مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری | انجام آزمایش اختلالات جنینی

هفته پانزدهم بارداری در هفته پانزدهم جنین شما 70 گرم وزن و 10 سانتی متر قد دارد(به اندازه یک پرتقال درشت!)

با آغاز هفته پانزدهم بارداری، رحم مادر شروع به هل دادن نوزاد به سمت دیافراگم خواهد کرد، این کار به نوبه خود سبب افزایش فضای ریه های مادر باردار شده و باعث می شود او در زمان تنفس، احساس راحتی کند. اینک، طوفان علائم اولیه دوران بارداری در حال نشست هستند و شما هم به عنوان مادر باردار، دیگر از لحاظ فیزیکی و روحی احساس بدی نخواهید داشت. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که پس از کم شدن و یا از بین رفتن کامل این علائم، تغییرات جدیدی در بدن شما اتفاق خواهد افتاد.

 با آغاز هفته پانزدهم بارداری شما و فرزند داخل رحمتان هر دو با علائم و نشانه های اولیه دوران بارداری خداحافظی کرده اید و دیگر طوفان این علائم و تغییرات در بدن شما و جنینتان فروکش کرده است. در این هفته ، شما باید به عنوان یک مادر باردار مقدار زیادی از انرژی خود را ذخیره نموده و در مورد مسائل کوچک، نگرانی و استرس به خود راه ندهید. بیش از حد نگران وضعیت خود نباشید، چون تغییرات به وجود آمده در این دوره نیز گذرا هستند!

علائم هفته پانزدهم بارداری

 •  شما مادر باردار، ممکن است همچنان دردهای شکمی تیز را به دلیل کشش رباط های رحم خود احساس نمایید.
 • در دوران بارداری، توانایی بدن هر مادر بارداری برای مبارزه با عفونت ها پایین خواهد آمد، در این حالت و با وجود سیستم ایمنی ضعیف، مادر باردار حتی در شرایط عادی هم به راحتی مبتلا به سرماخوردگی و سرفه ها خواهد شد.
 • رینیت دوران بارداری هم باعث احتقان بینی مادر باردار می شود که در این حالت به نظر می رسد او به عفونت و سرماخوردگی شدیدی مبتلا شده است. این امر به دلیل افزایش جریان خون در غشاء مخاطی مادر باردار اتفاق خواهد افتاد.
 • با آغاز هفته پانزدهم بارداری، افزایش حجم خون و گسترش رگ های خونی در بینی مادر باردار باعث خونریزی بینی در برخی از مادران می شود. 

بروز درد در مچ دست مادران

تاکنون پزشکان قادر به شناسایی علت درد در مچ دست زنان باردار نشده اند. ظاهرا ترشح هورمون های مختلف در این دوره، سبب بروز این مشکل می شود. اما ممکن است درد حاصله در هفته پانزدهم بارداری، به دلیل انباشته شدن مایعات اضافی در زیر پوست بدن مادر باردار هم باشد که این حالت ممکن است باعث فشرده شدن و به تله افتادن رشته های اعصاب مچ دست مادر شده باشد.

اما زیاد نگران نباشید! چون تمام این علائم در اکثر زنان باردار بعد از اتمام روند زایمان از بین خواهد رفت و تنها در برخی موارد نادر، ممکن است برای از بین بردن این درد نیاز به درمان و یا جراحی پیدا کنید. پس به عنوان یک مادر باردار باید مطمئن شوید که این فشار و درد به دلیل انجام هیچ گونه فعالیت و یا اعمال فشار بیش از حد بر روی مچ دست نیست.

موقعیت خواب

برای کسانی که عاشق خوابیدن زیاد بر روی شکم خود هستند، خبر بدی در هفته های آینده دوران حاملگی خواهیم داشت، چون به عنوان یک مادر باردار تا پایان دوره حاملگی خود، یا باید به پشت و یا به پهلوی خود بخوابید. در دوران بارداری، عروق رحمی مادر در حال رشد بوده و مانع جریان آزاد خون به سایر قسمت های بدن مادر باردار خواهد بود، در نتیجه بروز این مشکلات می تواند حالاتی مانند تهوع و حتی غش را در مادر به وجود آورد. خطرناک تر از این مشکلات، این است که با پیشرفت دوران بارداری، جریان خون به رحم مادر کاهش یافته و مانع رشد مناسب جنین شود.

اگر شما به عنوان یک مادر باردار تاکنون دارای خواب سنگین بودید، همه چیز را تغییر دهید. چون بعد از این ممکن است شما تا پایان دوره بارداری دیگر نتوانید خواب راحتی را تجربه کنید. حتی ممکن است در برخی مواقع، کل شب را سعی و تلاش کنید تا یک موقعیت راحت برای خوابیدن خودتان پیدا نمایید، که این کار هم عملی نخواهد بود. حتی ممکن است بعضی شب ها سرپا بایستید و یا چند بالش را، برای پیدا کردن یک موقعیت راحت و آرام، زیر سر خود قرار دهید، در حالی که باز هم نمی توانید رضایت کاملی از وضع موجود دریافت کنید. از آن جایی که خوابیدن سبب کاهش جریان خون به پانکراس و حمل ناقص آن به قلب می شود و ورید اجوف و آئورت نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهد، مادر باردار در هنگام استراحت دچار مشکلات بیشتری می شود.

با در نظر گرفتن تمام جوانب کار و حالات قرار گیری جنین، وضعیت ایده آل برای خوابیدن یک مادر حامله قرار گرفتن او بر روی سمت چپ بدن خود است. چون خوابیدن بر روی سمت چپ بدن، باعث افزایش جریان خون و مواد مغذی به جفت شده و تغذیه نوزاد را بهتر انجام خواهد داد. همچنین، خوابیدن مادر باردار در این موقعیت برای کمک به خلاصی کلیه ها از شر مواد زائد و مایعات در آینده هم بسیار موثر خواهد بود.

علائم هفته پانزدهم بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته پانزدهم بارداری

به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که روی دادن هر گونه تغییر چشمگیری در بدن شما در طول هفته پانزدهم بارداری، دور از انتظار نیست. در حال حاضر، همه چیز در بدن شما با سرعت زیادی در حال عوض شدن است که این تغییرات، شما را به راحتی متوجه هر گونه اتفاق جدیدی که در این دوره رخ می دهد، خواهد کرد.

باید بدانید که ممکن است در این دوره از بارداری چند کیلو وزن اضافی به دست آورد که این افزایش وزن را با بزرگ شدن شکم و لب های خودتان احساس می کنید. لازم است بدانید برخی از علائمی که با آغاز هفته پانزدهم بارداری، ممکن است در بدن شما اتفاق بیافتد، برای خانواده و حتی خودتان غیرمنتظره خواهد بود. اما زیاد نگران نباشید، چون همه این تغییرات گذرا خواهند بود و معامله ای بزرگی در راه است که نتیجه آن برای همیشه، ماندنی خواهد بود.

وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری

در هفته پانزدهم بارداری جنین بعد از انجام فعالیت های زیادی، استراحت می کند. در واقع، جنین این فعالیت ها تکرار شده و دوباره به زمان استراحت خود بازمی گردد. او این فعالیت ها را در یک لحظه، با تکان دادن پاهایش در داخل مایع آمنیوتیک شروع نموده و بعد از خستگی، دوباره آرام می گیرد. شما به عنوان یک مادر حامله که در هفته پانزدهم بارداری خود به سر می برید، ممکن است این فعالیت های فرزند خود را احساس نکنید، اما بعد از گذشت چند هفته شما هم حتما تحت تاثیر حرکات جنین خود قرار گرفته و آن ها را به طور کامل احساس خواهید کرد.

بزرگترین نقطه عطفی که در هفته پانزدهم بارداری هر مادری اتفاق خواهد افتاد، تشکیل سه استخوان کوچک در گوش داخلی جنین است. ذهن و زبان جنین در طی این هفته ها کامل شده و او هر آنچه که شما می گویید، خواهد شنید! شما به عنوان یک مادر باردار می توانید لالایی گفتن را از حالا برای فرزندتان تمرین کنید و یا خواستار صحبت کردن شریک زندگی خودتان با او باشید، چون فرزندتان قادر به شناسایی تمام این سخنان و پاسخ دادن به این لالایی ها بعد از تولد هم خواهد بود. با آغاز هفته پانزدهم بارداری، به غیر از تشکیل استخوان های گوش داخلی، تحولات مهم دیگری هم در استخوان های جنین شما در حال وقوع است.

در هفته پانزدهم کدام اندام های جنین تشکیل می شود؟

 • با آغاز هفته پانزدهم بارداری، ستون فقرات و عضلات پشت جنین به اندازه کافی رشد نموده و قوی شده اند، به طوری که اجازه می دهند تا جنین سر و گردن خود را راست نگه دارد. فراموش نکنید که مصرف مکمل های کلسیم توسط مادر باردار برای تحت پوشش قرار دادن رشد استخوان های جنین بسیار مهم خواهد بود.
 • مژه های زیبایی بر روی پلک های بسته جنین شروع به رشد کرده و ابروهای او هم در حال شکل گیری هستنند
 • همچنین، در این هفته ها، از آن جایی که در بدن جنین هنوز لایه هایی از چربی زیر پوستی تشکیل نشده است، شما می توانید به وضوح رگ های خونی او را از زیر پوست شفافش ببینید.
 • اینک پاهای جنین به اندازه ای بزرگ شده اند که باید برای جابه جایی، آن ها را در آغوش خود بگیرد.
 • بدن او حالا به قدری صاف و بلند شده است که هنگام مقایسه سر او با بدنش، دیگر سرش بزرگتر نیست.

اندازه جنین در هفته 15 بارداری

وزن بدن شما به عنوان یک مادر باردار، در هفته گذشته نزدیک به 2 الی 4 کیلوگرم اضافه شده است، که تنها 70 الی 75 گرم از آن شامل رشد و بزرگ شدن جنین داخل رحم شما می شود. طول جنین هم به اندازه 10 سانتی متر شده و در واقع جنین شما به اندازه یک پرتقال است.

هفته پانزدهم بارداری

سونوگرافی در هفته پانزدهم بارداری

در طول سه ماهه دوم دوران بارداری، پزشکان متخصص ممکن است انجام برخی آزمایشات را برای بررسی اختلالات موجود در جنین، به شما توصیه کنند. یکی از مهم ترین این آزمون ها، استفاده از صفحه نمایش های متعدد برای نشان دادن (MMS) است، که برای تشخیص اسپینا بیفیدا و برخی اختلالات ژنتیکی بسیار ضروری می باشد.

انجام این آزمون، تنها در صورت موافقت شما مادر باردار و همسرتان امکان پذیر خواهد بود، چون یک آزمون اختیاری است. لازم است بدانید هنگامی که نتایج تشخیص ناهنجاری ها مشخص شود، تصمیم گیری شما برای انتخاب روش زایمانتان آسان تر خواهد کرد.

باید به خاطر داشته باشید که دکتر شما ممکن است انجام آزمون MMS را برای شما، بین هفته های 15 الی 20 از دوران بارداری توصیه کند. در این آزمون، اگر ناهنجاری های کروموزومی خاص و یا هر نوع نقص در لوله های عصبی جنین شما شناسایی شود، به دنبال آن تستی هم برای تشخیص اختلالات معمول مانند سندرم داون و تمام ناهنجاری های کروموزومی هم انجام خواهد شد. اگر نتیجه آزمون، برخی از ناهنجاری ها را در جنین شما نشان دهد، دکتر معالج ممکن است علاوه بر سونوگرافی جامع، آمنیوسنتز از جنین داخل رحم شما را هم توصیه کند.

علاوه بر تست های تشخیص اختلالات ذکر شده در بالا، راه های درمانی دیگری هم ممکن است توسط پزشکان معالج به مادران باردار توصیه شود. علاوه بر این ها، ارائه دهندگان آزمایشات تشخیص اختلالات باید به دقت مراقب رعایت نمودن تمام نکات لازم در آزمایشات باشند، چون در غیر این صورت ممکن است مجبور به تکرار آزمون کامل خون برای شمارش گلبول های خونی مادر باردار شوند، تا با این آزمایش، نیاز مادر باردار به آهن اضافی را مورد بررسی قرار دهند. همچنین، با استفاده از این آزمایشات، بررشی می شود که آیا مادر حامله، در هفته پانزدهم بارداری خود، نیاز به داروی خاصی برای سلامتی خود و فرزندش دارد.

مراقبت های هفته 15 بارداری

 • به خاطر داشته باشید که در هفته پانزدهم بارداری لازم نیست که شما به عنوان یک مادر حامله، کار خاصی را برای مراقبت از سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان انجام دهید. پیروی از عادات سالم زندگی مانند دوران گذشته بارداری، برای حفظ وضعیت شما و فرزندتان کافی است.
 • همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای حفظ سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان، برخی موارد را رعایت کنید. این نکات عبارتند از:
 • بدن خودتان را به عنوان یک مادر باردار با مصرف مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب تصفیه شده هیدراته نگه دارید. به یاد داشته باشید که اگر شما در دوران بارداری خود به نوشیدن آب زیاد عادت کرده باشید، فلوراید موجود در آن در شکل گیری مینای روی دندان جنین و همچنین در حفظ و نگهداری آن ها بسیار موثر خواهد بود.
 • داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کلسیم نیز برای مادر باردار بسیار مهم است، چون این مواد مغذی برای رشد جنین در طول تمام ماه های بارداری به ویژه این هفته ها ضروری می باشد.
 • به عنوان یک مادر باردار، مراقبت از خود و فرزندتان را با رعایت بهداشت و شستن دست هایتان کامل کنید. چون سیستم ایمنی بدن شما در دوران بارداری، ضعیف شده است، از این رو حمله عفونت ها به بدن شما بسیار آسان خواهد بود؛ پس حفظ عادات سالم زندگی و رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از مبتلا شدن به اناوع بیماری ها می تواند موثر باشد.
 • به یاد داشته باشید که در تمام طول دوران بارداری خود، اندام تناسلی خود را قبل و بعد از رابطه جنسی خوب بشویید و بعد هم خشک کنید.
 • در صورتی که خلق و خوی شما با پیشرفت دوران بارداری در نوسان باشد، می توانید یک دوش آب گرم بگیرید. چون شما را سرحال آورده و خوشحال می کند. همچنین، فراموش نکنید که شادی مادر با شادی جنین در حال رشد در رحم او برابر خواهد بود. علاوه بر این ها، هر مادر بارداری می تواند در این دوره از زندگی خود برای پدیکور و یا برای داشتن مدل موهای سالم، از محصولاتی استفاده کند، که برای سلامتی جنین داخل رحم او بی خطر باشد.
 • برخی از مادران باردار هم بیشتر زمان خود را صرف تماشای فیلم های شاد کودکانه می کنند. چون دوران بارداری زمان مناسبی برای دیدن فیلم های ترسناک نیست! حتما به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا آنجا که امکان دارد خود را از تماشای فیلم های وحشت آور و خشونت آمیز تا زمان تولد فرزندتان دور نگه دارید.

تفریح در بارداری

هشدارهای هفته پانزدهم بارداری

 • درصورتی که احساس تنگ نفسی شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا معقد موضوع را با پزشک درمیان بگذارید اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.
 •  اگر دچار سرما خوردگی شدید و تب شما بیشتر از 39 درجه بودنشانه خطرناکی است و باید هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید.هر چه زمان بیشتری در تب بالا باشید اسیب مغزی ممکن است به کودکتان برسد.

تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

اگر گوشت نمی‌خورید یا از فکر همبرگر دچار تهوع می‌شوید، می‌توانید با راه‌های مختلفی پروتئین موردنیاز بدنتان را بدون خوردن گوشت تامین کنید. برخی از منابع غیر گوشتی حاوی پروتئین مانند: لبنیات (شیر، پنیر، ماست)، تخم‌مرغ، حبوبات (عدس، لوبیا، لوبیا چشم‌بلبلی، لوبیاچیتی، لپه)، مغزها ( بادام‌زمینی، گردو، بادام‌هندی)، سویا و غذاهایی مثل یک فنجان عدس، لوبیا، ساندویچ کره بادام‌زمینی یا یک ظرف لوبیا است.

حتما به میزان چربی و کلسترول غذاهای غیر گوشتی توجه کنید. بهتر است از لبنیات کم‌چرب استفاده کنید و بیش از 4 زرده تخم‌مرغ در هفته میل نکنید. در هفته 15 باداری می‌توانید انتخاب‌های درست‌تری داشته باشید و از مواد غذایی سالمی که در خانه دارید، استفاده کنید. از این به بعد، سبد خریدتان را پر از مواد مغذی تازه و سالم کنید و همچنین غذاهایی که راحت آماده می‌شوند و آنها را در کابینت و یخچال قرار دهید.

ورزش در هفته 15 بارداری

این هفته رباط ها و عضلات شما نسبت به هفته ‌های گذشته نرم‌تر شده و شما راحت تر می‌توانید ورزش و تمرینات مناسب را انجام دهید. هنوز برای پیوستن به کلاس‌های یوگای مخصوص بارداری دیر نشده است. این حرکات با استفاده از تمرینات تنفسی صورت می‌گیرد. از فواید دیگر این کلاس‌ها، آشنایی با مادران باردار دیگر است که می توانید با آن‌ها معاشرت کنید و از تجربیات آنان نیز استفاده کنید.

راهنمای پدران در هفته پانزدهم

به عنوان همسر یک زن باردار، به خاطر داشته باشید که این مرحله یکی مراحل مهم در زندگی مشترک شما به حساب می آید، چون شما به زودی، بابا خواهید شد. به عنوان یک پدر شاید احساس کنید که تا حالا به طور کامل نادیده گرفته شده اید، اما اصلا این طور نیست، چون شما در ادامه زندگی آنقدر درگیر مسائل بارداری شریک زندگی خودتان خواهید شد که اصلا احساس نادیده گرفته شدن به شما دست نخواهد داد.

 لازم است بدانید که درگیر شدن همسران زنان باردار از مراحل اولیه حاملگی نه تنها باعث می شود گذراندن این اوضاع برای مادر راحت تر شود، بلکه پدر خانواده را از احساس نادیده گرفته شدن هم دور نگه می دارد. تا به امروز هزاران کتاب نوشته شده است که چگونگی روبه رو شدن با تغییرات انجام گرفته در بدن مادران باردار را برای همسران آن ها بازگو کرده و آن ها را در این مورد هدایت می کند، اما ممکن است فقط چند تا از این کتاب ها در دسترس شما باشد. پس به عنوان همسر و پدر آینده با استفاده از این کتاب ها، روش همدردی و همکاری را با همسر باردار خود یاد بگیرید.

شما باید به عنوان یک پدر بدانید که چه کارهایی باید در مورد همسر باردار خود انجام دهید، تا گذراندن دوره طولانی بارداری برای او آسان شده و انجام زایمان به روش طبیعی هم برایش راحت تر شود. حتی در برخی موارد، مادر باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است قادر نباشد به اندازه قبل، خود را با مشکلات زندگی تطبیق دهد و یا آن ها را حل کند. پس، شما به عنوان یک پدر مجبور هستید با ایجاد تغییراتی در کل زندگی خودتان، تا فرا رسیدن زمان زایمان، روال عادی زندگی را به همسر خود برگردانده و با او همکاری نمایید.

توصیه های اسلام در هفته پانزدهم بارداری

هرروز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستید. سیب شیرین، عسل و انار میل کنید. از اول ماه چهارم نماز شب بخوانید. بهتر است نماز شب را در صورت امکان در نیمه‌شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را به‌جا آورید.

این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال، در طهارت قلب و روح فرزندتان بسیار موثر است. ختم قرآن نیز در این دوران بسیار توصیه‌شده است بخصوص برای سلامتی امام زمان.

چک لیست های مهم هفته 15 بارداری

 1. برای انجام چندین آزمایش غربالگری برنامه‌ریزی کنید
 2. برنامه آمیونی خود را برنامه‌ریزی کنید
 3. ناز خودتان را بکشید و به خودتان احترام بگذارید

سوالات متداول هفته پانزدهم بارداری

آیا در این هفته جنسیت جنین مشخص می شود؟

با انجام سونوگرافی در هفته پانزدهم بارداری ممکن است تعیین جنسیت انجام شود اما ممکن است هنوز هم جنسیت مشخص نشود.

احتمال سقط جنین در هفته 15 چقدر است؟

احتمال سقط جنین بعد از هفته پانزدهم تقریبا به صفر می رسد.

اندازه جنین در این هفته چقدر است؟

جنین در این هفته حدودا 70 تا 75 گرم و قد آن 10 سانتی متر یعنی به اندازه یک پرتقال است.

 

نظر (24)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من ۱۵ هفته هستم و کمر درد دارم ایا برای جنین خطر دارد یا خیر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته پانزدهم هستم سونوگرافی دادم میگن پاهای جنین رشد نکرده باید سقط بشه چیکارکنم باز سونوگرافی بدم یا سقط کنم توروخدا راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پانزده هفته وچهار روزه باردارم گفتن پاهای جنین رشد نکرده باید سقط بشه چیکار کنم باز برم سونوگرافی بدم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من پانزده هفته وچهار روز باردار هستم وسونودادم گفتن پاهای جنین رشد نکرده باید سقط بشه یه کباردیگه سونوگرافی بدم یاسقط کنم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

من در هفته پانزدهم بارداری هستم قبلا چند سال پیش یه حاملگی داشتم که به خاطر نخوردن قرص فولیک اسید و پریود نشدن چند ساله بچک دچار نخاع باز و شکاف کام شد مجبور شدم سقط کنم الان تو هفته سیزده سونو و آزمایش ژنتیک رفتم همه چی خوب بوده ممکنه دوباره...

من در هفته پانزدهم بارداری هستم قبلا چند سال پیش یه حاملگی داشتم که به خاطر نخوردن قرص فولیک اسید و پریود نشدن چند ساله بچک دچار نخاع باز و شکاف کام شد مجبور شدم سقط کنم الان تو هفته سیزده سونو و آزمایش ژنتیک رفتم همه چی خوب بوده ممکنه دوباره اتفاق چند سال پیش بیفته برام

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۱۵ بارداریم زیردلم سمت چپ دردمیکنه چیکارکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته ۲۵بارداری ام از امروز درد زیر شکم و دو طرفم کم کم دارم احساس میکنم آیا برا جنینم خطر داره یا نع تو رو خدا راهنمایی کنینن

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشیدمن باردارم هفته پازدهم دردزیرشکم وپهلودارم آیاواسع جنین خطرداره لطفا راهنماییم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته پانزدهم ازبارداری هستم حرکات جنین رودیگه حس نمیکنم مشکلی نیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۱۶ ساله مه رفتم غربالگری اول بعد رفتم آزمایش بر سلامتیش دکتر میگه ۹۹ درصد سالمه یک دصد احتمال داره سالم نباشه برام بازم آزمایش نوشته ک مطمعن بشم بنظر شما آزمایش رو برم یا خیر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اره عزیزم حتمااا برو
ان شالله کوچلوت سالمه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ۱۵ بارداری امه میخام بدونم جنینم پسره یادختر چطور میشه فهمید خیلی مشتاقم بدونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بری سونو گرافی خزر یا مولانا بهت جنبستشو میگن برات

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یکی دو هفته صبر کنین دکترتون بهتون میگه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تو هفته 23 بارداری هستم 20 سالمه و ترشحات سفید رنگ زیادی دارم ..آیا اشکالی داره ؟؟و جنینم هم خیلی لگد میزنه ؟؟چیکار کنم ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ترشحات اگر بدبو و سبز رنگ شد میتونه عفونت باشه اگر نه این ترشحات طبیعیه، پس منتظر یه وروجک شلوغ و شیطون باش.

This comment was minimized by the moderator on the site

دوستان من ۱۷سالمه هفته ۱۵بارداریمه جفتم پایین خیلی نگرانم کمکم کنین بایدچیکارکنم بالابره ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
استراحت کنین، نزدیکی نداشته باشین ، پاهاتون رو در سطح بالا تر بذارین و دراز بکشین

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام من هفته ١٥ بارداري هستم هنوز هيچي از نينيم حس نميكنم نه ضرباني نه حركتي
به نظر شما طبيعيه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله کم کم حس خواهین کرد عجله نکنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

;سلام عزیزم من سه ماهه و وشش روزمه یعنی چند ماهه.مرسی

This comment was minimized by the moderator on the site

شما دارین چهار ماهو پر میکنن، بهتره با هفته جلو برین همیشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام لطفا من را راهنمایی کنید جفت منم پایین است دکتر گفت مارژینال هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید با بیشتر شدن سن بارداری به سمت بالا حرکت میکنه، فقط در این مدت نزدیکی نداشته باشین، کار سنگین و خسته کننده هم انجام ندین.
سلامت باشید

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/