امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


10 علت و درمان یبوست بعد از زایمان مادر زائو

10 علت و درمان یبوست بعد از زایمان مادر زائو

به وجود آمدن یبوست بعد از زایمان در بین مادران زائو، امري کاملا رایج است. حدود 20٪ از مادران زائو با این مشکل مواجه مي شوند. لازم است بدانيد كه علت اساسی این مشکل در بسیاری از زنان باردار، داشتن فعالیت کمتر در این دوره از زندگی است. همچنین، مصرف داروهاي مختلف در دوران بارداری هم ممکن است اجابت مزاج مادران باردار را تغییر دهد. سپری کردن يك دوره طولانی بدون خوردن مواد غذايي، در هنگام انجام عمل سزارین هم دلیل دیگری است که منجر به بروز یبوست بعد از زایمان می شود. عملکرد طبیعی روده با مصرف مواد غذایی سالم و پر فیبر، به راحتی می توانید در طی 3 الی 4 روز بعد از زايمان، این مشکل را حل کند. خبر خوبي که می توانیم در این باره به شما مادران باردار بدهیم، این است که مشکل يبوست معمولا در عرض چند روز بعد از زایمان از بین خواهد رفت.

علل داخلی بروز یبوست بعد از زایمان:

• یبوست می تواند به دلیل ابتلای مادر به اسهال شديد در دوران بارداری و یا در اوایل روند زایمان طبيعي باشد.
• همچنین، به دليل کاهش طبیعی حرکات روده در طول انجام عمل زایمان، امكان يبوست در مادران باردار بالا مي رود. چون اعصاب این منطقه (به دلیل قرار گرفتن در اطراف واژن و مقعد) می تواند به دليل کشش ایجاد شده در هنگام زایمان طبيعي و يا عمل سزارين، به بی حسی کاملي مبتلا شود.
• ویتامین های مصرفی در دوران بارداری و شیردهی نیز می تواند منجر به یبوست بعد از زایمان شود. به یاد داشته باشید که حتی مصرف قرص آهن هم در طول دوران بارداری می تواند در مادران باردار، ایجاد یبوست کند.
• از آنجايي كه دستگاه گوارش مادر باردار در حین انجام عمل زایمان طبيعي بسیار آهسته کار می کند ، این نکته نیز می تواند به بروز یبوست کمک کند.
• وجود استرس و اضطراب علت دیگری است که می تواند راه های خروجي مدفوع را سفت کند و ترس مادر هم از بروز درد هنگام اجابت مزاج ممکن است باعث شود تا یبوست در او بیشتر گردد.
• برخی از زنان از یبوست مزمن بعد از زایمان شکایت دارند، که بروز این حالت می تواند به دلیل ترشح سطح بالایي از هورمون پروژسترون در بدن آن ها در طول دوران بارداری باشد.
علل خارجی بروز یبوست بعد از زایمان:
• بخیه های زده شده و کبودی به وجود آمده در طول روند زایمان طبيعي، استفاده از توالت را برای مادران زائو، بعد از زایمان بسیار ناراحت کننده خواهد كرد. احساس ترس مادر از این که نشستن در دستشویی، ممكن است باعث پاره شدن بخیه هاي او شود، یبوست بعد از زایمان را چند برابر مي كند.
• گاهی اوقات پزشکان، از ابزاری مانند فورسپس برای کمک به تولد نوزاد استفاده می کنند ، كه باز کردن دهانه رحم در چنين حالتي سبب کند شدن حرکات روده در طول فشار دادن نوزاد به فضای خارج از بدن مادر، می تواند علت دیگری برای بروز یبوست در مادر زائو شود.
• بسیاری از زنان زائو استفاده از توالت عمومی در بیمارستان را دوست ندارند. آن ها استفاده از این دستشویی را با توجه كثيفي موجود، ناراحت کننده می دانند.
• به یاد داشته باشید که مصرف مسکن ها مانند پتیدین و یا diamorphine، برای تسکین درد در حین روند زایمان طبيعي، می تواند سبب کاهش سرعت حرکات روده در مادر زائو شود.

درمان یبوست بعد از زایمان:

هر چند مقابله با یبوست بعد از زایمان می تواند به نوبه خود تبدیل به کابوس شود، اما با رعایت برخی نکات و مراقبت ها، به راحتی می توان با این وضعیت مبارزه کرد. نکته مهم در درمان یبوست، بیشتر کردن فعالیت و تحرک مادران زائو است. به خاطر داشته باشید که یبوست ایجاد شده پس از زایمان را می توان در خانه هم درمان کرد. اما نیاز یه نگرانی بیش از حد نیست! چون، اين مشكل در بسیاری اوقات، خود به خود و ظرف چند روز آینده برطرف خواهد شد. در ادامه این مقاله، چند راه حل ساده که شما باید برای درمان یبوست بعد از زایمان دنبال کنید، بیان شده است. اين روش ها عبارتند از:

الف. درمان یبوست بعد از زایمان با استفاده از رژیم غذایی سالم:

 نوشیدن مقدار زیادی مایعات مخصوصا آب، در حدود هشت تا ده لیوان در روز کمک بزرگی برای در بین بردن یبوست خواهد کرد.
 به یاد داشته باشید که نوشیدن مقادیر فراواني آب میوه یا آب آلو می تواند برای حل این مشکل مفید باشد. همچنین، نوشیدن یک فنجان آب گرم پس از بیدار شدن از خواب در صبح اول وقت، هم کمک زیادی در این باره به شما می کند.
 مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر مانند غلات سبوس دار، برنج قهوه ای، نان قهوه ای، سبوس، جو دو سر، دانه کتان، لوبیا، میوه و سبزیجات تازه، کمک زیادی به کاهش یبوست بعد از زایمان خواهد نمود.
 از مصرف مواد غذایی تصفیه شده مثل نان سفید و مواد غذایی سفید رنگ، باید جدا خودداری شود، چون مصرف اين مواد غذايي می تواند وضعیت را تشدید نماید.

ب. درمان یبوست بعد از زایمان از طریق تغییر در شیوه زندگی مادر زائو:

 دانستن این نکته بسیار مهم است که چشم پوشی کردن از اجابت مزاج برای غلبه بر ترس ایجاد شده، بر اثر بروز درد در حین دفع مدفوع می تواند خطرناک باشد، چون منتظر ماندن سبب سخت ترشدن مدفوع می شود که کار دفع را در زمان های بعدی بسیار دردناک تر خواهد نمود.
 افزایش فعالیت بدنی در مادران زائو با حرکت در اطراف خانه و یا راه رفتن در داخل اتاق، می تواند حرکت روده های تنبل را فعال کند.
 هر مادري می تواند به جای نشستن و استراحت كردن بعد از هر وعده غذايي، کمی در اطراف خانه راه برود که این امر می تواند برای از بین بردن مشکل یبوست مفید باشد.
اگر به عنوان مادری که تازه زایمان کرده ايد، استفاده از تمام روش های بالا هیچ کمکی در از بین بردن مشکل یبوست شما نکرد، می توانید راه حل را از دکتر معالج خود بپرسید، تا او با تجویز نرم کننده های مدفوع و یا دادن ملین، به از بین بردن یبوست در شما کمک بکند. استفاده از این داروها، سبب تحریک بیشتر ریتم طبیعی روده خواهد شد.
توجه:
هر چند ورزش کردن یک راه خوب برای درمان یبوست در تمام افراد است، اما فعالیت کردن زیاد، بلافاصله پس از زایمان می تواند بسیار خطرناک باشد، چون بدن مادر پس از گذراندن تمام مراحل زایمان نیاز به استراحت اساسی دارد. اما به یاد داشته باشید که استفاده از وسایل ورزشی سبک و راحت در کمک به بهبود تمام ارگان های داخلی بدن شما و بازگشت آن ها به عملکرد طبیعی خود، می تواند بسیار موثر باشد.
اگر شما مادری هستند که تازه زایمان کرده است، می توانید با به کارگیری راهنمایی های ارائه شده، بهره گیری از ترکیب داروهای خانگی و انجام تمرینات ساده ورزشی در خانه، راه طولانی کاهش درد و التهاب را که اغلب با یبوست همراه است، به راحتی و بدون بروز مشکل پشت سر بگذارید.

 

نظر (23)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. سحر

سلام یکی از فامیلای من یبوست بسیار شدید در حاملگی داشت هیچی براش درمان نشد فقط شیره انگور که اون با آب شربت میکرد میخورد

 1. ثریا

سلام من ۲ ماهه زایمان کردم یبوست شدید دارم با هیچ خوردنی یبوستم درمان نمیشه خون ریزی هم دارم از داروهای ملین هم استفاده کردم و به پزشک هم مراجعه کردم هیچ تاثیری نداشت..لطفا راهنمایی کنید..

 1. مامانم    ثریا

سلام
حتما در اصول تغذیتون تجدید نظر کنین، سبزیجات و میوه ها می تونن کمکتون کنن، آلوی پخته و خاک شیر با آب گرم به صورت ناشتا ، برانی کدو و زردآلوی خشک میتونه کمکتون کنه.

 1. سارا

پس چیکار کنیم

 1. مامانم    سارا

سلام
حتما در اصول تغذیتون تجدید نظر کنین، سبزیجات و میوه ها می تونن کمکتون کنن، آلوی پخته و خاک شیر با آب گرم به صورت ناشتا ، برانی کدو و زردآلوی خشک میتونه کمکتون کنه.

 1. سارا

واقن درمان نداره

 1. سارا

منم همین مشگلو دارم ۶ ماه

 1. مهدیه

سلام من الان 4 ماه هست ک زایمان طبیعی کردم روز ب روز درد بیشتری دارم و خون ریزی زیاد راهنمایی کنید ترو خدا دیگه ننیتونم تحمل کنن???????

 1. مامانم    مهدیه

سلام حتما به پزشکتون مراجعه کنین

 1. نسا

سلام.من درست یه ساله زایمان کردم طبیعی.ولی یبوستم خوب نمیشه همه راههارو هم امتحان کردم جواب نداده فقط با شیافت میتونم برم دستت شویی به دکترم مراجعه کردم ولی خوب نشدم دیگه خسته شدم

 1. مامانم    نسا

سلام
حتما در تغذیتون تجدید نظر کنین غذاهای فیبردار بخورین، سبزی، کاهو، توی آب جوش خاکشیر رو دم کنین و صبح ناشتا بخورین، آب هویج هم خوبه

 1. ستاره

سلام من ۱۰ ماه زایمان سزارین کردم یبوست ام تشدید شده به حدی که باعث خون ریزی میشه باید چیکارکنم بل رژیم غذایی درست میشه یا به پزشک مراجعه کنم

 1. مامانم    ستاره

سلام اگر رژیم غذاییتون رو اصلاح کنین بهتر میشین.

 1. لیلا

من الان دوروزه عمل سزارین کردم یبوست دارم خیلی اذیت میشم چیکار باید کنم؟؟؟

 1. مامانم    لیلا

سلام
در تغذیتون خیلی دقت کنید و مواد غذایی که یبوست میارن استفاده نکنین و مواد غذایی که یبوست رو برطرف میکنن از جمله خاکشیر، خورشت کدو، کره و ... استفاده کنین.

 1. مامانم    لیلا

سلام
مواد غذایی ملین و سبزیجات فراوان بخورین، آب هم فراموش نشه

 1. ماریا

سلام من نزدیک ۳ ماهه از زایمانم میگذره اما وحشتناک اذیتم در مدفوع. چکار کنم؟ لطفا کمکم کنید

 1. فاطمه

سلام من نزدیک ۶ ماهه که زایمان سزارین انجام دادم ولی یبوستم بهبود پیدا نکرده.
داره اذیتم میکنه.
چیکار کنم؟

 1. مامانم    فاطمه

سعی کنید از سبزیجات زیاد استفاده کنید، استفاده از کمپوت گلابی، خوردن انجیر خشک که 24 ساعت توی آب خیس کردین، خوردن خورشت کدو و بادمجان و همچنین شربت خاکشیر و تخم ریحان به صورت ناشتا خیلی کمکتون میکنه، توی غذاتون مقداری کره هم استفاده کنید.

 1. رها

سلام من الا۵روزه بعده عمل سزارین هنوزشکمم کارنمیکنه قسمت چپ بخیم درد میکنه

 1. مامانم    رها

سعی کنید از سبزیجات زیاد استفاده کنید، استفاده از کمپوت گلابی، خوردن انجیر خشک که 24 ساعت توی آب خیس کردین، خوردن خورشت کدو و بادمجان و همچنین شربت خاکشیر به صورت ناشتا خیلی کمکتون میکنه، درد هم بخاطر کار نکردن روده هاتونه.

 1. ریما

سلام و خسته نباشید من در هفته 20بارداری هستم و دچار اسهال شدم آیا امکانش هست بعد از زایمان دچار یبوست بشم ؟

 1. کارشناس مامانم    ریما

سلام عزیزم , بله در بیشتر مادرانی که در دوران بارداری دچار اسهال شدید و یا در اوایل روند زایمان طبیعی دچار اسهال شده اند بروز یبوست مشاهده شده است.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location