خواص شگفت انگیز جوانه گندم در بارداری

wheatgrass2__1532511379_77207

اگر برای قرار دادن جوانه گندم در برنامه غذایی دوران بارداری خود تردید دارید، ادامه اين مقاله را حتما بخوانید. در ادامه این مقاله، به خواص درمانی و عوارض مصرف جوانه گندم در دوران بارداری زنان اشاره کاملي شده است. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد خواندن مقاله زیر براي شما هم خالی از لطف نخواهد بود.

جوانه گندم چه نوع گیاهی است؟

جوانه گندم گیاهی غنی از مواد مغذی بوده و متعلق به خانواده گیاهان بسیار فیبردار و نیروزا است. امروزه، بسیاری از داروخانه‌ها گیاه جوانه گندم را به عنوان يك مکمل غذایی بسيار مهم در شکل‌ کپسول، قرص و مایع به فروش می‌رسانند. همچنين، لازم است به خاطر داشته باشید كه اين گیاه غنی از مواد مغذی مانند منیزیم، آهن، کلسیم، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین C و اسیدهای آمینه ضروری مي‌باشد. به همين دليل، قرار دادن جوانه گندم در برنامه غذایی زنان باردار سبب کشته شدن باکتری‌های مضر موجود در دستگاه گوارش آن‌ها شده و گرگرفتگی بدن را كه بر اثر انباشته شدن سموم در رگ‌ها به وجود مي‌آيد، از بین خواهد برد. در نهايت، جالب است بدانيد كه از جوانه گندم می‌توان برای از بین بردن شرایط بد بدني مانند یبوست بارداری، درد مفاصل، دیابت، درمان بیماری سرطان ، کولیت اولسراتیو و کم خونی استفاده کرد.

آیا مصرف جوانه گندم در دوران بارداری زنان امن است؟

هر چند مصرف جوانه گندم در دوران حاملگی هیچ آسیبی به جنین در حال رشد نمی‌زند، اما فراموش نکنید كه شما به عنوان یک خانم باردار نباید در خوردن اين ماده مغذي در طی دوران بارداری خود بیش از حد افراط کنید، چون ممکن است سردرد شدید، حالت تهوع و تورم گلو را به شما القا کند.

همانطور که می‌دانید گیاه گندم در خاک رشد می‌کند، پس مادران باردار نمی‌توانند آن را به صورت خام مصرف کند، زيرا مصرف اين گياه به صورت خام مي‌تواند شانس مادران باردار را در مبتلا شدن به انواع عفونت‌ها كه بر اثر وجود آلودگی و باکتری‌های موجود در خاک به وجود مي‌آيد، افزایش دهد. علاوه بر این، اگر مادر بارداري از آلرژی به گیاهان مختلف در بدن خود رنج می‌برد و تحمل گلوتن و یا بیماری سلیاک را ندارد، باید از قرار دادن گیاه گندم سبز در برنامه غذایی خود اجتناب کند. در نهايت، يادتان باشد كه زنان حامله در شرایط عادی، بهتر است قبل از قرار دادن جوانه گندم در رژیم غذایی روزانه خود در طی دوران بارداری، به دنبال مشاوره با پزشکان متخصص زنان و زايمان باشند.

فواید مصرف جوانه گندم در بارداری:

از آن‌جايي كه گیاه گندم، از دسته  مواد غذایی بسیار مغذی مي‌باشد، بنابراین مصرف آن در دوران بارداری هم برای تامین احتیاجات بدن و مواد مغذی حیاتی بدن زنان باردار و جنين داخل رحم آن‌ها ضروری است. در ادامه این مقاله، به  برخی از جنبه‌های مثبت مصرف گیاه گندم سبز در دوران بارداری زنان اشاره شده است. مهم‌ترين اين موارد عبارتند از:

1- گیاه گندم منبع غنی ویتامین برای دوران بارداری:

به یاد داشته باشید از آن‌جايي كه گیاه گندم حاوی مواد مغذی حیاتی برای بدن مادران باردار مانند پتاسیم، ویتامین C، آهن، کلسیم، ریبوفلاوین و منیزیم می‌باشد و همه عناصر مورد نياز برای رشد جنین و سلامت او او را هم شامل مي‌شود، بنابراین هیچ مادر بارداری نباید این ماده غذایی را از برنامه روزانه خود در طي دوران بارداري حذف کند.

2- افزایش هموگلوبین خون با مصرف گیاه گندم:

 همانطور که می‌دانید مصرف جوانه گندم در هر شرایطی باعث افزایش میزان هموگلوبین در بدن انسان می‌شود. اکثر زنان در دوران بارداری خود، دچار نوساناتي در هموگلوبین خون خود مي‌شوند که بروز این حالت می‌تواند سبب بروز کم‌خونی در بدن اين افراد ‌شود. برای غلبه بر این مشکل، زنان باردار باید روزانه یک لیوان آب جوانه گندم تازه را مصرف کنند.

 3- دفع سموم با مصرف منظم گیاه گندم در بارداري:

جالب است به عنوان يك مادر باردار بدانيد كه آنتی‌اکسیدان موجود در گندم مي‌تواند سبب حفاظت از بدن شما و فرزند داخل رحمتان شده و از فعالیت‌ رادیکال‌های آزاد ایجاد شده در بدنتان و آسیب رسيدن به سلول‌های دیگر جلوگیری ‌کند.

4- درمان مشکلات گوارشی با مصرف گیاه گندم در بارداری:

اکثر زنان در دوران بارداری خود از وجود مسائل گوارشی مانند اسهال، یبوست و نفخ رنج مي‌برند، كه مصرف آب جوانه گندم می‌تواند این مشکلات را به حداقل کاهش دهد. همچنین، از آن‌حايي كه گیاه گندم حاوی سلولز زيادي است، به همین دلیل مصرف آن کمک زیادی به هضم مواد غذایی مصرف شده در روده‌ها کرده و در سلامت روده بزرگ زنان باردار هم بسیار موثر خواهد بود.

گیاه گندم یک منبع غنی از فیبر است، که اجابت مزاج را در بدن زنان باردار تنظیم کرده و از بروز یبوست در بدن اين افراد جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن، در دوران بارداری معده زن حامله نسبت به قبل، اسید بیشتري تولید می‌کند، كه این حالت باعث اسیدیته شدن معده گردیده و می‌تواند لایه‌های داخلی پوشاننده معده را تحریک کند. مصرف گیاه گندم در دوران بارداري به دلیل افزايش ماهیت قلیایی بدن، اثرات اسیدی را در معده از بین برده و محیط مناسبی در بدن زنان باردار فراهم می‌کند.

5- بهبود سریع زخم‌ها با مصرف گیاه گندم در بارداري:

مصرف منظم جوانه گندم در برنامه غذایی هر مادر بارداري مي‌تواند سبب بهبود یافتن سریع زخم‌هاي بدن او شده و التهابات موجود در بدن را هم کاهش ‌دهد. بنابراین، يادتان باشد كه اگر مادر بارداري از وجود زخم معده و یا از مشکل کولیت اولسراتیو در بدن خود رنج می‌برد، مصرف گیاه گندم برای درمان مشكلات او بهترین گزینه خواهد بود.

6- گیاه گندم دارای خواص ضد میکروبی است:

طبق نتايج اخير تحقیقات دانشمندان، آب جوانه گندم تازه دارای خواص ضد میکروبی قوی بوده و مصرف آن در دوران بارداري مي‌تواند باعث از بین رفتن میکروب‌های مضر موجود در معده مادران شود.

7- مصرف گیاه گندم برای بهبود گردش خون دربارداری:

از آن‌جايي كه گیاه گندم دارای توانایی بالايي در حمل اکسیژن موجود در خون است، بنابراین مصرف آن در طی دوران بارداری سبب تحریک گردش خون در بدن زنان حامله شده و ميزان تحرك آن را افزایش خواهد داد. مادران باردار علاوه بر اين‌كه از آب جوانه گندم به عنوان یک مکمل غذایی بسيار مهم استفاده مي‌كنند، می‌توانند عصاره این گیاه را با استفاده از پنبه بر روی پوست صورت خود مالیده و سبب گشاد شدن رگ‌های خونی این ناحیه از بدنشان شوند. جالب است بدانيد كه اين فرايند مي‌تواند پوست صورت زنان باردار را از آلودگی‌های روزمره پاک کند.

8- مقابله با اثرات مضر اشعه ها به كمك گیاه گندم:

از آن‌جايي كه کلروفیل موجود در گیاه گندم می‌تواند کمک زیادی به بدن انسان در مبارزه با اثرات مضر اشعه‌ها بکند، به همین دلیل بیماران مبتلا به سرطان، که تحت روش‌هاي پرتو درمانی و یا شیمی درمانی قرار دارند، می‌توانند برای حفاظت از سلول‌های دیگر بدن خود آب جوانه گندم تازه را به رژیم درمانی خود اضافه كنند، تا به راحتي با این معظل مبارزه کنند. همچنین، مصرف کلروفیل موجود در گیاه گندم به مادران حامله کمک می‌کند تا از پوسیدگی دندان‌هاي خود در طول دوران بارداري جلوگیری كرده و سلامت موهاي خود را هم تضمین كنند. علاوه بر آن، يادتان باشد كه مصرف آب جوانه گندم خطر ابتلا به فشار خون بالا را در مادران باردار به حداقل رسانده و سطح قند خون بدن را هم در اين دوران حساس در حالت اعتدال حفظ می‌کند.

9- درخشان شدن پوست دربارداری با مصرف گياه گندم:

به دلیل این که در طول دوران بارداری، پوست بدن مادران بر اثر تغییرات هورمونی طراوت و درخشش خود را از دست می‌دهد، زنان باردار مي‌توانند در طی اين دوران حساس با مصرف جوانه گندم در اشکال گوناگون و با استفاده از اثرات جوان‌کننده آن به پاکسازی پوست بدن خود کمک کرده و سلول‌های مرده را از روی پوستشان بردارند.

هرگز گياه گندم را به صورت خام مصرف نکنید، چون دارای میکروب‌های مضر زیادی بوده

عوارض مصرف گياه گندم در دوران بارداری:

نتايج تحقیقات اخير دانشمندان نشان داده است كه مصرف بیش از حد گندم در دوران بارداری می‌تواند عوارض جانبی شديدي را بر روی بدن مادران حامله و جنين داخل رحم آن‌ها به جا بگذارد. بنابراین، این افراد باید مصرف گندم را با مقدار کمی از آب جوانه گندم تازه و یا پودر آن آغاز کنند. همچنين، به خاطر داشته باشيد كه قبل از مصرف اين گياه از راهنمایی‌های پزشك متخصص زنان و زايمان و یا متخصص تغذیه استفاده کرده و جوانب کار را بسنجيد.

 در ادامه این مقاله، برخی از دلایلي که زنان باردار باید از خوردن بیش از حد جوانه گندم خودداری کنند، بیان شده است. مهم‌ترين اين موارد عبارتند از:

1- احتمال بروز عفونت در بارداري با مصرف آب جوانه گندم:

همانطور که می‌دانید کشاورزان عمل کاشت، داشت و برداشت گیاه گندم را در خاک انجام می‌دهند، به همین دلیل هم این گیاه همیشه انواع باکتری‌ها و آلودگی‌های موجود در خاک محل کشت را به همراه خواهد داشت. با توجه به اين توصيفات، زنان باردار باید از مصرف آب جوانه گندم در طول دوران بارداری خود خودداری کنند، چون در غير اين صورت در معرض ابتلا به این آلودگی‌هاي باکتریایی خواهند بود.

همچنین، فراموش نکنید كه مصرف آب جوانه گندم و یا پودر خام آن در دوران بارداری می‌تواند خطر مبتلا شدن نوزاد به دنیا نیامده را به انواع عفونت‌های کشنده افزایش دهد و مشکلات هنگام تولد را برای خود مادر و نوزاد او به دنبال داشته باشد.

2- عدم تعادل تغذیه با مصرف بیش از حد جوانه گندم دربارداری  :

 از آن‌جايي كه آب جوانه گندم دارای اثر ملین‌بخشی در زنان باردار است، پس مصرف آن در اين دوران حساس می‌تواند احتمال بروز اسهال شدید در بارداری و یا استفراغ در بارداری افزایش دهد. فراموش نکنید كه استفراغ کردن مداوم نیز منجر به از دست دادن مواد مغذی حیاتی در بدن مادران باردار شده و به وجود آمدن عدم تعادل تغذیه در بدن آن‌ها را به دنبال خواهد داشت. به عنوان يك خانم جوان و بي‌تجربه به خاطر داشته باشيد كه پایین بودن ميزان ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن زنان باردار مي‌تواند میزان رشد جنین داخل رحم مادر را هم به شدت کاهش دهد.

3- خطر سقط جنین با مصرف زیاد گياه گندم در بارداری:

آب جوانه گندم دارای اثرات سموم‌زدایی از بدن انسان بوده و اثرات گرگرفتگی آن را از بین خواهد برد. اما، این اثرات سم‌زدایی در بیشتر موارد می‌تواند منجر به به سقط ناگهانی جنین شده و یا بروز عوارض خطرناکي را برای جنین متولد نشده به دنبال داشته باشد.

4- بروز واکنش‌های آلرژیک با مصرف گياه گندم در بارداری:

به دلیل این که گیاه گندم در شرایط محیطي مرطوبی رشد می‌کند، ممکن است باکتری‌های مضري را هم به همراه داشته باشد. در چنين شرايطي، زمانی که یک زن حامله جوانه گندم آلوده را مصرف کند، ممکن است حالت تهوع در او افزایش یافته و تورم شدیدي در قسمت‌های مختلف بدنش در بارداری را تجربه کند. اگر شما هم با هر کدام از علائم واکنش‌های آلرژیکی مانند کهیر، متورم شدن گلو و یا سردرد روبرو شدید، بلافاصله با يك دکتر متخصص زنان و زايمان تماس بگیرید. همچنین، اگر شما هم از عدم تحمل گلوتن و یا بیماری سلیاک رنج می‌برید، بهتر است از مصرف گیاه گندم و محصولات آن در طي كل دوران بارداري خود خودداری کنید.

نکاتی مهم در مورد مصرف جوانه گندم در بارداری:

به ياد داشته باشيد كه به عنوان زن حامله بايد سعی کنید تا هرگز گياه گندم را به صورت خام مصرف نکنید، چون دارای میکروب‌های مضر زیادی بوده و داخل شدن آن‌ها به بدن شما می‌تواند منجر به بروز عوارض خطرناکي برای سلامتي خود شما و جنین داخل رحمتان شود. همچنین، فراموش نکنید كه مواد موجود در گیاه گندم که خاصیت سم‌زدایی دارد، گاهی اوقات می‌تواند مشکلاتی را براي مادران ایجاد كرده و حتی سقط ناگهانی جنین را هم به دنبال داشته باشد. بنابراین، عقل سلیم حکم می‌کند كه زنان باردار در طي كل دوران حاملگي خود باید در مصرف این گیاه حد اعتدال را رعایت کنند.

در نهايت، يادتان باشد كه قبل از مصرف هر گونه مواد غذایی ناآشنا مانند مکمل‌های گیاه گندم و یا آب جوانه گندم در دوران بارداری خود با يك پزشک متخصص زنان و زايمان یا متخصص تغذیه مشورت کنند.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من باردار هستم میخوام از پودر چاقی جوانه گندم استفاده کنم میتونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من باردارم میتونم از پودر چاقی جوانه گندم استفاده کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من باردارم هش ماهه هستم آنمی خفیف دارم با کمبود ویتامین d وضعف وبی حالی و.. میتونم به جای جوانه ی گندم از پودرش استفاده کنم ؟؟
بعد اگه چجوری استفاده کنم خام دوست ندارم بخورم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله فاطمه جان میتونی از پودرش هم استفاده کنی فقط از ارگانیک بودنش مطمئن شو (خودتم میتونی پودرش کنی)
میتونی بریز داخل ماست / سوپ / اش ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/