امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری(بخش دوم)

مادران باردار با تغییراتی در این هفته مواجه می شوند که میتوانید با خواندن هفته سی و ششم بارداری(بخش اول) از تمامی این تغییرات باخبر شوید و راحتتر این دوران را پشت سر بگذارید ، اگر مشتاقید تا بدانید جنین کوچکتان در این هفته چه کارهایی می کند و چقدر بزرگ شده است ، ادامه مطلب را حتما بخوانید...

تغییرات جنین در هفته سی و ششم بارداری :

پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که با ورود مادر حامله به هفته سی و ششم بارداری خود، جنین داخل رحم او آماده به دنیا آمدن خواهد بود، چون در این هفته از دوران بارداری جنین به اندازه کافی رشد کرده و فعالیت و حرکت او هم بسیار کم شده است. اما، یادتان باشد که ضربات و حرکات فرزند خود را در حال حاضر هم بررسی نمایید، چون باید حرکات قبلی فرزندتان به آرامی تکرار شود. در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات مهمی که جنین با ورود به هفته سی و ششم بارداری خود تجربه خواهد نمود، بیان شده است، که عبارتند از:

نرمی استخوان جمجمه جنین در طی هفته سی و ششم بارداری:

نرم بودن استخوان جمجمه جنین به او اجازه می دهد تا به راحتی بتواند فشار وارده از طریق ناحیه لگن را تحمل کرده و به وسیله منطبق ساختن خود با شکل کانال تولد در گردن رحم مادرش، به راحتی به دنیا بیاید. البته در این دوره از بارداری، نه فقط استخوان جمجمه بلکه بسیاری از استخوان های دیگر بدن نوزاد نیز نرم می باشد. جالب است بدانید که همه این استخوان های نرم پس از تولد فرزندتان رشد یافته و محکم خواهد شد.

به وجود آمدن حالت مکونیوم در هفته سی و ششم بارداری:

مکونیوم، حالت حرکت و کارکرد روده های جنین در داخل رحم مادر را بازگویی می کند. در واقع، مکونیوم ماده ای سیاه، چسبنده و قیرمانند است که تا زمان تولد از بدن جنین داخل رحم مادر بیرون می آید و تا زمان زایمان نیز باقی خواهد ماند. گاهی اوقات، جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته سی و ششم بارداری خود، مکونیوم بیش از حد معمولی را به داخل مایع آمنیوتیک وارد می کند، که اگر این مقدار مکونیوم رنگ آب کیسه جنین را سبز رنگ کند، مادر باردار فورا باید به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و تحت درمان قرار گیرد.

قرار گرفتن سر جنین به سمت پایین لگن مادر در هفته سی و ششم بارداری:

با ورود مادران حامله به هفته سی و ششم بارداری، جنین تنها یک هفته کوتاه دیگر وقت دارد تا حرکت چرخشی خود را کامل کرده و حرکت به سمت لگن مادر را تمام کند. به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که پس از پشت سر گذاشتن این دوره، فرزند شما آماده به دنیا آمدن خواهد شد. اگر این اتفاق در مورد فرزند داخل رحم شما نیفتاده باشد، معمولا پزشکان متخصص زنان و زایمان با اعمال فشار ملایم بر روی جنین، او را به قرا گرفتن در موقعیت سر به سمت پایین لگن مادر تشویق می کنند.

hafte-sio-shishom-bardari6.jpg

کم شدن فعالیت جنین در هفته سی و ششم بارداری:

از آن جایی که با ورود مادر حامله به هفته سی و ششم بارداری و با رشد کامل جنین در این دوران، دیگر فضای کافی برای حرکت او در داخل رحم مادر وجود ندارد، بنابراین، جنین داخل رحم مادر آماده به دنیا آمدن شده و فعالیت او هم نسبت به قبل خیلی کم تر خواهد شد. در صورت بروز چنین شرایطی، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای برانگیختن احساسات فرزند خود و وادار نمودن او به حرکت و فعالیت، از آهنگ های موسیقی آرام استفاده کرده و یا از شریک زندگی خود بخواهید که با قرار دادن دستش بر روی شکم شما با فرزندتان صحبت کند.

نشت مایع زرد رنگ از سینه های مادر در هفته سی و ششم بارداری:

از ماه هشتم دوران بارداری به بعد، ممکن است colostrums و یا مایع زرد رنگ رقیقی که پر از پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری نوزاد است، از سینه های مادر حامله ترشح شود. لازم است به عنوان یک مادر باردار که وارد هفته سی و ششم بارداری خود شده اید، بدانید که به وجود آمدن این حالت در بدن شما امری عادی بوده و راهی طبیعی برای نشان دادن سیگنالینگ های بدن مادر حامله به تکامل یافتن جنین و رسیدن وقت تولد او می باشد. استفاده از لباس زیرهای مناسب و قرار دادن پد مخصوص سینه مادران شیرده در داخل سینه بند، برای جلوگیری از نشت این مایع به لباس های شما کمک فراوانی خواهد کرد.

اندازه وزن و قد جنین در هفته سی و ششم بارداری:

در ابتدا، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگر در روند حاملگی مادر بارداری مشکل خاصی پیش نیاید و دوران بارداری او به طور طبیعی پیش برود، با ورود به هفته سی و ششم بارداری، وزن جنین در حدود 2.5 کیلوگرم شده و اندازه قد او هم 51 سانتی متر خواهد بود. در واقع، می توان تخمین زد که اندازه جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته سی و ششم بارداری، به اندازه یک خربزه شده است.

اگر فرزند شما در هفته سی و ششم بارداری به دنیا بیاید، چه باید کرد:

استراحت کردن مادر حامله با ورود به هفته سی و ششم بارداری، از نکات بسیار مهمی است که باید رعایت شود، زیرا با آرام بودن مادر جنین درون رحم او نیز در آرامش خواهد بود. در واقع، دستیابی مادر باردار به سلامتی کامل در روزهای آخر دوران بارداری، چیزی جز معجزه نمی تواند باشد. پس، اگر شما به عنوان یک خانم باردار دارای یک دوره بارداری پرخطر هستید، باید برای گذراندن این دوران حساس با یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب، در کل دوران حاملگی خود هماهنگ شوید. علاوه بر این موارد، با ورود به هفته سی و ششم بارداری، با این که ریه های جنین داخل رحم شما به طور کامل توسعه یافته، اما اگر او در این هفته به دنیا بیاید، ممکن است برای زنده ماندن به یک ونتیلاتور نیاز داشته باشد. اگر هم نیاز به چنین امکاناتی نباشد، پزشکان متخصص اطفال ممکن است برای این که بر روی نوزاد شما نظارت اضافی داشته باشند، برای مدت چند روز او را در بیمارستان بستری نماید. به خاطر داشته باشید که با بستری شدن فرزند شما در بیمارستان، نشانه های سلامتی در بدن او مانند فشار خون و سطح اکسیژن مصرفی توسط پزشکان متخصص اطفال بررسی شده و از بروز عوارض بعدی جلوگیری خواهد شد.

توصیه های مراقبتی که برای محافظت از خود و نوزاد کوچکتان نیاز دارید را حتما بخوانید.هفته سی و ششم(بخش سوم)

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. نازنین .

بوی بد واژن که مثه ماهی هست رو تقریبا ۲ هفته هست تجربه کردم .. ماهه پیش ترشح سفید خامه ای داشتم . دکتر معاینه کرد و مترانیدازل داد هر ۸ ساعت ۲ عدد.
ترشح سفید قطع شده . اما خیلی واژنم بد بو شده . مخصوصا موقع نزدیکی .
ههفته ۳۶ بارداری و روز ۲۵۶...

بوی بد واژن که مثه ماهی هست رو تقریبا ۲ هفته هست تجربه کردم .. ماهه پیش ترشح سفید خامه ای داشتم . دکتر معاینه کرد و مترانیدازل داد هر ۸ ساعت ۲ عدد.
ترشح سفید قطع شده . اما خیلی واژنم بد بو شده . مخصوصا موقع نزدیکی .
ههفته ۳۶ بارداری و روز ۲۵۶ هستم
البته ار روی تشخیص سونوی ۱۲ هفتگی که حساب میکنم .
لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    نازنین .

سلام
بوی بد واژن میتونه به دلیل عفونت باشه و دارویی که تجویز شده برای درمان عفونت هست.

 1. نازنین .

این ناه به دلیل اسباب کشی دونستن تاریخ دقیق زایمان برای من خیلی حیاتی هست . مخصوصا که خیلی تنها هستم

 1. نازنین .

من در هفته ۳۶ بارداری هستم روز ۲۵۶

تنها مشکلی که دارم اولین روز عادت ماهانه ام رو فراموش کردم
اما با بررسی سونو های اولیه ۶ ابان بوده...
همچنین از طریق خاطرات متوجه شدم از ۶ ابان تا ۱۰ ابان خونریزی داشتم
سوالی که دارم اینه که
خونریزی...

من در هفته ۳۶ بارداری هستم روز ۲۵۶

تنها مشکلی که دارم اولین روز عادت ماهانه ام رو فراموش کردم
اما با بررسی سونو های اولیه ۶ ابان بوده...
همچنین از طریق خاطرات متوجه شدم از ۶ ابان تا ۱۰ ابان خونریزی داشتم
سوالی که دارم اینه که
خونریزی بخاطر لانه گزینی بوده یا ازاد سازی تخمک ؟
سونو گرافی در هفته ۱۲ چقدر دقیق هست ؟
چون روز عادت ماهانه رو نمیدونستم و تاریخ بارداری و از طریق سونو فهمیدم . تا چند درصد میتونم به تاریخی که دادن اطمینان کنم .
سونو اولیه روز لقاح رو میگه یا روز اول اخرین عادت ماهانه ؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    نازنین .

سلام
آرام باشین و نفس عمیق بکشین
متاسفانه سونوگرافی ها زمان دقیق رو نمیگن و زمان رو از تاریخ آخرین پریود مادر حساب میکنن، خونریزی که داشتین اگر در تاریخی که باید پریود میشدین بوده باید به حساب پریودتون بذارین و اینکه خونریزی تخمک گذاری مثل پریود...

سلام
آرام باشین و نفس عمیق بکشین
متاسفانه سونوگرافی ها زمان دقیق رو نمیگن و زمان رو از تاریخ آخرین پریود مادر حساب میکنن، خونریزی که داشتین اگر در تاریخی که باید پریود میشدین بوده باید به حساب پریودتون بذارین و اینکه خونریزی تخمک گذاری مثل پریود زیاد نیس و خیلی کمه

ادامه مطلب
 1. مهسا

نوشید اگه آب کیسه آب سبز شد حتما به دکتر مراجعه کنید.شاید وقتی کسی آبریزش داشته باشه بتونه رنگ کیسه آب رو بفهمه در غیر این صورت نمیتونه تو شکمشو ببینه.از کجا بفهمه.این متنون فقط باعث استرس مادر باردار میشه که نکنه بچه اش دفع مکنیوم داشته باشه و...

نوشید اگه آب کیسه آب سبز شد حتما به دکتر مراجعه کنید.شاید وقتی کسی آبریزش داشته باشه بتونه رنگ کیسه آب رو بفهمه در غیر این صورت نمیتونه تو شکمشو ببینه.از کجا بفهمه.این متنون فقط باعث استرس مادر باردار میشه که نکنه بچه اش دفع مکنیوم داشته باشه و نفهمه.که من تا حالا نشنیدم هفته سی و شش و یا بدون انقباض زایمانی یا بدون پارگی کیسه آب بچه دفع مکنیوم داشته باشه.بهتره متن رو اصلاح کنید.و دلایل دفع مکنیوم و علائم علمی تری بنویسید

ادامه مطلب
 1. مامانم    مهسا

سلام
زمانی که کیسه آب سوراخ یا پاره بشه قطعا آبی از مادر خارج میشه در صورتی که رنگ آب سبز باشه مادر به راحتی متوجه میشه و باید فورا با پزشکش تماس بگیره و یا بره بیمارستان.تمام مطالب این سایت علمی و ثابت شده هستند.

 1. سحر

با سلام من هفته سی وپنج بارداری هستم در زیادی از ناحیه واژن ولگن دارم دلیلش چیست متشکرم

 1. مامانم    سحر

سلام
به خاطر آماده شدن لگن و رحم برای زایمان هست.

 1. مریم

سلام خسته نباشید، من الان تو هفته سی و ششم هستم. بخوام دقیق سن بارداریم رو بگم میشه سی و شش هفته و دو روز، تو سی هفتگی سونو گفت وضعیت بچه بریچ هستش، برای این که بدونم بچه چرخش داشته یا نه و این که به چه روشی میشه زایمان کرد، چه موقه برای سونو...

سلام خسته نباشید، من الان تو هفته سی و ششم هستم. بخوام دقیق سن بارداریم رو بگم میشه سی و شش هفته و دو روز، تو سی هفتگی سونو گفت وضعیت بچه بریچ هستش، برای این که بدونم بچه چرخش داشته یا نه و این که به چه روشی میشه زایمان کرد، چه موقه برای سونو خوبه؟ همین هفته برم یا بایستم تا هفته ی سی و هفتمم کامل بشه؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    مریم

سلام
پزشکی که تحت کنترلش بودین زمان مناسب رو به شما میگه فقط کافیه زمانی که خواستن تو مطبشون حاضر باشین.

 1. رقیه

سلام و خسته نباشید , من در 33 بارداری هستم میخواستم بدونم آمپول بتامتازون رو چرا دکتر بهم تجویز کرده آیا بزنم ضرری نداره؟

 1. کارشناس مامانم    رقیه

سلام عزیزم, بتامتازون برای کامل شدن ریه جنین است و احتمالا شما دردهای شکمی دارین , اگه دکترتون تجویز کردن حتما بزنین تا ریه های جنین کامل باشه.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location