علت بروز شوره سر در کودکان

health-wellness_body-mind-spirit_insects-parasites_head-lice_38882592_14068263-1024x768

آیا کودک شما از احساس خارش در پوست سر خود شکایت دارد؟ آیا کودک شما در اغلب مواقع، پوست زیر موهای خود را خراش میدهد؟ آیا کودک شما مدتها است که از چنین مشکلاتی رنج میبرد؟ آیا کودک شما از وارد شدن به اجتماع دوستان و آشنایان وحشت داشته و به نظر میرسند که تنهایی را دوست دارد؟ اگر پاسخ شما به سؤالات فوق مثبت باشد، احتمال دارد که فرزندتان از مشکل شوره سر رنج ببرد. در چنین مواردی، اصلاً مهم نیست که شما تا چه اندازه موهای سر کودک خود را تمیز نگه میدارید؛ شوره سر میتواند یک مشکل ناخوشایند برای هر کودکی باشد که با رعایت نکات بهداشتی نیز به طور کامل درمان نمیشود. خواندن مطالب موجود در مقاله زیر در مورد علل بروز شوره سر در بچهها و چگونگی درمان این مشکل کمک زیادی خود مادر و بالا رفتن اعتماد به نفس کودک او خواهد کرد.

شوره سر (درماتیت سبوره) چیست؟

در ابتدا، به یاد داشته باشید که شوره سر یا درماتیت سائبورییک در کودکان، یک بیماری شایع پوستی است که عمدتاً روی پوست سر آنها تأثیر میگذارد. این حالت باعث پوسته پوسته شدن پوست سر یا هر بخش دیگری از بدن فرزند شما شده و پوستهای چرب بدن او را (بیشتر از سایر قسمتها) تحت تأثیر قرار میدهد. معمولاً پوستههای جدا شده از سر این کودکان به رنگ سفید یا زرد است. همچنین، لازم است بدانید که به غیر از پوست سر، شوره ممکن است بر روی ابروها، گوشها، پلکها، زیر بغل، کشاله ران، گردن، پوست صورت و بینی یا اطراف شکم کودکان نیز رخ دهد. البته در برخی موارد، شوره سر باعث ایجاد قرمزی و خارش در ناحیه آسیب دیده از پوست بدن و صورت کودکان نیز شده و اگر به درستی درمان نشود، میتواند منجر به ریزش موهای این فرشتههای کوچک گردد. با این که به نظر میرسد بروز شوره سر در کودکان امری بسیار خستهکننده است، اما با استفاده از یک شامپو ضد شوره خفیف میتوان به راحتی این مشکل را از بین برد. در نهایت، یادتان باشد که اگر استفاده از چنین شامپوهایی برای درمان شوره سر فرزند شما نتیجه نداد، شما باید حتماً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید تا او یک شامپو دارویی مناسب را برای رفع این مشکل پیشنهاد کند.

چه عواملی باعث بروز شوره سر در بچه ها میشود؟

جالب است بدانید که مشکل بروز شوره سر در کودکان حالتی مسری ندارد؛ فقط ممکن است برای بچههای کوچک کمی خجالتآور به نظر برسد. با این حال، میتوان ادعا کرد که این بیماری حتی در موارد جدی و شدید نیز به درستی درمان خواهد شد. با این حال، ضروری است که والدین علل بروز شوره سر در فرزند خود را به کمک یک پزشک متخصص اطفال پیدا نموده و با توجه به شرایط پزشکی موجود، روند درمان مناسب را برای از بین بردن مشکل فرزند خود مورد استفاده قرار دهند. طبق نظر پزشکان متخصص پوست و مو و محققین حوزه سلامت اطفال برخی علل شناختهشده در مورد ایجاد شوره سر در کودکان وجود دارد که مهمترین این موارد عبارتند از:

اگر پوست نوزادتان کبود میشود این مطلب دلایل کبودی پوست بدن نوزادان و کودکان را بخوانید

1-رشد قارچ مالاسزیا در بدن کودکان:

رشد یک نوع قارچ کوچک به نام مالاسزیا میتواند باعث ایجاد شوره سر در کودکان شود. با این که این نوع قارچ روی پوست سر کودکان، رشد زیادی دارد، اما نمیتواند مشکلی جدی برای سلامتی آنها ایجاد کند. در واقع، این نوع قارچ فقط باعث افزایش میزان تقسیم سلولی پوست در این ناحیه از بدن آنها شده و روند تشکیل سلولهای مرده را به شدت افزایش میدهد. این سلولها نیز با چربی موهای بچه مخلوط شده و لایههای سفید رنگ را تشکیل خواهد داد. البته اگر کودک شما به بیماری خاص یا تغییرات هورمونی مبتلا باشد، این حالت باعث میشود که قارچها بیشتر از حد معمول بر روی پوست بدن او رشد کنند.

2-مبتلا شدن کودکان به اگزما:

کودکان مبتلا به اگزما نیز در بیشتر موارد با مشکل شوره سر مواجه میشوند. میزان شیوع بیماری اگزما در میان کودکان بالا بوده؛ تقریباً 20٪ بچهها از این وضعیت پوستی شکایت دارند. به نظر میرسد که پوست سر و بدن کودک مبتلا به این مشکل، خشک و ترکخورده شده و حالت خارشداری به خود میگیرد. همانطور که گفته شد، شوره ممکن است سراسر بدن کودکی را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما پوست سر بیشتر از سایر اندامها در معرض این خطر قرار دارد. در نهایت، یادتان باشد که اگر بیماری اگزما با استفاده کودک از یک رژیم غذایی نامناسب یا مواجه شدن او با عوامل آلرژیزای موجود در محیط زیست تشدید شود؛ حالت خارش آن ممکن است باعث ایجاد عفونت در پوست بدن بیمار گردد.

3-تولید چربی فعال بیش از حد بر روی پوست بدن کودکان:

به خاطر بسپارید که غدد لنفاوی غلیظ موجود در زیر پوست سر باعث ایجاد شوره در سر بچهها میشود. این پدیده در زمان نزدیک شدن بدن کودک به فرایند بلوغ اتفاق افتاده و زمانی که هورمونهای اضافی همزمان با چربی زیاد بر روی پوست سر تولید شود، این مشکل با شدت بیشتری دیده خواهد شد. در واقع، چربی ترشحشده بر پایه فولیکولهای مو تجمع یافته و باعث ایجاد تکههای پوستی خشک در این نواحی از بدن کودکان میشود. در برخی موارد، این پوستههای خشك خیلی بزرگ بوده و بر روی پوست سر بیمار به وضوح قابل مشاهده هستند. پسرانی که در دوره بلوغ قرار میگیرند، نسبت به دختران در این سن دارای شوره سر بیشتری خواهند بود، زیرا پوست بدن آنها چربی اضافی زیادی را تولید میکند.

4-تماس کودک با مواد و عوامل درماتیتزا:

درماتیت تماسی به عنوان نوعی حساسیت تلقی میشود که بیشتر، در هنگام استفاده از محصولات بهداشتی مو، باعث ایجاد شوره سر در کودکان میشود. برخی از شامپوها میتواند سبب ایجاد حساسیت در موهای سر کودک شما شود؛ البته فراموش نکنید که موهای کودکان ممکن است به هر محصول بهداشتی اعم از خفیف و قوی حساسیت نشان دهد. ایجاد این نوع واکنشها سبب پوسته پوسته شدن پوست سر و ایجاد حالت خارش و قرمزی آن شده و لایههایی از سلولهای مرده را بر روی پوست سر بیمار تشکیل میدهد. علاوه بر این موارد، استفاده مداوم از این نوع شامپوها یا محصولات بهداشتی که در ظاهر برای سلامت موهای کودکان طراحی شدهاند، میتواند باعث سوزش پوست سر آنها شده و تولید شوره سر زیاد را به دنبال داشته باشد.

در نهایت، خوب است بدانید که علاوه بر عوامل ذکر شده، سایر اختلالات پوستی مانند مبتلا شدن کودکان به بیماری آکنه یا پسوریازیس نیز میتواند باعث ایجاد پوست مرده بر روی سر آنها شده و شوره سر را به دنبال داشته باشد.

چگونه میتوان مشکل شوره سر در کودکان را درمان کرد؟

اگر بچه کوچک شما از مشکل شوره سر رنج میبرد؛ اغلب اوقات از این وضعیت شرمآور، خجالتزده شده و از قرار گرفتن در جمع خودداری میکند، این موضوع را جدی بگیرید! زیرا میتواند انزوای اجتماعی در او ایجاد کرده و اعتماد به نفس کودک را از بین ببرد. البته در موارد شدید هم ممکن است مشکل شوره سر در بچهها باعث ریزش مو در آنها شده و با ایجاد استرس بیشتر در ذهن این بیماران، عواقب جدی روحی به دنبال داشته باشد. اگر شما هم به عنوان والدین یک کودک با چگونگی درمان شوره سر ناآشنا هستید، در ادامه این مقاله چند نکته مهم که میتواند به حل این مشکل فرزند شما کمک کند، بیان شده است که عبارتند از:

اگر کودک نوپاتان دچار لکنت زبان شده است این مطلب علت بروز لکنت زبان در کودکان نوپا چیست؟ را بخوانید

1-برس زدن موها به طور کامل، قبل از انجام عمل شستشو:

قبل از هر با شستن، موهای کودک خود را کاملاً برس بزنید، زیرا انجام این کار تمام پوستههای مرده موجود را از پوست سر او جدا نموده و شامپو بهتر روی پوست سر کودک شما عمل میکند.

2-از یک شامپوی دارویی مناسب استفاده کنید:

در مواردی که کودکان با مشکل شوره سر مواجه هستند، پزشک متخصص پوست و مو ممکن است شامپویی را که حاوی اسید سالیسیلیک است، برای حمام کردن بیمار خود تجویز کند. البته روند مصرف این نوع شامپوها با توجه به نظر پزشک متفاوت بوده و برخی از بچهها ممکن است برای تمیز کردن موهای خود، به مصرف هر روزه آن نیاز پیدا کنند؛ این در حالی است که برخی دیگر برای درمان شوره سر نیاز به مصرف چند بار این شامپوها در هفته نیاز دارند. همچنین، فراموش نکنید که غلظت شامپو نیز با توجه به شدت شوره سر بیمار، توسط پزشک معالج او انتخاب شده و زمان مصرف نیز بستگی به میزان شوره سر کودکان دارد. در واقع، مواد تشکیلدهنده شامپو و مقیاس استفاده از آن به صورت دارو، روی پوست سر بیمار تأثیر گذاشته و به روند درمان آن کمک شایانی میکند.

3-به طور منظم از شامپوهای ملایم استفاده کنید:

در روزهایی که بچه شما نمیتواند از شامپوهای دارویی تجویز شده توسط پزشک متخصص پوست و مو استفاده کند، اجازه دهید او موهای خود را با شامپو معمولی ملایم بشوید. این کار باعث میشود که موهای فرزند شما تمیز شده و روند ترشح چربی نیز بر روی پوست سر او کاهش یابد.

4-تماس نداشتن کودک با مواد حساسیت زا:

لازم است بدانید که ایجاد حساسیت بر روی پوست سر کودکان و نوجوانان بیشتر بر اثر تماس با محصولات بهداشتی آلرژیزا رخ داده و باعث ایجاد شوره سر در آنها میشود. در واقع، اگر پوست سر کودک شما به محصولات بهداشتی مو حساسیت نشان دهد، این نوع واکنشها میتواند سبب پوسته پوسته شدن، ایجاد خارش و قرمزی پوست سر شده و استفاده مداوم از این نوع شامپوها یا محصولات بهداشتی که در ظاهر برای سلامت موها طراحی شده است، میتواند باعث سوزش پوست سر و بدن بیمار شده؛ در نتیجه، منجر به تولید شوره سر شود. البته، مبتلا شدن کودکان و نوجوانان به سایر اختلالات پوستی مانند آکنه یا پسوریازیس نیز میتواند باعث ایجاد پوست مرده بر روی سر آنها شده و شوره سر را به دنبال داشته باشد.

5-کودک بیمار نباید از مواد آرایشی استفاده کند:

در نهایت، اگر فرزند شما از هر نوع محصولات آرایشی مو که برای زیبا نمودن ظاهر موها طراحی شده است، استفاده میکند، اکنون زمان آن رسیده است که او را از مصرف این نوع محصولات دور نگه دارید. یادتان باشد که استفاده از محصولات آرایشی غیر استاندارد، شرایط پوست سر کودک شما را بدتر از قبل خواهد نمود.

درمانهای خانگی برای از بین بردن شوره سر در کودکان:

درمانهای خانگی بسیار مختلفی نیز برای رفع مشکل شوره سر و حفاظت از پوست این نواحی از بدن کودکان در برابر خارش و حالت تورم وجود دارد. در ادامه این مقاله، راهحلهای خانگی آسان برای خلاص شدن کودکان از مشکل شوره سر ارائه شده است که مهمترین این موارد عبارتند از:

1-استفاده از آب لیمو برای خلاص شدن کودکان از مشکل شوره سر:

با این که آب لیمو یک عصاره عالی است، ولی به پیشگیری از مبتلا شدن کودکان به شوره سر کمکی نمیکند. با این حال، جالب است بدانید که این عصاره میتواند سلولهای مرده را از روی پوست سر فرزند شما برطرف نموده و از انباشته شدن آنها بر روی یکدیگر و تشکیل شوره پوست جلوگیری نماید. برای استفاده از مزایای عصاره آب لیمو چند قطره از آب آن را با آب معمولی مخلوط کرده و پوست سر فرزند خود را با آن ماساژ دهید؛ حالت اسیدی موجود در آب رقیق شده لیمو روی پوست سر کودک شما تأثیر گذاشته و روند تشکیل شوره سر را از بین میبرد. البته اگر شوره سر کودک شما خفیف باشد، بهتر است اجازه دهید این مخلوط برای چند دقیقه بر روی پوست سر او باقی بماند؛ ولی اگر شوره سر او شدید است، حداقل 10 دقیقه باید مخلوط آب و آب لیمو بر روی پوست سر بیمار باقی بماند. سپس، پوست سر فرزند خود را با آب معمولی شسته و خوب شانه بزنید. در نهایت، فراموش نکنید که استفاده زیاد از آب لیمو بر روی پوست سر کودکان مجاز نیست، زیرا اثرات خشکی قوی بر روی پوست بدن داشته و چربیهای طبیعی را نیز از موهای آنها از بین خواهد برد. بنابراین، میتوان ادعا کرد که استفاده از آب لیمو جهت خلاص شدن کودکان از مشکل شوره سر، دراز مدت میتواند سبب خشک شدن موها شده و حالت شکنندهای به آنها دهد.

2-استفاده از آب آلوئهورا جهت رفع مشکل شوره سر در کودکان:

عصاره گیاه آلوئهورا برای مادهای بسیار آرامشبخش بوده و تسکیندهنده پوست سر کودکان به شمار میرود؛ این عصاره به طور مؤثری شوره سر کودکان را از بین میبرد. بنابراین، مواقعی که پوست سر کودک شما خراش برداشته است، میتوانید از این عصاره برای بهبود وضعیت پوست آسیب دیده سر کودک خود استفاده کنید، زیرا گیاه آلوئهورا، زخمهای موجود را بهبود بخشیده و میزان التهابات پوستی را در بدن کودکان به میزان قابل توجهی کاهش میدهد. برای استفاده از مزایای این گیاه، کافی است لایه محافظ را از روی برگ آن جدا نموده و ژل موجود را از داخل برگ را جدا کنید. سپس، عصاره آبی آن را بر روی پوست سر فرزند خود قرار داده و بعد از ماساژ دادن، اجازه دهید برای مدت 10 دقیقه بر روی پوست سر او باقی بماند؛ سپس موهای کودک را با آب گرم شستشو دهید.

اگر نوزادتان به اسهال دچار شده است این مطلب توصیه‌هایی برای درمان اسهال نوزادان را بخوانید

3-استفاده از سس مایونز یا کره حیوانی برای خلاص شدن کودکان از مشکل شوره سر:

به یاد داشته باشید که کره حیوانی یک درمان مؤثر برای رفع مشکل شوره سر در کودکان است، زیرا استفاده از آن موها را مرطوب کرده و ظاهر زیبایی به موهای سر فرزند شما ارائه میدهد. همچنین، پوستههای خشک پوست سر کودک را جدا نموده و برای انواع مختلف موها نیز مناسب است. برای این منظور، لازم است مقدار مناسبی از کره را به آرامی بر روی پوست سر فرزند خود بمالید. سپس، سر او را با کلاه پلاستیکی مخصوص حمام پوشانده و یک ساعت به حال خود بگذارید. در نهایت، میتوان سر کودک را با استفاده از آب گرم شستشو داده و خشک کرد.

4-استفاده از تخم‌مرغ برای رفع مشکل شوره سر در بچه ها:

تخم‌مرغ یکی دیگر از داروهای خانگی است که باعث کاهش شوره سر و روند ریزش مو در کودکان میشود. برای استفاده از مزایای تخم‌مرغ، ابتدا سفیده و زرده آن را خوب با هم مخلوط کنید. سپس، این مخلوط را به موهای مرطوب فرزند خود بمالید و آن را برای مدتی به حال خود بگذارید؛ در مرحله آخر موهای سر کودک خود را با آب سرد و سپس، آب گرم شستشو دهید.

5-استفاده از اسانس برگاموت جهت خلاص شدن از مشکل شوره سر کودکان:

اسانس برگاموت دارای عطری بسیار عالی است؛ استفاده از آن سبب درخشان شدن موها گردیده و سلامتی کاملی را به موهای کودکان ارائه میدهد. بر همین اساس، میتوان ادعا کرد که استفاده از اسانس برگاموت در کاهش شوره سر کودکان نیز بسیار مؤثر است. برای این منظور، کافی است چند قطره از روغن این گیاه را به داخل شامپوی مورد نظر خود اضافه کنید. سپس، از این مخلوط برای شستشو دادن موهای فرزند خود استفاده نمایید.

6-استفاده از گوجه فرنگی برای رفع شوره سر کودکان:

یادتان باشد که گوجه فرنگی نقش مهمی در از بین بردن شوره سر کودکان دارد. شما میتوانید از پودر آن برای بهبود وضعیت پوست سر فرزند خود استفاده کنید، زیرا در هر زمان از سال نمیتوان انواع تازه آن را در بازار پیدا نمود. برای استفاده از مزایای گوجه فرنگی، میتوان مقداری از رب یا پودر این گیاه را با آب مخلوط نموده و روی پوست سر کودک خود مالید. البته برای این که این گیاه تأثیر کاملی بر روی پوست و موهای فرزند شما بگذارد، باید مدتی صبر کنید تا مخلوط بر روی پوست سر او کاملاً خشک شود؛ سپس آن را بشویید/

7-استفاده از روغن نارگیل جهت خلاص شدن کودکان از مشکل شوره سر:

 روغن گیاه نارگیل بسیار قوی بوده و دارای خواص ضد قارچی است. وجود مقدار زیادی اسید اسکوریک در روغن این گیاه به عنوان عامل ضد قارچ عمل کرده و استفاده منظم از روغن نارگیل درمان شوره سر کودکان بسیار کمککننده است.

8-استفاده از نوشابه جهت از بین بردن شوره سر کودکان:

نوشابه به عنوان یکی دیگر از قویترین عوامل ضد قارچی عمل میکند؛ میتوان مخلوطی از این پودر را با مقدار کافی آب، به شکل خمیری در آورد و آن را بر روی پوست سر فرزند خود مالید. البته انجام این کار برای چندین بار در هفته، جهت از بین بردن شوره سر مؤثر است. در نهایت، بعد از ماساژ دادن موهای کودک خود، باید آن را به درستی و با آب معمولی شستشو دهید.

9-استفاده از روغن درخت چای جهت خلاص شدن کودکان از مشکل شوره سر:

چند قطره از روغن درخت چای را در شامپو ضد شوره بچه خود ریخته و خوب مخلوط کنید. البته در هنگام مصرف این مخلوط باید مراقب باشید، زیرا در هنگام شستشو دادن موها با این مخلوط ممکن است شامپو وارد چشم کودک شده و به آن آسیب برساند. با این حال، این نوع روغن گیاهی برای درمان شوره سر کودکان بسیار مفید است.

اگرچه راهحلهای خانگی بهترین روش درمان برای شوره سر کودکان هستند، ولی شما میتوانید از شامپوهای ضد شوره موجود در داروخانهها هم برای رفع این مشکل در بدن فرزند خود استفاده کنید. البته قبل از انتخاب بهترین شامپو ضد شوره برای کودک خود، از دانش افراد باتجربه کمک گرفته و مناسبترین محصول را برای از بین بردن شوره سر فرزند خود انتخاب نمایید. در نهایت به خاطر بسپارید که شوره سر کودک شما معمولاً در چند هفته کاهش مییابد. اگر متوجه خارش یا قرمزی بیش از حد شدید، وقت آن رسیده است که با پزشک متخصص پوست و مو/اطفال وضعیت بدن فرزند خود را چک کنید. در بعضی موارد، شوره سر تکراری میتواند نشانه بروز بیماری دیگری در بدن کودک باشد. مهم است که درمان شوره سر به موقع حاصل شود، زیرا شوره سر مشکلی است که میتواند منجر به بروز استرس در کودکان شده و رفتار اجتماعی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین، زمانی که فرزندتان از استرس ناشی از شوره سر رنج میبرند، برای مطمئن شدن از حالات روحی معمول او بهتر است رفتار و کردار کودک را تحت نظر گرفته و با مشاهده رفتاری غیرمعمول از یک روانشناس برای درمان وضعیت روحی او کمک بگیرید. با این حال، فراموش نکنید که در اغلب موارد، شستشو دادن موهای کودک، به طور مرتب، برای درمان وضعیت پوستی او کمککننده بوده و به کاهش شوره سر کمک شایانی میکند.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

This comment was minimized by the moderator on the site

?سلام به همه عزیزان????
من مشکل شوره سر خیلی فراوان دارم???????????
این خیلی ناراحت کنندست???????????????
واقعا از تون ممنونم که این همه مطالب جالب رو گذاشتید ?????
??امتحان میکنم اگرجوابه داد خیلی دعاتون میکنم??
?خدا نگه دار?????????

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/