امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


هفته سوم بارداری | شکل گیری اطلاعات ژنتیکی جنین

excited

اگر شما به عنوان یک زن باردار، در حال حاضر در هفته سوم بارداری خود هستید، به این معنی می باشد که بارداری بیش از 14 روز قبل از روز اول چرخه قاعدگی شما رخ داده است. در این زمان تخمک گذاری و لقاح تخمک در رحم صورت گرفته و یا قرار است به زودی رخ بدهد. لازم است بدانید که در پایان هفته دوم و آغاز هفته سوم بارداری پس از پایان یک دوره قاعدگی، دوره باروری زنان بسیار بالا است. اگر شما یکی از زن و شوهران خوش شانس باشید و باروری به طور طبیعی در شما رخ دهد، این زمان می تواند زمان شانس شما باشد.
اگر زمان بندی شما اشتباه بوده و موقعیت روابط جنسی اشتباه باشد، تخمک نمی تواند به طور طبیعی بارور شود. این دوره درست مصادف با زمانی است که یک اسپرم خوش شانس در میان حدود 250 میلیون اسپرم، مدیریت نموده و برای بارور کردن تخمک در لوله های فالوپ موفق شده است. بارداری پس از لقاح، تنها 38 هفته طول می کشد، از این رو هفته سوم بارداری می تواند شروع واقعی یک بارداری سالم و اصولی در یک مادر باشد.

شرایط مادر در هفته سوم بارداری:

هیچ علائم آشکار یا تغییرات خاصی در بدن زنان باردار در هفته سوم بارداری وجود ندارد که با توجه به آن-ها، بارداری او را تشخیص داد. در واقع، شما حتی شاید ندانید که در هفته سوم بارداری خود قرار دارید. اما تغییرات زیادی در درون بدن و هورمون های شما در رابطه با رشد مناسب جنین در هفته سوم بارداری به وجود خواهد آمد. در این مرحله، شما از طریق تخمک گذاری و لقاح، دوره رشد و نمو و مرحله لانه گزینی تخمک لقاح یافته را احساس خواهید کرد.

شرایط جنین در هفته سوم بارداری:

 • پس از این که دو سلول گامت در لوله فالوپ با هم متحد شدند، تنها یک سلول دیپلوئید که با عنوان تخمک شناخته شده است، به وجود آمد. حقیقتاین است که کودک شما در این مرحله به اولین نقطه عطف از رشد خود رسیده است.
 •  بیشتر از دو هفته است که تخمک (جنین شما) شروع به رشد نموده و به عنوان یک جنین در داخل بدنتان زندگی می کند، اما این تخمک، کل DNA مورد نیاز خود را از هر دو طرف یعنی هم پدر و هم مادر به دست می آورد. از آنجایی که اسپرم و تخمک هر کدام حاوی 23 کروموزوم هستند، در نتیجه سلول دیپلوئید جنین شما شامل 46 کروموزوم خواهد بود.
 •  تمام اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز برای سلول هایی که در حال رشد برای به وجود آوردن فرد جدیدی هستند، در این هفته شکل می گیرد. بسیاری از ویژگی های جنین شما در حال حاضر مشخص شده و به طور کامل تکامل یافته است. حالا تخمک برای یک روز تمام هیچ کاری نمی کند، اما پس از آن به دو قسمت تقسیم شده و از تک سلولی بودن در خواهد آمد. نوزاد در حال حاضر در مرحله 2 سلولی به رشد خود ادامه داده ومشخصات این سلول ، اولین گام در شکل گیری شخصیت زندگی کودک شما خواهد بود.
 • دو سلول تلاش بیشتری برای رسیدن به مرحله 4 سلولی نموده و در پایان روز سوم جنین شما در مرحله 16 سلولی قرار خواهد گرفت.جنین شما در هفته سوم بارداری فقط یک توپ پر از سلول های خالی است که در ادامه با تقسیم سلولی، رشد او تکمیل خواهد شد.

مراحل تخمک گذاری در هفته سوم بارداری: 

در هفته سوم بارداری، که برای بسیاری از مادران باردار ناشناخته است، رحم شما با شور و شوق آماده رشد و نمو جنین می باشد. پس از روند اووژنز، تخمک بالغ در نهایت خودش را به نقطه ای دور از تخمدان می رساند. به علت کم تحرکی، تخمک از حرکت درمانده شده و به لوله فالوپ، توسط لوله هایی که درحاشیه بافت پوشاننده پایان لوله های فالوپ قرار دارد، وارد خواهد شد. لوله های فالوپ و تخمدان، به طور مستقیم به هم متصل نیستند، از این رو fimbriae نقش مهمی را در حمل و نقل تخمک از تخمدان به لوله فالوپ بازی خواهد کرد.
در زمان تخمک گذاری، به fimbriae آرام آرام ضربه وارد شده و تخمدان در یک حرکت فراگیر، باعث حرکت تخمک به طرف لوله ها می شود. این تخمک، رسیده و سالم است و در نتیجه با حرکت گسترده و آرام از fimbriae به لوله فالوپ خواهد رسید. این موضوع شگفت انگیز است که فقط یک خط لوله بسیار نازک که با عنوان ovarian شناخته شده هست، تخمک را تا تخمدان همراهی نموده و در انجام عمل حمل سلول تخمک به لوله فالوپ بسیار حیاتی است. از این رو اگر این خط لوله بسیار نازک نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، بدن شما قادر نخواهد بود عمل باروری را به طور طبیعی به پایان برساند.
از سوی دیگر، در این مرحله رحم آماده است تا تغذیه و محافظت از تخم بارور شده را انجام دهد. آندومتر، نیز که معمولا به عنوان دیواره رحم شناخته شده است، ضخیم بوده و برای جایگزینی جنین در آن، تعبیه شده است. تمامی این فرایندها توسط افزایش FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول (و هورمون جسم زرد که از غده هیپوفیز آزاد می شود، همراه خواهد بود.
موضوعی که در این میان، برای شما بیشتر شگفت انگیز خواهد بود، این واقعیت است که شما متوجه نیستید، که این اتفاقات، در هر ماه در بدن شما رخ می دهد و اکثر خانم ها فکر می کنند که این اتفاقات، تصوری بیش نیست. اما تفاوت این ماه ها تنها در این است که اگر تخمک بارور شده، روند طبیعی خود را ادامه دهد، بارداری در بدن شما اتفاق می افتد، در غیر این صورت بدن شما در آماده شدن برای دوره قاعدگی تغییر خواهد کرد.

لقاح تخمک:

هر چند لقاح تخمک در بدن هر زنی، در سکوت کامل و بدون نشانه خاصی انجام می شود، لقاح تخمک توسط اسپرم یکی از رویدادهای جادویی و شگفت انگیزی خواهد بود که در زندگی شما به عنوان یک مادر باردار اتفاق می افتد. وقوع این واقعه زمانی است که کودکی به زندگی شما پا می گذارد. لوله فالوپ که وسیع ترین منطقه در رحم شماست، تخمک شما و اسپرم شریک زندگیتان در آن با هم متحد خواهند شد.

از دیدگاه نقطه سلولی، لقاح تخمک با اسپرم می تواند یک اتفاق بسیار پر هرج و مرج باشد که در داخل بدن شما به عنوان یک مادر صورت می گیرد. تخمک با طول عمر 24 ساعت در این لوله منتظر حرکت اسپرم به آنجا خواهد ماند.
هنگامی که انزال در مرد صورت می گیرد، میلیون ها اسپرم سفر خود را از طریق واژن برای رسیدن به لوله فالوپ آغاز خواهند کرد، اما تنها چند صد تا از آن ها به مقصد خواهند رسید، در حالی که بقیه اسپرم ها این مسابقه را از دست می دهند. در میان آن ها، تعدادی از اسپرم ها خوش شانس بوده و به تخمک در لوله فالوپ رسیده و آن را با امید گرفتن یک شانس زندگی احاطه می نمایند. این لحظه تعیین کننده خواهد بود که آیا آن ها به عنوان یک نوزاد دوست داشتنی متولد می شوند و یا به عنوان یک تک سلولی خواهند مرد.
تخمکی که در انتظار لقاح است، به هر اسپرمی به آسانی اجازه نمی دهد که وارد آن شود. دیواره ژله مانند تخمک که سراسر آن را پوشانده است، باید توسط اسپرم کوچک شکسته شود. به همین دلیل، اسپرم های باقی مانده به شدت رقابت خواهند نمود و سعی می کنند به عنوان اولین اسپرم، از سمت سر داخل تخمک شده و با انتشار یک آنزیم با عنوانacrosomes بارداری را اعلام کنند.
در نهایت با ترشح آنزیم و شکسته شدن غشای تخمک، تنها یک اسپرم موفق خواهد شد به غشاء سلولی نفوذ کند. با وجود چند تعدادی اسپرم در اطراف تخمک افتخار نصیب اسپرمی خواهد شد که رقابت بیشتری بکند. هنگامی که یکی از اسپرم ها سرانجام وارد تخمک شد، رسما بارداری آغاز می شود. شگفت انگیز است که بدانیم فرآیند لقاح در حدود 18 ساعت طول می کشد، تا کامل شود.

دوره ژرمینال در بارداری:

دوره ژرمینال، زمان تلفیق بین دو سلول گامت بوده و لانه گزینی جنین در رحم مادر در این دوره صورت خواهد گرفت. برای نزدیک به یک روز، هیچ تغییری در تخمک بارور شده در بدن شما به عنوان یک مادر باردار به وقوع نمی پیوندد. تنها پس از نزدیک به 30 ساعت بعد از لقاح، که زیگوت یعنی نخستین تقسیم میتوز از طریق تبدیل شدن به یک ارگانیسم دو سلولی، شروع خواهد شد. علاوه بر این، هر دو سلول به چهار سلول تبدیل شده و ارگانیسم تقسیم سلولی و فرآیند آن با تبدیل شدن به بخش های بیشتر، همچنان ادامه خواهد یافت. این فرایند تقسیم سلولی به سرعت در سراسر دوره رشد و نمو جنین در طول بارداری هم ادامه می یابد. در نهایت به رشد و نمو جنین کامل در رحم که در ابتدا فقط یک ارگانیسم تک سلولی بود منجر خواهد شد.
حدود 72 ساعت طول خواهد کشید تا تخمک به سرعت برای رسیدن به مرحله چند سلولی، شروع به تولید کند. در این مرحله که معمولا با عنوان مورولا شناخته شده است، پس از اتفاق افتادن تقسیم سلولی سریع در چهار روز، یک خوشه از سلول های تشکیل شده در رحم دیده می شود که با نام بلاستوسیست شناخته شده است. در این مرحله جنین cozilyدر رحم شما جاسازی خواهدکرد و عمل لانه گزینی او به طور کامل انجام می شود.

لانه گزینی جنین در رحم:

پس از انجام عمل لقاح، زیگوت یا تخمک بارور شده در سفری با خیال راحت برای رسیدن به رحم حرکت می کند، چون تخمک بدون حرکت است ولی توسط ساختار مو مانند به نام مژه که داخل خط لوله فالوپ را پوشانده است، تحت فشار قرار گرفته و وارد رحم خواهد شد.
نزدیک به یک روز طول می کشد تا تخمک لقاح یافته از لوله فالوپ به رحم برسد، اما هنوز تخمک در داخل رحم جایگزین نشده است. در این مرحله، تخمک با شانس 40٪ برای رشد و تبدیل شدن به یک جنین و شروع بارداری همراه است. نزدیک به 60 درصد از این تخمک ها مفهوم شکست را زمانی که تخمک به درستی در رحم جایگزین نشده است، تجربه می کنند و موفق نخواهند بود. اگر شما می خواهید همه چیز را در این باره بدانید، فقط کافی است دقت داشته باشید که شروع یک دوره قاعدگی دیگر طبق معمول، نشانگر از بین رفتن تخمک لقاح یافته در مادر باردار خواهد بود.
گاهی اوقات تخمک بارور شده در لوله فالوپ گیر می افتد و به رحم نمی رسد. در این زمان، شرایط بسیار تهدیدکننده و خطرناک برای زندگی مادر باردار خواهد بود. این مسئله، همان موضوعی است که با عنوان بارداری خارج از رحم یا بارداری در لوله های رحمی شناخته می شود. 

در پایان هفته سوم بارداری یا حدود 5-6 روز پس از لقاح، بلاستوسیت به صورتی پایدار و محکم در دیواره ضخیم رحم لانه گزینی خواهد نمود. پس از این روزها، بالاخره این سفر خطرناک به پایان رسیده و جنین شما در منطقه راحتی از رحم که به تشک بادی مجهز است، جایگزین خواهد شد. البته تمام این اتفاقات زمانی که در داخل بدن صورت می گیرد، بدون هیچ گونه علائم یا نشانه های آشکاری که نمایانگر بارداری در شما باشد، خواهد بود. به همین علت شما حتی شاید ندانید که باردار هستید. همچنین شما به عنوان یک مادر باردار باید بدانید که این دوره، دوران بسیار مهم در زندگی کودک شما خواهد بود. هنگامی که سفر ظریف تخمک از لوله فالوپ به رحم به اتمام رسید، بلاستوسیست با سرعت شروع به رشد نموده و تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از جریان خون مادر در طول بارداری دریافت خواهد کرد.

کنترل بارداری:

اگر شما قبل از شروع دوران بارداری، قرص ضد بارداری مصرف می کردید و یا با انجام یک برنامه ریزی دقیق، به دنبال روش پیشگیری از بارداری های ناخواسته خود بودید، مطمئن شوید که مصرف این قرص ها قبل از جایگزینی بلاستوسیست در رحم باشد. چون هنگامی که لانه گزینی تخمک صورت گرفته باشد، قرص های ضدبارداری هیچ تاثیری در جنین در حال رشد نخواهد داشت

واکنش قشر درونی رحم بعد از بارور شدن تخمک:

واکنش قشر داخلی رحم به اتفاقات بارداری، تنها روند طبیعی بدن می باشد که تضمین خواهد کرد تنها یک اسپرم با تخمک بارور شده است. هنگامی که اسپرم وارد غشای سلولی تخمک شد، این تخمک بلافاصله سیگنال هایی از خود بروز می دهد که باعث خواهد شد کیسه کوچکی به نام گرانول، خبر لقاح یافتن تخمک را به منطقه اطراف در بدن منتشر می کند.
این مطالب و سیگنال های منتشر شده باعث تورم اسپرم های باقی مانده در بدن مادر شده و فشار وارده، اسپرم شکست خورده را از تخمک دور خواهد نمود. در نهایت، همه اسپرم های دور شده ظرف 48 ساعت بعد می میرند.

 هفته سوم بارداری

تغییرات هورمونی مادران در هفته سوم بارداری:

 • اگر جنین شما در مرحله تخمک است، به اندازه کافی سیگنال های هوشمند از وجود آن تخمک، به غده هیپوفیزدر مغز شما ارسال خواهد شد.
 • با دریافت این سیگنال ها از تخم بارور شده، غده هیپوفیز در پاسخ به آن ها با قطع چرخه قاعدگی و تولید هورمون جدید به نام هورمون (گنادوتروپین که از جفت انسان ترشح می شود)، به بدن اعلام بارداری خواهد نمود. هورمون hCG مانع از عود و رگرسیون جسم زرد در رحم می شود. با ترشح هورمون hCG، جسم زرد دست نخورده باقی مانده و تولید سطح بالایی از استروژن و پروژسترون در داخل رحم اتفاق خواهد افتاد. جسم زرد نقش مهمی در شروع بارداری داشته و در پشت سر نهادن آخرین مرحله از بارداری بسیار موثر خواهد بود.
 • به یاد داشته باشید که افزایش تولید پروژسترون برای پیشرفت بی خطر بارداری شما، بسیار مهم است. چون زمانی که بارداری اتفاق نیافتد، این امر می تواند سطح پروژسترون را کاهش دهد. کاهش سطح پروژسترون در بدن خانم ها باعث می شود تا آندومتریا دیواره رحم فرو ریخته و دوران قاعدگی شروع شود.
 • اما ترشح هورمون پروژسترون مسئول رشد و نمو جنین در رحم شما است. بعد از هفته سوم بارداری، رشد بلاستوسیست به ترشح این هورمون ها بستگی خواهد داشت. زیرا که در اسن زمان، بلاستوسیست هنوز قادر به ساختن این هورمون ها برای استفاده خودش نیست.

علائم و نشانه های لانه گزینی در هفته سوم بارداری:

اگرچه بسیاری از زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند، که چرخه قاعدگی ماهانه خود را از دست بدهند، اما برخی از زنان دیگر هم که مواظب بارداری ناخواسته هستند، برخی از نشانه های عجیب و غریب را از لانه-گزینی تخمک در رحم خود تجربه می کنند. سازمان بهداری برای مشاهده علائم لانه گزینی تخمک در هفته سوم بارداری، که بسیار شبیه علائم پی ام اس است، با انجام آزمایشاتی تلاش می کند. اما اجازه نمی دهد که با گفتن حرف های غیرمطمئن، امیدها و انتظارات پدران و مادران را خراب کند. ناامیدی می تواند منجر به بروز نگرانی، اضطراب و استرس در پدر و مادر بخ ویژه در مادر باردار شود، که امکان بارداری دوباره در فرد را دچار مشکل خواهد نمود. زیرا ممکن است 30 درصد از نشانه های لانه گزینی تخمک در زنان، با لکه بینی در قالب خونریزی اندک خود را نشان دهد که در زیر نور دیده خواهد شد.

علائم بارداری در هفته سوم بارداری:

 • درد یا گرفتگی در پایین کمر
 • نفخ، سردرد و نوسانات خلقی
 • تکرر ادرار
 • حساسیت در پستان ها
 • تغییرات بویایی
 • ویار غذای خاص


حالا که ازعلائم و نشانه های بارداری در خود آگاه شدید، پس اجازه بدهد تا تغییراتی را که در بدن بر اثر رشد یک نوزاد رخ می دهد بررسی نماییم.

نکات و مراقبت های لازم در هفته سوم بارداری:

درحالی که اکنون شما به عنوان یک مادر باردار از وجود زندگی تازه در داخل رحم خود بی اطلاع هستید، همان طور هم نمی دانید که چه کارهایی می توانید در هفته سوم بارداری انجام دهید.
بدون آگاهی از دانش روز، نمی توان کودکی پرورش داد که با مواد مغذی، آب، اکسیژن، تمام هورمون های مورد نیاز، ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی مورد نیاز، به طور کامل در رحم شما تغذیه نماید، طوری که آن جنین سالم بوده و رشد کافی داشته باشد.
قبل از اینکه شما به عنوان یک مادر باردار، شروع به استخدام پرستار و آماده کردن وسایل مورد نیاز برای کودک خود بکنید، کار آماده سازی اتاق اول (رحم شما) که نوزاد در حال جای گرفتن در آن برای زندگی نه ماهگی است، را شروع کرده و آن را برای فرزند خود امن و راحت کنید. شما مادر گرامی، رحم را می توانید با غذاهایی که می خورید تحت تاثیر قرار داده، کارهای روزمره عادی خودتان و شیوه زندگیتان را دنبال کنید. به طور کلی سبکی برای زندگی خود انتخاب کنید که چگونگی مراقبت از خودتان را در آن بدانید، چون اثر زیادی بر جنین در حال رشد شما خواهد گذاشت.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار در حال برنامه ریزی برای نه ماه آینده هستید، می توانید مراقبت از سلامت روانی و جسمانی خود و نوزادتان را با شیوه های زیر انجام داده و زندگی سالمی برای خود و فرزندتان رقم بزنید

نکاتی که باید رعایت کنید:

 1. خوردن مواد غذایی سالم و نوشیدن مقدار زیادی آب در این نه ماه لازم و ضروری است.
 2. انجام حرکات ورزشی سبک و معمولی در دوران بارداری.
 3. از فعالیت هایی که ممکن است استرس یا آسیب به شکم شما به عنوان یک مادر باردار وارد کند، خودداری نمایید.
 4. ترک عادات های بد مانند سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد از داروهای ضد درد و آرام بخش و مصرف بیش از حد الکل.
 5. از مصرف مکمل‌های گیاهی، آنهایی که به‌عنوان کرم صورت استفاده می‌شوند (مانند داروهای ضد آکنه) و در نوشابه‌ها (مانند کافئین) یافت می‌شوند، خودداری کنید.
 6. نگاه مثبت پدر و مادر نوزاد به زندگی، باعث کنترل اضطراب و استرس در این نه ماه خواهد شد.


به یاد داشته باشید با این که جنین در داخل رحم، به خوبی محافظت می شود، اما شما به عنوان پدر و مادر، باید او را به طور کامل از خطرات محیط خارجی محافظت نمایید. شما ارتباط بین جنین و جهان خارج را تشکیل می دهید. پس همه چیز همراه با مواد مغذی، تجربیات فیزیکی، ذهنی و عاطفی وارد رحم شما شده و به جنین در حال رشد شما نفوذ خواهد کرد.
همه اتفاقات مربوط به رشد فرزند شما در طول 38 هفته پس از لقاح تخمک انجام خواهد شد و بخش عظیمی از رشد جسمی، فکری، عصبی و احساسی در بچه ها، در این دوره انجام می شود. فراموش نکنید که اثرات این دوران بر روی نوزادتان دائمی است.
اگر شما تمام این کارها را در دوران بارداری صحیح انجام داده باشید، بعد از به دنیا آمدن نوزاد قوی خود، احساس غرور خواهید داشت و در آینده هم با بزرگ کردن صحیح نوزاد خود و رسیدگی کامل به او، یک فرد بالغ و سالم تحویل جامعه خواهید داد.

 هفته سوم بارداری

تغذیه مادر در هفته سوم بارداری:

 1. مصرف آهن را فراموش نکنید زیرا به ساخت خون بیشتری که بدن شما در طول بارداری احتیاج دارد، کمک می‌کند.
 2. مصرف اسید فولیک در 8 هفته اول بارداری ضروری است چون برای رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی جنین تاثیر به سزایی دارد.
 3. مصرف منظم پروتئین به تولید خون و ساخت بافت‌ها و عضلات جنین کمک می‌کند.

غذاهای سرشار از پروتئین عبارتند از گوشت قرمز،لبنیات ، تن ماهی،لوبیای سیاه، کره بادام زمینی و...

 1. حتما مصرف کلسیم و ویتامین دی را در رژیم غذاییتان داشته باشید تا فرزندتان استخوان و دندان محکمی داشته باشد

غذا های سرشار از کلسیم عبارتند از دانه کنجد،بادام،شیر بدون چربی،ماهی سالمون، پنیر،ماست و ...

 1. در روز مصرف 5 وعده میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.
 2. حتما به مقدار زیاد آب مصرف کنید.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من تواین ماه رابطه داشتم جهت بارداری چندماهی هست
منتظرم الان دوروزمونده به موعدپری امایک هفته بیش تره که
سینه هام دردداره ‌حساس شده زیردلم تیرمیکشه کمردرد
خوراکمممم شدیدزیادشده همش هم تواین سرماگرممه بنظرتون باردارم؟؟!

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
صبر کنین اگر در پریودتون تاخیر ایجاد شد از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , علائم و نشانه های بارداری چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , با شروع بارداری این علائم ظاهر خواهد شد:
• درد یا گرفتگی در پایین کمر
• نفخ، سردرد و نوسانات خلقی
• تکرر ادرار
• حساسیت در پستان ها

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location