امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری(بخش اول)

مطالب مفیدی در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته چهاردهم خواندید ، در ادامه درباره هفته پانزدهم بارداری خواهید خواهند.

با آغاز هفته پانزدهم بارداری، رحم مادر شروع به هل دادن نوزاد به سمت دیافراگم خواهد کرد، این کار به نوبه خود سبب افزایش فضای ریه های مادر باردار شده و باعث می شود او در زمان تنفس، احساس راحتی کند. اینک، طوفان علائم اولیه دوران بارداری در حال نشست هستند و شما هم به عنوان مادر باردار، دیگر از لحاظ فیزیکی و روحی احساس بدی نخواهید داشت. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که پس از کم شدن و یا از بین رفتن کامل این علائم، تغییرات جدیدی در بدن شما اتفاق خواهد افتاد. فراموش نکنید که حتی در روزهای آینده شما هم مانند هر مادر بارداری شروع به راه رفتن مانند یک اردک خواهید کرد که این حالت فقط منحصر به دوران بارداری هر مادری می باشد.
هر چند که خبر بارداری شما از هفته ها پیش به گوش همه رسیده است، اما همه اعضای خانواده حتی شریک زندگی شما ممکن است در مورد تغییرات ناگهانی به وجود آمده در رفتار و ظاهر شما دچار احساس تعجب شوند، چون تغییرات این دوره از بارداری شما کمی متفاوت خواهد بود. با آغاز هفته پانزدهم بارداری شما و فرزند داخل رحمتان هر دو با علائم و نشانه های اولیه دوران بارداری خداحافظی کرده اید و دیگر طوفان این علائم و تغییرات در بدن شما و جنینتان فروکش کرده است. در هفته پانزدهم بارداری ، شما باید به عنوان یک مادر باردار مقدار زیادی از انرژی خود را ذخیره نموده و در مورد مسائل کوچک، نگرانی و استرس به خود راه ندهید. بیش از حد نگران وضعیت خود نباشید، چون تغییرات به وجود آمده در این دوره نیز گذرا هستند!

تغییرات ایجاد شده در بدن مادر حامله در هفته پانزدهم بارداری:

به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که روی دادن هر گونه تغییر چشمگیری در بدن شما در طول هفته پانزدهم بارداری، دور از انتظار نیست. در حال حاضر، همه چیز در بدن شما با سرعت زیادی در حال عوض شدن است که این تغییرات، شما را به راحتی متوجه هر گونه اتفاق جدیدی که در این دوره رخ می دهد، خواهد کرد. باید بدانید که ممکن است در این دوره از بارداری چند کیلو وزن اضافی به دست آورد که این افزایش وزن را با بزرگ شدن شکم و لب های خودتان احساس می کنید. لازم است بدانید برخی از علائمی که با آغاز هفته پانزدهم بارداری، ممکن است در بدن شما اتفاق بیافتد، برای خانواده و حتی خودتان غیرمنتظره خواهد بود. اما زیاد نگران نباشید، چون همه این تغییرات گذرا خواهند بود و معامله ای بزرگی در راه است که نتیجه آن برای همیشه، ماندنی خواهد بود.

برخی از نشانه ها و علائم شایع هفته پانزدهم بارداری :

• شما مادر باردار، ممکن است همچنان دردهای شکمی تیز را به دلیل کشش رباط های رحم خود احساس نمایید.
• در دوران بارداری، توانایی بدن هر مادر بارداری برای مبارزه با عفونت ها پایین خواهد آمد، در این حالت و با وجود سیستم ایمنی ضعیف، مادر باردار حتی در شرایط عادی هم به راحتی مبتلا به سرماخوردگی و سرفه ها خواهد شد.
• رینیت دوران بارداری هم باعث احتقان بینی مادر باردار می شود که در این حالت به نظر می رسد او به عفونت و سرماخوردگی شدیدی مبتلا شده است. این امر به دلیل افزایش جریان خون در غشاء مخاطی مادر باردار اتفاق خواهد افتاد.
• با آغاز هفته پانزدهم بارداری، افزایش حجم خون و گسترش رگ های خونی در بینی مادر باردار باعث خونریزی بینی در برخی از مادران می شود. به خاطر بسپارید که استفاده کردن از تکنیک های تمدد اعصاب مانند تمرین یوگا و تکرار نمودن تنفس عمیق مانند یک بادبان، هم در گذراندن دوران بارداری و هم در انجام روند زایمان طبیعی راحت به شما کمک زیادی خواهد کرد.

afte-15-bardari7.jpg

چگونگی رسیدن مواد غذایی از دهان مادر باردار به جنین در هفته پانزدهم بارداری:

استفاده از مواد غذایی مغذی در دوران بارداری تبدیل به انرژی و احساس خوشحالی برای شما مادر باردار و فرزندتان خواهد شد. پس به عنوان یک مادر باردار سعی کنید از انواع مختلف مواد غذایی مغذی و سالم در دوران بارداری خودتان استفاده نمایید. دانستن اینکه فرزندتان می تواند طعم مواد غذایی مصرفی شما را از طریق مایع آمنیوتیک احساس کند، در پشت سر گذاشتن این ماجراجویی به شما کمک زیادی خواهد کرد. مصرف مواد غذایی با طعم های مختلف توسط مادر باردار، جوانه های چشایی فرزندش بیشتر رشد خواهد یافت. این نکته مهم را به یاد داشته باشید که ایجاد تنوع مادر باردار در مصرف مواد غذایی دوران بارداری، نوزاد او را پس از تولد هم به قبول طعم های مختلف آماده تر خواهد نمود.
اما با تمام این واقعیت ها، مادر باردار باید مراقب هر آنچه که در دوران بارداری به دهان خود می گذارد، باشد و احتیاط های لازم را به عمل آورد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که استعمال توتون و تنباکو، کافئین، دارو ها و الکل، اثرات منفیزیادس را بر روی رشد نوزاد شما به جا خواهد گذاشت. این در حالی است که طیف گسترده ای از مواد غذایی مغذی وجود دارد، که مصرف آن ها اثر مثبتی بر روی رشد فیزیکی و شناختی جنین داخل رحم شما مادر خواهد داشت.

بروز درد در مچ دست مادران حامله با آغاز هفته پانزدهم بارداری:

تاکنون پزشکان قادر به شناسایی علت درد در مچ دست زنان باردار نشده اند. ظاهرا ترشح هورمون های مختلف در این دوره، سبب بروز این مشکل می شود. اما ممکن است درد حاصله در هفته پانزدهم بارداری، به دلیل انباشته شدن مایعات اضافی در زیر پوست بدن مادر باردار هم باشد که این حالت ممکن است باعث فشرده شدن و به تله افتادن رشته های اعصاب مچ دست مادر شده باشد. اما زیاد نگران نباشید! چون تمام این علائم در اکثر زنان باردار بعد از اتمام روند زایمان از بین خواهد رفت و تنها در برخی موارد نادر، ممکن است برای از بین بردن این درد نیاز به درمان و یا جراحی پیدا کنید. پس به عنوان یک مادر باردار باید مطمئن شوید که این فشار و درد به دلیل انجام هیچ گونه فعالیت و یا اعمال فشار بیش از حد بر روی مچ دست نیست.

موقعیت خواب مادران حامله در هفته پانزدهم بارداری:

آیا به عنوان یک مادر باردار می خواهید در مورد موقعیت خواب مناسب در طول هفته پانزدهم بارداری، بیشتر بدانید؟ برای کسانی که عاشق خوابیدن زیاد بر روی شکم خود هستند، خبر بدی در هفته های آینده دوران حاملگی خواهیم داشت، چون به عنوان یک مادر باردار تا پایان دوره حاملگی خود، یا باید به پشت و یا به پهلوی خود بخوابید. در دوران بارداری، عروق رحمی مادر در حال رشد بوده و مانع جریان آزاد خون به سایر قسمت های بدن مادر باردار خواهد بود، در نتیجه بروز این مشکلات می تواند حالاتی مانند تهوع و حتی غش را در مادر به وجود آورد. خطرناک تر از این مشکلات، این است که با پیشرفت دوران بارداری، جریان خون به رحم مادر کاهش یافته و مانع رشد مناسب جنین شود.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار تاکنون دارای خواب سنگین بودید، همه چیز را تغییر دهید. چون بعد از این ممکن است شما تا پایان دوره بارداری دیگر نتوانید خواب راحتی را تجربه کنید. حتی ممکن است در برخی مواقع، کل شب را سعی و تلاش کنید تا یک موقعیت راحت برای خوابیدن خودتان پیدا نمایید، که این کار هم عملی نخواهد بود. حتی ممکن است بعضی شب ها سرپا بایستید و یا چند بالش را، برای پیدا کردن یک موقعیت راحت و آرام، زیر سر خود قرار دهید، در حالی که باز هم نمی توانید رضایت کاملی از وضع موجود دریافت کنید. از آن جایی که خوابیدن سبب کاهش جریان خون به پانکراس و حمل ناقص آن به قلب می شود و ورید اجوف و آئورت نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهد، مادر باردار در هنگام استراحت دچار مشکلات بیشتری می شود.
با در نظر گرفتن تمام جوانب کار و حالات قرار گیری جنین، وضعیت ایده آل برای خوابیدن یک مادر حامله قرار گرفتن او بر روی سمت چپ بدن خود است. چون خوابیدن بر روی سمت چپ بدن، باعث افزایش جریان خون و مواد مغذی به جفت شده و تغذیه نوزاد را بهتر انجام خواهد داد. همچنین، خوابیدن مادر باردار در این موقعیت برای کمک به خلاصی کلیه ها از شر مواد زائد و مایعات در آینده هم بسیار موثر خواهد بود.

afte-15-bardari3.jpg

آزمایش و غربالگری مادران حامله در سه ماهه دوم دوران بارداری:

در طول سه ماهه دوم دوران بارداری، پزشکان متخصص ممکن است انجام برخی آزمایشات را برای بررسی اختلالات موجود در جنین، به شما توصیه کنند. یکی از مهم ترین این آزمون ها، استفاده از صفحه نمایش های متعدد برای نشان دادن (MMS) است، که برای تشخیص اسپینا بیفیدا و برخی اختلالات ژنتیکی بسیار ضروری می باشد. انجام این آزمون، تنها در صورت موافقت شما مادر باردار و همسرتان امکان پذیر خواهد بود، چون یک آزمون اختیاری است. لازم است بدانید هنگامی که نتایج تشخیص ناهنجاری ها مشخص شود، تصمیم گیری شما برای انتخاب روش زایمانتان آسان تر خواهد کرد.
باید به خاطر داشته باشید که دکتر شما ممکن است انجام آزمون MMS را برای شما، بین هفته های 15 الی 20 از دوران بارداری توصیه کند. در این آزمون، اگر ناهنجاری های کروموزومی خاص و یا هر نوع نقص در لوله های عصبی جنین شما شناسایی شود، به دنبال آن تستی هم برای تشخیص اختلالات معمول مانند سندرم داون و تمام ناهنجاری های کروموزومی هم انجام خواهد شد. اگر نتیجه آزمون، برخی از ناهنجاری ها را در جنین شما نشان دهد، دکتر معالج ممکن است علاوه بر سونوگرافی جامع، آمنیوسنتز از جنین داخل رحم شما را هم توصیه کند.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار، آزمون MMS را قبل از شروع هفته پانزدهم بارداری خود انجام داده اید، ممکن است این آزمون، اختلالات موجود در جنین شما را به طور کامل نشان نداده باشد و شما را دچار حالت استرس و اضطراب نماید. در چنین حالتی، قبل از اقدامات آمنیوسنتز، دکتر معالجتان شما را به صبر کردن بیشتر، برای تشخیص دقیق تر اختلالات تشویق خواهد نمود. ممکن است نتایج به دست آمده از این آزمون ها، ذهن مادران باردار را در مورد تعیین دقیق تاریخ بارداری و محاسبه کردن زمان زایمان دچار شک و تردید کند، چون شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است دچار خطاهای جزئی در مورد تعیین وقت دقیق بارداری خودتان شوید. در این صورت پزشک معالج شما، برای اندازه گیری سن حاملگی دقیق، انجام سونوگرافی را توصیه خواهد کرد.
علاوه بر تست های تشخیص اختلالات ذکر شده در بالا، راه های درمانی دیگری هم ممکن است توسط پزشکان معالج به مادران باردار توصیه شود. علاوه بر این ها، ارائه دهندگان آزمایشات تشخیص اختلالات باید به دقت مراقب رعایت نمودن تمام نکات لازم در آزمایشات باشند، چون در غیر اسن صورت ممکن است مجبور به تکرار آزمون کامل خون برای شمارش گلبول های خونی مادر باردار شوند، تا با این آزمایش، نیاز مادر باردار به آهن اضافی را مورد بررسی قرار دهند. همچنین، با استفاده از این آزمایشات، بررشی می شود که آیا مادر حامله، در هفته پانزدهم بارداری خود، نیاز به داروی خاصی برای سلامتی خود و فرزندش دارد.

تغییرات جنین در این هفته را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته پانزدهم(بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (7)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام‌من‌۱۵هفتمه‌احساس‌سفتی‌زیر‌شکمم‌دارم‌میخواستم‌بدونم‌
طبیعی‌است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 15 بارداری هستم وخیلی زیر شکمم درد میکند و احساس سفتی زیر شکم دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
طبیعیه عزیزم نگران نباشی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید.من هفته چهارده روپشت سرگذاشتم وواردهفته پانزده شدم.. یه مقدار خارش واژن دارم وترشح زیاد.این میتونه طبیعی باشه?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
میتونه نشانه عفونت باشه، حتما بهداشت رو رعایت کنید ، از پدهای روزانه و دستمال توالت استفاده کنید و نذارید محیط مرطوب باشه، اگه بهتر نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من الان در هفته 14 م بارداری روز آخرم و فردا ان شالله وارد هفته 15م بارداری میشم, میخواستم بدونم تو این هفته قد و وزن جنین چقدر میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , وزن بدن شما به عنوان یک مادر باردار، در هفته گذشته نزدیک به 2 الی 4 کیلوگرم اضافه شده است، که تنها 70 الی 75 گرم از آن شامل رشد و بزرگ شدن جنین داخل رحم شما می شود. اینک اندازه طول بدن جنین 4 الی 5 اینچ است و ممکن است در پایان هفته...

سلام عزیزم , وزن بدن شما به عنوان یک مادر باردار، در هفته گذشته نزدیک به 2 الی 4 کیلوگرم اضافه شده است، که تنها 70 الی 75 گرم از آن شامل رشد و بزرگ شدن جنین داخل رحم شما می شود. اینک اندازه طول بدن جنین 4 الی 5 اینچ است و ممکن است در پایان هفته پانزدهم بارداری، 5/2 الی 3 اونس به وزن او اضافه شده باشد.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location