مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری | آخرین سونوگرافی بارداری

هفته بیست و یکم بارداری جنین در هفته 21 بارداری به اندازه یک کاسنی فرنگی یا کاهوی کوچک است

از این پس و با آغاز هفته بیست و یکم بارداری خود، باید سعی کنید تا به پیاده روی های کند اردک وار خود عادت کنید، چون شما مجبور هستید تا نوزده هفته دیگر و یا حتی مدت بیشتری به همین منوال، زندگی کنید. علاوه بر این، در مورد دست و پا چلفتی شدن خودتان و روش راه رفتن جدیدتان هرگز احساس گناه نکنید، تنها به یاد داشته باشید که تمام این موارد گذرا هستند.

علائم هفته بیست‌ و یکم بارداری

حالا که شما به نیمه دوم از دوران بارداری خود رسیده اید، شاهد تغییرات باور نکردنی در بدن خود و فرزند داخل رحمتان خواهید بود. در ادامه این مقاله، تغییراتی را که در بدن یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و یکم بارداری رخ می دهد، بیان خواهد شد، که مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

 • اینک اندازه شکم مادر حامله در هفته 21 بارداری او به حدی رسیده است که او دیگر نمی تواند آن را از دوستان و اطرافیان خود پنهان کند، مگر این که با کمک لباس های گشاد، برای این پنهان کاری تلاش مضاعفی کند.
 • شما مادر باردار، در این دوره از زندگی خود و فرزندتان، تغییرات زیادی را در ظاهر شکم و ناف خود مشاهده خواهید کرد. شاید هم شما جزو مادرانی باشید که در حال حاضر و با ورود شما به هفته بیست و یکم بارداری، هنوز شکمتان تخت به نظر برسد. اما به زودی جنین در حال رشد شما، با بزرگ تر شدن فضای زیادی را در داخل رحمتان اشغال نموده و آن را به سمت بیرون فشار خواهد داد.
 • معمولا در این هفته از دوران بارداری، رحم مادر باردار در حالت درازکش نزدیک به 2/1 اینچ بالاتر از ناف او قرار می گیرد، که در این صورت، مادر باردار خود می تواند به وضوح این برآمدگی را بر روی شکمش احساس نماید.
 • با ورود مادر حامله به این هفته از بارداری، نه تنها فقط شکم او رشد کرده و بزرگ می شود، بلکه ممکن است سینه های او هم بزرگ شده و در برخی موارد هم پاها و یا دست های مادر باردار متورم به نظر خواهد رسید.
 • لازم است به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که میانگین افزایش وزن شما در هفته بیست و یکم حاملگی ، حدود 15 پوند است. همچنین باید بدانید که در این دوران هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید از غذا خوردن با اشتهای زیاد جلوگیری کرده و آتش اشتها را در بدن خود خاموش گرداند.
 • علاوه بر این تغییرات، برخی از تحولات دیگری هم که بیشتر مادران حامله در طول این هفته از بارداری بارداری خود احساس خواهند کرد، عبارتند از:

گرفتگی عضلات و درد شدید

با ورود مادر حامله به هفته بیست و یکم بارداری تغییرات زیادی در بدن او رخ خواهد داد که از جمله این تحولات می توان افزایش درد بدن و گرفتگی عضلات بدن، به ویژه در پاهای او را نام برد. آغاز این هفته از بارداری وقت مناسبی است تا مادر حامله، پاهای خود را مثل یک ملکه همیشه کمی بالاتر از سطح بدن خود قرار دهد. همچنین، به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که با افزایش وزن و ورود به هفته های بالاتر از دوران بارداری خود شما باید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و آپارتمان نشینی هم تا حد امکان خودداری کنید. علاوه بر این ها هر مادر بارداری در هفته 21 بارداری به منظور حفظ سلامتی خود و رشد مناسب فرزند داخل رحمش باید از لباس های راحتی و گشاد استفاده کند.

افزایش شور و نشاط در خلق و خوی مادر

معمولا با آغاز نیمه دوم از دوران بارداری هر مادری، حس صلح و امنیت در او تقویت می شود. زمانی که یک مادر حامله از نیمه اول دوران بارداری خود عبور کرد، یک نقطه عطف بزرگ در زندگی او نمایان خواهد شد، طوری که تغییرات اساسی و مثبتی در خلق و خوی او بروز خواهد کرد. در واقع، می توان ادعا کرد که با آغاز هفته بیست و یکم بارداری، بسیاری از مادران ممکن است بر خلاف اوایل دوران بارداری خود، دوباره کنترل خلق و خوی خود را به دست بگیرد.

غیر از موارد مثبت فوق، در برخی از مادران باردار ممکن است علائم و ناراحتی های نیمه اول دوران بارداری باز هم ادامه یافته و آن ها را زحمت بیاندازد. اما، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در حال حاضر، بدن شما به راحتی در حال مقابله با این علائم است. خوب است بدانید که با ورود مادران حامله به این هفته از بارداری خود، سوزش سر دل در آن ها ادامه خواهد یافت، چون رحم همچنان با رشد خود فشار شدیدی را به سمت بالا وارد می کند. همچنین، در هفته 21 بارداری انقباضات رحمی هم در مادران باردار افزایش خواهد یافت.

بروز کلاسما یا ماسک حاملگی

نگاه کردن به ظاهر یک مادر حامله در هفته بیست و یکم بارداری، شما را متوجه کلاسما خواهد کرد، که با عنوان "ماسک حاملگی" شناخته شده است. همچنین، برخی پزشکان این تغییر را با نام "ملاسما" یا "Chlosma" نیز می شناسند. در واقع، کلاسما یک بیماری پوستی در دوران بارداری است که به صورت نقاط و لکه های تیره بر روی پوست صورت مادر باردار ظاهر می شود. این مشکل، به دلیل افزایش رنگ پوست مادر باردار که ناشی از تغییرات هورمونی در بدن او است، اتفاق می افتد که به طور معمول، بیشتر گونه ها و پیشانی مادر را پوشش می دهد.

زیاد نگران نباشید، چون این مشکل فقط 50 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پس، این احتمال خوب هم وجود دارد که شما در میان این مادران نباشید. از کلاسمای دوران بارداری می توان با پوشاندن صورت توسط کرم های ضدآفتاب و حفاظت پوست از اشعه های مستقیم خورشید جلوگیری کرد. به یاد داشته باشید که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مستقیم نور خورشید، شانس ابتلا به این لکه های تیره را در مادران باردار افزایش خواهد داد.

افزایش احساس تشنگی

همان طور که می دانید، افزایش اشتها در دوران بارداری هر مادری، امری طبیعی است . از این رو، کمی هم افزایش تشنگی مادر باردار دور از انتظار نخواهد بود. اما اگر شما مادر حامله، احساس کردید که افزایش ناگهانی در میزان تشنگی شما روی داده است و این تشنگی، با تیره شدن رنگ زرد ادرار شما همراه باشد، بدانید که بروز این علائم می تواند نشانه ای از بروز کم آبی بدن در بارداری باشد.

مصرف مایعات در بارداری

شما مادر باردار به خاطر داشته باشید که در این هنگام، مقدار زیادی مایعات بنوشید تا آب بدن شما را تامین کند، چون کم شدن آب بدن برای یک مادر باردار، به ویژه در هفته بیست و یکم بارداری اصلا خوب نیست و می تواند بدن مادر و فرزند داخل رحم او را دچار بحران کند.

خوب است این نکته را هم به یاد داشته باشید که با افزایش تشنگی در بدن شما، احتمال ابتلا به دیابت دوران بارداری و نیاز به دفع ادرار هم در بدن شما افزایش می یابد. پس در صورت بروز چنین شرایطی در اسرع وقت اختلالات به وجود آمده را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید تا بدین طریق هم از خود و هم فرزندتان محفاظت کنید.

درد شدید در شکم

شما مادر باردار ، درد شکم و رحم خود را از اوایل دوران بارداری می توانید به یاد داشته باشید. اما داشتن درد شکم و انقباضات شدید رحمی در طول سه ماهه دوم دوران بارداری یک مادر باردار می تواند به خوبی، مبتلا شدن مادران حامله به بیماری پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) را آشکار کند.

مادران باردار باید بدانند که بیماری پره اکلامپسی، یک نوع بیماری بسیار خطرناک بوده و زمانی که جفت، وظایف خود را به درستی انجام ندهد، اتفاق خواهد افتاد. در هنگام ابتلا به این نوع بیماری، به منظور جلوگیری از هر گونه آسیب دائمی به جنین در حال رشد داخل رحم، مادر باردار نیاز به درمان فوری خواهد داشت. نکته مهم دیگر در مورد بیماری پره اکلامپسی این است که بدون عملکرد درست و مناسب جفت، جنین از اکسیژن و مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد خود هم محروم خواهد ماند.

خطر مبتلا شدن مادران باردار به بیماری پره اکلامپسی در سه ماهه دوم دوران بارداری افزایش می یابد. اما به شما مادر باردار، نگران سلامتی خود و فرزندتان نباشید، زیرا تا به حال هیچ آسیبی جدی از این بیماری در مراحل اولیه گزارش داده نشده است. یکی از نشانه های بارز بیماری پره اکلامپسی در مادران باردار، فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار این مادران می باشد. اما ممکن است شما مادر باردار، فورا از به وجود آمدن این علائم آگاه نشوید، چون اطلاع از وجود آن ها و اندازه گیری تغییرات به وجود آمده در بدن، توسط خود مادر باردار، بسیار سخت است. بنابراین، شما می توانید در هفته بیست و یکم بارداری مراقب علائم ثانویه این بیماری باشید، که عبارتند از:

 • افزایش ناگهانی تورم در ناحیه پاها و دست های مادر باردار
 • به وجود آمدن تورم در صورت مادر باردار
 • ایجاد حالت تهوع و استفراغ در مادر باردار
 • تیر کشیدن درد در قسمت فوقانی شکم و یا درست از وسط قسمت زیر دنده های مادر حامله
 • بروز سردرد شدید در مادر باردار
 • ایجاد تاری دید در مادر باردار
 • احساس چشمک زدن چیزی، قبل از اینکه مادر چشم های خود را باز کند.

افزایش درجه حرارت بدن

به طور معمول لازم نیست که هر فردی، در حالت عادی و در هر زمانی با مشاهده افزایش حرارت بدن و تغییر در میزان جیوه دماسنج خود، با عجله و نگرانی خود را به پزشک برساند، اما با آغاز دوران بارداری، یک مادر حامله حتی با مشاهده افزیش اندکی در دمای بدن خود، نیاز به مشاوره با پزشک معالجش خواهد داشت، تا از بروز هر گونه آسیب جدی در مورد رشد جنین و سلامتی خودش جلوگیری کند.

همچنین، بروز تب در مادران باردار ممکن است ناشی از وجود نوعی عفونت در بدن آن ها باشد. وجود عفونت در بدن مادران باردار هم برای جنین و هم برای خود مادر می تواند خطرناک باشد. پس، به عنوان یک مادر باردار برای امنیت بیشتر فرزندتان حتما با دکتر معالج خود مشورت کنید. استفاده منظم و دقیق از داروهای تجویز شده توسط دکتر معالج و استراحت مادر باردار تا زمانی که احساس کند حالش بهتر شده و درجه حرارت بدن او، بار دیگر نرمال گردیده است، بسیار مهم خواهد بود.

تب در بارداری

خونریزی مادر

به عنوان یک مادر باردار لازم است به خاطر بسپارید که خونریزی واژینال در دوران بارداری به خصوص در هفته بیست و یکم بارداری، از هر نوعی که باشد، نباید نادیده گرفته شود. حتی در صورتی که خود مادر اطمینان داشته باشد که خطری او و فرزند داخل رحمش را تهدید نمی کند، هم حتما باید این موضوع را به اطلاع دکتر معالج خود برساند. در برخی مواقع، هورمون هایی که باعث به وجود آمدن عادت ماهانه در مادر می شوند، با آغاز دوران بارداری هم به تغییرات خود ادامه خواهند داد که این تغییرات باعث زیاد شدن فشار بر در رحم مادر و لکه بینی یا خونریزی واژینالی در او خواهد شد. خوب است بدانید که این شرایط، یک وضعیت بی ضرر است و احتمال دارد در دوران بارداری بیشتر مادران رخ دهد.

تغییرات بدن و رحم در هفته 21 بارداری

با آغاز هفته بیست و یکم بارداری، افزایش ترشح هورمون های بارداری نه تنها به برآورده شدن نیازهای جنین در حال رشد کمک می کنند، بلکه ساختار بدنی مادر باردار را هم تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که در این هفته از دوران بارداری احتمال دارد تغییراتی مانند شل شدن تمام مفاصل استخوان ها، افزایش حجم خون، تغییر مرکز ثقل بدن و یا نوسانات فشار خون در بدن شما به وجود آید. همچنین، در این دوران با بزرگ شدن اندازه شکم مادر باردار ، موقعیت های ناراحت کننده و مشکلات خواب زیادی هم در بدن او به وجود می آید.

به عنوان مادر باردار لازم است به خاطر بسپارید که اکنون، جنین داخل رحم شما با ورود به این هفته، صبر و شکیبایی شما را با فعالیت زیاد و لگد زدن به دیواره ی رحم آزمایش خواهد کرد. در چنین شرایطی به شما مادر باردار توصیه می شود تا به این واقعیت فکر کنید که به زودی و در یک چشم به هم زدن، دوره بارداری شما تمام شده و نوزادتان به دنیا خواهد آمد. پس سعی کنید به عنوان یک مادر باردار تا آن جا که می توانید استراحت کرده و نیروی بدنی خود را افزایش دهید. همچنین بهتر است تا از لحظه لحظه این دوران زندگی خود با تحت نظر نگه داشتن میزان وزنتان تا رسیدن زمان زایمان لذت ببرید.

تغییرات جنین در هفته بیست و یکم بارداری

دقت کردن به تمام ضربات قوی و سقلمه هایی که جنین در این هفته از بارداری بارداری، به شکم مادر خود وارد می کند، ممکن است مادر باردار را به تعجب وا دارد. با ورود مادر حامله به هفته، اندازه جنین داخل رحم او روز به روز تغییر کرده و این روند رشد، بر روی اندام های حرکتی او نیز تاثیر خواهد گذاست. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که با بزرگ شدن فرزندتان، اندام های حرکتی او به حدی قوی می شوند که ضربات آن ها بر روی دیواره رحم مادر به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. همچنین، در هفته بیست و یکم بارداری رشد مهبل (واژن) در جنین های دختر هم ادامه خواهد داشت.

کدام اندام های جنین در هفته 21 تشکیل می شود؟

جنین داخل رحم مادر، با ورود به هفته بیست و یکم بارداری، دارای ابرو و مژه شده است که چشمان زیبای او را بیشتر تزئین می کنند. با این حال، چشم های او همچنان بسته هستند. اما خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که جنین حتی از طریق پلک های بسته خود هم، می تواند تفاوت نور و تاریکی را تشخیص داده و با دقت به محرک های نور پاسخ دهد.

جنین داخل رحم مادر، با ورود به هفته بیست و یکم بارداری دارای ناخن های تیزی شده است، که اگر روی پوست او توسط یک پوشش ضخیم vernix پوشانده نشده باشد و محافظت نشود، توسط این ناخن ها خراش برداشته و آسیب خواهد دید. با ورود به این هفته، دستگاه گوارش فرزند شما با رشد کامل خود، او را برای زندگی در خارج از رحم مادر آماده خواهد کرد. همچنین، با تکمیل شدن دستگاه گوارش فرزندتان، میزان مکونیوم او نیز افزایش خواهد یافت.

هفته بیست و یکم بارداری

اندازه جنین در هفته بیست و یکم بارداری

مادران حامله باید به یاد داشته باشند که اندازه جنین آن ها، در هفته 21 به اندازه یک کاهوی کوچک یا کاسنی فرنگی خواهد بود. معمولا در هفته بیست و یکم مادر، در یک اندازه گیری طبیعی از تاج سر تا پاشنه پای جنین، اندازه قد او نزدیک به 26 سانتی متر خواهد بود. خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که فرزند شما در این دوره از بارداری حدود 360 گرم وزن دارد.

سونوگرافی در هفته 21 بارداری

تصویر سونوگرافی در هفته بیست و یک نه تنها نشان می‌دهد استخوان‌ها و ساختار اسکلتی جنین چطور شکل گرفته است بلکه ریه‌هایش را هم نشان می‌دهد. با نگاهی به قفسه سینه او می‌توان قلب و ریه را شناسایی کرد. در صورتی که حاملگی شما طبیعی و بدون مشکل باشد احتمالا این آخرین سونوگرافی شما تا ماه آخر است.

مراقبت های هفته بیست و یکم بارداری

با ورود مادر حامله به این هفته، ممکن است وقت آن رسیده باشد که شریک زندگی او هم حرکت فرزندش را در شکم مادر احساس کند. حتی اگر پدر نتواند حرکات فرزندش را در شکم همسر باردار خود احساس کند، باید سعی کند لمس کردن جنین را تا آنجا که امکان دارد، تکرار کند، چون هر بار که جنین لمس کردن پدرش را احساس کند، فعالیت او در داخل رحم مادر هم زیاد خواهد شد. بنابراین، به عنوان یک پدر و مادر جدید سعی کنید زمانی که حرکات فرزند خود را در داخل رحم مادرش، برای اولین بار احساس کردید، زمان آن را در جایی مطمئن ثبت کنید، چون این لحظات چیزی است که شما به عنوان مادر، پدر و فرزند، آن ها را برای همیشه مانند یک گنج باارزش نگه خواهید داشت.

تغییرات در تمایلات جنسی

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که تغییرات زیادی در میزان تمایلات جنسی در طول بارداری اتفاق خواهد افتاد. ممکن است بعضی مواقع، ولع شما برای داشتن رابطه جنسی بیشتر شود و زمانی هم ممکن است احساس کنید که هرگز دیگر نمی توانید رابطه جنسی را دوباره در زندگی خودتان تجربه کنید. اما خوب است بدانید که این افراط و تفریط در میزان تمایلات جنسی مادران باردار، طبیعی بوده و با گذر زمان از بین خواهد رفت.

اگر شما مادر باردار ، با آغاز هفته بیست و یکم بارداری ولع داشتن رابطه جنسی در شما بیشتر شده و می خواهید از صمیمیت و رابطه عاطفی با همسر خود لذت ببرید، بهتر است برای انجام این کار در یک موقعیت بهتر و امن تر، تحقیقاتی انجام دهید و یا با دکتر معالجتان مشورت کنید. حتما سعی کنید که در این دوره از بارداری خود، از حرکات Kamasutra استفاده نمایید. ولی اگر شما احساس کردید که تمایلی به داشتن رابطه جنسی با همسرتان ندارید، در این مورد با او حرف بزنید و به او بگویید که خیلی دوستش دارید، اما در حال حاضر نمی خواهید رابطه افراطی با او داشته باشید. مطمئنا همسرتان هم تصمیم شما قبول خواهد کرد، چون می داند که این حالت در دوران بارداری هر زنی، به صورت گذرا اتفاق می افتد. همچنین، خوب است به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که نگرانی ها و احساس ناامنی همسرتان از این که شما حامله هستید و احتمال دارد از او دور شوید، کاملا طبیعی می باشد.

هشدارهای هفته 21 بارداری

تورم بیش از حد ممکن است نشانه ای از مسمومیت حاملگی باشد اگر همراه با تورم بیش از حد خود علائم همراه زیر را داشتید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید:

 • سردرد های شدید مخصوصا در ناحیه پیشانی
 •  تاری دید
 •  دفع پروتئین در ادرار

تغذیه در هفته بیست و یکم بارداری

بادام‌زمینی غذای بسیار مفیدی در دوران بارداری است که حاوی فیبر، ویتامین‌های E و فولات چربی‌های تک اشباع مفید برای سلامت قلب است. بادام‌زمینی و کره بادام زمینی می‌تواند باعث پایین آوردن کلسترول و قند خون شود. همچنین بادام‌زمینی ارزش غذایی زیادی داشته و می‌تواند به کنترل وزن کمک کند و نسبت به غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند، جلوی گرسنگی را می‌گیرد.

روی در ساخت و ترمیم سلول‌ها به بدن کمک می‌کند و مصرف آن در دوران حاملگی ضروری است. اگر غذاهای حیوانی مصرف می‌کنید شاید به اندازه کافی روی به بدن شما می‌رسد. روی در شیر، گوشت، پنیر، تخم مرغ، ماست و در برخی ویتامین‌هایی که پیش از تولد مصرف می‌کنید، وجود دارد. در صورتی که گیاهخوار هستید می‌توانید گیاهان حاوی روی مانند غلات کامل، بنشن و آجیل مصرف کنید. همچنین در صورت تایید پزشک از مکمل‌های حاوی روی نیز بهره ببرید.

آجیل در بارداری

ورزش در هفته 21 بارداری

در هنگام ورزش کردن احتمالاً آب زیادی از بدن شما به صورت تعریق از دست خواهد رفت. برای جبران آن، حتماً از آب و نوشیدنی های انرژی زای ورزشی به مقدار کافی مصرف کنید تا آب از دست رفته بدن شما را جبران کند.

راهنمای پدران در هفته بیست و یکم بارداری

شما به عنوان همسری که به زودی پدر خواهد شد، با ورود به هفته بیست و یکم بارداری خانمتان ممکن است فکر کنید که وقت آن رسیده است تا کارهای نظافت، آماده سازی خانه و ایجاد تغییرات در آن را برای ورود شخص مهم به زندگیتان شروع کنید. به خاطر این که اینک شما می توانید زمان بیشتری را صرف با هم بودن کرده و کارهای لازم را با آرامش خیال انجام دهید، چون با ورود فرزندتان به زندگی شما و همسرتان، انجام تمام کارهای عادی دشوار خواهد شد.

به عنوان فردی که به زودی پدر خواهد شد سعی کنید تا به طور مداوم در کنار همسر باردار خود باشید و با گذاشتن دست خود بر روی شکم او، حرکات فرزندتان را در رحم مادرش احساس کرده و با او ارتباط برقرار کنید. چون تجربه کردن ضربات وارده توسط فرزند متولد نشده شما به شکم مادرش چیزی است که شما قبلا آن را در زندگی خود احساس نکرده اید.

در نهایت، به عنوان همسر و پدر آینده سعی کنید برای فرزند خود آشپزی کنید. حتما خواهید پرسید چگونه برای فرزندی که هنوز متولد نشده آشپزی کنم؟ خوب است به عنوان یک پدر بدانید که در دوران بارداری همسرتان، شما غذا را فقط برای او طبخ نمی کنید، بلکه فرزندتان هم طعم و مزه غذایی را که شما پخته اید، از طریق مایع آمنیوتیک خواهد چشید.

توصیه های اسلام در هفته بیست و یکم بارداری

از ابتدای ماه پنجم، یعنی هفته بیستم بارداری در وقت نماز دست روی شکم گذاشته، اذان و اقامه بگویید. هرروز بر یک عدد تخم‌مرغ سوره "حمد" بخوانید و آن را ناشتا بخورید. مادرانی که می‌خواهند فرزندی دانشمند به جامعه تحویل دهند، باید هنگام بارداری روزی یک عدد تخم‌مرغ و مقداری کنجد بخورند.

توصیه‌شده است که در شب‌های جمعه سوره "ص" قرائت شود. نوشیدن روزانه شیر را فراموش نکنید زیرا پیامبر اکرم فرموده‌اند: "به زنان باردار خود شیر بنوشانید که موجب زیادشدن عقل کودک خواهد شد."

چک لیست های مهم هفته 21

 1. تست گلوکز خود را انجام دهید
 2. لیست نام فرزندتان را محدودتر کنید
 3. با همسرتان وقت بگذرانید

سوالات متداول هفته بیست و یکم بارداری

در این هفته جنین چگونه است؟

در این هفته جنین شما علاوه بر اینکه صداها را می شنود می تواند نور و تاریکی را هم تشخیص دهد.

چه ماده غذایی در هفته 21 بارداری ضروری است؟

در این هفته روی یکی از مهمترین مواد غذایی بدن است که باید از طریق تغذیه سالم تامین شود.

رابطه جنسی در هفته بیست و یک خطرناک است؟

رابطه جنسی آرام در این هفته از بارداری ضرری ندارد اما ممکن است شما به دلیل تغییر هورمون میلی به رابطه جنسی نداشته باشید که باید این مساله را با همسرتان مطرح کنید.

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۲۱بارداری هستم ۴۰سالمه غربالگری تمام کارهام انجام شده از زمانی که باردار شدم ۲تادست من در دوبی حس شده چه کار باید کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۳سالمه باراداری اول هم هستش بچه ام پسره تازه رفتم تو۲۱هفته احساس میکنم پاهام یه کم پف کرده به نظرشمامشکلی هست یانه پیش دکترم رفتم گفت عادی اماخودم استرس دارم ممنون ازراهنمایی شمادوست عزیز.

This comment was minimized by the moderator on the site

من توهفته بیست ویکم هستم خیلی دلدرددارم وحالت تهوع هم دارم چکارکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۲۱بارداری هستم
اولین بارداریم هست هنوز احساس تکان خوردن جنین رااحساس نمیکنم
خیلی کم اشتهاشدم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
فاطمه جان حرکت جنین در هفته 23 بارداری کم احساس می شود و گاهی هم احساس نمی شود و این کاملا طبیعی است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من درهفته 21بارداری هستم بعضی وقت ها کلیه هام درد میگیره.وقتی میشینم دردش بعد از دو سه دقیقه تموم میشه. میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
توصیه میکنم به پزشکتون اطلاع بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام منم بیست وچهار سالمه وهفته بیست ویکم بارداریمه ترشحات زیادی دارم همراه با خارش و سوزش زیاد کمر درد شدید هم دارم ایا از این وضعیت باید ترسید که احتمال زایمان زود رس باشه یا معموله در دوران بارداری

This comment was minimized by the moderator on the site

برین به دکتر خطرناکه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر ترشحاتتون سبزرنگه و بودار، عفونت دارین به پزشکتون اطلاع بدین تا دارو تجویز کنن که زودتر خوب شین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید من در هفته ۲۱بارداری هستم و کمی ترشحات واژن دارم ایا ضرری دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه ولی اگر سبز رنگ و وبدار بود و یا خارش داشتین ممکنه عفونت باشه به دکترتون اطلاع بدین اگر فقط ترشح بود طبیعیه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 22 سالمه وتوهفته 21 بارداری هستم اندازه شکمم کوچیکه البته اطرافیان میگن اماسونو گفت همه چی خوبه به نظرتون این مشکله؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اطرافیان رو بی خیال بشین سونوگرافی میگه همه چی خوبه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید،،من در هفته ۲۱ بارداری هستم،،ولی تکان خوردن جنین خیلی خیلی کم حس می‌کنم،،وبرای پزیشن خواب مشکل دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حرکت های جنین با بزرگتر شدنش بیشتر و شدیدتر خواهد شد، هنوز خیلی کوچیکه، برای خواب بهترین حالت در بارداری خوابیدن به پهلوها مخصوصا پهلوی چپ هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 27 سالمه و در هفته 21 بارداری هستم , با تازگی رنگ ادارم زرد شده آیا نشانه چی میتونه باشه ؟ نکنه خونریزی کردم و به خاطر اون اینطوری میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , به احتمال خیلی زیاد آب بدن شما کم شده در این هنگام باید مایعات زیادی بنوشید تا آب بدن شما تامین شود , چون کم شدن آب بدن برای یک مادر باردار، به ویژه در هفته بیست و یکم بارداری اصلا خوب نیست و می تواند بدن مادر و فرزند داخل رحم او را...

سلام عزیزم , به احتمال خیلی زیاد آب بدن شما کم شده در این هنگام باید مایعات زیادی بنوشید تا آب بدن شما تامین شود , چون کم شدن آب بدن برای یک مادر باردار، به ویژه در هفته بیست و یکم بارداری اصلا خوب نیست و می تواند بدن مادر و فرزند داخل رحم او را دچار بحران کند.

ادامه مطلب

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/