مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری | مشخص شدن چهره جنین

هفته هفدهم بارداری جنین در هفته هفدهم 13 سانتی متر و 140 گرم است(به اندازه یک انار رسیده!)

شما مادر باردار، احتمالا احساس وحشتناکی در مورد عرق کردن در دوران بارداری خود داشته باشید. اما به یاد داشته باشید شما تنها کسی نیستید که در طول دوران بارداری خود، از این احساس رنج می برید. لازم است بدانید که رشد کامل غدد عروقی جنین داخل رحم شما در هفته هفدهم بارداری اتفاق می افتد که از ویژگی های برجسته این دوره از بارداری است. همچنین، خوب است بدانید که این قسمت از بدن جنین تا آخر عمر او کاملا کاربردی خواهند بود.

در حالی که شما مادر باردار ، با گذر زمان آرام آرام تعادل عاطفی خود را به دست می آورید، تغییرات جسمی به وجود آمده در بدنتان هم کم کم شروع به کاهش خواهد نمود. حتی اگر جنین شما هنوز خیلی کوچک باشد، شکمتان روز به روز بزرگ شده و در نتیجه با رشد خود، مرکز ثقل بدن شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

علائم هفته هفدهم بارداری

شما به عنوان یک مادر باردار با ورود به هفته 17 بارداری خود، باید علائم و نشانه های بارداری را در فرم های جدیدی که برخی از آن ها ناراحتی های ناشی از تغییرات فیزیکی در بدن شماست، تجربه کنید. با ورود به این هفته از دوران بارداری، ممکن است علائم اولیه بارداری در شما به طور کامل فروکش کرده باشد. این در حالی است که بسیاری از علائم و نشانه های جدید دیگری که از رشد جنین داخل رحم شما و بزرگ شدن شکمتان نشات می گیرد، در این هفته ها اعضای بدن شما را درگیر خود خواهند نمود. شما به عنوان مادر باردار ی که وارد هفته هفدهم بارداری خود شده است، باید با موارد زیر روبه رو شوید، که عبارتند از:

تغییرات پوستی مادر در هفته هفدهم بارداری

لازم است بدانید که علائم کششی که در هفته هفدهم بارداری در پوست مادر باردار ایجاد می شود، ممکن است در ظاهر قابل مشاهده نباشد، اما تحریک شدن پوست و خارش آن می تواند یک نشانه مخصوص از رشد جنین و پارگی پوست مادر باشد. همچنین، به وجود آمدن یک خط تیره که از ناف تا ناحیه تناسلی مادر باردار کشیده می شود، هم علائم دیگری از هفته 17 بارداری می باشد.

 به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که کشش پوست در نواحی سینه ها و شکم که اکنون حالت خارش و تحریک دارند، هم نمی تواند علائمی از آسیب جدی به سلامتی شما و یا فرزندتان باشد. بهتر است که شما به عنوان یک مادر باردار، زیاد نگران نشوید، چون واقعیت این است که این حالات همیشگی نبوده و به زودی خواهند گذشت.

سیاتیک یا دردهای عصبی در هفته 17 بارداری

دردهای عصبی یا سیاتیک، یکی دیگر از ناراحتی هایی می باشد که ممکن است مادران باردار با ورود به هفته هفدهم بارداری خود آن را تجربه کنند. خوب است بدانید که این مشکل به صورت دردهای متناوب در پاهای مادران باردار به وجود می آید، چون بزرگترین عصبی که در بدن هر فرد وجود دارد، عصب سیاتیک می باشد، که عملکرد حسی و حرکتی را در بخش پایین بدن فراهم می کند. به خاطر این که این عصب از زیر پاها عبور می کند، پس رشد جنین و بزرگ شدن رحم مادر در دوران بارداری، فشار زیادی را بر روی این اعصاب او وارد می کند، که سبب بروز احساس درد در شدید پاهای مادر باردار خواهد شد.

سرگیجه

روی دادن حالت سرگیجه در مادران باردار در برخی از اوقات امری کاملا طبیعی است، چون تطبیق دادن بدن مادر باردار با تغییرات به وجود آمده در ماه های گذشته کار آسانی نبوده است.فراموش نکنید که انجام دادن رفلکس های عادی مانند ایستادن، نشستن و یا دراز کشیدن با آرامش و بدون هر گونه حرکت ناگهانی، می تواند در این مورد کمک کننده باشد.

علائم هفته هفدهم بارداری

گرسنگی و میل شدید به خوردن

شاید خوب است فکر کنیم که این افزایش اشتهای مادر باردار، حس انتقامی است که پس از پایان یافتن دوره تهوع و استفراغ ویار صبحگاهی و بازگشت او به دوره آرامش اتفاق می افتد. آیا به عنوان یک مادر باردار از خالی نمودن یخچال خانه خود احساس گناه می کنید؟ و یا از خوردن مواد غذایی که جزئی از سهم شریک زندگیتان است، احساس خوبی ندارید؟ بهتر است همه این تقصیرات را به گردن فرزند خود بیاندازید که با ورود به دوران جهش رشدی خودش باعث رسیدن سیگنال هایی به مغز مادر باردار خود برای دریافت بیشتر مواد غذایی می شود.

به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که محصولات غذایی حتی در زمان حاملگی هم خیلی بی رحم هستند و می توانند سبب بروز مشکلات بزرگی در بدن شما و رشد جنینتان شوند. پس، سالم غذا خوردن و اجتناب از مصرف مواد غذایی غیر ضروری را حتی در دوران بارداری خود هم فراموش نکنید، چون مصرف بیش از حد مواد غذایی مضر در این دوران، سوخت و ساز چربی ها و حرکت بدن را مختل خواهند کرد.

احساس حرکات جنین در هفته هفدهم بارداری

اگر شما مادر باردار با ورود به هفته 17 بارداری خود، باز هم جان دار بودن و روح بخشی جنین و یا تکان ها و لرزش های او را در شکم خود احساس نمی کنید، بهتر است زیاد مراقب خود باشید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که شما باید قبل از رسیدن به هفته بیستم بارداری خود، حرکت فرزندتان را باید به طور کامل احساس نمایید. اما خوب است این نکته را هم فراموش نکنید که برخی از جنین ها در طول روز، بسیار فعال تر هستند، در حالی که بعضی دیگر از آن ها با کمی دست و پا زدن، خسته شده و دوست دارند که استراحت کنند. در واقع می توان ادعا کرد که تمام نشانه های جنین ها تقریبا با هم متفاوت است.

حرکت و لگد زدن جنین در داخل رحم به شما مادر باردار اثبات می کند که او دیگر فردی مستقل و باشعور است. این لحظات پرجنب و جوش فرزند در رحم مادر می تواند به بروز احساسات عاطفی شدید بین مادر باردار و جنین منجر شود. درک تمام جزئیات حرکتی جنین توسط مادر، در چگونگی شکل گرفتن احساسات او نسبت به فرزندش، می تواند موثر باشد. همان طور که شما مادر باردار برای اولین بار از احساس حرکت جنین در شکم خود لذت برده اید، بدانید که بعد از این هم درک این حرکات و رشد مداوم فرزندتان می تواند برایتان لذت بخش باشد، طوری که حتی اگر فرزند شما برای اولین بار راه رفتن را تجربه کند، شما دوست خواهید داشت تا در مورد احساسات خود از اولین تماس حرکتی در رحم خود با او و دیگران حرف بزنید. همه این حرف هایی که به فرزندتان خواهید گفت، نشان می دهد که چقدر او را دوست دارید.

ترشح شیر مادر در هفته هفدهم بارداری

به عنوان مادر باردار به خاطر بسپارید که با ورود شما به هفته 17 بارداری خود، چون پستان های شما خود را آماده شیردهی نوزاد می کنند، تولید یک مایع زرد رنگ و غلیظ در آن ها شروع خواهد شد و حتی ممکن است در برخی مواقع ترشح شیر از پستان باشد. اما شما به عنوان یک مادر باردار باید در حال حاضر، چند ماهی هم برای پرستاری واقعی و شیر دادن به فرزند کوچک خود صبر کنید.

تغییرات بدنی مادر باردار در هفته 17 بارداری

در هفته 17 بارداری، شکم مادر کم کم شروع به بزرگ شدن خواهد کرد که شما هم مانند اغلب مادران باردار آن را دوست داشتنی تلقی خواهید نمود. از شروع هفته هفدهم تا هفته بیستم این دوران ممکن است وزن شما به عنوان یک مادر باردار نیم کیلوگرم در هر هفته افزایش یابد که با این حساب شما می توانید تا پایان دوران بارداری خودتان نزدیک به دو الی 4 کیلوگرم اضافه وزن به دست آورید. با افزایش شدید رشد جنین در داخل رحم مادر، استخوان ها، عضلات و مفاصل مادر باردار هم شروع به تغییر خواهد نمود تا خود را با رشد جنین و بزرگ شدن او که همراه با تغییرات فیزیکی زیادی است، تطبیق دهد. لازم است بدانید که شروع این تغییرات در هفته هفدهم بارداری، ممکن است به گرفتگی عضلات و تورم پاها، ظاهر شدن رگ های واریسی و کمر درد در مادر باردار منجر شود.

رحم مادر هم در هفته 17 بارداری دچار تغییر شکل زیادی خواهد شد. چون در حال حاضر، با بزرگ شدن رحم این عضو در حال پر کردن منطقه لگنی مادر باردار بوده و در نتیجه فشار زیادی را به روده های او وارد خواهد کرد. این تغییرات ممکن است اعضای داخل شکم شما مادر باردار را دچار تغییرات کند.

تغییرات جنین در هفته هفدهم بارداری

جنین شما با ورود به این هفته، رشد خود را با افراط بیشتری ادامه خواهد داد، طوری که این روند رشد، همچنان تا رسیدن به پایان دوران بارداری، به طور مداوم دنبال خواهد شد.

همچنین، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که هفته هفدهم بارداری زمانی است که لایه هایی از چربی قهوه ای رنگ در زیر پوست جنین شما شروع به رشد خواهد نمود. این چربی ها مانند یک لایه محافظ، زمان بیرون آمدن او از محیط گرم و نرم رحم به جهان خارجی و سرد، از او نگهداری خواهد کرد. همچنین، وجود این چربی قهوه ای رنگ در زیر پوست جنین، انرژی مورد نیاز او را هم فراهم خواهد نمود. فراموش نکنید که چون جنین داخل رحم شما نمی تواند برای محافظت بدن خود، به طور کامل وابسته به کرک های جنینی پوست باشد، برای همین این چربی ها برای حفظ سلامتی او حیاتی خواهند بود.

کدام اندام های جنین در هفته 17 رشد می کند؟

جنین در این هفته می‌تواند مفصل‌های خود را تکان دهد و اسکلت او که تاکنون به‌صورت غضروف نرم بود آرام‌آرام به استخوان تبدیل می‌شود. حس شنوایی او در حال رشد است. بند ناف او که شاهراه حیات او برای اتصال به جفت است هرروز محکم‌تر و ضخیم‌تر می‌شود.

قد جنین حالا و در هفته هفدهم بارداری به اندازه یک خودکار هم نمی‌شود. اما دستگاه‌های بدنش به خوبی کار می‌کنند. دستگاه گردش خون و دستگاه دفع ادرارش کار می‌کنند و با یادگیری تنفس به دم و بازدم در مایع آمنیوتیک می‌پردازد. قلب جنین الان توسط مغز تنظیم می‌شود و در هر دقیقه بارها می‌تپد. فرزند شما در این هفته در حال تمرین روی مهارتهای تخصصی‌اش است؛ مهارت‌هایی مانند مکیدن و بلعیدن تا برای مکیدن پستان مادر آماده شود. در حقیقت بیشتر واکنش‌های حیاتی فرزندتان الان در رحم در حال آماده شدن است.

نوک سینه جنین در هفته 16 بارداری به رنگ صورتی و روی قفسه سینه پدیدار می‌شود و حتی اگر مذکر باشد غدد مربوط به پستان در او شکل می‌گیرد. اگر دختر باشد تخمدان‌های او در حال تشکیل غدد ترشحی است.

هفته هفدهم بارداری

اندازه جنین در هفته هفدهم بارداری

اینک خوب است بدانید که فرزندتان تقریبا به اندازه یک انار بزرگ شده و اندازه طول قد او 13 سانتی متر و وزنش حدود 140 گرم می باشد، اما هنوز وقت زیادی برای رشد او تا رسیدن به زمان زایمان وجود دارد.

سونوگرافی در هفته 17 بارداری

در این سونوگرافی سه بعدی، صورت جنین به صورت واضح دیده می شود. سونوگرافی هفته هفدهم بارداری دست راست جنین را نشان می‌دهد. شما می‌توانید هر کدام از استخوان‌های انگشتان ظریف او را ببینید. اگر چه ممکن است او هم اکنون به اندازه کافی هماهنگ نباشد و نتواند از انگشتانش استفاده کند.

مراقبت های هفته هفدهم بارداری

  • برخی بانوان هنگام اولین بارداری خود دچار سر دردهای میگرنی می‌شوند که پزشکان علت آن را بالا و پایین رفتن مقدار استروژن در بدن می‌دانند. متاسفانه نمی توانید با مصرف دارو از این مشکل فرار کنید در عوض با پرهیز از شکلات، کافئین و . . . می‌توانید آن را کاهش دهید. استرس را کاهش دهید و خواب مناسب و کافی داشته باشید.
  • در هفته 17 بارداری، باید لباس های راحت تر و گشادتر بپوشید تا به شکم شما فشار وارد نشود. همچنین باید از کفش های پاشنه بلند نیز بپرهیزید زیرا باعث می شود کنترل خود را از دست بدهید و باعث پادرد می شود. سعی کنید کفش های راحت بپوشید.

هشدارهای هفته هفدهم بارداری

  • درد شدید شکمی: اگر درد شما آن‌قدر شدید بود که دیگر قادر به تحمل آن نیستید یا همراه با این درد علائمی نظیر خونریزی یا خروج مایع از مهبل و درد شدید دارید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
  • مراقب سنگ کلیه باشید: آلبومین ماده‌ای است که از هضم مواد گوشتی در بدن پدید می‌آید و سپس توسط کلیه‌ها از راه ادرار خارج می‌شود. هنگام حاملگی مقدار بسیار جزئی آلبومین وارد ادرار می‌شود ولی اگر این مقدار از حد معمول بیشتر شود علامت اختلال در کلیه‌هاست.

تغذیه در هفته 17 بارداری

میوه‌هایی مثل پرتقال، گریپ‌فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشا بسیار خوبی برای ویتامین C هستند و شما می‌توانید در طول روز چندین بار از این گروه مواد غذایی استفاده کنید و نیازتان را به ویتامین‌هایی مثل A و C برآورده کنید. به‌طور مثال در صبحانه آب‌میوه یا میوه تازه، بین وعده‌های غذا میوه خشک یا تازه یا به همراه ناهار سالاد میوه و برای دسر و شام کمپوت میوه کم شیرین و خانگی مصرف کنید.

تا حد امکان از مصرف آب‌نبات و شکلات و کیک به‌عنوان دسر در هفته هفدهم بارداری و هفته‌های بعدی خودداری کنید و فقط در مواردی که وزن شما پایین است و مشکل افزایش وزن ندارید از این مواد استفاده کنید.

وعده های غذایی خود را از نظر حجمی کم‌تر و از نظر تعداد دفعات بیشتر کنید. متخصصان پیشنهاد می‌کنند که به جای خوردن سه وعده سنگین، شش وعده سبک بخورید تا از نظر گوارشی با مشکل مواجه نشوید.

ورزش در هفته هفدهم

از انجام حرکات ورزشی که لازم است به پشت بر روی زمین دراز بکشید خودداری کنید. پس از ماه چهارم یا پنجم، این قبیل حرکات می‌تواند باعث مسدود شدن یک رگ اصلی که خون را به کودک می‌رساند شود.

ورزش در بارداری

سقط در هفته هفدهم بارداری

سقط جنین در این هفته به صفر نزدیک می شود و به همین دلیل بهتر است دیگر نگران نباشید.

راهنمای پدران در هفته 17 بارداری

اگر شما به عنوان یک پدر آینده با شریک زندگیتان، در حال برنامه ریزی برای یک روز تعطیل هستید، بدانید که خیلی از مسائل نسبت به زمان تنهایی شما و دوران قبل از بارداری همسرتان تغییر یافته است. بنابراین، به یاد داشته باشید که دوران بارداری زمان مناسبی برای انجام این گونه کارها نیست. با این حال که علائم اولیه بارداری در شریک زندگی شما فروکش کرده است، ولی این نکته را به یاد داشته باشید که او هم نمی خواهد حتی یک زمان خیلی کوتاه را هم بدون شما و فرزندش خوش بگذراند. به همین دلیل این دوره از بارداری با نام "دوره ماه عسل بارداری" نام گذاری شده است. ممکن است شما ماه عسل دوم زندگی خود را هم پس از به دنیا آمدن فرزندتان داشته باشید، چون بیرون رفتن با یک نوزاد خیلی کوچک ممکن است سخت و خطرناک باشد.

توصیه های اسلام در هفته هفدهم بارداری

شما در آغاز ماه پنجم هستید. این ماه، ماه حرکت است و در ابتدای این ماه جنین درون رحم شما حرکت می‌کند. در این ماه ‌روزهای پنچ‌شنبه و جمعه سوره "واقعه" را قرائت کنید و شب‌ها در یک نماز سوره "التین" را بخوانید. اگر می‌توانید در مجالس اهل‌بیت شرکت کند و در طول روز فرستادن صلوات را فراموش نکنید. برای استحکام استخوان‌بندی کودک، گندم برشته و برنج و کنجد و شاهدانه برشته بدون نمک بخورید.

چک لیست های مهم هفته هفدهم

  1. تصمیم بگیرید که در سونوگرافی بعدی جنسیت جنین را پیدا کنید
  2. مهدکودک موردنظرتان را پیدا کنید
  3. مرخصی زایمان خود را برنامه ریزی کنید

سوالات متداول در هفته هفدهم بارداری

در هفته 17 بارداری حرکات جنین احساس می شود؟

شما باید از هفته های قبل و به ویژه از این هفته حرکات جنین خود را احساس کنید.

آیا ممکن است در این هفته سقط جنین داشته باشم؟

احتمال سقط جنین در هفته هفدهم بارداری تقریبا نزدیک به صفر است.

برای درمان یبوست در هفته هفدهم چه کنم؟

برای درمان یبوست ممکن است پزشک شما برخی داروهای گیاهی را تجویز کند اما شما خوردن مایعات به ویژه آب را در طول بارداری اصلا فراموش نکنید.

 

نظر (31)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفده هفتمه اما حرکت جنین رو حس نمیکنم به دکتر گفتم گفتن هنوز زوده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۱۷ بارداریم هست و تکان خوردن بچه ما حس نمیکنم ایا خطر ناک هست یا خیر

This comment was minimized by the moderator on the site

عزیزم منم هفته هفدهم هستم اما حرکت جنین رو حس نمیکنم به دکتر گفتم گف هنوز زوده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو دوازده هفته رفتم غلبارگری دکتر گفت شاید پسر باشه ممکن اشتباه باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفده بارداریم سوزش معده دارم علتش چیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام داره موهای سرش رشد میکنه و باعث میشه سر معدت درد کنه طبیعی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ردهفته شانزدهم هستم ابریزی دارم ‌داکتر برم استراحت داد ‌گفت امکان سقط طفل است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .هفته ۱۷ هستم بخاطراسترسی ک داشتم بچم سه روز کامل تکون نخورد.بعد از سه روز فقط در پهلوی چپم تکون میخوره و کمی صفت میشه .آیا این امر طبیعیه.تو غربالگری سه ماهه اول گفتن احتمال خیلی کم بچه دختر باشه ممکن اشتباه شده باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو 17 هفته هستم دوروز هست حرکات جنین رو حس نکردم آیا نگران کننده هست. من خودم خیلی میترسم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته 17هستم وتکانهای بچمو حس نمیکنم وخیلی نگرانم واشتهایم به غذا بسیار کم است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقتتون بخیر، من ۱۷ هفته هستم و جنسیت دختر مشخص شده ولی اصلا حرکت جنین رو تا حالا حس نکردم مگر اینکه دستم رو یه کم با فشار روی رحمم نگه دارم و بعد چند دقیقه به ریزه متوجه بشم، مشکل داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته ۱۴ بارداری جنسیت جنینم مشخص شد آیا امکان هست اشتباه شده باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ن خب بچه ات فعاله

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام من هفته ١٧بارداري هستم وزن جنينم١٨٥گرمه ايا ضرري نداره؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام نه بچه ات درشته هیچ مشکلی نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوست عزیز من تو هفته ۱۷م ویار شدیدی دارم چیزی نمیتونم بخورم استفراغ دارم اصلا اضافه وزن ندارم خیلی بی حال ‌و خسته م انگاری کوه کندم
اینجا توهلند هیچ دارویی نمیدن میگن طبیعیه
کمی راهنمایی لطفا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هم مثل شما خيلى حالت تهوع دارم كانادا زندگى مى كنم سه ماه هست پرستار مى ياد خونه وبيست و چهار ساعته سرم به دستم وصل هست و سرم ضد تهوع دو نوعش را دكتر تجويز كرده و اون باعث شده كمى غذا بخورم حتما داروى ضد تهوع استفاده كنيد
خواهرم هم مثل...

سلام من هم مثل شما خيلى حالت تهوع دارم كانادا زندگى مى كنم سه ماه هست پرستار مى ياد خونه وبيست و چهار ساعته سرم به دستم وصل هست و سرم ضد تهوع دو نوعش را دكتر تجويز كرده و اون باعث شده كمى غذا بخورم حتما داروى ضد تهوع استفاده كنيد
خواهرم هم مثل شما بود ولى يك هفته بيمارستان موندو حالش بهتر شد خواهر من هم هلند زندگى مى كنه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم خسته نباشی،خیلی برای خودت وبچه ات ضرر داره حتما داروی ضد تهوع طبق نظر پزشک استفاده کن

This comment was minimized by the moderator on the site

داروی دیمترون بخور و فولیک اسید اشتهات بازمیشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته 17هم هستم هنوز وونطوری ک میگن بچه م تکون نخورده فقط درحد یک لرزش نرم بوده جنسیتشم مشخص شده پسله میخواستم راهنیم کنید درچند هفتگی احساسش میکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حرکت جنین بعد از 20 هفتگی زیاد مشخص میشه ولی اگه چاق باشین شاید کمتر احساسش کنی حرکتشو عزیزم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته هفده بارداری هستم.این هفته برم سونو جنسیت جنین معلوم میشه یا باید تااخر هفته بیست بمونم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

هفته سیزدهم جنسیت جنین کاملا دیده میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعد از هفته 16 معمولا جنسیت مشخص میشود.

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته ۱۷ بارداری هستم و تا الان ۷ کیلو کاهش وزن داشتم و دو ماه و نیم بودم که جنسیت بچم مشخص شد.و هنوز حالت تهوع شدید دارم حتی داروی ضد تهوع رو هم بر میگردونم و نمیتونم داروهای تجویز پزشک رو هم مصرف کنم .دعا کنید واسم ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
زنجبیل و بیسکوئیت و نون خشک میتونه کمک کننده باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام همسرمن خیلی پسمل دوس داره واسم دعا کنین منم هفته۱۷هفته۱۷هستم و هفته بعد جنسیت نی نی مشخص میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هرچی خدا بخواد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مامانای گل در مورد رشد جنین که دارین میگن باید بگم که بستگی به رشد بچه داره الان من 16 هفتمه و بچم 150 گرمه

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام من هفته هفدهم هستم و لگن درد دارم دکتر گفته ک جفتم پایینه خیلی نگرانم لطفا کمک کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کمتر حرکت کنید و بیشتر دراز بکشید و از بالش وسط پا استفاده کنید، با ماساژ دادن جنین میتونید کمی به سمت بالا هدایتش کنید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/