تست NST دقیقتر است یا تست CST ؟

تست NST دقیقتر است یا تست CST ؟

آیا باردارید و با انواع زیادی از تستاتی که توسط پزشکتان توصیه شده مواجهه شده اید. آیا از این که نمی دانید این تست ها با چه هدفی انجام می شوند و این که برای شما و نوزادتان خطری را به دنبال دارند یا نه نگران هستید؟ تمایل دارید درباره بعضی از تست هایی که پزشکتان در آینده به شما توصیه خواهد کرد بیشتر بدانید؟ آیا پزشکتان از شما خواسته است که تستی تحت عنوان استرس ناشی از انقباض را انجام داده در حالی که چیزی درباره آن نمی دانید.

 تست NST یا تست بدون استرس چیست و چگونه انجام می شود؟

تست NST یا تست بدون استرس یا تست نوار قلب که به تست بدون استرس  نیز معروف است، به بررسی ضربان قلب جنین در رحم مادر می پردازد، تست NST  در دو حالت استراحت و خواب جنین و در حالت فعالیت و حرکت جنین ضربان قلب او را ثبت میکند، تست NST در مواقعی که از زمان طبیعی زایمان گذشته باشد یا مادر و جنین با بارداری پرخطری روبه رو باشند انجام می شود.

چه مواقعی تست NST یا تست بدون استرس انجام می شوند:

1-مایع آمونیاک رحم بیشتر یا کمتر از حد نرمال باشد.
2-از زمان طبیعی زایمان گدشته باشد.
3-جنین رشد کافی نداشته باشد.
4-حرکت و فعالیت جنین کمتر از حد نرمال باشد.
5-مادر دچار فشارخون باشد.
6-مادر دچار دیابت بارداری باشد.
7-تست NST بعد از تست آمنیوسنتز ، برای اطمینان بیشتر از سلامت جنین انجام میشود.

تست NST یا تست بدون استرس هیچگونه خطری برای مادر و جنین ندارد، مادر در حالت استراحت قرار میگیرد و یک کمربند به شکم او وصل می شود، و به راحتی ضربان قلب جنین ثبت و بررسی می شود، تست NST  حدودا بیست تا چهل دقیقه زمان میبرد.
و اما تست CST یا تست استرس ناشی از انقباض که در ادامه به طور کامل خواهید خواند، دقیقتر از تست NST است چرا که حرکات جنین نیز مورد بررسی قرار میگیرد.

تست CST یا استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چیست؟

تست CST  یا تست استرس یا تست چالش اکسی توسین معمولا در دوران بارداری انجام می شود. پزشک از شما می خواهد که که تست را برای اندازه گیری ضربان قلب نوزادتان زمانی که انقباضات رحمی دارید انجام دهید. این تست به پزشکتان کمک می کند و گروه پزشکی پاسخ و سلامت نوزاد را زمانی که سطح اکسیژن بدنتان در موقع انقباضات زایمانی کاهش می یابد بررسی می کنند. در بیشتر موارد پزشکتان از شما خواهد خواست که این تست را حداقل در هفته ۳۴ بارداری یا بعد از آن انجام دهید. این تست شامل ضربان قلب نوزاد از خارج هم می شود.
وقتی انقباضات رحمی دارید، بدنتان کاهش جریان خون و اکسیژنی که به نوزادتان منتقل می شود را تجربه خواهد کرد. با این حال گاهی اوقات می تواند باعث کاهش ضربان قلب بعضی از نوزادان شود. برای اندازه گیری تغییرات پزشک و گروه پزشکی همراه با استفاده از وسیله کنترل از خارج ضربان قلب نوزادتان را تحت نظر قرار می دهند.

bardari-vc4.jpg

چرا تست CST یا استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری انجام می شود؟

ممکن است که پزشکتان بیش از یک تست CST را توصیه کند. پزشکتان در موقعیت های زیر از شما خواهد خواست که تست استرس ناشی از انقباض را انجام دهید:
• تا ببیند که نوزادتان در موقع افت سطح اکسیژن در زمان انقباضات زایمانی می تواند سالم بماند.
• تا متوجه شود که جفت سالم بوده و این که قادر است به طور کامل نوزادتان را حمایت کند.
در بعضی موارد اگر قبلا تست غیر استرسی یا تست های بیوفیزیکی را انجام داده اید، پزشکتان از شما خواهد خواست که تست CST را هم انجام دهید. در تست مشخصات بیوفیزیکی پزشک یا تکنسین از سونوگرافی در زمان انجام تست غیر استرسی استفاده خواهد کرد. این کار به شما کمک خواهد کرد شاخصه های مختلف فیزیکی نوزادتان را بسنجید.
دلیل انجام این کار به احتمال زیاد به این خاطر است که نتایج دو تست قبلی تان به اندازه کافی قطعی نبودند و تست استرس ناشی از انقباض به پزشکتان تصویر واضح تری خواهد داد.

bardari-vc2.jpg

چطور باید برای تست CST یا استرس ناشی از انقباض دوران بارداری آماده شوید؟

به محض این که پزشکتان شما را برای انجام تست CST  ارجاع دهد در اینجا راه هایی وجود دارد که می توانید خودتان را برای شرایط مشابهی آماده کنید:
• با پزشک یا گروه زشکی هماهنگ کنید که آیا باید چند ساعت قبل از انجام تست غذا خوردن را قطع کنید. معمولا باید حدود ۴ تا ۸ ساعت قبل از انجام تستتان باید آن چیزی که می خواهید را میل کنید. همچنین از شما خواسته خواهد شد که قبل از شروع تست مثانه تان را خالی کنید.
اگر درباره تست و عواقب آن نگرانید قبل از انجام این تست برای اطمینان با پزشکتان صحبت کنید.
یک تست استرس ناشی از انقباض معمولا در مطب پزشک یا بیمارستانی که ویزیت می شوید انجام می شود. گاهی اوقات این تست می تواند توسط متخصص زنان و زایمان یا تکنسین تستگاهی با تجربه یا حتی پرستار ماهر انجام می شود. در بیشتر موارد، مگر این که کاملا نیاز باشد نیازی به ماندن در بیمارستان یا مطب به مدت یک شبانه روز نیست. بسته به این که شما و نوزادتان چه واکنشی به تست می دهید، تست CST می تواند حدود دو ساعت طول بکشد تا کامل شود.

bardari-vc6.jpg

اتفاقاتی که در طی تست CST می افتد :

• در ابتدا باید راحت روی تخت دراز بکشید و به آرامی کمرتان را بالا بیاورید. پزشک، پرستار یا کارکنان به آرامی به شما کمک می کنند که خودتان را کمی به سمت پهلوی چپ خم کنید. این کار به جلوگیری از وارد آمدن هر نوع فشاری به عروق خونی که در ناحیه شکم تان قرار گرفته کمک خواهد کرد.
• هر زمانی که راحت بودید، کارکنان یا پزشک دو کمربند در اطراف شکم تان قرار می دهند. کمربندها دارای حسگر بوده که به پزشک کمک می کند میزان شاخص ها را بررسی کند. یکی از کمربندها حسگری خواهد داشت که ضربان قلب نوزادتان را ثبت می کند در حالی که حسگر روی کمربند دیگرتان به اندازه گیری انقباضات رحمی تان کمک خواهد کرد.
• پزشک ممکن است در زمان استفاده از حسگرهایی که ضربان قلب نوزادتان را کنترل می کنند از ژل روی پوست استفاده کند.
• وقتی که آماده شدید، کارکنان حسگرها را به دستگاه ثبت وصل می کنند. اگر نوزادتان موقعیتش را تغییر دهد، پزشکان ممکن است موقعیت قرارگیری مانیتور ضربان قلب را هم تغییر دهند.
• پزشک و گروه او ضربان قلب نوزاد و انقباضات شما را حداقل به مدت ۱۰ دقیقه ثبت می کنند. در این زمان سایر داده های مهم همانند فشار خون و علائم حیاتی تان هم ثبت خواهند شد.
• پزشکتان به شما یک دوز اکسی توسین تجویز خواهید کرد. در ابتدا این تزریق با دوز کم خواهد بود اما به تدریج دوزاج آن افزایش می یابد تا این که حداقل سه انقباض ده دقیقه ای داشته باشید.
• با پیشرفت انقباض های تان، هر انقباض نسبت به انقباض قبلی ۴۵ ثانیه بیشتر طول خواهد کشید.
• در موردی که انقباضی رخ ندهد پزشکتان از شما خواهد خواست با دست یکی از نوک پستان های تان را ماساژ دهید. اگر تا دو دقیقه بعد از انقباض های اول هنوز انقباضات برنگشته، پزشکتان مجددا از شما خواهد خواست که نوک پستان تان را ماساژ دهید. در موردی که حتی بعد از ۱۵ دقیقه انقباضات برنگشته پزشک از شما خواهد خواست که نوک پستان های هر دو طرف را ماساژ دهید.
• با اتمام رسیدن تست تان و راضی بودن پزشک از نتایج، گروه پزشکی شما تا زمانی که انقباضات آرام شده یا کاملا از بین بروند شما را تحت نظر خواهند گرفت. انقباضات تان باید به حد قبل از شروع تست برگردند تا بتوانید مرخص شوید.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلا م ادرس میخوام

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چرا انجام میشود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , پزشکتان در موقعیت های زیر از شما خواهد خواست که آزمایش استرس ناشی از انقباض را انجام دهید:
• تا ببیند که نوزادتان در موقع افت سطح اکسیژن در زمان انقباضات زایمانی می تواند سالم بماند.
• تا متوجه شود که جفت سالم بوده و این که قادر است...

سلام عزیزم , پزشکتان در موقعیت های زیر از شما خواهد خواست که آزمایش استرس ناشی از انقباض را انجام دهید:
• تا ببیند که نوزادتان در موقع افت سطح اکسیژن در زمان انقباضات زایمانی می تواند سالم بماند.
• تا متوجه شود که جفت سالم بوده و این که قادر است به طور کامل نوزادتان را حمایت کند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/