امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


چرا نوزاد من تب می کند؟

چرا نوزاد من تب می کند؟

علت بالا رفتن تب نوزاد چیست؟

 شاید این نخستین تب نوزادتان باشد، بنابراین احتمالاً مضطرب باشید، اما دانستن اینکه تب علامت این است که سیستم ایمنی بدن نوزادتان در مبارزه با یک عفونت دارد به وظیفه خود عمل می کند، می تواند باعث دلگرمی شما شود. وقتی نوزاد شما در اثر یک ویروس یا یک باکتری بیمار می شود، بدنش با بالا بردن دمای خود نسبت به آن واکنش نشان می دهد، در واقع، تب نوزاد در نوع خود یک علامت خوب است تا یک عارضۀ بد.


وقتی تب نوزاد زیاد است ، حتما باید به پزشک مراجعه کنم؟

تا زمان رسیدن نوزاد به مرز سه ماهگی، باید در موارد زیر همواره به دنبال توصیه های پزشکی باشید:
دمای مقعد نوزاد شما بالاتر از ٤.۱۰۰ درجۀ فارنهایت (یا ۳٨ درجۀ سلسیوس) باشد، نوزاد شما رنگ پریده یا برافروخته به نظر می رسد، بی حال است، یا اشتها ندارد، یا اگر رفتار و ظاهر او به گونه ای تغییر کرده که موجب نگرانی شما می شود، احتمالا تب نوزاد بالا رفته است، او را نزد پزشک ببرید.
زمانی که با پزشکتان تماس می گیرید، مهم است که به او بگویید تب نوزادتان چقدر بالا رفته است، چگونه آن را اندازه گرفتید و نوزادتان چه علایم دیگری دارد، بر اساس این اطلاعات، پزشکتان کمک میکند بدانید تب نوزادتان تا چه حد جدی است و به شما می گوید که آیا کار صحیحی است که به او دارو دهید یا نه. اطمینان حاصل کنید که قبل از مشورت با پزشک به نوزادتان دارو ندهید، دادن مقدار نادرست دارو به نوزاد می تواند برایش خطرناک باشد، دارو ممکن است باعث پنهان ماندن علائم نوزادتان شده و انجام درمان صحیح را برای پزشکتان مشکل سازد، اگر تب بیشتر از 38 درجه باشد، احتمالاً پزشکتان از شما خواهد خواست تا نوزاد را جهت آزمایش و معالجه به مطب ببرید.

tab-nozad1.jpg

چه کار کنم تا زمان پایین آمدن تب نوزادم احساس راحتی کند؟

هنگامی که تب نوزاد زیاد است ، با درآوردن لباسهای اضافی نوزاد یا شستن بدنش با اسفنج یا استحمام او در داخل وان با آب ولرم به مدت پنج الی ده دقیقه او را خنک کنید، با اینکار، همچنان که آب از روی پوستش تبخیر می شود، دمای بدنش کاهش خواهد یافت، از استحمام با آب سرد خودداری کنید، چون ممکن است باعث لرزیدن نوزادتان از سرما شده و دمای تب نوزاد را حتی افزایش دهد.
به طور مرتب به او شیر داده و دفعات بیشتری نیز به او شیر دادن را پیشنهاد کنید تا با این کار از دست رفتن آب بدن او را پیشگیری کنید.
اگر پزشکتان اجازه داد، مقدار مناسبی از استامینوفن به او بدهید.

 

نظر (14)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مریم مریم

آیا برای پایین آوردن تب ب جای استامینوفن میتوان از پروفن استفاده کرد یا از جوشانده های گیاهی استفاده کرد؟

 1. مامانم    مریم مریم

سلام
اگر نوزاد دارید فقط طبق دستور پزشک بهش دارو بدین و خارج از اون عمل نکنید.

 1. مریم مریم

آیا تب باعث تغییر رنگ چشمان نوزاد میشود یا خیر!

 1. مامانم    مریم مریم

نخیر نمی شود

 1. پریا

سلام و خسته نباشید , برای پیشگیری از از دست دادن آب بدن نوزاد در موقع تب چه کار بایدکرد؟

 1. کارشناس مامانم    پریا

سلام عزیزم, به طور مرتب به او شیر داده و دفعات بیشتری نیز به او شیر دادن را پیشنهاد کنید تا با این کار از دست رفتن آب بدن او را پیشگیری کنید.

 1. صفا

سلام وخسته نباشید, آیا میتوان در زمانی که کودک تب دارد با آب سرد بدنش را شستشو داد؟

 1. کارشناس مامانم    صفا

سلام عزیزم, نخیر از استحمام با آب سرد خودداری کنید، چون ممکن است باعث لرزیدن نوزادتان از سرما شده و دمای تب نوزاد را حتی افزایش دهد.

 1. ندا

سلام وخسته نباشید , زمانی که دمای بدن کودک زیاد باشد باید چه کاری انجام داد؟

 1. کارشناس مامانم    ندا

سلام عزیزم , هنگامی که تب نوزاد زیاد است ، با درآوردن لباسهای اضافی نوزاد یا شستن بدنش با اسفنج یا استحمام او در داخل وان با آب ولرم به مدت پنج الی ده دقیقه او را خنک کنید، با اینکار، همچنان که آب از روی پوستش تبخیر می شود، دمای بدنش کاهش خواهد...

سلام عزیزم , هنگامی که تب نوزاد زیاد است ، با درآوردن لباسهای اضافی نوزاد یا شستن بدنش با اسفنج یا استحمام او در داخل وان با آب ولرم به مدت پنج الی ده دقیقه او را خنک کنید، با اینکار، همچنان که آب از روی پوستش تبخیر می شود، دمای بدنش کاهش خواهد یافت.

ادامه مطلب
 1. خانم جوادی

سلام وخسته نباشید , چه زمانی باید از تب نوزاد نگران شد و به پزشک مراجعه نمود؟

سلام خانمی, زمانی که دمای مقعد نوزاد شما بالاتر از ٤.۱۰۰ درجۀ فارنهایت (یا ۳٨٨ درجۀ سلسیوس) باشد، نوزاد شما رنگ پریده یا برافروخته به نظر می رسد، بی حال است، یا اشتها ندارد، یا اگر رفتار و ظاهر او به گونه ای تغییر کرده که موجب نگرانی شما می شود،...

سلام خانمی, زمانی که دمای مقعد نوزاد شما بالاتر از ٤.۱۰۰ درجۀ فارنهایت (یا ۳٨٨ درجۀ سلسیوس) باشد، نوزاد شما رنگ پریده یا برافروخته به نظر می رسد، بی حال است، یا اشتها ندارد، یا اگر رفتار و ظاهر او به گونه ای تغییر کرده که موجب نگرانی شما می شود، احتمالا تب نوزاد بالا رفته است، او را نزد پزشک ببرید.

ادامه مطلب
 1. پریسا

سلام وخسته نباشید , بالا بودن دمای بدن کودک به چه معناست؟

 1. کارشناس مامانم    پریسا

سلام عزیزم , وقتی نوزاد شما در اثر یک ویروس یا یک باکتری بیمار می شود، بدنش با بالا بردن دمای خود نسبت به آن واکنش نشان می دهد، در واقع، تب نوزاد در نوع خود یک علامت خوب است تا یک عارضۀ بد.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location