امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


بارداری بعد از چهل سالگی خطرناک یا بی خطر ؟

بارداری بعد از چهل سالگی خطرناک یا بی خطر ؟

گاهی اوقات، برای برخی از خانم ها بسیار مهم است که به عنوان یک زن، به وظیفه حرفه ای خود هم به طور کامل عمل کنند. به همین دلیل، ممکن است در اغلب موارد، خانم ها برای رسیدن به یک موقعیت شغلی مناسب، برای مدتی از بچه دار شدن منصرف می شوند و وقتی در چهل سالگی و پس از آن برای افزایش جمعیت خانواده خودشان برنامه ریزی می کنند، متوجه می شوند که دیگر برای این کار بسیار دیر شده است. با این حال، اگر شما هم مانند بسیاری از خانم ها بعد از رسیدن به اهداف شغلی، تصمیم گرفته اید که بچه دار شوید، باید قبل از بارداری بدانید که در حال حاضر شما 40 ساله شده اید و تجربه بارداری در این سن می تواند مشکلات زیادی را در مورد سلامتی شما و فرزندتان به دنبال داشته باشد.
آیا شما به عنوان یک خانم، در شرایطی شبیه به این توصیفات گیر کرده اید؟ آیا شما هم مانند اکثر خانم ها برای باردار شدن در سن 40 سالگی برنامه ریزی کرده اید، اما مطمئن نیستید که تصمیمتان عاقلانه باشد؟ خوب، عصبی نشوید! هر چند در بارداری پس از 40 سالگی، احتمال بروز مشکلات زیادی وجود دارد، اما لازم است بدانید که امکان به دنیا آوردن نوزاد سالم هم وجود دارد. برای شما به عنوان مادری که تصمیم دارید تا بعد از چهل سالگی حامله شوید، توصیه می شود تا ادامه این مقاله را برای آگاهی بیشتر در این مورد، مطالعه نمایید.

میزان شانس بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

این که هر خانمی در چهل سالگی و بعد از آن، تا چه حد شانس باردار شدن دارد، بستگی به شرایط بدنی او دارد. باید بدانید که در اوایل چهل سالگی، شانس بارداری هر زنی حدود 20 درصد بوده و به نظم چرخه قاعدگی او بستگی دارد. اما با ورود خانم به اواسط چهل سالگی، شانس باردار شدن او تا 15 درصد کاهش خواهد یافت.
بعد از پایان 45 سالگی خانم ها نیز شانس باردار شدن آن ها خیلی کاهش می یابد، چون تعداد تخمک ها با بالا رفتن سن خانم ها کاهش یافته و نرخ باروری آن ها هم پایین خواهد آمد. اما به عنوان یک زن به یاد داشته باشید که باروری یک زن نه تنها به تعداد تخمک ها وابسته بلکه بر کیفیت آن ها هم بستگی دارد.
تا چهل سالگی زنان، اکثر تخمک هایی که آزاد می شوند سالم خواهند بود، در نتیجه احتمال ابتلا به ناهنجاری های کروموزومی در فرزند چنین مادرانی به حداقل می رسد. اما ناهنجاری های تخمک با افزایش سن مادر، خطرات بیشتری مانند نقص عضو، سقط جنین و نیز تولد زود هنگام را به وجود می آورد. بنابراین، فراموش نکنید که وجود این گونه عوارض در زنان مسنی (چهل سال به بالایی) که باردار شده اند، شایع-تراست.

مزایای بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

هر چند نرخ باروری خانم ها با افزایش سن آن ها کاهش می یابد، اما به دنیا آوردن بچه در سن چهل سالگی مادر و یا بعد از آن، مزایای خاصی را هم دارد، که این مزایا عبارتند از:

1. پایداری مالی والدین قبل از متولد شدن نوزاد در بارداری بعد از چهل سالگی:

یکی از بزرگترین مزایای داشتن نوزاد در چهل سالگی مادر و یا بعد از آن، پایداری مالی والدین و قبول مسئولیت کامل نوزاد توسط آن ها خواهد بود. با افزایش سن مادر، یک وضعیت امن در خانواده ایجاد شده و او با ثبات بیشتر و به صورت حرفه ای می تواند خانواده خود در تمام زمینه های زندگی حمایت کند.

2. تربیت فرزند در یک محیط مثبت و صمیمی:

به عنوان مادری که سال های طولانی را صرف زندگی با شریک زندگی خود کرده اید، دیگر می دانید که انتخاب کدام راه برای هر تصمیم گیری بهتر است. همچنین، در طی سال های طولانی پیوندی قوی بین شما و همسرتان به وجود آمده، که پایه های زندگی خانواده را برای تربیت فرزند ان محکم کرده است. همان طور که می دانید پدر و مادران جوان، با توجه به وضعیت مالی بی ثبات خودشان، تمایل زیادی به مبارزه و نزاع با همدیگر دارند، که در اغلب موارد منجر به طلاق خواهد شد، و می تواند ذهن فرزندان آن ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

3. بلوغ فکری والدین و تصمیم گیری عاقلانه توسط آن ها:

هر پدر و مادری، با افزایش سن، به فردی بالغ تبدیل خواهد شد و توانایی آن ها را در تصمیم گیری عاقلانه برای تربیت فرزندانشان افزایش خواهد یافت.

معایب بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

عوارض بهداشتی زیادی در ارتباط با باردار شدن خانم ها در چهل سالگی و پس از آن وجود دارد. پس بهتر است مادرانی که در سنین بالاتر باردار می شوند، مراقبت های بیشتری را در طول مراحل حساس این دوران از خود و فرزندشان به عمل آورند. در ادامه این مقاله، رایج ترین مسائل مربوط به سلامتی مادر و جنین که یک خانم ممکن است در دوران بارداری چهل سالگی و بعد از آن مواجه شود، بیان شده است. این مسائل عبارتند از:

1 . خطر ابتلا به بیماریها در بارداری بعد از چهل سالگی :

وقتی که شما به عنوان یک خانم در اواخر چهل سالگی خود باردار می شوید، شانس دچار شدن به خطرات، درد و بیماری های متعدد، به دلیل وجود مشکلاتی مانند دیابت حاملگی، پره اکلامپسی، جداشدن زودرس جفت، فشار خون بالا و جفت سر راهی را هم در بدن خود افزایش خواهید داد. لازم است به عنوان یک خانم بدانید که در چهل سالگی و بعد از آن، دوره های نامنظم قاعدگی و مشکلات باروری از جمله برخی مسائل مشترکی هستند که در بین اکثر زنان به وجود می آید. پس، به عنوان خانمی که قصد بارداری در سن بالا را دارید، حتما با یک متخصص زنان و زایمان در این مورد مشورت کرده و با تجویز داروهای موثر توسط دکتر معالج خود، اختلالات قاعدگی و مشکلات باروری را درمان نمایید. به احتمال زیاد برای مشورت در مورد مسائل باروری، متخصص زنان و زایمان به شما توصیه خواهد نمود که به یک متخصص باروری مراجعه کنید.

2. عوارض بارداری در چهل سالگی و پس از آن:

پیچیدگی ها و مشکلات زیادی در ارتباط با تولد فرزند در سن چهل سالگی مادر و به از آن وجود دارد، که می توان به مواردی مانند مجبور شدن به عمل سزارین، تولد نوزاد با وزن کم اشاره کرد. همچنین اگر موقعیت خوبی برای رشد نوزاد در رحم مادر وجود نداشته باشد، احتمال تولد نوزاد نارس هم افزایش خواهد یافت. لازم است بدانید که چون در چهل سالگی و بعد از آن، احتمال ابتلا تخمک خانم ها به مشکلات خاص کروموزومی وجود دارد، که این مشکلات منجر به سقط جنین و حتی تولد نوزاد با وزن کم هم خواهد شد.

توصیه میشود قبل از اقدام به بارداری در این سن حتما عوارض بارداری در سنین بالا را بخوانید.

 

نظر (37)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. نهال

سلام 43 سالمه بیماری تیروئید دارم اضافه وزن هم دارم دو تا پسر 23 و 15 ساله دارم آیا میتونم شانس خودما برای دختر دار شدن امتحان کنم خیلی دلم دختر میخواد

 1. مامانم    نهال

سلام
توی سن شما کمی ریسکه ، اگر تصمیمتون جدیه قبلش حتما معاینات و آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و با یک پزشک متخص زنان مشورت کنین.

 1. ناهید

ناهید
42 سالم است 9 سال قبل دوباره حامله شدم یکبار طفل سالم بدنیا آوردم و بار دوم 3 ماه سقط کردم و دکتر ها هم برایم دلیل سقط را نکفتند و حالا دخترم 9 سال دارد خیلی احساس ناراحتی دارد که چرا من تنها هستم خواهر یا برادر ندارم. من هم تصمیم گرفتم که...

ناهید
42 سالم است 9 سال قبل دوباره حامله شدم یکبار طفل سالم بدنیا آوردم و بار دوم 3 ماه سقط کردم و دکتر ها هم برایم دلیل سقط را نکفتند و حالا دخترم 9 سال دارد خیلی احساس ناراحتی دارد که چرا من تنها هستم خواهر یا برادر ندارم. من هم تصمیم گرفتم که باید حامله شوم تقریبا 6 پیش نزد دکتر رفتم برایم اطمینان داد که 100 فیصد حامله میشوی اما برایم ادویه تجویز کرد بعد هم حامله نشدم نزد متخصصین در یکی از کلنیکهای مشهور آلمان رفتم تست خونم را برای تست بارداری گرفتن و نتیجه اش را بعد یک هفته 47 در صد گفتند. آیا از شما سوال دارم که امکان دارد با بالا رفتن هورمون جانس باردار شدنم بیشتر شود؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    ناهید

سلام
بله ، همچنین شما میتونید با اصلاح تغذیه به باردار شدنتون بیشتر کمک کنین

 1. ش ر : امیدیه

سلام خانمی هستم ۴۲ساله دوماه با دا رم اما زییر دلم بیشتر اوقات درد دارد میخاستم بدانم دلیلش چیست؟ ممنونم

 1. مامانم    ش ر : امیدیه

سلام
خوب شما باردارید و بارداری هم عوارضی داره باید تحمل کنید.

 1. م.راز کرج

سلام من 43 سالمه و ی پسر 16 ساله دارم و مشکل خاصی هم ندارم اما تمام این سالها جلوگیری طبیعی داشتم ایا میتونم بچه دار بشم . و دختر هم دوست دارم

 1. مامانم    م.راز کرج

سلام
حتما آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و تحت نظر پزشک اقدام کنین

 1. ارزو

سلام
من ۴٠ سالمه دوتا دختر دارم دلم میخواد بازم باردار بشم و یه پسر کوچولو هم داشته باشم زایمانهام راحت بوده همینطور بارداریهام اما اطرافیان میگن دیگه دیر شده به نظر شما من میتونم باردار بشم و بازهم یک زایمان طبیعی راحت داشته باشم؟

 1. مامانم    ارزو

سلام
چرا که نه ، فقط قبلش حتما آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و از روز اول تحت نظر پزشک باشین.

 1. زهرا ب

سلام من ۴۲سالمه دوتا دختر۲۰ساله و۹ساله دارم.۴ساله ک دوست دارم حامله شم ولی میترسم چندبار رفتم تحت نظر دکتر ازمایشو سنو بردم گفته خوبه.الانم دیسک کمرم عود کرده واستراحت میکنم..ب نظر شماچکار کنم؟

 1. مامانم    زهرا ب

سلام
اگر آمایش ها جوابش خوب بوده یکباره دیگه با پزشکتون مشورت کنین اگر با وضعیت حالتون موافق بودن اقدام کنین

 1. مرضیه

سلام خانومی 41 ساله هستم و2 فرزند پس 16 و12 ساله دا رم‌ میخوام دباره اگه خدابخواد یکی دیگه بیارم تو رو خدا خطر داره برای من

 1. مامانم    مرضیه

سلام
حتما قبل از اقدام آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین اگر مشکلی نبود میتونین باردار بشین

 1. م.ف

سلام من 40 سالمه یه پسر17 ساله دارم ویه پسرودختر دوقلوی 12 ساله علارقم مواظبت وخوردن قرص پریودم به تأخیر افتاده الان یک هفته هست بی بیچک دادم مثبت خیلی ناراحتم شوکه ام ودلم میخواد بمیرم چون واقعاً بچه نمیخوام باور نکردنیه میخوام سقط...

سلام من 40 سالمه یه پسر17 ساله دارم ویه پسرودختر دوقلوی 12 ساله علارقم مواظبت وخوردن قرص پریودم به تأخیر افتاده الان یک هفته هست بی بیچک دادم مثبت خیلی ناراحتم شوکه ام ودلم میخواد بمیرم چون واقعاً بچه نمیخوام باور نکردنیه میخوام سقط کنم میترسم

ادامه مطلب
 1. مامانم    م.ف

سلام
میدونین چند نفر حسرت یه بچه رو میخورن و خدا این نعمتشو به شما داده اون وقت شما میخواین پسش بفرستین؟
توکلتون به خدا باشه.

 1. م.ر

سلام ممنونم از راهنماییهای شما من خانم ۴۰ساله هستم ویک پسر ۱۴ساله دارم دراین مدت من اقدام به بارداری نکردم چون همسرم راضی به این کار نبودن وقبل ازعید به اصرار بنده راضی شدن ومن۳۹ساله بودم وسقط دوماهه داشتم خیلی حالم خراب شد هم ازنظر روحی وهم...

سلام ممنونم از راهنماییهای شما من خانم ۴۰ساله هستم ویک پسر ۱۴ساله دارم دراین مدت من اقدام به بارداری نکردم چون همسرم راضی به این کار نبودن وقبل ازعید به اصرار بنده راضی شدن ومن۳۹ساله بودم وسقط دوماهه داشتم خیلی حالم خراب شد هم ازنظر روحی وهم جسمی وبعدازعید تقریبا دوماه است که اقدام کردیم ولی باردار نشدم وقبل از باردار شدن چکاب کامل کردم ودکترم اجازه بارداری دادن وامروز بازهم بیبی چک کردم ولی مثبت نبود خیلی حالم خرابه

ادامه مطلب
 1. مامانم    م.ر

سلام
ناامید نباشین چون ممکنه چند ماه طول بکشه تا بارداری رخ بده، در روزهای تخمک گذاری نزدیکی داشته باشین.

 1. مهرنوش نصیری

سلام من ۳۹سالمه نه ماه پیش حاملگی پوچ داشتم ،اقدام به بارداری کردم آمپول اچ تی سی زدم باقرص لتروزول اما باردارنشدم میخواستم ببینم من دیگه بچه دارنمیشم؟؟

 1. مامانم    مهرنوش نصیری

سلام
شما باید با پزشکتون مشورت کنین و زیر نظر ایشون اقدام به بارداری کنین

 1. شاكري

سلام خانمي 40 ساله ام دو بچه 16 و چهار سال ونيم دارم پارسال باردلري نا خواسته داشتم دوقلو همسان درپنج ماهگي به سندرم داون مبتلا شد ن دكتر سقط كرد چون درجخيلي شديد داشتم سزارين شدم الان هشت ماه ميگذره االان سه ماه ميشه امپول ضد بارداري يك ماهه...

سلام خانمي 40 ساله ام دو بچه 16 و چهار سال ونيم دارم پارسال باردلري نا خواسته داشتم دوقلو همسان درپنج ماهگي به سندرم داون مبتلا شد ن دكتر سقط كرد چون درجخيلي شديد داشتم سزارين شدم الان هشت ماه ميگذره االان سه ماه ميشه امپول ضد بارداري يك ماهه ميزنم ايا ميتونم دوباره بارداري سالمي داشته باشم لطفا راهنمايي بفرماييد ممنون از لطفتون

ادامه مطلب
 1. مامانم    شاكري

سلام
آزمایش های قبل بارداری رو حتما انجام بدین چون سنتون برای بارداری بالاست حتما از روز اول تحت نظر پزشک باشین

 1. بیتا

سلام من دو پسر ۱۵و۷ساله دارم و خودم ۴۰سالمه دوست دارم دو قلو دختر بیارم مشکلی نیست بنظرتون در ضمن هر دو بچه م با سزارین متولد شدن

 1. مامانم    بیتا

سلام
آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین اگر پزشک صلاح دونستن میتونین باردار بشین

 1. هیلدا

سلام من 42 سالمه وتازه ازدواج کردم شوهرم از خودم کوچکتره و خیالی واسه بچه داشتن نداره .زمان قاعدگی بسیار منظمی دارم بیماری کم کاری تیروئید داشتم که با مصرف نصف قرص در هر روز کنترل می کنم با این وجود تا یک سال دیگه می تونم بچه دار بشم یا .....؟

 1. ر.م

سلام من ۴۳ ساله ام وتا کنون ۴ سقط در ۶ هفتگی داشتم الان تست مثبت بتا دارم وتیتر ۲۷۰ دلیلی برا سقط هام پیدا نشده ایا الان از شیاف استفاده کردن قبل از تشکیل قلب بچه درست است؟

 1. مامانم    ر.م

سلام
اگر دکتر تجویز کنه باید مصرف کنین وگرنه نه.

 1. رضا

سلام
زنم 44سالشه.ناخواسته باردار شد. جنین یکماهه بود.رفت سقط کرد.من شوهرش هستم.الان افسرده ام.کلا گیجم.پریشانم.شاید بمیرم

 1. مامانم    رضا

سلام
کاری که شده و نمیشه جلوشو گرفت متاسفم

 1. محمدحسن

سلام من دوتا بچه دارم.یه دختر۱۶ساله به پسر۷ساله.
دوست دارم دوباره بچه دارشم.۴۰ سالمه.
امکان داره؟ میگم نکنه بچه دارشم بچه عقب افتاده باشه?

 1. مامانم    محمدحسن

سلام
تحت مراقبت میتونید بچه دار شید.

 1. فاطمه

سلام خسته نباشید من ۳۹ سالم ۹سال قرص ال دی میخوردم ایا بارداری برای من انجام میشود ؟

 1. مامانم    فاطمه

سلام
بله فقط تحت کنترل باشید و آزمایش های قبل بارداری رو حتما انجام بدین.

 1. بنفشه

سلام من 41 ساله هستم و یه فرزند دختر که 18 سالش هست دارم تمام این سالها جلوگیری کردم ماه پیش چند روز مریض سخت شدم و قرصم را فراموش کردم که بخورم الان دو هفته هست پریود نشدم دیروز بی بی چک گذاشتم مثبت نشان داد توی شوک هستم باورم نمیشه که حامله...

سلام من 41 ساله هستم و یه فرزند دختر که 18 سالش هست دارم تمام این سالها جلوگیری کردم ماه پیش چند روز مریض سخت شدم و قرصم را فراموش کردم که بخورم الان دو هفته هست پریود نشدم دیروز بی بی چک گذاشتم مثبت نشان داد توی شوک هستم باورم نمیشه که حامله باشم و هیچ آمادگی روحی ندارم بهم کمک فکری کنید جکار کنم؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    بنفشه

سلام
تبریک میگم بهتون، اصلا ناراحت نباشید حتما اومدن این نی نی تو این مرحله از زندگیتون لطف خدا بوده، خیالیا آرزوی داشتن یه بچه رو دارن ، بهتره پذیرای هدیه خدا باشین.

 1. مینا

با سلام و احترام , سلام و خسته نباشید ؛ من 40سالمه و دوست دارم دوباره باردار بشم یه پسر 14 ساله دارم میخواستم بدونم آیاممکنه دوباره این حس رو تجربه کنم؟

 1. کارشناس مامانم    مینا

سلام خانمی , چرا که نه شما باید تمامی آزمایشات لازه رو انجام بدین و تحت نظر پزشک متخصص اقدام کنین که ان شالله بدون مشکلی دوباره حس مادر شدن رو تجربه کنین.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location