چرا حتما باید در دوران بارداری شکلات بخورید؟

چرا حتما باید در دوران بارداری شکلات بخورید؟

با توجه به تحقیقات انجام شده در دانشگاه لاوال کبک در کانادا، خوردن شکلات در دوران بارداری زنان نه تنها روند رشد جنين داخل رحم مادر را افزایش می دهد، بلکه مصرف منظم شکلات تلخ (در مقادیر کم) از سه ماهه اول دوران بارداری می تواند عملکرد جفت را هم در بدن مادران حامله بهبود بخشد. به همین دلیل، در ادامه این مقاله، شما مادران را با دلایل خوردن شکلات در دوران بارداری خود آشنا کرده و مقدار مناسب مصرف آن را مشخص می کنیم، تا بتوانید دوران بارداری خود را با سلامت کامل پشت سر بگذارید.

آیا خوردن شکلات در دوران بارداری امن است؟

تاکنون، نتايج مطالعات متعددی نشان داده است که خوردن شکلات در دوران بارداری زنان منافع زیادی برای خود مادر و جنین داخل رحم او دارد. با اين حال، بسياري از پزشكان متخصص زنان و زايمان توصيه مي كنند مادرانی که در دوران بارداري خود شكلات مي خورند، باید ميزان کافئین مصرفي روزانه خود را تا 200 ميلي گرم در روز كاهش دهند، چون خود شکلات حاوی کافئین بوده و می تواند با عملکرد مناسب بدن زنان در دوران بارداری تداخل پیدا کند. همچنين، فراموش نکنید كه این ماده غذایی بر انتقال دهنده های عصبی (پیام-رسان های شیمیایی که سیگنال ها را در بدن زنان باردار حمل می کنند) تاثیر گذاشته و ممکن است احتمال مبتلا شدن فرد مصرف کننده را به دیابت دوران بارداری و افزایش بیش از حد وزن بالا ببرد. بنابراین، به خاطر داشته باشيد كه این ماده غذایی نیز مانند سایر مواد غذایی بايد در در حد اعتدال مصرف گردد!
دکتر امانوئل، پزشك متخصص زنان و زایمان در دانشگاه لاوال کبک می گوید: "مشاهدات من نشان می دهد كه مصرف منظم و کم شکلات تلخ در سه ماهه اول از دوران بارداری مادرانی که سطح فلاوانول بدن آن ها بالا نیست، می تواند باعث بهبود عملکرد جفت شود."

چرا زنان باید در دوران بارداري خود شکلات بخورند؟

کارشناسان متخصص زنان و زايمان توصیه می کنند كه زنان باردار در كل دوران بارداری خود شکلات را در اندازه مناسب و متعادل مصرف کنند، چون فلاوانول موجود در کاکائو (که بخش عمده ای از یک شکلات را تشكيل مي دهد) برای حفظ سلامت زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد بسیار مفید می باشد. البته، فراموش نکنید كه هر چه شکلات تیره تر و تلخ تر باشد، فلاوانول موجود در آن بیشتر خواهد بود. در ادامه این مقاله، تعدادی از مزایای خوردن شکلات در دوران بارداری زنان بیان شده است، که مهم ترين اين موارد عبارتند از:

1. خوردن شکلات تیره تسکین دهنده بیماری پره اکلامپسی در بدن زنان باردار:

همانطور که می دانید بیماری پره اکلامپسی یکی از علل بروز زایمان زودرس در بيشتر زنان باردار است. در واقع، مي توان ادعا كرد كه با بالا رفتن سطح فشار خون و پروتئین در ادرار زنان باردار، احتمال بروز بیماری پره اکلامپسی هم در بدن اين افراد بالا مي رود. همچنین، يادتان باشد هنگامی که فشار خون زن حامله اي افزایش می یابد، منجر به بروز تشنج در بدن او شده و ممکن است باعث لخته شدن خون در رگ هاي او و آسیب رسیدن به کبدش شود. طبق نتايج مطالعات انجام شده در سالنامه اپیدمیولوژی، از آن جايي كه کاکائو محتوای تئوبرومین است، بنابراين مصرف آن در دوران بارداری به زنان کمک می کند تا از برخی از بیماری ها را در بدن خود از بین ببرند. علاوه بر اين موارد، محققان دانشگاه ییل دریافتند که خوردن شکلات در دوران بارداری زنان خطر بروز بیماری پره اکلامپسی را در بدن اين افراد، تقریبا تا حدود 70 درصد کاهش می دهد. بنابراین، نتیجه می گیریم که خوردن شکلات تیره، پنج وعده در هفته، از مبتلا شدن زنان باردار به بیماری پره اکلامپسی، به خصوص در سه ماهه سوم از دوران بارداری جلوگیری خواهد کرد.

2. تنظیم فشار خون مادران باردار با خوردن شکلات:

وجود تئوبرومین در کاکائو به زنان حامله کمک می کند تا فشار خون خود را تنظیم كنند. در واقع، مي توان ادعا كرد كه مصرف شكلات در دوران بارداري زنان باعث مي شود كه رگ های خونی اين افراد گشادتر شود.
3. شکلات حاوی آنتی اکسیدان های ضروری براي بدن زنان باردار است:
به دلیل این که انواع مختلف شکلات ها سرشار از فلاونوئیدها هستند، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد عمل مي كنند. در واقع، وجود خاصیت آنتی اکسیدانی در اين ماده غذايي به زنان حامله کمک می کند تا سطح ایمنی بدن خود و فرزندشان را تا حد زيادي بالا برده و در مبارزه با برخی از سرطان ها موفق شوند.

4. جلوگیری از بروز بیماری های قلبی در بدن زنان باردار با خوردن شکلات:

آنتی اکسیدان موجود در شکلات های تیره نقش برجسته ای در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی در بدن زنان باردار ایفا می کنند، در واقع، اين ماده غذايي با پشتیبانی از سیستم قلبی و عروقی زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد، باعث سلامت قلب آن ها خواهد شد. البته، فراموش نکنید كه شکلات هرچه تیره تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و برای سلامت قلب زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد هم بسیار مفیدتر خواهد بود.

5. کاهش استرس زنان باردار با خوردن شکلات:

خوردن شکلات های تیره براي افزایش روحیه زنان باردار بسیار مفید بوده و با بالا بردن سطح اندروفین و سروتونین در مغز اين افراد، باعث بروز شادی در آن ها می شود. جالب است بدانيد كه یافته های منتشر شده از مطالعات تحقیقاتی در پژوهش پروتئوم ادعا مي كند که خوردن 1.4 اونس شکلات تیره هر روز و به مدت دو هفته، سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را در بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد به شدت کاهش می دهد. علاوه بر اين، فلاوانول موجود در شکلات علائم خستگی را در بدن زنان باردار کاهش داده و استرس اين افراد را به درجه بسیار پاییني مي رساند.

6. تولد نوزادان شادتر با خوردن شکلات در طي دوران بارداري:

یافته های پژوهشی دانشمند در مجلات علمي مختلف نشان می دهد نوزادان زنانی که در دوران بارداری خود شکلات تیره را بیشتر از ساير مادران مصرف می کنند، در هنگام تولد شاد و سر زنده تر هستند. جالب است بدانيد كه اين محققان در حین انجام تحقیقات خود بر روی مادرانی که نوزادان شش ماهه داشتند، به صورت تصادفی دریافتند اغلب مادراني كه در دوران بارداری از شکلات را به صورت منظم استفاده می کردند، نوزادان شادی را به دنیا آورده اند. با این حال، علت دقیق اين موضوع هنوز شناخته نشده، باقی مانده است، چون محققان نمی توانند ثابت کنند که ممکن است شکلات از طریق جفت وارد خون مادران باردار و یا شیر مادران شیرده شده و باعث شاد شدن نوزادن اين افراد شود. اما، با افزایش میزان شکلات مصرفی در رژيم غذايي مادران حامله، بچه های اين افراد خوشحال تر می شوند.
یکی دیگر از یافته های جالب محققان در طی انجام مطالعه این بود که کودک مادرانی که شکلات تیره را در دوران بارداری به طور مرتب مصرف می کردند، از آسیب استرس های بدن مادر محافظت می شود. در واقع، مادرانی که هرگز شکلات مصرف نمی کنند، سطح استرس بالاتري را در دوران بارداری خود تجربه مي كنند، كه نوزادان اين افراد هم کودکانی بسیار ترسو خواهند شد. در مقابل، مادرانی که میزان خوردن شکلات خود را در دوران بارداری بالا مي برند، سطح استرس خون خود را پایین آورده و نوزادان آرامي را خواهند داشت.

7. تنظیم سطح کلسترول بدن زنان باردار با خوردن شکلات:

شکلات تیره حاوی قند و چربی کمتری است. همچنين، مصرف اين نوع شکلات ها به دليل دارا بودن فلاونوئیدها در بالا رفتن سطح کلسترول خوب و کاهش اکسیداسیون کلسترول بد بدن زنان باردار موثر بوده و باعث تنظیم سطح قند خون اين افراد خواهد شد. علاوه بر اين موارد، مصرف این ماده غذایی حالت الاستیکی رگ های خونی زنان باردار را افزایش داده و فرایند جریان خون را در بدن اين افراد و جنين داخل رحمشان بهبود می بخشد.

8. شکلات، منبع خوبی از آهن و منیزیم براي زنان باردار:

تقریبا 100 گرم شکلات تیره ، 67 درصد از آهن موردنیاز بدن و 58 درصد از مینزیم مورد نیاز بدن را فراهم می کند. آهن برای حفظ تعداد هموگلوبین در طول بارداری لازم می باشد و منیزیم نیز به متابولیسم اسیدهای چرب کمک می کند.

چرا زنان باردار نباید شکلات را بیش از حد مصرف کنند؟

شکلات هم مانند ساير مواد غذايي بايد در دوران بارداری زنان، در اندازه متعادل و مناسبي مصرف شود، تا معادله کالری ورودی به بدن اين افراد با میزان فعالیت های آن ها دارای توازن مناسبی باشد. پس، اگر شما هم به عنوان یک زن جوان و بي تجربه، مقدار زيادي شکلات را در هر روز از دوران بارداری خود مصرف می کنید، باید دلایل زیر را در نظر داشته باشید:

1. خطر میزان کافئین موجود در شکلات برای زنان باردار:

نکته بسیار مهمی که زنان حامله باید در هنگام مصرف بیش از حد شکلات در نظر داشته باشند، متعادل نگه داشتن میزان کافئین وارده به بدن خود و جنين داخل رحمشان است. در واقع، اگر شما به عنوان یک زن حامله، روزانه بیشتر از 200 ميلي گرم شکلات مصرف کنید، می تواند منجر به سقط جنین داخل رحمتان شود، زيرا شکلاتی که مصرف می کنید حاوی کافئین فراواني بوده و اگر با مصرف چای، قهوه و یا دیگر نوشیدنی هاي ديگر همراه شود، مقدار کافئین دریافتی بدن شما بیش از مقدار توصیه شده خواهد بود. همچنين، لازم است بدانيد كه هر 1.5 اونس شکلات تیره حاوی 31 ميلي گرم کافئین است. حتی میزان کافئین در همان شکلات شيري هم 10 ميلي گرم می باشد.
در نهايت، یادتان باشد كه اگر میزان کافئین در بدن زنان حامله بیش از يك مقدار خاص شود، منجر به افزایش مشکل سوزش سر دل در اين افراد خواهد شد، چون بسیاری از زنان از مشکل سوزش سر دل در تمام دوران حاملگی خود (به علت بروز تغییرات فیزیکی و هورمونی) رنج می برند. به همین دلیل، این افراد باید برای جلوگیری از افزایش چنين مشکلاتي در بدن خود خوردن شکلات را محدود کرده و یا آن را به طور کامل از برنامه غذایی روزانه خود حذف کنند.

2. وجود چربی و کالری زیاد در انواع شکلات ها و ضرر آن برای مادران باردار:

مصرف بیش از حد شکلات در دوران بارداری ممکن است باعث افزایش زیاد وزن شما شود، چون با مصرف زیاد انواع شکلات ها میزان چربی و کالری هم در بدن شما افزایش خواهد یافت. همچنين، فراموش نكنيد كه اگر در طی دوران بارداری خود با اضافه وزن مواجه شوید، اين شرايطممكن است باعث بروز مشکل واریس، ابتلا به دیابت بارداری و افزایش فشار خون در بدن شما شود و خطر تولد نوزاد را با روش سزارین را هم به شدت بالا ببرد. در نهايت، يادتان باشد كه هر یک اونس شکلات تیره حاوی 150 کالری و 9 گرم چربی است. به طور مشابه، شکلات شیري نیز شامل 150 کالری و 128 گرم چربی مي باشد.

3. افزایش وزن مادر باردار با شکر زیاد موجود در انواع شکلات ها:

قند اضافی که در انواع شکلات ها وجود دارد، می تواند مادران باردار را با خطراتي مانند افزایش وزن، ابتلا به بيماري دیابت دوران بارداری و بروز مشکلات دندانی مواجه کند. يادتان باشد كه هر 1.5 اونس شکلات تیره حاوی گرم شکر بوده و 1.5 اونس از شکلات شيري هم حاوي 23 گرم شکر است. با این که اكثر پزشكان متخصص زنان و زايمان، مصرف مقدار مناسبي از شکر را برای زنان باردار امن اعلام کرده اند، اما شما خودتان باید مقدار مناسب خوردن شکلات را در این دوره حساس از زندگي ارزیابی کنید، چون شکلات های مختلف زیادی برای انتخاب شما در دوران بارداری وجود دارد.

نكات مهم در مورد خوردن شكلات در دوران بارداري:

1. شکلات تیره تر را برای مصرف خود در طي دوران بارداري انتخاب کنید:

به دلیل این که شکلات های تیره تر حاوی حدود 600 نوع ترکیبات ضروری از جمله فلاونوئیدها، منیزیم، تئوبرومین و آهن هستند، به همین دلیل انتخاب آن ها برای مصرف زنان در دوران بارداری بهترین گزینه خواهد بود. همانطور که می دانید فلاونوئیدها، آنتی اکسیدان های طبیعی هستند، که روند جذب ویتامین C را در بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد افزایش داده و باعث کاهش فشار خون و افزایش عملکرد عروق در بدن زنان حامله خواهند شد.

2. اجتناب از مصرف موس شکلاتي در دوران بارداری:

مصرف موس شکلاتي برای همه زنان در طي دوران باردار توصیه نمی شود، چون مصرف اي دسر خوشمزه برای سلامت جنین داخل رحم اين مادران مناسب نیست. در واقع، از آن جايي كه این ماده غذایی شامل تخم مرغ خام مي باشد، ممکن است خطر مبتلا شدن مادر باردار به بیماریهای مختلف اين دوران مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز را افزایش دهد. همچنین، فراموش نکنید كه مصرف موس شکلاتي در دوران بارداری زنان خطر انتقال بیماری سالمونلا را به جنین داخل رحم مادران به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

3. انتخاب شکلات هایی با شکر کم، برای خوردن زنان در دوران بارداری:

در نهايت، به شما توصيه مي كنيم كه به عنوان یک زن حامله شکلات هایی را برای مصرف خود انتخاب کنید که دارای مقدار کمی شیرین کننده و یا شکر سفید تصفیه شده باشد. معمولا شکلات هایی که به شکل آبنبات آلی هستند، حاوی شیرین کننده کمتری بوده و برای مصرف زنان در دوران بارداری مناسب می باشند. همچنین، به عنوان يك خانم باردار شکلات ها و نوشیدنی هایی را برای مصرف خود در طي دوران بارداري انتخاب کنید، که حاوی حدود 65٪ کاکائو باشند، چون شکر این شکلات ها کمتر بوده و به عنوان يك گزینه بهتر برای تغذیه زنان در دوران بارداری در نظر گرفته می شود.

 

نظر (12)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۲سالمه و وزنم۵۸ هست میخوام واسه بارداری اقدام کنم آیا بعد با مشکل اضافه وزن درگیر نمیشم لطفا راهنمایی کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه به بهانه بارداری به جای دو نفر نخورین نخیر، میتونین از مشاور تغذیه هم کمک بگیرین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من شش هفته دارم شما در متن بالا نوشتین روزانه 100 گرم شکلات تلخ اشکالی ندارد ب نظرتون روزی 100 گرم زیاد نیست.با تشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
میزان آهن در صد گرم نوشته شده، مقدار مجاز 4.1 اونس یا حدود 30 یا 40 گرم میتونید استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان در هفته 13 بارداری هستم دیروز مهمون بودم و موس شکلاتی خوردم الان اینجا خوندم که برای جنین خطرناکه الان چیکار کنم خیلی نگرانم میشه زودترجواب بدین؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , نگران نباشین با یه بار خوردن اتفاقی نمیوفته ولی برای مطمئن شدن بهتره به پزشکتون مراجعه کنین تا اگه نیاز باشه آزمایشاتی رو انجام بدین .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
ببخشید خوردن چای و شکلات در دوران تخمک گذاری باعث عدم تخمک گذاری میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم نخیر چای و شکلات باعث عدم تخمک گذاری نمیشه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خوبین؟
ببخشید سوال بنده اینه که من الان 2 ماه هست که باردارم و اضافه وزن دارم آیا با خوردن شکلات برای شادی و نشاط جنین امکانش هست برای خودم و جنین خطر داشته باشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم , اول باید اضافه وزنتو کنترل کنی و اگه م از شکلات استفاده کنی شکلات تلخ خودشم در اندازه کم استفاده کنی.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامی گرم خدمت مامانم , من 23 سال دارم و قدم 160 و وزنم 55 کیلو هست برای باردار شدن میخوام اقدام کنم و از اضافه وزن دوران بارداری میترسم آیا با خوردن شکلات در دوران بارداری اضافه وزنی که به همراه بارداری میاد بعد از زایمان برمیگرده به حالت اولیه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , خوب الان که وزنتون در حالت ایده آله اگه از الان ورزش های هوازی و پیاده روی و شنا داشته باشین و در دوران باردای هم با مصرف شکلات تلخ به میزان کم و به همراه ورزش های بارداری , بعید میدونم زیاد اضافه وزن پیدا کنین ضمنا تنها که شکلات...

سلام عزیزم , خوب الان که وزنتون در حالت ایده آله اگه از الان ورزش های هوازی و پیاده روی و شنا داشته باشین و در دوران باردای هم با مصرف شکلات تلخ به میزان کم و به همراه ورزش های بارداری , بعید میدونم زیاد اضافه وزن پیدا کنین ضمنا تنها که شکلات نیست شما باید در دوران بارداری و قبلش تغذیه ای سالم داشته باشین تا هم جنین سالم باشه و هم اضافه وزنی نداشته باشین .

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/