مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری | افزایش سوزش سردل

هفته بیست و هشتم بارداری جنین در هفته 28 بارداری به اندازه یک بادمجان شده است:)

شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، به رویاهای خود و همسرتان در مورد به آغوش كشیدن نوزاد کوچک و شیرینتان نزدیک می شوید! به گفته کارشناسان، جنین در این هفته حرکات سریع تری را از خود نشان داده و به راحتی چشمان خود را به منظور خوابیدن در طول ساعات خواب باز و بسته می کند.

علایم هفته بیست و هشتم بارداری

بزرگ شدن شکم و یبوست

بعد از هفته بیست و هشتم بارداری، پنهان کردن شكم مادر اصلا کار راحتی نخواهد بود و باردار بودن او می تواند توسط دیگران به راحتی احساس شود. در این هفته به دلیل بزرگ شدن بیش از اندازه رحم مادر و اعمال فشار بر روده بزرگ او از این به بعد و تا زمان زایمان مشکل یبوست همراه و همدم مادر باردار خواهد بود، طوری که ممکن است به بروز مشکل بواسیر هم منجر شود. بنابراین، در این دوره از حاملگی، قرار دادن مقدار زیادی مواد غذایی فیبردار در رژیم غذایی روزانه شما به منظور جلوگیری از به وجود آمدن این وضعیت و بدتر شدن آن، بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید كه افزایش میزان مایعات مصرفی روزانه، حتی اگر دفعات رفتن به دستشویی را در مادران باردار افزایش دهد، هم برای درمان یبوست دوران بارداری بسیار کمک کننده خواهد بود.

سوزش سردل

از آن جایی كه اندازه رحم مادر افزایش می یابد، میزان سوزش سر دل او هم با بالا آمدن شکمش زیاد می شود که علت اصلی این تنش هم اعمال فشار بر معده او در دوران بارداری است. این تداخل اندام ها با هم هضم مواد مصرفی مادر باردار را دچار اختلال کرده و ممکن است به اسیدیته شدن و در نتیجه سوزش سر دل او هم منجر شوند. به عنوان یك مادر باردار یادتان باشد كه اگر شما هم مانند سایر مادران در وسط شب از خواب بیدار می شوید اصلا کار غیرعادی نیست، چون اکثر مادران از بی خوابی در طول این مرحله از بارداری خود رنج می برند. بهترین راه برای مقابله با این مشکل می تواند انجام دادن زیاد کارهای خسته کننده و قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا باشد. همچنین، به عنوان یك مادر باردار به یاد داشته باشید كه برای جلوگیری از بی خوابی شبانه می توانید از خواب مکرر در وسط روز هم خودداری کنید، چون در هر صورت اگر شما در طول روز خواب روزانه خود را از دست داده و اساس خستگی کنید از بی خوابی شبانه بهتر است.

مشکل دستگاه گوارش

معمولا در این هفته، فشار زیادی هم بر مقعد مادر حامله وارد شده و ممکن است دستگاه گوارش او را هم تنبل کند که ایجاد گاز و نفخ در معده مادر باردار از نشانه های این مشكل خواهد بود. خوردن 6 وعده غذایی در مقیاس کم و در طول روز، معامله بزرگی برای حل این مشکل دوران بارداری به شمار می رود. با ورود به هفته بیست و هشتم و با افزایش میزان ترشح استروژن و پروژسترون در خون مادر حامله، ممکن است گرفتگی بینی هم با افزایش گردش خون در غشاء مخاطی در بدن او بیشتر شود.

فشار بر قلب و سیستم گردش خون

بعد از هفته 28 قلب و سیستم گردش خون مادران باردار مجبور به اضافه کاری است، تا بتواند بدن او را سرپا نگه داشته و در تولید خون طبیعی بیشتر موفق باشد طوری که اکسیژن و مواد مغذی کافی را به جنین در حال رشد داخل رحم او ارایه نماید. علاوه بر این موارد به عنوان یك مادر باردار به خاطر داشته باشید كه گردش خون بیشتر در بدن مادر باردار می تواند از کیسه آب جنین در مقابل ضربات و فشارهای وارده تا زمان رسیدن به بیمارستان و آماده شدن برای انجام زایمان طبیعی محافظت کند.

علایم هفته بیست و هشتم بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته بیست و هشتم بارداری

همان طور كه شما وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود می شوید، نیاز بیشتری هم برای معاینه توسط پزشک متخصص زنان و زایمان خواهید داشت. بنابراین، از هفته بیست و هشتم بارداری به بعد شما می توانید به طور کلی، قرار ملاقات خود را با پزشک معالجتان را هر 15 روز یک بار انجام دهید. به یاد داشته باشید که دکتر معالج هر فرد باید بیشتر از ملاقات حضوری، از طریق تلفن در دسترس بیمار خود باشد تا بتواند در مواقع لزوم، به مادر حامله و فرزند او کمک کرده و راهنمایی های لازم را به بیمار و همسرش بدهد. همچنین، لازم است بدانید كه هر متخصص زنان و زایمانی موظف است كه بیمار خود را تا مرحله آخر بارداری و اتمام كامل روند زایمان طبیعی و یا عمل سزارین یاری کند.

همانطور که یک مادر حامله به روزهای آخر بارداری و تاریخ زایمان خود نزدیک می شود، رحم او نیز به آرامی بالاتر آمده و به اندازه 5/3 اینچ بالاتر از ناف او قرار می گیرد.

وضعیت جنین در هفته بیست و هستم بارداری

با ورود به این هفته، جنین نه تنها داشتن خواب منظم را تجربه می کند بلکه با چشمک زدن به وسیله پلک های کوچک خود شور و شوق بزرگی را هم در پدر و مادر خود به وجود خواهد آورد. او با این چشمک زدن یاد می گیرد که چگونه در جهان خارج رحم مادر از چشمانش در برابر برخورد اشیاء خارجی محافظت کند. جنین خود را بیشتر از قبل برای تطبیق دادن با محیط خارج از رحم مادر آماده خواهد كرد. از این رو او مهارت ها و شیوه هایی مانند عمل مکیدن، راه رفتن، حرکت دادن تمام اندام های بدن، تنفس کردن ، سرفه و سکسکه نمودن را با پشتکار فراوانی یاد می گیرد.

کدام اندام های جنین در هفته 28 تشکیل می شود؟

 ریه های جنین داخل رحم شما در هفته بیست و هشتم بارداری، به اندازه ای رشد کرده و قوی شده است که می تواند زنده ماندن او را در محیط خارج رحم شما از هم اکنون تضمین کند. همچنین، افزایش چربی در زیر پوست جنین هم در حال باز کردن چین و چروک او شده و درنتیجه پوست فرزندتان را صاف و نرم خواهد كرد. اینک و با ورود به این هفته از دوران بارداری ظاهر پوست جنین بهبود یافته و تکمیل می شود. همچنین، با کمرنگ شدن vernix چربی ها، موهای خزدار و نرم جنینی هم (کرک های جنینی) برخی از قسمت های بدن او را می پوشانند. علاوه بر این موارد، اکثر جنین ها تمایل دارند تا به حالت وارونه و در موقعیت بریچ در رحم مادر خود قرار گیرند. بنابراین، به عنوان یك مادر باردار به یاد داشته باشید كه هیچ جای نگرانی برای این موقعیت او وجود ندارد.

اینک و با ورود به هفته بیست و هشتم، چین و شیارهایی هم در مغز جنین داخل رحم شما شروع به رشد کرده و به برجستگی های واضح تری تبدیل خواهند شد. همچنین، با گذشت این هفته، سیستم ترشح آنزیم ها و فرآیندهای غدد درون ریز بدن جنین هنوز هم در حال رشد خواهند بود، اما سرعت رشد و بلوغ آن ها خیلی بیشتر خواهد شد.

اندازه جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

حالا رشد جنین شما نسبت به چند هفته گذشته کاهش خواهد یافت تا سرعت افزایش لایه های چربی در زیر پوست او بیشتر شود. اندازه او در این مرحله از دوران بارداری ممکن است به اندازه یک بادمجان متوسط باشد. به عبارت دقیق تر، به یاد داشته باشید که در هفته بیست و هشتم بارداری، معمولا میزان اندازه قد جنین در حدود (37.6 سانتی متر) و میزان وزن او حدود (1005 گرم) خواهد بود.

هفته بیست و هشتم بارداری

سونوگرافی و آزمایش های هفته بیست و هشتم بارداری

این هفته زمان مناسبی برای انجام دادن آزمایش و تست های بارداری است، تا بیشتر مطمین شوید که همه شرایط برای حفظ سلامتی شما و فرزندتان خوب است. با در نظر گرفتن عوامل خطرزای دوران بارداری و میزان استعداد بدن خود در مورد مبتلا شدن به مشکلات، پزشک معالج شما ممکن است انجام آزمایش خون را حتی چند بار در طول یك هفته تکرار کند. این آزمایشات ممکن است شامل غربالگری HIV، سیفلیس، کلامیدیا، سوزاک و تست عفونت های دیگر باشد. به عنوان یك مادر باردار همیشه به یاد داشته باشید كه وجود این مشكلات در بدن شما برای جنین داخل رحمتان بسیار خطرناک است.

بررسی عامل Rh در مادران حامله با ورود به هفته بیست و هشتم

عامل Rh در هر فرد ممکن است + یا - نشان داده شود که در علم پزشكی با عنوان عامل "رزوس" شناخته شده است. به عنوان یک مادر باردار این نکته مهم را به خاطر داشته باشید افرادی که به طور معمول دارای RH مثبت هستند، در دوران بارداری خود هم در صورت نیاز به خون، دچار هیچ مشکلی نخواهند شد، اما در مورد افرادی که Rh خون آن ها منفی است، باید بدانید كه این افراد در صورت نیاز به خون نمی توانند از افرادی که دارای Rh مثبت هستند، خون دریافت کنند.

اگر یک زن دارای گروه خونی با عامل Rh منفی بوده و جنین داخل رحم او دارای عامل Rh مثبت در خون خود باشد، بدن مادر باردار ممکن است به این حالت واکنش نشان دهد، چون زمانی که سلول های خون توسط سیستم گردش خون مادر و از طریق جفت به بدن جنین راه می یابد، بدن او ممکن است به سلول های خونی به عنوان یك جسم خارجی واکنش نشان داده و با تولید آنتی بادی هایی بر علیه آن ها (پادتن Rh)، سبب از بین رفتن سلول های قرمز خون مادر باردار شده و روند بارداری و رشد جنین را از هفته بیست و هشتم به بعد دوران بارداری دچار مشکلات زیادی کند. به وجود آمدن این نوع خطر و مشکلات در مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند بسیار کم است، اما در طول حاملگی های بعدی پادتن Rh ترشح شده از خون مادر در سراسر جفت انتشار یافته و با حرکت مداوم خود هم وارد جریان خون نوزاد در رحم مادر می شود. بنابراین، به عنوان یك مادر باردار دقت داشته باشید كه همین شرایط خود عاملی برای تخریب و از بین بردن سلول های قرمز خون در جنین خواهد بود. به وجود آمدن عامل خطر در نوزادان با افزایش تعداد حاملگی های مادر بالا می رود. پس، حتما به عنوان یک مادر باردار، پزشک معالج خود را از گزارشات آزمایش خونی خود که در این هفته خود آماده كرده اید، آگاه نمایید تا اگر خون شما نشانه هایی از وجود پادتن Rh را در خود نشان داد، دکتر متخصص زنان و زایمان، آمپول ایمونوگلوبولین و یا ضد D را به بدن شما تزریق کند. علاوه بر این موارد به خاطر بسپارید که این تزریق باید در هفته های سی و چهار و یا سی و ششم از دوران بارداری شما هم تکرار شود. خیالتان راحت باشد، زیرا این کار موجب کاهش مشکلات ناشی از ناسازگاری خون جنین و مادر خواهد شد.

مادر باردار ممکن است در عرض چند ساعت پس از دریافت داروی ایمونوگلوبولین و یا ضد D، یک نوزاد با RH مثبت را به دنیا بیاورد، چون این دارو هر پادتنی را که از سلول های خونی جنین به او منتقل شده است، را از بین می برد. همچنین، خوب است به عنوان یك مادر باردار آگاه باشید که در صورت بی دقتی خانم باردار و همسر او و درنتیجه، با تولید این آنتی بادی در خون مادر باردار، ممکن است به جنین داخل رحم مادر هم تا حد زیادی آسیب رسد. معمولا با مراجعات پی در پی مادر حامله به پزشک معالج خود در هفته بیست و هشتم، سطح پادتن Rh موجود در خون او باید به طور منظم بررسی شود. در صورت بالاتر بودن سطح پادتن Rh، آزمایشات بیشتری انجام خواهد شد تا سلامت جنین داخل رحم او بررسی گردد. حتی در برخی موارد هم ممکن است نوزاد بلافاصله پس از تولد برای زنده ماندن نیاز به تزریق خون داشته باشد. درنهایت، به عنوان یك مادر باردار به یاد داشته باشید که انجام آزمایشات خون در مادر حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، به نوبه ی خود از بروز مشکلات سلامتی، مانند زردی و کم خونی در نوزاد او جلوگیری خواهد کرد.

مراقبت های هفته بیست و هشتم بارداری

 جنین ممکن است با پرتاب کردن ضربات مشت و لگد و یا پانچ شما را وحشت زده و متعجب کند، چون او در این مرحله کاملا فعال بوده و ممکن است بخواهد با استفاده از یک الگوی جنبشی، حس حرکت خود را توسعه دهد. پس به عنوان یك مادر حامله سعی کنید تا در این مرحله از دوران بارداری خود با آگاهی از حرکات فرزندتان، با او رابطه احساسی و نزدیکی برقرار کنید.

 با ورود به هفته بیست و هشتم خود این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که از این به بعد برای شما بسیار مهم است که همیشه در موقعیتی قرار گیرید که نزدیک پزشک معالج خود باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکلاتی در بدن خود و یا سلامت فرزندتان با او تماس گرفته و کمک بخواهید. نکته دیگری که بسیار مهم است، افزایش میزان خارش پوست بدن مادر حامله می باشد که بروز این حالت طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. اما در صورتی که خارش شدیدتر شد و شما به عنوان یك مادر باردار نتوانستید آن را تحمل کنید، بدانید که این حالت نشانه ای از بروز اختلال نادر کبدی "کلستاز" در شما است. در صورت بروز چنین حالتی حتما با دکتر معالج خود تماس گرفته و برای رد هر گونه عوارضی با او مشورت کنید.

فعالیت های سرگرم کننده

سعی کنید تا ارتباط زیادی را با زنان همسایه و یا دوستان نزدیک خود برقرار نماید، چون ممکن است اطلاعات زیادی را در مورد نزدیک شدن روز زایمان از آن ها دریافت کنید. همچنین، با انجام این کار شما به عنوان یک مادر حامله می توانید با به اشتراک گذاشتن تمام فراز و نشیب-های دوران بارداری، معضلات تهیه پوشک بچه، روش درست تغذیه نوزاد و بسیاری از مشکلات دیگر را هم با آن ها مطرح كنید و برای بعد از زایمان یک همدم خوب برای خودتان و یک هم بازی مناسب برای فرزندتان داشته باشید.

هشدارهای هفته 28 بارداری

  • هرگز به عنوان یک مادر حامله سعی نکنید كه برای مدت طولانی در یک موقعیت بنشینید، بایستید و یا بخوابید، چون قرار گرفتن در یک موقعیت ثابت روند گردش خون را به تمام قسمت های مختلف بدن شما مختل خواهد کرد.
  •  به یاد داشته باشید که در دوران بارداری زیبایی یک مادر حامله به جمع کردن پاهایش در زمان نشستن نیست، چون این حالت ممکن است سبب قطع گردش خون به رگ های پاها که در حال حاضر تنگ تر شده اند، شود و آن ها را دردناک تر کند.
  • علاوه بر این موارد، به عنوان یك مادر باردار به یاد داشته باشید كه هنوز هم تا پایان دوره بارداری و زمان زایمان خود، از بلند کردن اشیا سنگین خودداری کنید.

تغذیه در هفته بیست و هشتم بارداری

ماست را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. ماست تقریبا غذای کاملی در دوران بارداری است که سرشار از کلسیم، پروتیین، چربی کم و مغذی است. برخی از ماست‌ها دارای باکتری‌های زنده و فعال هستند که این باکتری‌ها از نوع مفید می‌باشند و در هضم غذا، جذب مواد مغذی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر سیستم گوارش دخیل می‌شوند. ماست را می‌توانید به‌صورت ساده بخورید یا اگر دوست دارید می‌توانید آن را با خیار بدون پوست، شوید تازه و پودر سیر مخلوط ‌کنید و میل کنید.

هم‌چنین می‌توانید یک فنجان ماست را با نصف فنجان سس مکزیکی مخلوط ‌کنید و از آن به‌عنوان سس تند برای ماهی یا مرغ و سبزیجات استفاده کنید. به غذاهایی که کربوهیدرات دارند نه بگویید. از رژیم غذایی که شما را تشویق می‌کند گوشت زیادی بخورید پرهیز نمایید زیرا برای سلامت شما و جنینتان مضر هستند. غذاهای حاوی کربوهیدرات مفید شامل :سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات و ماکارونی می‌باشند و غذاهای کربوهیدرات دار مضر شامل کیک یا نان سفید، نوشابه و هر غذای پر کربوهیدرات بدون مواد مغذی است که چیزی جز کالری ندارد.

خوردن ماست در بارداری

ورزش در هفته بیست و هشتم بارداری

در این دوره باید ورزش‌های کششی انجام دهید که آن هم زیر نظر متخصص باشد. سعی کنید برای رفع خستگی از کار های سنگین خودداری کنید و استراحت بیشتری داشته باشید. در حین انجام ورزش های یوگا موسیقی آرامبخش گوش دهید.

راهنمای پدران در هفته بیست و هشتم بارداری

آخرین کاری که یک همسر و یك پدر خوب می تواند در طول دوران پر از فراز و نشیب بارداری برای همسر حامله خود و فرزند داخل رحم او انجام دهد، این است که در هنگام زایمان هم نزدیك شریک زندگی خود باشد. اگر به عنوان یك پدر دلسوز می خواهید به شریک زندگی خود در طول روند زایمان هم کمک زیادی نمایید، سعی کنید حتی در زمان قبل از آماده شدن او برای انجام عمل زایمان هم همواره همراه او باشید. به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک همسر و پدر خوب، می توانید در دوران بارداری همسرتان، با خواندن کتاب و همراهی نمودن او در هنگام تماشای فیلم و یا به وجود آوردنشرایطی برای صحبت کردن همسر خود با دوستانی که دارد، به او کمک زیادی بکنید.

سعی کنید تا در دوران بارداری همسرتان، تمام انتظارات منطقی او را برآورده کرده و با تمرین تکنیک های تمدد اعصاب، در پشت سر گذاشتن این دوران سخت به او و فرزندتان کمک کنید. به عنوان یك پدر به یاد داشته باشید که مانند تمام جوانب دیگر بارداری، روش زایمان و همچنین مدت زمان انجام زایمان هم از زنی به زن دیگر متفاوت است. شما نباید انتظار داشته باشید که همه اتفاقات به وجود آمده در هفته بیست و هشتم بارداری شما بر طبق برنامه از پیش تعیین شده اتفاق بیافتد. در برخی مواقع، شریک زندگی شما ممکن است برای کمک به انجام عمل زایمان طبیعی به کمک بیشتر شما نیاز داشته باشد و یا پزشک معالج همسرتان، برای تولد فرزندتان بسته به موقعیت و اندازه او، سلامت جسمی و مسایل دیگر، روش سزارین را انتخاب کند. در هر صورت، شما به عنوان یك پدر دلسوز باید در كنار همسر و فرزند خود باشید.

در نهایت، به عنوان یک همسر و پدر خوب بدانید که چگونه می توانید در شرایط بحرانی به کمک همسرتان بشتابید، چون پشتیبانی شما در دوران بارداری و انجام عمل زایمان معنای زیادی را برای شریک زندگی شما خواهد داشت و خاطره به یاد ماندنی برای او به وجود خواهد آورد.

توصیه های اسلام در هفته بیست و هشتم بارداری

جنین در این ماه دست‌ها را روی سینه می‌گذارد و زانوها را روی شکم خم می‌کند.سعی کنید در دوران بارداری همیشه با وضو باشید. بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب تسبیحات حضرت زهرا را بخوانید. خواندن 40 بار دعای توسل نیز توصیه‌شده است.

در خصوص تغذیه هم خوردن کاسنی بسیار توصیه‌شده است که سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد. حضرت محمد(ص) کاسنی را سید سبزی‌ها نامیده‌اند و از حضرت علی(ع) و امام باقر(ع) نقل‌شده که آن را میوه بهشتی نامیده‌اند.

 چک لیست کارهای مهم هفته 28

  1. برای ویزیت هفته سی‌ام قبل از بارداری خود را آماده کنید
  2. ضربات جنین خود را بشمارید
  3. گزینه‌های تسکین درد برای خودتان پیدا کنید

سوالات متداول هفته بیست و هشتم بارداری

جنین در این هفته به چه اندازه است؟

جنین در این هفته حدودا 37 سانتی‌متر قد و 1000 گرم وزن دارد و تقریبا به اندازه یک بادمجان است.

کدام آزمایش‌ها در این هفته از بارداری انجام می شود؟

آزمایشات این هفته از بارداری ممکن است شامل غربالگری HIV، سیفلیس، کلامیدیا، سوزاک و تست عفونت های دیگر باشد.

در هفته 28 بارداری چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری ضمن رعایت رژیم غذایی سالم حتما ماست، میوه سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته بیست و هشتم هستم و جنینم بسیار پایین اومده
میخواستم ببینم آیا ممکنه زایمان زود رس اتفاق بیفته؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
استراحت کنین به حالت درازکش و پاهاتون رو در سطح بالا قرار بدین و توکلتون به خدا باشه که حافظ همه نی نی ها و مامان هاست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوستان من هفته 28 بارداری هستم وزن جنین 900گرم آیا خیلی کمه چیبخورم هم خودم هم جنین وزن بگیره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
وزنی که سونوگرافی ها اعلام میکنن همیشه درست نیست و وزن جنین شما هم خوب نیست برای افزایش وزن خودتون هم عجله نکنید از این هفته به بعد وزنتون بیشتر میشه، سعی کنید مواد غذایی مقوی بخورید و غذاهایی که ارزش غذایی پایین دارن رو کمتر بخورین، شیره...

سلام
وزنی که سونوگرافی ها اعلام میکنن همیشه درست نیست و وزن جنین شما هم خوب نیست برای افزایش وزن خودتون هم عجله نکنید از این هفته به بعد وزنتون بیشتر میشه، سعی کنید مواد غذایی مقوی بخورید و غذاهایی که ارزش غذایی پایین دارن رو کمتر بخورین، شیره خرما در وزن گیری جنین میتونه کمک کننده باشه به شرطی که فشارخون بالا نداشته باشین.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشیدمن هفته ۲۸بارداریوهستم ایااین هفته هم سونوگرافی داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هر بار که میرین دکتر اگه لازم بدونن براتون سونوگرافی تجویز میکنن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بیست وهشت هفته است که باردارم میشه بگید دقیق چندماهمه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

ماه های بارداری
1. یک ماه تمام/ 30 روز: 4 هفته و 2 روز
2.دو ماه تمام/60 روز : 8 هفته و 4 روز
3. سه ماه تمام / 90 روز : 12 هفته و 6 روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز : 17 هفته و 1 روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز : 21 هفته و 3 روز
6.شش ماه تموم / 180...

ماه های بارداری
1. یک ماه تمام/ 30 روز: 4 هفته و 2 روز
2.دو ماه تمام/60 روز : 8 هفته و 4 روز
3. سه ماه تمام / 90 روز : 12 هفته و 6 روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز : 17 هفته و 1 روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز : 21 هفته و 3 روز
6.شش ماه تموم / 180 روز : 25 هفته و 5 روز
7. هفت ماه تموم / 210 روز: 30 هفته
8. هشت ماه تموم / 240 روز : 34 هفته و 2 روز
9. نه ماه تموم / 270 روز: 38 هفته و 4 روز
چون بارداری 9 ماه و 10 روزه : یعنی 38 هفته و 4 روز + 10 روز = 40 هفته تمام .
برای زایمان طبیعی :معمولا از 38 هفته منتظر درد های زایمان طبیعی هستیم.
برای سزارین : معمولا اجازه میدن 38 هفته پر بشه وداخل هفته 39 وقت سزارین میدن (مثلا 38 هفته و 1 روز...2 روز ....3روز ...)

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/