مادر و جنین در هفته سی ام بارداری | رشد مژه و ابروها

هفته سی ام بارداری جنین در هفته سی ام به اندازه یک خیار بزرگ است که مژه و ابروهایش رشد کرده است

در هفته سی ام بارداری که وجود جنین در رحم شما همه شرایط سیستم قبلی بدنتان را به هم زده و باعث به وجود آمدن شرایط خاص بدنی در شما شده است. از جمله اساسی ترین مشکلاتی که در هفته سی ام بارداری در بدن و ذهن شما به وجود خواهد آمد، می توان به عزت نفس پایین، تنگ شدن لباس های بارداری قبلی، احساس خستگی، به وجود آمدن نوسانات خلقی، احساس نومیدی و افزایش وزن اشاره نمود. گلوریا استاینم روزنامه نگار در این باره می گوید: "زنان باردار لیاقت تحسین و قدردانی بیش از حد و اعطای مدال شجاعت، بعد از انجام زایمان را دارند." چون آنها پیروزی بی نظیری را با فتح قله بارداری و دفاع شگفت انگیز از خود و فرزندشان در طی نه ماه به دست آورده اند.

علائم هفته سی ام بارداری

 • خستگی از بارداری: اگر شما نمی توانید با صبر و حوصله تا رسیدن موعد مقرر زایمان طبیعی خود صبر کنید زیاد احساس گناه نکنید، چون این یک احساس مشترک بین زنان باردار است که در آخرین ماه های دوران بارداری خود آن را تجربه می کنند. به وجود آمدن این حالت بدان معنی نیست که شما نمی خواهید فرزندتان را تا پایان نه ماه در رحم خود نگه داشته و تغذیه کنید، این حالت فقط به خاطر ایجاد شدن تغییرات جسمی و روحی شدید در بدن شما با ورود به هفته سی ام بارداری است.
 • افزایش وزن شدید: معمولا، در هفته سی ام اساسی ترین تغییر افزایش وزن مادر حامله است اما در این هفته از دوران بارداری، تغییرات چشمگیر دیگری هم که بتوانیم آن ها را ببینیم وجود دارند. مادر باردار ممکن است نزدیک به 450 گرم وزن در هر هفته از بارداری خود اضافه کند تا فرزند او بتواند با داشتن نیروی کافی نمودار جهش رشد خود را قبل از ورود به این جهان بزرگ کامل نماید.
 • بروز عفونت: علاوه بر این موارد، فراموش نکنید که مادر حامله برای جلوگیری از مبتلا شدن به عفونت استرپتوکوکی گروه B (یک نوع عفونت باکتریایی) در واژن و یا مقعد خود نیز باید دقت زیادی بکند. اگر چه وجود این نوع عفونت در بدن خود مادر نسبتا بی ضرراست، اما می تواند سبب بروز عفونت جدی در نوزاد او پس از تولد شود. در بسیاری از بیمارستان ها که مادران باردار را در طول نه ماه حاملگی مشایعت می کنند، در صورت مثبت بودن آزمایشات مادر در مورد ابتلا به عفونت استرپتوکوکی، آنتی بیوتیک هایی را به او تجویز می کنند، تا هم بیماری عفونی مادر درمان شده و هم ایمنی جنین داخل رحم او، به صورت کامل مدیریت گردد.
 • عصبی بودن: اگر شما مادر باردار به راحتی سر هر موضوعی عصبی می شوید، به یاد داشته باشید که این یک علامت شایع در سه ماهه آخر دوران بارداری هر زنی است، به خصوص اگر مادر به دلیل داشتن مشکلات زیاد حاملگی، نتواند زمان خواب خود را به خوبی تنظیم کند، این تنش در بدن او بسیار مشهود خواهد بود.
 • دیدن خواب های عجیب: فقط بزرگی اندازه شکم نیست که موجب بروز اختلال در خواب یک مادر باردار می شود، بلکه دیدن رویاهای عجیب و غریب هم می تواند به بی خوابی او در طول دوران بارداری کمک کند. برخی از دانشمندان متخصص زنان و زایمان معتقدند که وجود اختلال در خواب مادران حامله در دوران بارداری، او را برای بیدار ماندن در ساعت های عجیب و غریب پس از زایمان به دلیل حضور نوزاد در زندگی او آماده می کند.
 •  دیابت حاملگی: سطح قند خون شما مادر حامله ممکن است بالا برود که اصلا نیازی به احساس وحشت و نگرانی نیست، چون مادر باردار می تواند دیابت حاملگی را خیلی ماهرانه و با استفاده کردن از یک رژیم مناسب غذایی و داشتن شیوه زندگی سالم درمان نماید. در غیر این صورت، ادامه این بیماری زندگی او را پس از زایمان هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.
 • کم خونی: کم خونی یکی دیگر از شرایطی است که ممکن است برای مادر حامله در دوران بارداری او به وجود آید. کم بودن تعداد هموگلوبین خون مادر می تواند به کمبود آهن و همچنین کمبود پروتئین در سلول های قرمز خونی او که حاوی آهن هستند، منجر شود. وجود این کمبود می تواند مشکلات زیادی را در رشد و نمو جنین به وجود آورد. از این رو، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید، چون ممکن است او رژیم غذایی غنی از آهن و یا استفاده از مکمل های آهن را برای شما در طول دوران بارداری توصیه کند.
 • احساس درد و خستگی: اگر در سه ماهه آخر دوران بارداری به عنوان یک مادر باردار در بدن خود احساس درد می کنید، حتما به سیگنال های هشداردهنده توجه کنید و آن ها را درمان نمایید، چون مداوای درد و بیماری برای شما تا زمانی که فرزندتان متولد نشده است کار آسانی خواهد بود. در ماه های آخر دوران بارداری، راحتی بدن خود شما و سلامت فرزندتان باید در اولویت لیست کارهای روزانه تان قرار گیرد. پس هر کار دیگری را کنار بگذارید و در این روزهای آخر دوران بارداری فقط به فکر سلامتی خود و فرزندتان باشید.
 • نوسانات اخلاقی: در سه ماهه سوم بارداری، مادران حامله بیشتر از هر زمان دیگری دچار نوسانات خلقی و عاطفی می شوند. همه آنها به طور ناگهانی و با ورود به این دوره به مهارت های فرزندپروری خود شک کرده انند و فکرشان درگیر این موضوع می شود که آیا واقعا به همراه شریک زندگی خود آمادگی پرورش بچه کوچک را خواهند داشت.

هفته سی ام بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته سی ام بارداری

درد کمر یا پشت نشانه زایمان زودرس یا انقباض‌ها یا اتساع زودهنگام دهانه رحم است. بعضی وقت ها پس از هفته سی بارداری خانم باردار دچار انقباض‌های کوچکی می شود، که می تواند طبیعی باشد. برای رفع این انقباض‌ها می توانید بنشینید، دراز بکشید و استراحت کنید. اما بیش از شش انقباض : نشانه دیگر زایمان زودرس است. انقباض‌هایی به این تعداد را با دکتر درمیان بگذارید.

وضعیت جنین در هفته سی ام بارداری

با ورود به هفته سی ام بارداری، مادر حامله می تواند شروع به آواز خواندن و لالایی گفتن برای فرزند داخل رحم خود بکند، چون جنین او در حال حاضر به صداهای آرامش بخش او پاسخ داده و به خواب رفتن با صدای آرام مادرش را تمرین خواهد نمود. اگر انتظار دارید تا فرزندتان بعد از به دنیا آمدن هم بلافاصله با لالایی شما به خواب برود، این یک راه خوب برای آشنا نمودن او با صدای خودتان است. همچنین، با ورود مادر باردار به  این هفته، جنین داخل رحم او مشغول تمرین مهارت های دیگر مانند مکیدن، تغییر چهره و نرمش دادن به اندام های خود در محیط رحم مادر خواهد بود.

کدام اندام های جنین در هفته سی ام رشد می کند؟

معمولا، جنین در این دوره از بارداری با سرعت بیشتری در حال رشد بوده و خود برای زندگی در جهان بزرگ خارج از رحم مادرش آماده می کند. با ورود به هفته سی ام فقط برخی از قسمت های ریز بدن فرزند شما نیاز به تکمیل شدن خواهد داشت. در واقع، رشد قابل توجهی که در این مرحله از دوران بارداری مشاهده می شود، رشد سیستم های عصبی بدن جنین است که عملکرد ماهرانه ای در تنظیم عملکردهای کل بدن او خواهد داشت.  

علاوه بر این موارد،مغز جنین در حال تغییر است. به این صورت که ظاهر سر او صاف شده و تمام چین وچروک های آن هم از بین رفته است. این تغییرات جدید هم فرزند شما را برای یک عمر، همراهی خواهد کرد.

با ورود به این هفته، تمام اعضای حسی، قلب، دستگاه گوارش، اندام های ترشحی، عضلات و ریه های فرزند شما هم شروع به پاسخ دادن به ANS (سیستم عصبی خودکار) کرده و به طور مستقل عمل خواهند کرد. چشمان فرزندتان با رشد مژه ها و ابروهای او زیباتر شده است.

جنین در هفته سی ام بارداری

اندازه جنین در هفته سی ام بارداری

جنین شما به اندازه یک کلم و یا خیار بزرگ شده است. به طور دقیق تر، می توان ادعا کرد که اندازه قد یک جنین طبیعی در هفته سی ام بارداری، در حدود (39 تا 42 سانتی متر) بوده و وزنش هم به (1.15-1.70 کیلوگرم) رسیده است.

مراقبت های هفته سی ام بارداری

 • سعی کنید با کوتاه کردن موهایتان به آن ها مدل دهید، تا بعد از به دنیا آمدن فرزندتان نیاز به نگهداری از موهای بلند خود نداشته باشید. علاوه بر این، در کنار تمام تغییرات به وجود آمده در بدن شما در طول دوران بارداری مدل جدید دادن به موها هم می تواند یک تفاوت بزرگ محسوب شده و به شما روحیه دهد.
 • در این دوره از بارداری، بهتر است شما بیشتر به دنبال پدیکور و مانیکور کردن ناخن های خود، به منظور سالم نگه داشتن آن ها باشید. چون همان طور که می دانید بعد از تولد نوزادتان، شما قادر به رسیدگی به ناخن های خود نخواهید بود. پس با استفاده این بهانه خوب، به اندازه کافی به ناخن های خود برسید، تا با نگاه کردن به آن ها روحیه شما هم کمی باز شود!
 • علاوه بر این موارد سعی کنید تا برای رسیدگی خودتان وقت بگذارید و در مورد شرایط جدید بدنی خودتان هم با دوستان، خانواده و عزیزان زیاد بحث و گفتگو نمایید. به خاطر داشته باشید هنگامی که نوزاد شما به دنیا بیاید، تمام بحث ها در مورد او خواهد بود.
 • سعی کنید تا به هیچ وجه، قرار ملاقات با دکتر معالج خود را از دست ندهید، چون ممکن است اتفاقات ناگواری در بدن شما و فرزندتان روی دهد که نیاز به درمان فوری داشته باشد. علاوه بر این مورد حتما به عنوان یک مادر باردار در کلاس های لاماز و یا دیگر کلاس های انجام تمرینات سبک ورزشی، به طور منظم شرکت کنید.

فعالیت های سرگرم کننده

اگر شما هم مانند بسیاری از خانم های باردار، در طول عمر خود هرگز علاقه مند به بافندگی و یا قلاب دوزی نبوده اید، سعی کنید در این دوره از زندگی خود، آن ها را امتحان کنید. از آنجا که شما به عنوان یک مادر باردار قادر به انجام فعالیت های بزرگ تری که نیاز به تمرکز و قدرت فیزیکی زیاد دارد، نیستید، انجام این کارهای سبک و هنری می تواند یک راه عالی برای شرگرم شدن شما باشد. شما می توانید با درست کردن وسایل دست ساز برای فرزند خود و یا بافتن کلاه و لباس های دیگر برای او هم احساس مفید بودن کرده و هم وقت خود را بگذرانید!

هشدارهای هفته 30 بارداری

لکه‌های خون در هفته 30  بارداری ممکن است علامتی از يک مشکل جدی باشد از جمله:

 • جفت سرراهی (يعنی جفتی که در پايين رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می‌پوشاند)
 • پارگی جفت (يعنی جدا شدن بخشی از جفت از ديواره رحم)
 •  زايمان زودرس

که همه موارد بالا  می‌تواند سبب لکه بينی يا خون‌ريزی شود.

تغذیه در هفته سی ام بارداری

خوشبختانه می‌توانید در طول روز از تنقلات و میان وعده های سالم استفاده کنید چون مواد مغذی برای بچه را تامین می کنند. برای تغذیه در هفته 30 بارداری به خواص سیب‌زمینی احتیاج دارید، البته بهتر است به‌صورت آب پز یا تنوری تهیه شود و حتی‌المقدور از مصرف آن به‌صورت سرخ‌کرده پرهیز کنید. اگر سیب‌زمینی را به‌خوبی شسته و با پوست طبخ کنید، خواص غذایی آن بیشتر حفظ می‌شود.

 سیب زمینی در بارداری

سعی کنید به‌جای استفاده از سس مایونز برای سالاد از آب‌لیمو، آب‌نارنج، آب‌غوره کم‌نمک و روغن‌زیتون استفاده کنید یا مقداری ماست را با این مواد ترکیب کنید و به‌عنوان سس سالاد استفاده کنید. اگر هنوز می‌پرسید در این هفته چه چیزی بخوریم باید بگوییم کشک را هم در برنامه غذایی خود جا بدهید. منابع غنی پروتئین، کلسیم، فسفر و آهن می‌باشد و می‌توانید آن را به‌تنهایی یا مخلوط با انواع غذاها استفاده کنید. البته حتما از کشک پاستوریزه استفاده کنید و قبل از استفاده آن را 5 تا 10 دقیقه بجوشانید.

ورزش در هفته سی ام بارداری

در این هفته ورزش های سنگین و نیمه سنگین را کنار بگذارید. هورمون‌ها باعث نرم شدن بافت‌های اطراف مفاصل می‌شوند و به این ترتیب مفاصل به راحتی کش می‌آیند. هنگام استفاده از وزنه ها وزن آن‌ها را 5 تا 15 درصد کاهش دهید.

راهنمای پدران در هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری، تنها کاری که یک همسر و پدر آینده می تواند برای شریک زندگی خود انجام دهد، این است که همسر خود را در این زمان های سختی، یاری کند. برای رسیدن به این هدف، شما به عنوان پدر آینده می توانید به همسر خود پیشنهاد اصلاح ناخن های پاهایش را از طرف خود بدهید. به خاطر داشته باشید که این امر می تواند در یک لحظه، اتصال شگفت انگیزی را بین شما و همسر باردارتان ایجاد کند.

ممکن است شما به عنوان همسر یک زن باردار، از گوش دادن به مشکلات بارداری او خسته شده باشید. همه می دانیم که گوش دادن به آه و ناله کسی اصلا کار آسانی نیست، اما به شما توصیه می کنیم که صبر و شکیبایی پیشه کرده و توجه کاملی به شریک زندگی خود در زمان صحبت کردن و یا شکایت او از این دوره از زندگی داشته باشید. تنها زمانی که شما می توانید به همسر خود نشان دهید که او را بدون قید و شرط دوست دارید، همین حالا است!

توصیه های اسلام در هفته سی ام بارداری

روزهای دوشنبه سوره "النحل" را بخوانید و روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره "یس" و "ملک" را بخوانید. در تمام ماه‌های هفتم، هشتم و نهم سوره "نور" را قرائت کنید. فرستادن روزانه 140 صلوات را فراموش نکنید.

چک لیست کار های مهم هفته 30

 1. برای ویزیت هفته 32 بارداری خود برنامه ریزی کنید
 2. برای ورود یک کودک به خانه‌تان کمک هایی را آماده کنید
 3. یک بیمارستان را برای زایمان انتخاب کنید

سوالات متداول هفته سی ام بارداری

جنین در این هفته به چه اندازه است؟

جنین در این هفته حدود 40 سانتی متر قد و بیش از یک کلیوگرم وزن دارد و به اندازه یک خیار بزرگ است.

علائم زایمان زودرس در هفته 30 بارداری چیست؟

خونریزی می تواند یکی از علائم زایمان زودرس در این هفته باشد اگرچه پارگی جفت و جفت سرراهی نیز باعث خونریزی می شود.

در این هفته از بارداری چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری سعی کنید خوردن سیب زمینی آب پز یا تنوری، کشک و آجیل را به برنامه غذایی خودتان اضافه کنید.

 

نظر (9)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من هفته 30بارداری هستم دردی توی مثانم میزنه ایا طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

س من هفته سی ام بارداریم طول سرویکسم 16سانت احتمال زایمان زود راس دارم کیسه آب بچه ام خیلی پایینه الان دو سه روز حرکات بچه ام خیلی کم و لحظه ای و اروم حس میکنم دکترم هم سنو رو واسم منع کرده چیکار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

به چه علت منع کردن؟ اگر خیلی استرس دارید به بیمارستان برین تا معاینه بشید .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته سی ام بارداریم حرکت جنین عالیه گاهی.اونقدر حرکت زیاد میشه نافم شدید درد میگیره کناره های نافم درد میکنه بعد من
هم کم خونی هم دارم غذا هم.نمیتونم بخورم وزنمم کمه 63 هس.وزنم همه میگن وزنت تو هفت.ماه خیلی کمه.این نگرانم کرده باید چیکار کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
همه رو ول کنین و از دکترون بپرسی وضعیتتون چطوره ، اگر رشد جنین خوب باشه جای نگرانی نیست.

This comment was minimized by the moderator on the site

من در هفته سی ام بارداریم ولی قد جنین رو برام 17 سانت با وزن 1کیلو سی صد گرم در سونوگرافی گفته ان .ایا قدش خیلی کوتاه نیست لطفا جواب دهید خیلی نگرانم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
احتمالا اشتباهی رخ داده چون سونوگرافی ها معمولا اندازه جنین رو درست نمیگن، با دکترتون مشورت کنید اگه نیاز بود به سونوگرافی دیگه ای مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من در هفته 31 بارداری هستم , میخواستم بدونم آیا تورم دست ها در این ماه طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله بروز تورم در پاها و دست های مادر در این ماه کاملا طبیعیه و جای نگرانی نیست.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/