امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


هفته دوم بارداری | آغاز تشکیل جفت

bac1957809716951d192c5bd90c5007_13980903-165653_1

عجله نکنید شما هنوز باردار نیستید چون هنوز لقاح انجام نشده

جالبه بدانید زمانی که پریودتان تمام شده در ابتدای هفته دوم بارداریتان هستید و در انتهای این هفته شما به احتمال بالا تخمک گذاری خواهید داشت. لقاح تخمک معمولا در این هفته و ابتدای هفته سوم بارداری  یعنی از روز سیزدهم تا روزشانزدهم روز آغاز پریودتان انجام میشودکه بستگی به چرخه قاعدگی شما خواهد داشت.

لازم است بدانید که تاریخ دقیق بارداری 40 هفته از تاریخ LNMP و یا پایان آخرین دوره قاعدگی طبیعی مادر باردار حساب می شود. اگر سن بارداری شما با این تاریخ محاسبه شده باشد، تغییر زیادی در ظاهر بدن شما در طول هفته دوم بارداری به وجود نخواهد آمد. اما در حال حاضر، تعدادی تغییرات مهم در داخل بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال وقوع است تا بدن شما را برای لانه گزینی جنین و رشد او آماده کند.

چرا هفته دوم بارداری مهم است؟

اگر شما در حال برنامه ریزی برای بچه دار شدن هستید، تخمک گذاری فقط یکی از تغییرات داخلی مورد نیاز برای بارداری شما است که در داخل بدنتان روی می دهد. حال اگر شما به عنوان یک مادر در حال برنامه ریزی مصمم برای باردار شدن باشید، نیاز شدیدی به نگه داشتن تخمک بعد از مشاهده نشانه های تخمک گذاری دارید.

جفت از هفته دوم شروع به تشکیل میکند و تمایزش تا هفته 10 ادامه دارد.

تغییرات بدنی مادر و جنین در هفته دوم بارداری :

 • درهفته دوم بارداری، جنین شما که تنها از یک فولیکول تشکیل شده، شروع به رشد خواهد نمود. در طول این هفته ، به طور طبیعی هورمون FSH توسط غده هیپوفیز در بدن زن باردار ترشح خواهد شد، بعد از این مرحله با افزایش LH (هورمون جسم زرد)، دیواره فولیکول داخل تخمدان تضعیف می شود.
  • در این هفته، فولیکول داخل تخمدان به طور کامل رشد یافته و در حال حاضر، تخمک ثانویه بعد از پارگی دیواره های خود آزاد خواهد شد.
  • تشکیل تخمک در غدد جنسی زنان که با عنوان اوئوژنز شناخته شده است، شامل رشد فولیکول نابالغ و تبدیل شدنش به یک تخمک بالغ می باشد. در پشت تمام این اصطلاحات فنی، واقعیتی ساده وجود دارد و آن این است که جنین شما فقط از یک تک سلولی در داخل رحم تشکیل شده، که شانس زندگی در این دوره را نصیب خود کرده است.
  • در نهایت زمانی که یکی از فولیکول های بالغ تخمک آزاد شد و به لوله های فالوپ رسید، در این هنگام اندازه قطر جنین شما به 2/0 میلی متر خواهد رسید. اندازه جنین در این مرحله به قدری است که تقریبا با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، طوری که در این مرحله فقط یک سلول بارور شده است که مانند یک اسپرم، حتی قادر به حرکت و فعالیت نیست.
  • بعد از اینکه تخمک از تخمدان آزاد شد، می تواند به طرف لوله های فالوپ حرکت کرده و توسط کرک های جاروب مانند در داخل این لوله ها، به سمت جلو حرکت نماید. در حال حاضر، بافتی در پایان لوله های فالوپ وجود دارد که تخمک برای مدت یک روز در آنجا باقی می ماند، قبل از آن هم تخمک های بارور نشده در لوله های فالوپ متلاشی شده، و از بین خواهند رفت. اگر در این مرحله، تخمکی خوش شانس باشد، در مسیر حرکت خود به سوی مقصد با اسپرم دیدار نموده و با آن ترکیب خواهد شد.
  • زمانی که تخمک و اسپرم توانستند با موفقیت باهم ترکیب شوند، یک سلول دیپلوئید جدید که با عنوان تخمک شناخته می شود، تشکیل خواهد شد. به یاد داشته باشید که این تخمک بعدها به کودکی تبدیل می شود، که شما او را با تمام وجود دوست خواهید داشت.
  • از آنجا که هر دو تخمدان موجود در بدن خانم ها، در هر دوره قاعدگی سلول تخمک را تولید می کند، هیچ قانون ثابتی وجود ندارد که هر تخمدان باید تخمک خاصی را برای یک چرخه قاعدگی آزاد نماید. از این رو، در بعضی مواقع اتفاق می افتد که هر دو تخمدان تخمک خود را در یک زمان آزاد می کنند. اگر بعد از آزاد شدن این تخمک ها، آن ها در یک مکان قرار گیرند، هر دو تخمک بارور خواهند شد، که باعث تشکیل جنین دوقلو در رحم شما خواهد شد. لازم است بدانید که جنین های دوقلو با هم شروع به رشد خواهند نمود. هر چند آنها دوقلو هستند، اما تنها با شرایط مشابهی لقاح یافته اند، که ممکن است یکی از آن ها دختر و دیگری پسر باشد.
  • در این هنگام شما نه تنها باید در حالت آماده باش برای شناسایی تغییرات ایجاد شده در بدن خود باشید، بلکه باید به دنبال دانستنی های لازم درباره دوران بارداری بوده و از آن ها آگاه شوید. پس به یاد داشته باشید هنگامی که شما می توانید یکی از این تغییرات را در بدن خود ببینید، باید بدانید آن زمان برای شما، زمان تخمک گذاری است. همچنین، شما می توانید به کمک استفاده از کیت ها، زمان تخمک گذاری خود را مشخص نمایید. با افزایش هورمون جسم زرد، که 24 الی 36 ساعت قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، می توان زمان دقیق بارداری را تشخیص داد. علت دیگر استفاده از این کیت ها، این است که تهیه کردن و همچنین استفاده از این کیت ها بسیار آسان می باشد. لازم است بدانید که اگر شما برنامه ای را برای افزایش افراد خانواده خود در آینده دارید، بهتر است قبل از رسیدن به سن 30سالگی اقدام نمایید، زیرا باروری یک زن سال ها قبل از 30سالگی شروع می شود و پس از آن، قدرت باروری رو به کاهش خواهد بود.

هفته دوم بارداری

امیدواریم که شما در حال حاضر بینش خوبی نسبت به علائم بارداری در هفته دوم بارداری پیدا کرده باشید. حتی اگر کودک شما هنوز در ظاهر به وجود نیامده است، اما به یاد داشته باشید که اینک شما در پایان هفته دوم بارداری خودتان هستید که زمان بسیار مهمی در زندگی شما و فرزندتان به شمار می رود. این دوره، زمانی است که شانس شما برای به دست آوردن یک موجود زیبا و خاطره انگیز در زندگی بسیار بالا است. به یاد داشته باشید تا زمانی که شما در هفته دوم بارداری خود هستید، خوردن مواد بسیار مغذی و داشتن امنیت حق مسلم شماست.

علائم بارداری در هفته دوم بارداری :

همان طور که می دانید، داشتن رابطه جنسی مناسب با شریک زندگیتان نزدیک به دوره تخمک گذاری، شانس شما را در باردار شدنتان افزایش خواهد داد. برای دستیابی به این هدف، شما نیازمند حفظ مسیرهایی هستید که نشانه هایی از تخمک گذاری در آن ها وجود داشته باشد، طوری که روند حرکت این مسیرها، راه را برای مادر شدن شما هموار و آسان نماید. هر چند که شناسایی علائم بارداری در ماه اول بارداری برای بسیاری از زنان کار آسانی است، اما ما در این مقاله مجموعه ای از علائم هفته دوم بارداری در را بررسی خواهیم کرد. این علائم عبارتند از:

1.    تغییرات مخاط دهانه رحم:

در ابن هفته ، تغییرات مشخص و قابل مشاهده ای در کیفیت و کمیت مخاط دهانه رحم مادر باردار وجود خواهد داشت، اگر مشاهده این تغییرات برای شما سخت است، نگران نباشید! این اطلاعات، در 2 الی 3 ماه آینده در مخاط دهانه رحم شما به عنوان یک مادر باردار به وضوح رویت خواهد شد.

 2.   افزایش میل جنسی:

ما ممکن است در یک دوره افزایش میل جنسی داشته باشید که اطلاع دهنده زمان تخمک گذاری در بدنتان است. این افزایش میل جنسی زمانی خواهد بود که بدن شما تغییرات را در رابطه با تخمک گذاری دریافت نماید و نزدیک شدن آن را به شما اطلاع دهد. اگر شما در بعضی مواقع احساس می کنید که نمی توانید از شریک زندگی خود دور باشید، ممکن است راه طبیعی برای نشان دادن زمان تخمک گذاری در بدنتان باشد. به یاد داشته باشید که شما باید از این فرصت استفاده کرده و شانس خود را برای باردار شدن امتحان کنید.

3.   افزایش دمای بدن:

اوه خدای من! تو خیلی جذابی". آیا این صدا برای شما به عنوان یک خانم آشنا نیست؟ برای یک زن این حرف ها می تواند به معنای واقعی کلمه، خوشایند باشد. در واقع، مدتی است که شما احساس گرما و حرارت در بدن خود می کنید که ممکن است افزایش دمای پایه بدن شما به دلیل تخمک-گذاری اتفاق افتاده باشد و حالا این افزایش دما تبدیل به میل باردار شدن در شما شده است. لازم است بدانید که درجه حرارت بدن شما، ممکن است در زمان تخمک گذاری از 96 فارنهایت به 98 فارنهایت افزایش یابد.

 4.    تغییرات گردن رحم:

دهانه رحم شما در این مواقع برای سازگار شدن با لقاح تخمک، نرم، مرطوب و بازتر خواهد شد، که شما می توانید این تغییرات را به راحتی در بدن خود درک نمایید.

5.   حساسیت پستان ها:

 ترشح مقدار زیادی از هورمون ها در زمان تخمک گذاری، باعث بروز تغییرات عمده در بدن شما خواهد شد. همچنین، این تغییرات سبب به وجود آمدن حساسیت در پستان های شما هم خواهد شد که ممکن است در این دوره، کاملا حساس و دردناک شده باشند.

شناسایی دوره باروری در زنان :

در برخی از زنان 5 روز قبل از تخمک گذاری، تا زمان 1 تا 2 روز پس از این عمل، شناخته شده است و به دوره باروری در چرخه قاعدگی زنان مشهور می باشد.هر چند که یک سلول تخمک، تنها دارای طول عمر 24 ساعت است، اما در مقابل یک اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماند. اگر یک زن در مقاربت جنسی در این دوره زیاده روی کند، شانس او در باردار شدن بسیار بالا خواهد بود. ولی متاسفانه این کار آسانی نیست، چون برای بسیاری از زنان شناسایی دوره باروری مشکل می باشد.

رژیم غذایی مناسب زنان در هفته دوم بارداری:

1.    از همه گروه های غذایی بخورید .

2.   میزان مصرف شیرینی و چربی را در رژیم غذاییتان کم کنید مانند آرد سفید ، دونات ، کیک و شیرینی و....

3.   مصرف مولتی ویتامین را فراموش نکنید.

4.   از مصرف بیش از حد کافئین اجتناب کنید چون اگر در روز بیشتر از 200 میلی‌گرم کافئین مصرف کنید خطر سقط جنین تا دو برابر افزایش می‌یابد.

5.   مصرف اسید فولیک را ادامه دهید .

6.   از سبزی‌های برگ سبز، میوه‌های زرد رنگ مانند زردآلو و هویج، بلغور، جو دو سر و لبنیات کم چرب استفاده کنید.

7.   حتما صبحانه بخورید.

 هفته دوم بارداری

سوالات متداول:

1.   آیا ترشحات سفید رحمی نشانه بارداری است؟

 بله ولی ترشح رحم شما در زمان تخمک‌گذاری رقیق، شفاف و مانند سفیده تخم مرغ خواهد بود.

2.   آیا درد سینه ها از علائم بارداری است؟

 بله تغییرات هورمون در ارتباط با تخمک‌گذاری باعث میشود سینه‌ها کمی درد داشته باشند.

3.   چرا بعضی مواقع میل جنسی در من افزایش میابد؟

 چون افزایش میل جنسی اطلاع دهنده زمان تخمک گذاری در بدنتان است و بهترین زمان برای نزدیکی و باردار شدن است.

4.   مدتی است که من احساس گرما و حرارت در بدن خود می کنم دلیلش چیست ؟

 افزایش دمای پایه بدن شما به دلیل تخمک-گذاری اتفاق افتاده باشد و حالا این افزایش دما تبدیل به میل باردار شدن در شما شده است

5.   آیا لکه بینی نشانه خطرناکی است؟

خیر ممکن است در زمان تخمک گذاری لکه قرمز یا قهوه‌ای در لباس زیرتان مشاهده کنید. این اتفاق زمانی می‌افتد که فولیکول در اطراف تخمک تجزیه می‌شود. اگر  چیزی بیش از لکه بینی باشد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

6.  علت درد زیر شکم در زنان چیست؟

 بسیاری از خانم‌ها هنگام تخمک گذاری دچار دردهایی در یک طرف یا هر دوطرف زیر شکم میشوند.

7.   جنسیت نوزاد چه زمانی مشخص میشود؟

 در هفته اول مشخص می‌شود که جنین دختر است یا  پسر هرچند شما حالا حالاها  بی‌خبر خواهید بود.

 

نظر (24)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من از روز هفتم پریودی نزدیکی داشتم و طبیعی جلوگیری داشتم الان چند روزه زیر شکمم تیر میکشه که نار نافم هم درد میکنه بی بی چک استفاده کردم منفی بود سه روز دیگه موعد پریودیم هست.امروز هم یه لکه ی کم رنگ خون دیدم یعنی امکانش هست باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید تا روز پریود صبر کنین اگر نشدین میتونین از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در روز ۶پریودیم نزدیکی داشتم همینطور یک روز در میون نزدیکی داشتم الان ۱۳روز میگذره از اولین نزدیکی زیر دلم سمت راست درد میکنه و حالت تهوع شدید دارم امکان داره باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید تا روز تاخیر پریودتون صبر کنین بعد از بی بی چک استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دو روز از پریودم عقب افتاد بیبی چک زدم مثبت بود فرداش آزمایش خون دادم عدد بتا خونم ۳۱۴ بود الان در هفته دوم بارداری هستم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سونوگرافی سن بارداریتون رو بهتون میگه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام جواب ازمایش بارداری من مثبته نتیجه شم 1115.5 هست ایا بارداری سالمه یا خارج ازرحم 7روزاز پریودم گذشته

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما باردارید برای ادامه بارداری به یک متخصص مراجعه کنید و تا زمان زایمان تحت نظر ایشون باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من پنجم این ماه پریود شدم از روز هفت پریود یک روز در میان نزدیکی داشتم یکی دو روزه حالت تهو صبح گاهی دارم قرص ینی میشه علائم بارداری باشه کی بیبی چک بزارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یک روز بعد از تاخیر پریود میتونین از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من نزدیک ۱۵روز است اقدام به بارداری کردم یعنی بعد از تمام کردن پریودم بلافاصله شروع کردم الان حس میکنم حاملم درد شکم در یک ناحیه دارم سینه هام درد میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

باید تا روز پریودتون صبر کنین اگر تاخیر داشتین ار بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من روز 5 از عادت ماهیانه نزدیکی داشتم و جلو گیری هم نداشتم چند بار بعد از اون رابطه داشتم بدون جلوگیری دیشب یه ترشح ژله مانند سفید و کمی خون ابه مانند ازم خارج شد دلیل این چیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
میتونه به خاطر لانه گزینی جنین باشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

دردهای زیر دل مخصوصا سمت راست بعد از چند روز از رابطه جنسی میتونه دلیل لانه گزینی باشه آخه من سونو ادمگفت تخمدان راستت تخمکداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هیچ چیز صددرصدی وجود نداره که قبل از تاخیر پریود به شما بگه باردارید، تا روز تاخیر صبور باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من حس میکنم حامله ام .هفته دوم حاملگی چه حالت های به ادم دست میده.قلبم تندتندمیزنه سرگیجه میگیرم..
بی بی چک هم زدم منفی بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تا زمانی که پریودتون عقب نمونه نمیتونین بفهمین که باردارید تا تاخیر صبر کنید بعد از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان 4روزمونده به پریودیم فک میکنم حامله ام خیلی استرس دارم..
یعنی 6روزبدازپریودقبلیم اقدام کردم به مادرشدن.ولی بی بی چک زدم منفی بودوالان 3روزه بی بی چک نزدم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
4 روز دیگه صبر کنید اگه در روز مقرر پریود نشدید فرداش از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من 5 روز هست پریودم عقب افتاده. بیبی چکم مثبت بود. یعنی الان باردارم؟نطفه چند وقتشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه بی بی چک مثبت بوده آزمایش خون بدین و اگه جواب قطعا مثبت بود به پزشک مراجعه کنید تا مراحل لازم رو طی کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , یک اسپرم چندروز میتونه زنده بمونه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, یک اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماند.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location