امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش اول)

آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش اول)

بارداری خارج از رحم چیست؟

منظور از بارداری خارج از رحم یعنی قرارگیری جنین در جای نادرست و یک بارداری خارج از رحم به معنی شکل گیری جنین در خارج از رحم است ، در حدود ۹۸ درصد از بارداری های خارج از رحم جایگزینی در یکی از لوله های فالوپ است، به همین دلیل به این نوع از بارداری، بارداری مجرایی هم می گویند. سایر جایگزینی ها در شکم، تخمدان، گردن رحم یا درون بافت جوانه ای سزارین های قبلی اتفاق می افتد.

همان طور که بارداری خارج از رحم پیش می رود موجب ایجاد درد و خونریزی می شود، اگر این عارضه درمان نشود می تواند باعث پاره شدن مجاری فالوپ و خونریزی داخلی شود.

این حالت اورژانسی تلقی شده و در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد، متاسفانه بارداری موفق نبوده و نمی تواند به رحم تان منتقل شود، پزشک بافت های تولیدمثلی را برخواهد داشت، مجرای تخم بر درگیر ،معمولا حذف می شود.

چه زمانی بارداری خارج از رحم اتفاق می افتد؟

بارداری خارج از رحم می تواند در هر زمانی بین هفته ۵ و هفته ۱۴ بارداری رخ دهد، با این حال رخداد آن بیشتر در هفته ۶ بارداری است چرا که بیشتر زنان علائم را حدود دو هفته پس از قطع عادت ماهیانه تجربه می کنند.

چرا بارداری خارج از رحم اتفاق می افتد؟

به صورت طبیعی حدود ۵ هفته طول می کشد تا تخم از تخمدان و از طریق مجرای تخم بر به رحم تان برسد که اگر بارور باشد، در آن جا جایگزین شده و شروع به رشد می کند، اگر بارداری خارج از رحم دارید به  این معنی است که تخمک نتوانسته خود را به رحم برساند و در مجاری تخم بر جایگزین شده و شروع به رشد می کند.

این حالت ممکن است به علت آسیب به مجاری تخم بر اتفاق بیفتد که موجب باریک شدن بیش از حد مجرا و انسداد در مسیر عبور تخم به رحم می شود.

آیا خطر بارداری خارج از رحم در من وجود دارد؟

بارداری خارج از رحم می تواند در همه زنان اتفاق بیفتد و در حدود یکی از سه زنی که بارداری خارج از رحم داشتند هیچ فاکتور مستعد کننده شناخته شده ای وجود نداشت، شرایطی که احتمال این نوع از بارداری را افزایش می دهد شامل:

• اگر بیماری التهابی لگن (PD) که اغلب توسط کلامیدیا(یک انگل داخل سلولی) ایجاد می شود، این بیماری می تواند باعث آسیب و ایجاد بافت جوانه ای در مجاری تخم بر شود.

• اگر سابقه جراحی ناحیه شکمی دارید مثلا جراحی آپاندیس یا سزارین، جراحی مجاری تخم بر همانند جراحی معکوس عقیمی برای برگشت باروری

• اگر بعد از درمان IVF باردار شده اید، باید در همان مراحل اولیه اسکن های لازم برای تعیین ناحیه جایگزینی جنین را انجام دهید.

• اگر با وجود استفاده از دستگاه های ضد بارداری داخل رحم یا استفاده از قرص های ضد بارداری، باردار شده اید.

• اگر سابقه بارداری خارج از رحم دارید خطر آن از ۱ در ۹۰ به ۱ در ۱۰ افزایش می باید.

• سایر فاکتورهای مستعد کننده که اهمیت کمتری دارند شامل مصرف دخانیات و سن ۴۰ سال و به بالا است.

-Ectopic-pregnancy1.jpg

بارداری خارج از رحم چه علائمی دارد؟

تشخیص علائم بارداری خارج از رحم چندان ساده نیست، ممکن است همانند درد عادت ماهیانه احساس شود یا ممکن است احساس بعد از سقط جنین را داشته باشید با علائمی چون اسپاسم و خونریزی کم، علائم ممکن است به طور تدریجی یا ناگهانی ظاهر شوند یا ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی را حس نکنید.

نشانه های زیر به شما کمک می کنند تا بارداری خارج از رحم را تشخیص دهید:

• نشانه های بارداری ، همانند قطع عادت ماهیانه یا عادت ماهیانه دیر، دردناک شدن سینه ها

• خونریزی واژنی غیر معمول ، که از عادت ماهیانه طبیعی متفاوت است، ممکن است قرمز روشن تر، شفاف تر یا تیره تر از حد معمول یا آبکی باشد، برخی از زنان آن را مشابه آب گوجه فرنگی توصیف می کنند، ممکن است لخته وجود داشته یا نباشد.

• درد ملایم تا شدید در ناحیه پایینی شکم یا لگن ، این درد ممکن است به صورت تدریجی یا ناگهانی آغاز شده و ممکن است یکطرفه باشد، اگر شما این حالت را تجربه می کنید و فکر می کنید باردارید با پزشک تان تماس بگیرید.

اگر بارداری خارج از رحم زود تشخیص داده نشود، با بزرگ شدن جنین مجاری تخم بر کشیده شده و پاره می شود، این حالت معمولا باعث خونریزی داخلی و علائمی چون:

• احساس ضعف و گیجی

• اسهال یا درد در زمان دفع

• شوک و غش کردن به علت خونریزی داخلی

• درد انتهای شانه (دردی که از ناحیه بازو شروع شده و در شانه خاتمه می یابد) موقعی که خونریزی داخلی به اندام های داخلی همانند دیافراگم صدمه بزند، درد ممکن است در زمان دراز کشیدن شدیدتر شود و ممکن است به ضد درد جواب ندهد.

 مامانم خواندن آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش دوم) را به شما پیشنهاد می کند.

 

نظر (41)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. Mahtab

سلام من باکره هستم و ماه پیش رابطه داشتم و اب منی ریخت بالای واژن و ما زود پاک کردیمش اما دوهفته بعد من به مدت یک روز لکه بینی داشتم و فک کردم که باردارم اما روز دقیق پریودیم پریود شدم ۷ روز کامل سپری شد اما بعد از پریودیم دل درد و کمر درد شدیدی...

سلام من باکره هستم و ماه پیش رابطه داشتم و اب منی ریخت بالای واژن و ما زود پاک کردیمش اما دوهفته بعد من به مدت یک روز لکه بینی داشتم و فک کردم که باردارم اما روز دقیق پریودیم پریود شدم ۷ روز کامل سپری شد اما بعد از پریودیم دل درد و کمر درد شدیدی دارم بی بی چکم زدم منفی بوده ایا احتمال بارداری خارج رحمی وجود داره یا اصلا ممکنه با وجود پرده بکارت و پریود شدن حامله باشم خواهش میکنم جواب بدید من خیلی استرس دارم حتی دکتر هم رفتم گفت عفونت ادراری داری و کلی قرص داد دو روزه مصرف کردم اما اصلا فرقی نکردم

ادامه مطلب
 1. مامانم    Mahtab

سلام
وقتی بعد از رابطه پریود شدید یعنی باردار نیستین قطعا ، بله باکره ها هم باردار میشن، دردهاتون به خاطر عفونته و دو روزه خوب نمیشه باید مرتب داروهاتون رو مصرف کنین

 1. Shahla

خواهش میکنم زودتر جواب بدید
خیلی نگرانم
درد ناحیه مقعدی هم کمی دارم اما قبلا هم بعضی وقتها این درد را داشتم
ولی فعلا که دارو ها را استفاده کردم بیشتر شده البته دکتر گفت که PID داری و دارو های انتی بیوتیک داده
حالا اگر حمل خارج رحمی میداشتم با...

خواهش میکنم زودتر جواب بدید
خیلی نگرانم
درد ناحیه مقعدی هم کمی دارم اما قبلا هم بعضی وقتها این درد را داشتم
ولی فعلا که دارو ها را استفاده کردم بیشتر شده البته دکتر گفت که PID داری و دارو های انتی بیوتیک داده
حالا اگر حمل خارج رحمی میداشتم با استفاده از تین دارو ها هنوز هم دردم وخیم نمیشد یا متجر به سقط نمیشد؟

ادامه مطلب
 1. Shahla

سلام من باکره هستم اما رابطه جنسی بدون دخول داشتم
آخرین پریودم یک هفته پیش بود که فقط ۲روز طول کشید
حالا قسمت پایین شکمم احساس درد میکنم و نوک سینه هام هم درد داره
به دکتر مراجعه کردم البته در مورد داشتن رابطه جنسی چیزی نگفتم فقط سونوگرافی کرد و...

سلام من باکره هستم اما رابطه جنسی بدون دخول داشتم
آخرین پریودم یک هفته پیش بود که فقط ۲روز طول کشید
حالا قسمت پایین شکمم احساس درد میکنم و نوک سینه هام هم درد داره
به دکتر مراجعه کردم البته در مورد داشتن رابطه جنسی چیزی نگفتم فقط سونوگرافی کرد و بهم دارو داد
حالا احتمال داره که حمل خارج رحمی داشته باشم؟
امکان داره تو سونوگرافی تشخیص نشده باشه؟
چطور مطمین بشم؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    Shahla

سلام
تا زمانی که زمان پریود بعدیتون نرسه و تاخیر نیفته نمیتونید بارداری رو تشخیص بدین

 1. عاطی

سلام من ۱۶ روز پیش iui تعیین جنسیت داشتم دیروز آز بتا دادم عددش ۲ بود و الان که موعد پریودمه ۴ روزه هر روز لکه بینی قهوه ای تیره در حد چند قطره دارم که تا بحال سابقه نداشته، نگرانم بارداری خارج از رحم باشه و هیچ علائم دیگه ای ندارم لطفا راهنماییم...

سلام من ۱۶ روز پیش iui تعیین جنسیت داشتم دیروز آز بتا دادم عددش ۲ بود و الان که موعد پریودمه ۴ روزه هر روز لکه بینی قهوه ای تیره در حد چند قطره دارم که تا بحال سابقه نداشته، نگرانم بارداری خارج از رحم باشه و هیچ علائم دیگه ای ندارم لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    عاطی

سلام
این لکه بینی ها اگر تبدیل به خونریزی نشن طببیعیه، شما یک بار دیگه آزمایش بدین و به پزشک معالجتون مراجعه کنین

 1. محدثه

سلام من اخرين رابطم ٢٩ اسفند بوده و بكارتم اسيب نديده و اب مني داخل نريخته شده '١٣ فروردين پريود شدم 'بيبي چكم زدم منفي بود 'ولي ١'٢ بار زير شكمم هم سمت راست و هم چپ درد گرفت ممكنه حاملگي خارج از رحم باشه؟؟

 1. مامانم    محدثه

سلام
اگه بی بی چک بعد از تاخیر منفی باشه باردار نیستید.

 1. محدثه

سلام من بارداری خارج رحم داشتم
متاسفانه لوله سمت چپم پاره شد و برداشتن
بیست روزه از عملم میگذره پریود شدم
خونریزی خیلی شدید دارم
علتش چیه؟

 1. مامانم    محدثه

سلام
اگر خونریزی بیشتر از حد معمول طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. فرحناز سادات

سلام من رفتم دكتر بهم گفت هفته پنجم بارداري هستم سونو واژينال انجام داد ولي گفت چيزي نشون نميده از حاكلگي ازمايش خون برام نوشت الان اولي رو انجام دادم تا جواب ازمايش دوم ببينم ي ميشه ولي الان دو روزه خونريزي كم دارم نميدونم چي ميشه نگرانم?

 1. مامانم    فرحناز سادات

سلام
اگه جواب آزمایش مثبت باشه باید در سونوگرافی ساک حاملگی دیده بشه،در غیر این صورت باردار نیستید.

 1. نيلو

سلام ،خسته نباشيد.من تقريبا تو هفته نهم بارداري ام كه فهميدم بارداري خارج از رحمه،أيا امكانش هست با دارو رفع شه يا بايد حتما عمل انجام بدم

 1. مامانم    نيلو

سلام
باید معاینه بشید تا مشخص بشه.

 1. مینا۷۵

سلام من ۲۳ دی ی رابطه داشتم از روی شلوار ک سریع قرص اورژانسی خوردم سر تاریخ همیشگی پریود شدم تاالان ۲بار پریودشدم تاریخ همیشگی بی بی چک هم تست کردم منفی بود الان پهلوم خیلی دردمیکنه ایا امکان خارج رحم وجود داره

 1. مامانم    مینا۷۵

سلام
امکان ندارد شما باردار باشید.

 1. محبوبه

من یک ماهه خارج رحم باردارم چسبیده به تخمک.بی اچ سی 423بود شده350. تازه درمان متوتروکسات را شروع کردن برام . اولین بارداریمه. ایا احتمال حاملگی دوباره واسم هس؟ خیلی میترسم دوباره هم اینجوری بشم

 1. مامانم    محبوبه

سلام
در بارداری بعدی احتمالش کمه نگران نباشید. خیلیا بعد از بارداری خارج از رحم دوباره بارداری سالمی دارن

 1. Arezoo

سلام من حدود فروردین ماه سونو دادم بخاطر درد زیر شکم کیستای ریز داشتم و پریود نامنظم یه ماه پیشم رابطه داشتم منی تو ریخته نشد ولی بازم مشکوکم ۱ هفته بعدش پریود شدم ولی از زمان پریودم که ۷ روز بود و ۵ روزش خونریزی داشتم اینبار بعدش لک داشتم تا ۲...

سلام من حدود فروردین ماه سونو دادم بخاطر درد زیر شکم کیستای ریز داشتم و پریود نامنظم یه ماه پیشم رابطه داشتم منی تو ریخته نشد ولی بازم مشکوکم ۱ هفته بعدش پریود شدم ولی از زمان پریودم که ۷ روز بود و ۵ روزش خونریزی داشتم اینبار بعدش لک داشتم تا ۲ هفته الانم به پریودیم ۱ هفته مونده ولی سمت چپ شکمم چن روزه تیر میکشه و پشت کمرم سینه هامم تیر میکشه بی بی چکم گذاشتم منفی بود ایا میتونه بارداری خارج رحمی باشه؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    Arezoo

سلام
بارداری خارج از رحم هم توسط بی بی چک مثبت نشون داده میشه، اینکه میگید بعد نزدیکی پریود شدید یعنی باردار نیستید، ممکنه مشکل از کیست هایی باشه که دارید.

 1. bahar

سلام ؛من بارداری خارج از رحمی داشتم ؛دوماهه باردار بودم تقریبا و به وسیله آمپولmtx برطرف شد
دکتر گفت که تا شش ماه باردار نشم ؛الان چهارماه گذشته و سه ماه قبل پریودیم منظم بوده ولی این ماه چهارم هنوز‌پریود نشدم و از زمانش حدود یه هفته ای گذشته...

سلام ؛من بارداری خارج از رحمی داشتم ؛دوماهه باردار بودم تقریبا و به وسیله آمپولmtx برطرف شد
دکتر گفت که تا شش ماه باردار نشم ؛الان چهارماه گذشته و سه ماه قبل پریودیم منظم بوده ولی این ماه چهارم هنوز‌پریود نشدم و از زمانش حدود یه هفته ای گذشته ؛تستم استفاده کردم منفی بود ولی سمت راستم همون جاییکه در زمان بارداری خارج رحمی درد میکرد به درد اومده نمیدونم چمه میترسم دوباره اون اتفاق تکرار بشه و من پیشگیری میکردم از حاملگی ممنون میشم اگه کمکم کنید.

ادامه مطلب
 1. bahar

سلام من حاملگی خارج از رحمی داشتم ؛تقریبا دوماهه باردار بودم و به وسیله آمپولMtx مشکلم حل شد دکتر گفت تاشش ماه باردار نشم الان چهار ماه گذشته پریودیم تو این سه ماه گذشته منظم بوده ولی این ماه چهارم پریود نشدم و چند روزه که سمت راستم همون محلی که...

سلام من حاملگی خارج از رحمی داشتم ؛تقریبا دوماهه باردار بودم و به وسیله آمپولMtx مشکلم حل شد دکتر گفت تاشش ماه باردار نشم الان چهار ماه گذشته پریودیم تو این سه ماه گذشته منظم بوده ولی این ماه چهارم پریود نشدم و چند روزه که سمت راستم همون محلی که موقع بارداری خارج رحمی درد میکرده به درد اومده تستم استفاده کردم منفی بود خیلی میترسم که دوباره همون اتفاق بیوفته از طرفیم نمیدونم چمه خواهش میکنم راهنماییم کنید.

ادامه مطلب
 1. مامانم    bahar

سلام
حتما از سونوگرافی کنید.

 1. الهه

منم داشتم حاملگی خارج از رحم تو لوله سمت چپ بعد سه ماه درد میگیره بعضی وقتا علتش چیه

 1. مامانم    الهه

علت بارداری خارج در بعضی مواقع اینکه مادر از بارداریش خبر نداره و پیاده روی سنگین یا ورزش سنگین یا کارهایی که باعث میشه جنین به جای داخل رحم در لوله گیر کنه و اونجا شروع به رشد کنه، بهتره به محض اینکه مادر فهمید بارداره اگه علائم خارج رحم رو داشت...

علت بارداری خارج در بعضی مواقع اینکه مادر از بارداریش خبر نداره و پیاده روی سنگین یا ورزش سنگین یا کارهایی که باعث میشه جنین به جای داخل رحم در لوله گیر کنه و اونجا شروع به رشد کنه، بهتره به محض اینکه مادر فهمید بارداره اگه علائم خارج رحم رو داشت حتما سونوگرافی انجام بده تا اگه خارج از رحم بود ،اقدامات لازم رو انجام بدن. شاید صدمه ای به لوله شما خورده باشه اگه ادامه دار بود سونوگرافی انجام بدین.

ادامه مطلب
 1. مهلا

سلام خسته نباشید ایا حاملگی خارج از رحم تو دختری ک بکارت داشته باشه هم اتفاق میفته؟ من اخرین رابطم تو ۱ تیربوده دوبارهم پریود شدم ولی این ماه پریود نشدم سینه هامم سفت شده و طرف سمت چپمم احساس سنگینی میکنم آیا احتمال بارداری خارج از رحم هست

 1. مامانم    مهلا

اگه بارداری مثبت شده و میدونید که باردار هستید و هم زمان خونریزی یا درد شانه دارید با سونوی واژینال میتونید بفهمید خارج از رحم هست یا نه

 1. Mahsa

سلام میخواستم بدونم ممکنه 4 ماه رد کنیم و 4 بار پریود بشیم و جواب بتا هم منفی باشه ولی بارداری خارج رحمی باشه؟

 1. مامانم    Mahsa

سلام نخیر

 1. زینب

سلام و خسته نباشید , آیا بارداری خارج از رحم علائمی هم دارد؟

 1. کارشناس مامانم    زینب

سلام عزیزم , تشخیص علائم بارداری خارج از رحم چندان ساده نیست، ممکن است همانند درد عادت ماهیانه احساس شود یا ممکن است احساس بعد از سقط جنین را داشته باشید با علائمی چون اسپاسم و خونریزی کم، علائم ممکن است به طور تدریجی یا ناگهانی ظاهر شوند یا ممکن...

سلام عزیزم , تشخیص علائم بارداری خارج از رحم چندان ساده نیست، ممکن است همانند درد عادت ماهیانه احساس شود یا ممکن است احساس بعد از سقط جنین را داشته باشید با علائمی چون اسپاسم و خونریزی کم، علائم ممکن است به طور تدریجی یا ناگهانی ظاهر شوند یا ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی را حس نکنید.

ادامه مطلب
 1. ثنا

سلام و خسته نباشید , اگر بارداری خارج از رحم زود تشخیص نشود چه عواقبی دارد؟

 1. کارشناس مامانم    ثنا

سلام عزیزم , اگر بارداری خارج از رحم زود تشخیص داده نشود، با بزرگ شدن جنین مجاری تخم بر کشیده شده و پاره می شود، این حالت معمولا باعث خونریزی داخلی و علائمی چون:
• احساس ضعف و گیجی
• اسهال یا درد در زمان دفع
• شوک و غش کردن به علت خونریزی داخلی
•...

سلام عزیزم , اگر بارداری خارج از رحم زود تشخیص داده نشود، با بزرگ شدن جنین مجاری تخم بر کشیده شده و پاره می شود، این حالت معمولا باعث خونریزی داخلی و علائمی چون:
• احساس ضعف و گیجی
• اسهال یا درد در زمان دفع
• شوک و غش کردن به علت خونریزی داخلی
• درد انتهای شانه (دردی که از ناحیه بازو شروع شده و در شانه خاتمه می یابد) موقعی که خونریزی داخلی به اندام های داخلی همانند دیافراگم صدمه بزند، درد ممکن است در زمان دراز کشیدن شدیدتر شود و ممکن است به ضد درد جواب ندهد.

ادامه مطلب
 1. پرستو

سلام و خسته نباشید , بارداری خارج از رحم چه زمانی اتفاق می افتد؟

 1. کارشناس مامانم    پرستو

سلام عزیزم , بارداری خارج از رحم می تواند در هر زمانی بین هفته ۵ و هفته ۱۴ بارداری رخ دهد، با این حال رخداد آن بیشتر در هفته ۶ بارداری است چرا که بیشتر زنان علائم را حدود دو هفته پس از قطع عادت ماهیانه تجربه می کنند.

 1. نازي    کارشناس مامانم

من سر وقت عادت ماهانه خونريزي داشتم ولي خيلي كم و ب رنگ تيره بعد از 12روز پاك شدم و مجدد بعد از يك هفته خونريزي دارم
علتش چيه؟؟لطفا جواب بدين

 1. الهام

سلام و خسته نباشید, بارداری مجرایی چیست؟

 1. کارشناس مامانم    الهام

سلام عزیزم , در حدود ۹۸ درصد از بارداری های خارج از رحم جایگزینی در یکی از لوله های فالوپ است، به همین دلیل به این نوع از بارداری، بارداری مجرایی هم می گویند.

 1. الناز

سلام و خسته نباشید , بارداری خارج از رحم به چه معناست؟

 1. کارشناس مامانم    الناز

سلام عزیزم , منظور از بارداری خارج از رحم یعنی قرارگیری جنین در جای نادرست و یک بارداری خارج از رحم به معنی شکل گیری جنین در خارج از رحم است .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location