
همچنین، شما خواهید دید که در هفته دوازدهم بارداری، ترشحات واژن به مقدار بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد نمود. به این ترتیب بدن مادر حامله به طور طبیعی از آلوده شدن به عفونت های مختلف محافظت خواهد شد.

hafte-davazdah-bardari2.jpg

سایر علائمی که ممکن است در هفته دوازدهم بارداری دیده شود:

• کم شدن آب بدن
• افزایش استرس و اضطراب
• کاهش سطح قند خون
• اختلالات بینایی
حالا که شما به عنوان یک مادر حامله، از علائم هفته دوازدهم بارداری آگاه شدید، باید بدانید که چه باید بکنید. اگر علائم بارداری در هفته دوازدهم بارداری ادامه داشته باشد و یا اگر علائم اولیه بارداری همراه با لکه بینی یا خونریزی کم مشاهده شود، حتما با پزشک معالج خود برای رد کردن بارداری مولار و حفظ سلامت فرزند خود مشورت کنید.
زمانی که در طول فرآیند لقاح در روند آن اشتباهی رخ دهد، باعث ایجاد ناهنجاری در سلول هایی خواهد شد که باعث رشد جفت می شوند. در زندگی یک زن باردار اگر مایل شدن رحم به سمت چپ و مولار شدن آن درمان نشده باشد، می تواند تهدیدی جدی برای سلامتی مادر و فرزندش باشد. هر چند مولار شدن بارداری خوش خیم هست، اما می تواند فراتر از رحم هم گسترش یافته و برای مادر بسیار خطرناک باشد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید این نقص در مراحل اولیه، به دلیل تداوم علائم عصبی در بارداری احساس نمی شود. همچنین، زیاد نگران نباشید، چون بروز بارداری مولار در بین زنان حامله بسیار نادر است، به همین علت ادامه یافتن علائم آن هم یک اتفاق نادر خواهد بود. همیشه به یاد داشته باشید که هر زن بارداری دارای واکنش های منحصر به فردی در مدت زمان و حتی شدت علائم و نشانه های اولیه بارداری خواهد داشت. بهتر است به عنوان یک مادر حامله آگاه باشید که هفته دوازدهم بارداری، برای انجام آزمایش ژنتیک و تعیین خطر نقص عضو در هنگام تولد، بهترین موقع است. همچنین به عنوان یک مادر باردار، طبیعی است که شما احساس ترس و اشتباه در مورد بروز این مشکل داشته باشید، پس برای رهایی از این احساسات با دکتر معالج خود در این باره حرف بزنید.

در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دوازدهم (بخش دوم)  آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی در هفته دوازدهم بارداری برای تشخیص اختلالات جنین توضیح داده شده است.