10 نشانه خواب خوب نوزاد

10 نشانه خواب خوب نوزاد

آیا کودک شما اغلب شب ها از خواب بیدار شده و به سختی دوباره به خواب می رود؟ آیا شما متعجب می شوید که چرا نمی توانید به کودک خود در به خواب رفتن کامل کمک کنید؟ چگونه می توانید مطمئن شوید که کودکتان در زمان مناسبی می خوابد؟ اگر این سوال ها ذهن شما را به عنوان یک پدر ومادر درگیر خود کرده است، خواندن این مطالب برای شما ضروری می باشد.
نوزادان نشانه ها و نکات ظریفی از خود به شما نشان می دهند، تا به شما بفهمانند که نیاز به استراحت و خواب دارند. با این حال، اکثر مادران از این نشانه ها بی اطلاع هستند. خواندن مطالب مربوط به این موضوع و پیدا کردن نشانه هایی که می تواند به شما کمک کند تا زمان مناسب خواب فرزند خود را به دست آورید، برای شما به عنوان یک مادر بسیار موثر خواهد بود.
نوزاد شما ممکن است راه آسان به خواب رفتن را به خصوص در طول شب و یا حتی در طول ساعات روز پیدا نماید. چرت زدن کوتاه مدت برای خود راه ها و روش هایی دارد. اندازه ی خواب کودک شما با توجه به سن، وزن و عوامل دیگر وابسته به هر کودک متفاوت خواهد بود. همچنین، مهم است به یاد داشته باشید که تمام نوزادان الگوهای مختلفی برای خواب دارند. به هیچ وجه الگوی خواب نوزاد خود را با الگوی خواب دیگر نوزادان مقایسه نکنید. در عوض، به نشانه هایی که نوزاد خود به شما می دهد خوب دقت کرده و خواب او را برای زمان های مناسب برنامه ریزی کنید.

در این مقاله لیست برخی از رایج ترین نشانه های خواب خوب در نوزادان به شما معرفی خواهد شد، که عبارتند از:

1. اخم کردن نوزاد خواب آلود:

neshane-khab6.jpg

اخم کردن نوزاد یکی از اولین نشانه هایی است که نوزاد با احساس خواب آلودگی شروع به نشان دادن آن می کند. نوزاد با اخم کردن، تمایل خود را برای خوابیدن نمایان می کند.
نوزاد شما ممکن است مفهوم خواب را درک نکند، حتی اگر بسیار خسته هم باشد . اخم کردن در نوزاد نشان می دهد که او در مورد چیزی ناراحت شده است، اما شما باید مطمئن شوید که آیا این اخم کردن فرزند شما علامتی برای نشان دادن زمان خواب اوست یا نه.
• به یاد داشته باشید که نوزاد شما ممکن است خستگی خود را با خارش چشم ها، و یا ناراحتی کلی مثل گریه کردن بروز دهد. اما او از درک آنچه که به آن نیاز دارد عاجز است، و ممکن است در نهایت با اخم کردن احساس خود را بیان کند.

2. توجه به صداهایی که نوزاد خواب آلود از خود بروز می دهد:

neshane-khab2.jpg

شما ممکن است فکر کنید که نوزادتان در تلاش است تا شما را سرکار بگذارد و یا صداهایی را که در طول روز شنیده است را تقلید کند. اما در واقع، فرزند شما می خواهد نشانه هایی از خواب آلودگی خود را به پدر و مادرش نشان دهد.
نوزاد شما ممکن است صداهایی که بیشتر شبیه خر خر کردن است از خود در بیاورد، و یا در برخی موارد، این صداها شبیه غر غرکردن برای یک چیز ناخوشایند می باشد.
• لازم است بدانید که کودک شما در برخی موارد، این صداها را بیشتر در حالی که مشغول فعالیت های دیگر مانند بازی کردن است، از خود در می آورد.

3. نوزاد خواب آلود و  شروع ناله و شکایت با گریه های آرام:

اگر نوزاد شما به نقطه ای برسد که به شدت ناراحت یا خسته شود، شروع به گریه یا ناله کردن خواهد نمود.

• اگر نوزاد شروع به گریه کردن آرام نماید، و در آن زمان مادر در آن جا حضور نداشته باشد، می تواند گریه کردن را با شدت بیشتری ادامه دهد، که در این حال فرزند شما شروع به گریه کردن واقعی خواهد کرد.

علل شگفت انگیز نوزاد در خواب کمک زیادی به آگاهی مادران در مورد نوزاد عزیزشان در موقع خواب می باشد.  

4. مالش دادن چشم ها توسط نوزاد در هنگام نیاز به خواب:

neshane-khab5.jpg

هنگامی که نوزاد شما احساس خواب آلودگی و یا خستگی می کند، تا به خواب رفتن کامل مالش چشم هایش را ادامه خواهد داد. از بین رفتن خارش چشم فقط با خوابیدن نوزاد امکان پذیر می باشد.
نوزاد شما حتی ممکن است چشم هایش را با مشت های دست خود مالش داده، و سعی کند با به هم زدن پلک های چشمانش و مالیدن آن ها با انگشتان دست، احساس خواب آلودگی خود را به مادر نشان دهد.
• در هر صورت، بهتر است بدانید که او سعی خواهد کرد احساس "ناراحتی" را که در چشم هایش از خواب آلودگی وجود آمده است، از بین ببرد.

5. خمیازه کشیدن و نشانه خواب آلودگی کودک:

نوزاد شما ممکن است بعضی وقت ها شروع به خمیازه کشیدن نماید، و از آن به عنوان یک حرکت بسیار کوچک برای نشان دادن نشانه های خواب آلودگی خود به مادرش استفاده کند.
خمیازه کشیدن یکی از بارزترین نشانه های خواب در یک کودک نوپا است، که خسته شده و بلافاصله نیاز به خوابیدن در تخت خود دارد.
• لازم است بدانید که اگر در آغاز، هیچ نشانه ای در نوزاد خواب آلوده شما وجود ندارد، به زودی کودک خود را که با صدای بلند تقریبا مانند یک فرد بزرگسال خمیازه می کشد، خواهید دید. گاهی اوقات هم به طور غیر ارادی با صدای خیلی بلند این کار را انجام می دهد.

6. انجام دادن حرکات تشنجی در نوزاد خواب آلود:

هنگامی که نوزاد شما احساس می کند خیلی خواب آلود و خسته است، اندام های حرکتی خود را در اطراف بدنش با حرکات تشنجی به شدت حرکت می دهد.
شما ممکن است این خصوصیت را به عنوان اسلحه ای برای نشان دادن حالت خواب آلودگی در نوزاد خود باور نداشته باشید. نوزاد شما برای فهماندن احساس خواب آلودگی خود به پدر و مادرش ممکن است تلاش زیادی کرده باشد، اما شما متوجه نشده اید و در نهایت از اسلحه ی تشنج برای نمایاندن احساس خود استفاده کرده است.
• متناوبا، امکان دارد متوجه یک کاهش ناگهانی، درست بعد از انجام عمل وحشیانه تشنج در بالا و پایین پریدن دست ها و پاهای نوزاد خود شوید، که نشان دهنده ی نیاز او به خواب می باشد.

7. مالش دادن یا خاراندن گوش ها توسط نوزاد خواب آلود:

مالیدن گوش ها هم درست مثل مالش دادن چشم ها، می تواند نشانه ی دیگری از احساس نیاز نوزاد شما به خواب باشد.
نوزاد شما ممکن است به شدت با مشت های دست خود گوش هایش را مالش دهد.
• همچنین ممکن است نوزاد با ناخون های خود خراش هایی درگوش های خود ایجاد نماید، که اغلب علائم این خراش ها در اطراف گوش نوزاد شدید بوده و خونریزی هم مشاهده می شود، که نتیجه ی مراقبت نکردن درست از نوزاد وکوتاه نکردن به موقع ناخون های او می باشد.

8. خاراندن سر توسط نوزاد برای بیان کردن خود به خواب:

کودک شما ممکن است با شروع به خاراندن سر خود و ایجاد خراش هایی در آن، یک بار دیگر مانند خاراندن گوش هایش نیاز خود را به خواب نشان دهد. این حالت زمانی رخ می دهد که نوزاد شما با حالت نق زدن و با ناآرامی نتواند احساس خود را به شما بیان کند. اگر کودک شما بیش از حد خواب آلود باشد، انجام هرکار دیگری مانند شیر خوردن و یا بازی کردن را متوقف کرده و تنها در خاراندن سرش تمرکز می کنید.
• با این که این علائم نشانه ای از خواب آلودگی نوزادان است، ولی در چنین شرایطی مطمئن شوید که کودکانتان از هیچ گونه عفونتی رنج نمی برند. به طور مداوم سر نوزادتان را برای اینکه هیچ نشانه ای از شپش در سر او نباشد، بررسی کنید. خاراندن سر در نوزاد شاید نشانه ای از وجود عفونت در اندام های موجود در سر او باشد، و شما به راحتی نتوانید فرق آن را از نشانه های خواب در نوزادتان تشخیص دهید.

9. چسبیدن نوزاد به مادر و جدا نشدن آن:

هنگامی که نوزاد شما نمی خواهد او را تنها بگذارید و همواره می خواهد در آغوش شما باشد، این حالت نشان دهنده ی خواب بسیار زیاد در نوزادتان است. او ممکن است شروع به چسبیدن بیش از حد به مادر خود بکند و زمانی که شما سعی می کنید او را پایین بیاورید، با داد و بیداد، اعتراض خود را بیان کند.
• کودک شما ممکن است نخواهید توسط هیچ کس به غیر از مادر و یا پرستار خود آرامش گرفته و بخوابد.

10.نوزاد خواب آلود و خواستن شیر بیشتر از مادر:

ممکن است با اینکه کودکتان را تغذیه ی کامل نموده اید، دوباره شروع به درخواست کردن شیر از شما بکند تا به این وسیله در آغوش شما آرام گرفته و بخوابد. هر دو نوع تغذیه هم با شیر مادر و هم شیشه شیر، منبع راحتی برای خواباندن نوزادان هست.
• تغذیه با شیر کمک می کند تا نوزادتان با استراحت کردن و آرامش گرفتن در آغوشتان به خواب رود. نوزاد شما با خواستن شیر، از آن به عنوان نشانه ای از خواب آلودگی خود استفاده می کنند.

neshane-khab4.jpg

راهنمایی هایی برای کمک به خواب بهتر در نوزاد:

یک خواب خوب شبانه درکودکان برای رهایی آن ها از خستگی های روزمره به سن و اندازه ی تحرک آن ها، و نگهداری با یک برنامه ریزی سازمان دهی شده از او بستگی دارد.
• در حالی که شما فکر می کنید کودکتان همیشه نشانه هایی از زمان خستگی یا خواب آلودگی خود را به شما نشان خواهند داد، در این میان برخی از نوزادان نیز شناخته شده آن، که به آن ها کودکان خوشحال گفته می شود. اینگونه کودکان با اینکه احساس خستگی یا خواب آلودگی می کنند، اما ممکن است هیچ نشانه آشکاری برای شما از خستگی خود نشان ندهند. این حالت می تواند مشکلی بزرگ برای درک شما از زمانی که نوزاد نیاز به رفتن در رختخواب و استراحت کردن دارد، به وجود آورد. در چنین وضعیتی، سعی کنید از یک الگوی ثابت شبانه روزی کمک بگیرید تا کودکتان عادت به استراحت و خواب در ساعات مشخص شده نماید و شما هم با دنبال کردن این روال هرگز سردرگم و نگران نخواهید شد.
• همانطور که شما شروع به توجه کردن به نشانه های خواب آلودگی در نوزاد خود نموده ا ید، می توانید بفهمید که چه هنگامی کودکتان به احتمال زیاد احساس خستگی و خواب آلودگی می کند. سعی کنید با مراقبت از نوزاد خود قبل از اینکه نشانه ها بیش از حد تشدید شده باشد، نوزاد را بخوابانید. این کار به کودک شما کمک خواهد نمود تا آرامش خود را قبل از خسته شدن و تندخویی بیش از حد به دست آورد.
• گاهی اوقات، یک فعالیت خاص یا تحرک و بازی و یا در جمع بودن بیش از حد نوزاد، می تواند احساس ضعف و یا خواب آلودگی در او را تشدید کند. در این حالت کودک خود را به مکان بی سر و صدایی، انتقال داده و او را آرام کنید تا از هرگونه نشانه های پریشانی وتندخویی که ممکن است در او به وجود آید، جلوگیری نمایید.

یکی از بزرگترین خطراتی که نوزاد شما را تا زمانی که یک ساله نشده تهدید می کند مرگ خاموش است برای اطلاعات بیشتر جلوگیری از مرگ خاموش نوزاد در خواب را برای مادران پیشنهاد می کنیم.

 

نظر (20)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقتتون بخیر باشه...
من پسرم شبا تو خواب نق نق
میکنه اروم و قراز نداره شدید گریه
میکنه دلیلش چیه؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دخترم ۴۰روزش شبا تا ساعت پنج صبح بیدار نمیخابه ولی روزا یه ساعت درمیان میخابه شیر خودم خیلی کمه شیر خشک همدر کنار شیر خودم میدم بهش .خیلی گریه میکنه میشه کمکم بکنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .دختر من سه ماه و نیمشه . به دلیل شغل شوهرم دور از خانواده یه شهر دیگه زندگی میکنیم .و دو هفته شهر خودمون بودیم دیروز شیش ساعت تو راه بودیم که اومدیم خونمون دخترم دیگه آخراش شروع کرد به گریه کردن امروزم خیلی گریه میکرد چند بارم خوابید یه دفه...

سلام .دختر من سه ماه و نیمشه . به دلیل شغل شوهرم دور از خانواده یه شهر دیگه زندگی میکنیم .و دو هفته شهر خودمون بودیم دیروز شیش ساعت تو راه بودیم که اومدیم خونمون دخترم دیگه آخراش شروع کرد به گریه کردن امروزم خیلی گریه میکرد چند بارم خوابید یه دفه تو خواب با گریه بلندبلند بیدارمیشد.
شیرخوب میخوره دسشوییشم خوبه .
به نظرتون مشکلش چیه نیازه که ببرمش دکتر؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من پسرم ۵ماهشه.الان سه شب تو خواب ناله میکنه
بغلش میکنم آروم میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

باید چیکار کنم.تا صبح بیدارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختر چهل روزه ای دارم که روزها شاید روی هم سه تا چهارساعت بیدار باشه وشبها هم میخوابه وبعد شیر خوردن دوباره میخوابه تا ساعت هفت صبح به نظر شما خوابش زیاد وغیر طبیعی نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام پسر من ۵ ماهه هست و خیلی تحرک زیادی داره اصلا اروم نیست حتی توی خواب هم هیجان داره و خواب سبکی داره خیلی زود بیدار میشه و حسابی جیغ میزنه و گریه میکنه کلا اصلا آرومی نداره این طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بنظر من مشکلی داره باید مشکلشو متوجه شید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر همیشه همراه با گریه است احتمالا دردی رو داره حس میکنه مثل شکم درد و نفخ که باید بهش کمک کنین تا بهتر شه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام سمانه هستم من یک دختر 24 روزه دارم هر موقعه بهش شیر میدم میپره تو گلوش سیاه میشه انقدر میزنم به پشتش پیشونیشم فشار میدم تازه نفسش میاد بالا خسته شدم از این وضعیت تا کی اینطوریه ؟؟؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
علتش میتونه این باشه که شیر زیاد میاد و نوزاد نمیتونه کنترل کنه، سعی کنی اول یکم شیرتون رو بدوشین تا فشار اولیش کم بشه و بعد بهش بدین ، معمولا تا یک ماهگی بهتر میشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دختره من ۶ روزشه توی خواب ناله میکنه ایا جای نگرانی داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه گریه نمیکنه و دردی نداره نه مشکلی نیست .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من دخترم ۲۵ روزشه ولی کلا صبا ساعت ۵/۳۰یا فوقش ۶ بیداره دیگم‌نمیخوابه
نمیدونم‌چیکارش کنم لطفا اگه میشه راهنمایی کنید
ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یعنی تا شب نمیخوابه؟؟؟
حتما میخوابه ولی روزها ، این طبیعیه که بچه حتی نصف شب بیدار شن و نخوان بخوابن چون اونا از زمان چیزی نمیدونن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین .پسرم پنج ماه و ده روزشه .خیلی میخوابه تو روز شاید ۲۰ساعت ..از چی میتونه باشه خطرناکه؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نخیر طبیعیه نگران نباشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید ,من 25 سالمه و تازه مادر شده ام و خیییلی کم تجربه هستم , به علت شغل شوهرم از مادر و مادر شوهرمم دورم و نمیتونم ازشون کمک بخوام , برا همین از شما کمک میخوام , پسرم معمولا بعد از شیر خوردن اخم میکنه احساس میکنم از یه چیزی ناراحته...

سلام و خسته نباشید ,من 25 سالمه و تازه مادر شده ام و خیییلی کم تجربه هستم , به علت شغل شوهرم از مادر و مادر شوهرمم دورم و نمیتونم ازشون کمک بخوام , برا همین از شما کمک میخوام , پسرم معمولا بعد از شیر خوردن اخم میکنه احساس میکنم از یه چیزی ناراحته شاید مزه شیر رو دوست نداره نمیدونم ولی وقتی میخوابونم و میخوابه و بیدار میشه دیگه اخم نمیکنه دلیل این کارش چی میتونه باشه ؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , خوب خودتون جواب سوالتون رو دادین
وقتی میخوابه و بیدار میشه دیگه اخم نمیکنه پس این نشان میده زمانی که خوابش میاد اخم میکنه و میخواد بهتون نشان بده که مامان من خوابم میاد.

This comment was minimized by the moderator on the site

جالب بود

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/