علائم و نشانه های آغاز دوران بارداری دوم

علائم و نشانه های آغاز دوران بارداری دوم

آیا شما هم در فکر برنامه ریزی برای داشتن بچه دوم هستید؟ امروزه، بسیاری از زنان جوان مایل هستند تا تعداد افراد خانواده خود را گسترش داده و صاحب فرزند دیگری شوند. لازم است بدانيد كه به دنیا آمدن فرزند دوم در خانواده، برای تربيت کودک اول بسیار خوب خواهد بود!
اگرچه علائم دوران بارداری دوم در اکثر مادران، شبیه به اولین حاملگی آن ها است، اما در برخی موارد هم ممکن است تغییرات کوچکی در مراحل مختلف اين بارداری به وجود آید. البته، در بسیاری از موارد، ممکن است توجه به نوزاد دوم خانواده به نوزاد فرزند اول نباشد. دلیل اصلی تفاوت در ميزان توجه به فرزندان هم این است که بسیاری از زنان با مسئولیت رسیدگی به نوزاد اول خود درگیر بوده و وقت اضافی برای توجه بیشتر به فرزند دوم خود را ندارند. همچنين، زناني كه براي بار دوم باردار مي شوند نمی خواهد کل زمان خود را به بررسي علائم حاملگی در بدنشان معطوف کرده و از رسیدگي به فرزند اول خود و کارهای روزمره زندگی غافل شوند. با اين حال، اگر شما هم   در حال انتظار برای ورود نوزاد دوم به زندگی خود هستید، به خاطر داشته باشيد كه فقط با داشتن یک برنامه ریزی خاص، می توانید از عهده مسئولیت زندگی و رسیدگي به فرزند اول خود برآیید.
در ادامه این مقاله، برخی از نگرانی های اساسی و سوالاتی که ممکن است در مورد دوران بارداری دوم زنان، ذهن بیشتر مادران را به خود درگیر کند، طبقه بندی و ارئه گردیده است. پس، به عنوان مادری که برای بار دوم باردار شده ايد، حتما خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید.

پرسش ها و پاسخ ها در مورد دوران بارداری دوم زنان:

حتما به یاد داشته باشید که قبل از برنامه ریزی برای به دنيا آوردن بچه دوم خود، سوالات و نگرانی های زیادی را كه ذهن شما را به خود درگیر کرده است، حل كنيد. به همین دلیل، در ادامه این مقاله، نكاتي را که بايد زنان در حال برنامه ریزی برای داشتن فرزند دوم بدانند، بیان شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از:

•    آیا ممکن است دوران بارداری دوم زنان مانند دوره اول بارداري اين افراد باشد؟
•    آیا من هم   می توانم برای بار دوم باردار شوم، یا این موضوع یک تجسم بی مورد است؟
•    شرایط دوران بارداری دوم مادران نسبت به اولین بارداری اين افراد چه تفاوت هايي خواهد داشت؟
  فراموش نکنید كه درگیر شدن ذهن شما هم با این سوالات و نگرانی ها، امری کاملا طبیعی است. در واقع، رویکرد ذهن شما با یک برنامه ریزی دقیق، درست عمل کرده و شما را از اضطرابات دیگر مسولیت هاي زندگي مانند رسیدگی به مسائل اولین فرزند خود، گرفتاری های دائمی کار در بیرون از خانه، حل مسائل مربوط به زندگی شخصی و همچنین رسیدگی به همسرتان رها خواهد نمود. به همين دليل، برای کمک به شما مادران جوان و پاسخ دادن به سوالات ذکر شده، در مورد علائم دوران بارداری دوم نکاتی را بیان خواهيم كرد.

علائم و نشانه های دوران بارداري دوم در بدن زنان:

علائم شایع دوران بارداری دوم که می تواند حامله بودن زنان را به اطرافیان اعلام کند، عبارتند از:

1. حساسیت به لمس  پستان های زناني كه براي بار دوم باردار شده اند:

همانطور که می دانید یکی از شایع ترین علائم آغاز دوران بارداری در بدن زنان، حساسیت به لمس پستان ها است. در واقع، اکثر زنان با از دست دادن چرخه قاعدگی در بدن خود، متوجه بزرگ شدن سینه ها و حساسیت به لمس آن ها هم خواهند شد. جالب است بدانيد كه گاهی اوقات، اين دردها بسیار دردناک هم هستند. همچنين، فراموش نکنید كه رنگ هاله منطقه رنگی دور نوک سینه زنان نیز با حامله شدن، تیره تر خواهد شد.

2. بروز احساس خستگی و ضعف عمومی در بدن زناني كه براي بار دوم باردار شده اند:

یادتان باشد كه احساس خستگی و یا ضعف عمومی نیز یکی دیگر از علائم شایع آغاز روند بارداری در بدن زنان است. در واقع، اکثر زنان اين حالات را در دوران بارداری خود به وفور تجربه مي کنند. مشاهده شده است که بسیاری از زنان، خستگی را در طول اولین دوران بارداری خود بیشتر احساس می کنند، چون این مادران نسبت به زناني که برای بار دوم حامله شده اند، زمان زیادی برای استراحت و توجه به احساسات خود دارند.

3. بروز ویار صبحگاهی در زناني كه براي بار دوم باردار شده اند:

بروز ویار صبحگاهی در زناني كه براي بار دوم باردار شده اند، تقریبا شبیه به ویار اولین حاملگی اين افراد است. معمولا، این علامت در همه بارداری ها مشترک مي باشد. در واقع، زنان با باردار شدن، ویار صبحگاهی را احساس کرده و دچار حالت تهوع و استفراغ، سردرد و سرگیجه مي شوند، که این حالت در هیچ فردی به غیر از زنان باردار دیده نمی شود.

4. سایر علائم آغاز روند بارداری دوم در بدن زنان:

به یاد داشته باشید كه برخی از علائم دیگر دوران بارداری دوم زنان مانند بارداری اول اين افراد مي باشد. اين علائم شامل داشتن هوس برای مصرف برخی مواد غذایی خاص، لکه بینی، یبوست، دل درد و تکرر ادرار است. همچنین، در دوران بارداری دوم زنان هم درست مثل اولین بارداری اين افراد، این علائم ممکن است در چند هفته اول پس از حامله شدن رخ دهد، که در واقع نشانه هایي برای کشف شدن بارداری دوم در بدن زنان محسوب می شود. اما، برای اینکه همه چیز ساده تر شود، در ادامه اين مقاله، علائم شایع بارداري دوم زنان با دقت طبقه بندی شده است.

علائم حاملگی به وجود آمده در بدن زنان، در هفته اول از دوران بارداری دوم:

احساس خستگی و یا خواب آلودگی از علائمی است که معمولا در هفته اول از بارداری دوم تعداد کمی از زنان مشاهده می شود. همچنین، گرفتگی عضلات هم از دیگر نشانه های بارداری است که زنان در هفته اول از دوران حاملگی خود متوجه آن می شوند. علاوه بر اين موارد، ممکن است برخی از زنان در این هفته با افزایش اشتهاي خود مواجه شده و میل زیادی به مصرف مواد غذایی خاص از خود نشان دهند.

علائم حاملگی به وجود آمده در بدن زنان، در هفته دوم از دوران بارداری دوم:

به یاد داشته باشید كه برخی از زنان ممکن است در هفته دوم از دوران بارداری دوم خود درد مفاصل، سردرد شدید و متورم شدن سینه ها را تجربه کنند. همچنین، بروز حالت تهوع، استفراغ و بیماری هم حالتی است که ممکن است بیشتر زنان باردار در زمان بیدار شدن از خواب آن را تجربه کنند. علاوه بر اين موارد، بروز حالت نفخ نیز یکی دیگر از علائم آغاز دوران بارداری دوم در بدن زنان است.
نکته دیگري که نشان دهنده آغاز دوران بارداری دوم در بدن زنان محسوب می شود، افزایش زیاد اشتها است، که با خوردن غذا در دوره هاي چند ساعته برطرف می شود. علاوه بر اين موارد، گرفتگی شدید عضلات شکم بدون داشتن هیچ نشانه اي از دوره قاعدگی، هم یکی دیگر از علائم آغاز دوران بارداری دوم در بدن زنان است. البته، يادتان باشد كه در چنین شرایطی درد شکم و یا لگن زنان باردار همراه با درد کمر خواهد بود. همچنين، بروز حالت یبوست و اسهال در چند روز اول از هفته دوم دوران بارداري هم در میان همه زنان شايع است.
نشانه ديگر آغاز روند بارداري در بدن زنان، گازدار و (بسیار بدبو شدن ) غیرطبیعی شدن مدفوع است. همچنین، این افراد در باز نگه داشتن چشم هاي خود، به دلیل خستگی زیاد در طول روز، با مشکل مواجه خواهند شد. افزایش حالت تشنگی بیش از حد زناني كه براي بار دوم باردار مي شوند، هم توجه اطرافیان را به خود جلب خواهد كرد.
بروز نوسانات خلقی غیرطبیعی در زنان هم يكي ديگر از علائم شايع آغاز روند بارداري در بدن اين افراد است. علاوه برعلائم ذکر شده، این افراد به دلیل ایجاد درد در ناحیه معده خود نمی تواند به دو طرف بدن خوابیده و استراحت کنند. همچنين، احساس فوری به دفع ادرار و نیاز به افزایش دفعات دفع ادرار هم می تواند باردار شدن زنان را اعلام نمايد. بروز حالت تهوع صبحگاهي همراه با تخلیه یک مایع سفید خامه ای از معده و بروز حالت گرسنگی با مشاهده نمودن غذاهای خاص هم بيان گر باردار شدن فرد هستند.
در نهايت، به خاطر داشته باشيد كه ایجاد جوش و آکنه بی علت بر روی پوست بدن مادران هم مي توانند علامت ديگري از آغاز روند بارداري دوم در بدن اين افراد باشد.

علائم حاملگی به وجود آمده در بدن زنان، در هفته سوم از دوران بارداری دوم:

معمولا، در هفته سوم از دوران بارداری معده زنان کمی سخت تر از حالت طبیعی می شود. البته، در بعضی از نقاط معده زنان باردار شدت این سفتی بیشتر از سایر نقاط خواهد بود. همچنين، بزرگ تر شدن سینه ها و تیره تر شدن پوست اطراف نوک پستان های زنان هم در این هفته از دوران بارداری مشاهده می شود. علاوه بر اين موارد، سینه هاي زنان باردار نسبت بسیار حساس تر شده و حالت دردناکی به خود می گیرند. رگ های آبی که قبلا بر روی سینه زنان قابل مشاهده بودند، با آغاز هفته سوم از دوران بارداري به میزان قابل توجهی روشن تر از معمول خواهند شد.
در نهايت، به خاطر داشته باشيد كه در این دوره از حاملگی احساسات زنان دچار تغییرات فراواني شده و این افراد بسیار حساس می شوند، طوری که با احساس کمترین ناراحتی دچار نوسانات خلقی با شدت بسیار بالایی خواهند شد.

علائم حاملگی به وجود آمده در بدن زنان، در هفته چهارم از دوران بارداری دوم:

شایع ترین علامت حامله بودن زنان در طی هفته چهارم از دوران بارداری بروز انقباضات شديد در ناحیه لگن اين افراد است. البته احساس درد در معده و بروز تهوع در صبح هم يكي ديگر از نشانه هاي باردار بودن فرد براي بار دوم مي باشد. مبتلا شدن زنان به حالتی مانند حالت دریازدگی و افزایش مدت خواب اين افراد (حدود 10 ساعت) از موارد ديگري است كه باردار بودن آن ها را به اطلاع همگان مي رساند.
علاوه بر علائم ذکر شده، تعدادی از زنان در طي هفته چهارم از دوران بارداری دوم خود با مشکل فراموش کردن برخی از کلمات و کارهای روزانه مواجه شده و نوع صحبت و رفتارشان نیز تغییر می کند. البته، یادتان باشد كه این حالت فراموشی با پیشرفت دوران بارداری بدتر هم خواهد شد. همچنين، افزایش رویاهای مختلف مربوط به دوران بارداری و بروز مشکلات خواب زنان هم از موارد ديگري است كه باردار بودن آن ها را به اطلاع همگان مي رساند. درجه حرارت بدن زنان باردار به تدریج و با پیشرفت دوران حاملگی افزایش  یافته و بدن اين افراد را داغ مي كند. همچنین، ممکن است برخی از زنان در هفته چهارم از دوران بارداری دوم خود با بروز حالت اسهال ناگهانی رو به رو شوند. بروز حالت سرگیجه در زمان های مختلف که کاملا هم تصادفی به نظر می رسد، از جمله مواردي است كه باردار بودن فرد را به اطلاع خانواده مي رساند.
اعتقاد بر این است که بر خلاف اولین دوران بارداری زنان، که در آن علائم اولیه بارداری به سختی تشخیص داده مي شد، مادرانی که برای بار دوم حامله می شوند، می توانند علائم و نشانه ها را در بدن خود به راحتی تشخیص داده و با آن ها مقابله کنند.

برخی ديگر از نشانه های آغاز دوران بارداری دوم در بدن زنان به شرح زیر است:

1.احساس خستگی در دوران بارداری دوم نسبت به بارداری اول:

معمولا، حالت خستگی بیشتر در طول دوران بارداری دوم زنان به دلیل وجود مسئولیت های زیاد در منزل و رسیدگی به امورات فرزند اول اين مادران است.

2. بیرون آمدن مایع رقیق از نوک سینه ها در بارداری دوم:

به یاد داشته باشید كه بروز این حالت در سینه های زنانی که برای بار دوم حامله شده اند، نشانه و کاملا طبیعی است، اما فراموش نکنید كه این حالت تنها در برخی از حاملگی هاي زنان رخ می دهد.

3. بزرگ شدن سریع شکم در بارداری دوم:

لازم است بدانيد كه ميزان رشد رحم زنان در دوران بارداری دوم اين افراد نسبت به بارداری قبلی سریع تر بوده و شکم این افراد در مقایسه با حاملگی اول بیشتر بزرگ می شود. در واقع، این حالت حامله بودن زن را به اطلاع اطرافیان خواهد رساند.

4. بروز انقباضات بیشتر در بدن در بارداری دوم:

معمولا در دوران بارداری دوم، زنان بیشتر متوجه افزایش یافتن منظم و با قدرت انقباضات براکستون هیکس در بدن خود می شوند، که یکی دیگر از علائم نشان دهنده باردار بودن فرد است.

5. به دست آوردن وزن کمتر در دوران بارداری دوم:

با این که اکثر زنان در طول دوران بارداری دوم خود توجه زیادی به رژیم غذایی داشته و نسبت به اولین حاملگی خود از مواد مغذی و سالم زیادی استفاده می کنند، با این حال ممکن است وزن آن ها نسبت به دوران بارداری اول کمتر افزایش یابد.

6. افزایش درد و احساس فشار در ناحیه لگن در بارداری دوم:

لازم است به خاطر داشته باشيد این حالت در همه زنانی که برای بار دوم حامله شده اند، اتفاق نمی افتد. اما برخی از زنان در دوران بارداری دوم خود با افزایش درد در ناحیه لگن و ایجاد فشار و درد در کمر مواجه می شوند.

7. اگر شما هم ، نشانه های کمتری را نسبت به حاملگی اول خود تجربه كرده ايد و یا برعکس، دوران بارداری دوم شما نسبت به حاملگی اول وحشتناک است، زیاد نگران نشوید!

چون علائم هر دوره بارداری در بدن زنان کاملا متفاوت از ديگري است، طوری که ممکن است یک زن در دوران حاملگی خود اصلا دچار حالت استفراغ نشده و بدون مشاهده این حالت از باردار بودن خود آگاه شود. بنابراین، اشتباه نکنید و با دقت فراوان به دنبال نشانه های دیگر حاملگی در بدن خود باشید!

برای آشنایی کامل با علائم و نشانه های بارداری دوم خواندن با علائم بارداری دوم بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد میشود.

 

نظر (19)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .سیکل پریودی من ۲۸روزه هست ولی تو چند ماه گذشته ۳یا ۴ یا ۵ روز جلو انداختم ولی امروز دو روز از پریودیم میگذره ولی هنوز نشدم در ضمن ۳۷ سالمه و یه دختر ۱۳ساله دارم یه درد خیلی خفیف هم زیر شکمم احساس میکنم ولی هیچکدوم از علائم بارداری رو ندارم...

سلام .سیکل پریودی من ۲۸روزه هست ولی تو چند ماه گذشته ۳یا ۴ یا ۵ روز جلو انداختم ولی امروز دو روز از پریودیم میگذره ولی هنوز نشدم در ضمن ۳۷ سالمه و یه دختر ۱۳ساله دارم یه درد خیلی خفیف هم زیر شکمم احساس میکنم ولی هیچکدوم از علائم بارداری رو ندارم باید چیکار کنم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

من ماه پیش سه روز لکه بینی شدم الانم عادت ماهانه عقب افتاده بیشتر نشانه هایی که گفتین و دارم بیشتر موقع زیر شکمم درد میکنه یعنی من باردارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بچه ام هفت ماهش هست . ماه قبلی پریود شدم ولی تو این ماه پریودنشدم انگار همه علایم بارداری دارم . یعنی بار دارم.

This comment was minimized by the moderator on the site

من دوماه رایمان کردم بچم فوت شده کی میتونم دوباره اقدام کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ماه پیش پریود شدم هفت روز دوباره یه هفته بعدش لکه داشتم ایا از علاعم بارداری هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من از پریودم پونزده روز میگذره بی بی چک زدم فورا دو خط قرمز شدن درد سینه و حالت تهوع وضعف معده هم دارم یعنی حامله ام

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

دوروز برای بی بی چک خیلی زود هست باید حداقل 5-6 روز بعد تاخیر چک کنید
یا برید ازمایش بدید

This comment was minimized by the moderator on the site

من این ماه پریود که شدم فقط لکه بینی قهوه‌ای بود الان هم که پربودن دوهفتش تموم شده هنوز لکه بینی قهوه‌ای دارم شکمم وقتی بهش فشار میاد درد میگیره آیا علائم بارداریه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بیست روز ازپریدم عقب افتاده بی بی چک انجام دادم منفی بود ولی زیره شکمم درد داره کمرم خیلی درد داره یه موقع ها حالت تهوع دارم سردرد بی حالی دارم علایم چی ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

علایمی که من دارم :.پریودم عقب افتاده.گاهی حالت تهوع دارم.تعریقم زیاده.گاهی بی حوصله ام.وقتی بچه ام شیر میخوره نوک سینه هام درد میگیره.گاهی احساس خستگی میکنم. به نظرم علایمم ناقصه هم احتمال بارداری دوم هست هم نه. نظر شما چیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
متاسفانه ننوشتید که چند ماه از زایمانتون میگدره چون این علائم تا شش ماه بعد از زایمان طبیعیه ، برای اطمینان خاطر از بی بی چک استفاده کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

زیردلمم خیلی درد میکنه تکرر ادرارم دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من امروز بی بی چک زدم و خط کمرنگ اومد به نظر میاد حامله باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خط کم رنگ بی بی چک نشانه بارداریه، تبریک میگم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من حدودا یک هفته قبل با همسرم رابطه داشتم و منی وارد بدنم نشد! روز قبلم باز رابطه داشتیم از قرص فوری استفاده کردم میخواستم بدونم اگه از رابطه قبل حامله شده باشم این قرص تاثیری میزاره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
قرص بعد از باردار شدن تاثیری نداره

This comment was minimized by the moderator on the site

علائمی مثل دردشدیدپایین کمر ودردلگن وسوزش ودرد شدید سینه هارو دارم این درحالیه که پریودم در دوره ی مشخص خودش اتفاق میفته ولی از 7 روزبه 2 روز خونریزی و1 روز لکه بینی کاهش پیدا کرده خیلی نگرانم کمکم کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام حتما سونوگرافی بشید، احتمال وجود کیست هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بچه ام هفت ماهش هست . ماه قبل پریود شدم ولی این ماه نشدم الان ۱۵ روزه که ازپریودیم گذشته. یعنی باردارم

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/