امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


5 روش طبیعی درمان دیابت بارداری

5 روش طبیعی درمان دیابت بارداری

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله مبتلا به بيماري دیابت بارداری هستید، باید بدانید که در حال حاضر چه باید بکنید! چون بيماري دیابت بارداری را می توان به راحتی و با استفاده از روش های مختلف درماني کنترل نمود. در ادامه این مقاله، برخی از راه كارهاي مدیریت بيماري دیابت بارداری در دوران بارداري زنان بیان شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از:

1. نظارت کامل بر میزان قند خون مادر مبتلا به دیابت بارداری :

نظارت کامل بر میزان قند خون مادران باردار مهم ترین مرحله از کنترل بيماري دیابت بارداری در زنان حامله است. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله مبتلا به بيماري دیابت بارداری هستید، بايد بدانید که نیاز به بررسی سطح قند خون خود چند بار در هر روز دارید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا سطح قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارید.
علاوه بر اين موارد، به عنوان يك خانم باردار بايد دکتر معالج خود را مجبور كنيد تا نظارت دقیقی بر روی سطح قند خون شما در طي كل دوران بارداری داشته و میزان آن را در حد طبیعی حفظ کند. همچنین، يادتان باشد كه چک کردن مکرر قند خون توسط خود شما و پزشک معالجتان باعث خواهد شد كه در هنگام انجام عمل سزارین هم پزشک متخصص زنان و زايمان با دقت بیشتری مراقب سطح قند خون شما و سلامتي فرزندتان باشد، چون اگر در زمان تولد، سطح قند خون مادر بالا باشد، پانکراس کودک داخل رحم او ممکن است انسولین زیادی آزاد کرده و منجر به افت سطح قند خون شديد نوزاد پس از تولد گردد.
همچنين، زمانی که نوزاد سالم به دنیا آمد، نباید فکر كرد كه مادر و نوزاد از منطقه خطر خارج شده اند! در واقع، این نکته بسيار مهم است که هر دو نفر پس از اتمام روند زایمان، برای مدتی تحت مراقبت های پزشکی باشد. همانطور که قبلا هم اشاره شد نوزاداني كه از مادران مبتلا به بيماري دیابت بارداری متولد مي شوند، بیشتر از ساير نوزادان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 خواهند بود. بنابراین، اين افراد نیاز دارند تا همیشه در تماس با دکتر معالج خود بوده و میزان قند خون بدن خود را كنترل نمایند.

2. استفاده از رژیم غذایی سالم در مادران مبتلا به دیابت بارداری:

همانطور که می دانید غذایی که می خورید، تاثیر بسیار زیادی بر سلامت بدن شما دارد. این امر در زنان مبتلا به بيماري دیابت بارداری بیشتر صدق می کند، چون اگر شما در دوران حاملگی خود به بيماري دیابت بارداری مبتلا شده باشید، حق خوردن برخی مواد غذایی را ندارید. بنابراین، يادتان باشد كه استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند راه طولانی مدیریت سطح قند خون بالا در طي دوران بارداری را براي شما و فرزند داخل رحمتان کوتاه کند. برای این منظور، زنان باید سعی کنند تا وزن اضافی زیادی در دوران بارداری به دست نیاورند. رژیم غذایی که زنان مبتلا به بيماري دیابت بارداری می توانند از آن استفاده کنند، باید شامل میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار باشد، چون تغذیه نمودن با مواد غذایی داراي فیبر بالا، کم چرب و کم کالری نیاز به هضم یک ساعته در بدن زنان باردار دارد. با اين حال، همه زنان باردار مبتلا به بيماري دیابت بارداری باید براي حفظ سلامت خود و فرزند داخل رحمشان با یک پزشك متخصص تغذیه مشورت کنند.

اینکه چرا دچار دیابت بارداری شدید را در کدام مادران دچار دیابت بارداری میشوند؟ بخوانید.

3. ورزش کردن زنان باردار مبتلا به بيماري دیابت بارداری:

زمانی که شما باردار مي شويد، بدان معنی نیست که نمی توانید ورزش کنيد! در واقع، هنگامی که زنی حامله است، نیاز به انجام فعالیت های بدنی منظم برای داشتن تناسب اندام و سلامت بدنی خود و فرزند داخل رحمش دارد. همچنین، زنان مبتلا به بيماري دیابت بارداری نیاز به ورزش کردن بیشتر برای مدیریت و کنترل بیماری خود دارند، چون هنگامی که فرد ورزش می کند، بدن او قند را از خون گرفته و به سلول های بدن می-رساند. این کار سطح قند را در خون مادران مبتلا به بيماري دیابت بارداری کنترل کرده و آن را در میزان طبیعی خود نگه می دارد. علاوه بر آن، ورزش کردن بدن مادر باردار را تشویق به تولید انسولین کمتر کرده و قند کمتری را توسط خون جابه جا مي كند.

ورزش کردن زنان در دوران بارداری، آن ها را از مبتلا شدن به کمر درد، گرفتگی عضلانی، تورم، یبوست و بی خوابی رها خواهد نمود. اما زنان حامله بايد قبل از شروع به ورزش نمودن حتما با یک دکتر متخصص زنان و زايمان مشورت نمایند. یادتان باشد كه انجام هر نوع تمرینات ورزشی در دوران بارداری بسیار خوب است، به طوری که فرد مراقب بوده و آن ها را با احتیاط انجام دهد. برخی از گزینه های ورزشي که براي مديريت بيماري دیابت بارداری در دوران بارداری زنان مفید هستند، عبارتند از:
دوچرخه سواری: دوچرخه سواری کردن ورزش بسیار مناسبي برای دوران بارداری زنان، به ويژه مادران مبتلا به بيماري دیابت بارداری است. آن ها می توانند این ورزش مفرح را در داخل خانه و با استفاده از یک دوچرخه ثابت به راحتی انجام دهند.
پیاده روی کردن: انجام یک پیاده روی کوتاه مدت در طی روز، در پارک اطراف محل زندگی زن حامله می تواند شگفتی زیادی در سلامتی او و فرزند داخل رحمش ایجاد کند. اما اگر شما به عنوان زن باردار وقت رفتن به پارک را ندارید، سعی کنید تا راه خانه به ایستگاه اتوبوس و یا راه خانه به فروشگاه را پیاده طی کنید.

شنا کردن: آیا افزایش وزن در دوران بارداری توان حرکت طبیعی را از شما گرفته است؟ این امر طبیعی است که احساس کنید با آغاز دوران بارداری سنگین و دست و پا چلفتی شده اید! اما شنا کردن ورزش بسیار خوبی برای از بین بردن این مشکل در بدن مادران باردار، به ويژه زنان مبتلا به بيماري دیابت بارداری است. در واقع، شنا كردن نه میزان وزن مادران باردار مبتلا به بيماري دیابت بارداری را در حد متعادل نگه می دارد، بلکه احساسی سرشار از شادی و انرژی را به اين افراد هدیه خواهد داد.
انجام کارهای خانگی: اگر به عنوان یک زن حامله نمی توانید هیچ کدام از این ورزش ها را انجام دهید، با انجام کارهای معمولی و سبک خانه، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و با تمیز کردن منزلتان احساس شادی نماييد.

4. مصرف دارو براي كنتري بيماري دیابت بارداری:

برخی از زنان باردار ممکن است برای درمان بيماري دیابت بارداری در بدن خود نیاز به مصرف دارو داشته باشند. اما اگر مصرف دارو هم جواب نداد، فرد برای درمان خود نیاز به تزریق انسولین خواهد داشت. در چنین مواردی دکتر متخصص زنان و زايمان ممکن است تزریق انسولین برای را کاهش سطح قند خون به بیمار خود توصیه کند. البته، بیشتر پزشکان متخصص زنان و زايمان داروی خوراکی را برای درمان بيماري دیابت بارداری به بیمار خود تجویز می کنند. با اين حال، به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه با قرار گرفتن در چنین مواضعی نباید نگران شويد، چون داروهای درمان بيماري دیابت بارداری برای سلامتي خود شما و نوزاد داخل رحمتان کاملا امن است.

5. نظارت کامل خود مادر باردار مبتلا به دیابت بارداری و دکتر متخصص بر روند رشد جنين:

هنگامی که زنی حامله شود، مهمترین نکته در زندگی او رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت خود و کودک داخل رحمش است. بنابراین، این فرد باید با رعايت مراقبت های بهداشتی، همواره بر روند رشد کودک خود نظارت داشته و سلامت او را حفظ کند. این کار با انجام عکس برداری با استفاده از فراصوت های متعدد و انجام آزمایش های دیگر امکان پذیر است. همچنين، از آنجايي که اندازه رشد جنين در داخل رحم مادران مبتلا به بيماري دیابت دوران حاملگي کمی نگران کننده است، بنابراین دکتر معالج ممکن است برای موفقیت مادر در این امر خطیر مراجعه در موعد مقرر و استفاده بیشتر از امکانات پزشکی مانند سونوگرافی و انواع آزمایش ها را توصیه کند.

حتما به عنوان یک مادر که به دیابت بارداری مبتلا هستید نگران سلامتی جنینتان هستید، دیابت بارداری برای جنین خطرناک است؟ را حتما بخوانید.

 

نظر (28)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. روژان

سلام من در هفته ۱۴هستم قند ناشتام ۱۲۹ و بعد پودر ۳۴۳بوده الان انسولیین میزنم میخوام بدونم ایا امکانش هست این قند به بچه انتقال پیدا کنه

 1. نازیلا

سلام من توهفته هفده بارداری ازمایش قند خون دادم قند ناشتام ۷۲بوده قند یکساعت بعد که پودر قند بهم دادن ۱۶۰بوده خیلی نگرانم یعنی من دیابت بارداری دارم؟

 1. سودابه

سلام خسته نباشید
من قند خون ناشتا79 یه ساعت بعد194 ودوساعت بعد100 بوده به نظرتون خطر ناکه تو هفت ماهگی هستم

 1. عاشق و معشوق

سلام من باردارم و در هفته هفدهم هستم قندم 120ایا خطر داره چیکار کنم

 1. مامانم    عاشق و معشوق

سلام قند ناشتا یا بعد از خوردن ؟؟
از پزشکتون بخواین براتون توضیح بده

 1. عاشق و معشوق

سلام خسته نباشین من باردارم و تو هفته ی هفدهم هستم قندم 120خطر داره باید چیکار کنم .دهنم خیلی تلخه

 1. محسن

سلام همسر من قند بارداری داره دکتر انسولین تجویز کرده واین که یک شب در بیمارستان بستری بشه خطر ندارن برای سلامتی مادروجنین تو5ماهه

 1. مامانم    محسن

سلام
اگر دقیقا طبق دستور پزشک جلو برین و همیشه تحت نظر باشین نه

 1. فاطمه

سلام من هفته۶بارداری قندخون ناشتا ۱۰۰ دوساعت بعداز غذا ۱۰۸ به نظرتون من دیابت بارداری دارم ؟ باید چکار کنم ؟

 1. سودابه

سلام من نه هفته باردارم ازمایش قنددادم قندم 109 بوداروز گرفتم 180بوده ایا قند خون بالا باعث سوزش شکم میشه

 1. پریسا کریمی

سلام من هفته 22بارداری هستم قندناشتام 104بوده.الان یک هفته س که رژیمم.به نطرتون پایین میاد؟ خیلی میترسم

 1. مامانم    پریسا کریمی

سلام
تحت نظر باشید و رژیمتون رو رعایت کنین جای نگرانی نیست

 1. Leyla

سلام من هفته ۲۷ بارداری قند خون ناشتام ۹۵ بود بعد از کنترل غذایی (خوردن سنگک و نخوردن نوشابه و کمتر خوردن برنج )شد ۸۶در هفته سی و یکم الان باز استرس دارم قند خونم ممکنخ که باز بالا بره یانه؟ تا چه حد نرماله؟

 1. مامانم    Leyla

سلام
اگر استرس نداشته باشین که از هرچیزی برای خودتون و جنین بدتره و رعایت غذایی کنین بالا نمیره

 1. ریحانه

سلام .من یک و ماه و نیم باردارم قند ناشتا ۹۴ دکترم میگه باید انسولین تزریق کنم .من دوست ندارم انسولین بزنم .راهنمایی کنید لطفا .
میخوام بدونم از چه درصدی فرد دیابت بارداری میگیره اخه یه سری از دکترا میگن ۹۴ اینا اصلا حساب نیس
چیکار کنم ???

 1. دلسا

سلام من هفته ۲۹ بارداری آزمایش قند دادم .قند ناشتا ۹۷ بود و دوساعته بعد از صبحانه ۱۲۳ بود .دکترم بهم انسولین داد میخواستم بدونم میتونم با رژیم قند بیارم پایین انسولین نزنم.

 1. مامانم    دلسا

سلام
چون پزشک تجویز کرده حتما نیاز دونستن طبق دستور پزشک جلو برین تا به خودتون و جنین آسیبی نرسه

 1. نهلا محمدی

سلام من هفت هفته حاملم قند خونم 105 هستش آیا خطری دارد پیشگیری چطوره

 1. مامانم    نهلا محمدی

سلام
قند خون ناشتا یا بعد از خوردن؟

 1. ملیحه

سلام خسته نباشین،من درهفته هفتم بارداری هستم قند خون ناشتای من 96 به نظرتون خیلی زیاده؟

 1. الهه علینقی زاده    ملیحه

در بارداری قند ناشتا نباید بالاتر از 92 باشد

 1. مامانم    ملیحه

سلام
زیر 100 نرماله نگران نباشید

 1. سارا

سلام من قند ناشتام ۱۰۶بوده و در آزمایش بعدی ک چهارمرحله بوده و با پودر از ۱۱۶بالا نرفته آیا خطر داره؟

 1. مامانم    سارا

سلام
اینکه در هفته چند هستید و این اعداد در چه زمانی بودند مهمه، به توصیه های پزشکتون عمل کنید.

 1. سمیه

سلام من قند خون ناشتام 115و دوساعت بعد 219بود که دکتر برام انسولین تجویز کردن
میخوام بدونم برای این میزان قند خون انسولین لازمه؟

 1. مامانم    سمیه

سلام
قند خون شما مقدار کمی از نرمال فاصله داره، برای کنترل انسولین تجویز شده

 1. نیر

سلام و خسته نباشید
زمانی که یک زن باردار ورزش میکنه چه عاملی باعث کنترل دیابت بارداری میشود؟

 1. کارشناس مامانم    نیر

سلام عزیزم , چون هنگامی که فرد ورزش می کند، بدن او قند را از خون گرفته و به سلول های بدن می-رساند. این کار سطح قند را در خون مادران مبتلا به بيماري دیابت بارداری کنترل کرده و آن را در میزان طبیعی خود نگه می دارد .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location