بارداری بعد از چهل سالگی خطرناک یا بی خطر ؟

بارداری بعد از چهل سالگی خطرناک یا بی خطر ؟

گاهی اوقات، برای برخی از خانم ها بسیار مهم است که به عنوان یک زن، به وظیفه حرفه ای خود هم به طور کامل عمل کنند. به همین دلیل، ممکن است در اغلب موارد، خانم ها برای رسیدن به یک موقعیت شغلی مناسب، برای مدتی از بچه دار شدن منصرف می شوند و وقتی در چهل سالگی و پس از آن برای افزایش جمعیت خانواده خودشان برنامه ریزی می کنند، متوجه می شوند که دیگر برای این کار بسیار دیر شده است. با این حال، اگر شما هم مانند بسیاری از خانم ها بعد از رسیدن به اهداف شغلی، تصمیم گرفته اید که بچه دار شوید، باید قبل از بارداری بدانید که در حال حاضر شما 40 ساله شده اید و تجربه بارداری در این سن می تواند مشکلات زیادی را در مورد سلامتی شما و فرزندتان به دنبال داشته باشد.
آیا شما به عنوان یک خانم، در شرایطی شبیه به این توصیفات گیر کرده اید؟ آیا شما هم مانند اکثر خانم ها برای باردار شدن در سن 40 سالگی برنامه ریزی کرده اید، اما مطمئن نیستید که تصمیمتان عاقلانه باشد؟ خوب، عصبی نشوید! هر چند در بارداری پس از 40 سالگی، احتمال بروز مشکلات زیادی وجود دارد، اما لازم است بدانید که امکان به دنیا آوردن نوزاد سالم هم وجود دارد. برای شما به عنوان مادری که تصمیم دارید تا بعد از چهل سالگی حامله شوید، توصیه می شود تا ادامه این مقاله را برای آگاهی بیشتر در این مورد، مطالعه نمایید.

میزان شانس بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

این که هر خانمی در چهل سالگی و بعد از آن، تا چه حد شانس باردار شدن دارد، بستگی به شرایط بدنی او دارد. باید بدانید که در اوایل چهل سالگی، شانس بارداری هر زنی حدود 20 درصد بوده و به نظم چرخه قاعدگی او بستگی دارد. اما با ورود خانم به اواسط چهل سالگی، شانس باردار شدن او تا 15 درصد کاهش خواهد یافت.
بعد از پایان 45 سالگی خانم ها نیز شانس باردار شدن آن ها خیلی کاهش می یابد، چون تعداد تخمک ها با بالا رفتن سن خانم ها کاهش یافته و نرخ باروری آن ها هم پایین خواهد آمد. اما به عنوان یک زن به یاد داشته باشید که باروری یک زن نه تنها به تعداد تخمک ها وابسته بلکه بر کیفیت آن ها هم بستگی دارد.
تا چهل سالگی زنان، اکثر تخمک هایی که آزاد می شوند سالم خواهند بود، در نتیجه احتمال ابتلا به ناهنجاری های کروموزومی در فرزند چنین مادرانی به حداقل می رسد. اما ناهنجاری های تخمک با افزایش سن مادر، خطرات بیشتری مانند نقص عضو، سقط جنین و نیز تولد زود هنگام را به وجود می آورد. بنابراین، فراموش نکنید که وجود این گونه عوارض در زنان مسنی (چهل سال به بالایی) که باردار شده اند، شایع-تراست.

مزایای بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

هر چند نرخ باروری خانم ها با افزایش سن آن ها کاهش می یابد، اما به دنیا آوردن بچه در سن چهل سالگی مادر و یا بعد از آن، مزایای خاصی را هم دارد، که این مزایا عبارتند از:

1. پایداری مالی والدین قبل از متولد شدن نوزاد در بارداری بعد از چهل سالگی:

یکی از بزرگترین مزایای داشتن نوزاد در چهل سالگی مادر و یا بعد از آن، پایداری مالی والدین و قبول مسئولیت کامل نوزاد توسط آن ها خواهد بود. با افزایش سن مادر، یک وضعیت امن در خانواده ایجاد شده و او با ثبات بیشتر و به صورت حرفه ای می تواند خانواده خود در تمام زمینه های زندگی حمایت کند.

2. تربیت فرزند در یک محیط مثبت و صمیمی:

به عنوان مادری که سال های طولانی را صرف زندگی با شریک زندگی خود کرده اید، دیگر می دانید که انتخاب کدام راه برای هر تصمیم گیری بهتر است. همچنین، در طی سال های طولانی پیوندی قوی بین شما و همسرتان به وجود آمده، که پایه های زندگی خانواده را برای تربیت فرزند ان محکم کرده است. همان طور که می دانید پدر و مادران جوان، با توجه به وضعیت مالی بی ثبات خودشان، تمایل زیادی به مبارزه و نزاع با همدیگر دارند، که در اغلب موارد منجر به طلاق خواهد شد، و می تواند ذهن فرزندان آن ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

3. بلوغ فکری والدین و تصمیم گیری عاقلانه توسط آن ها:

هر پدر و مادری، با افزایش سن، به فردی بالغ تبدیل خواهد شد و توانایی آن ها را در تصمیم گیری عاقلانه برای تربیت فرزندانشان افزایش خواهد یافت.

معایب بارداری در چهل سالگی و بعد از آن:

عوارض بهداشتی زیادی در ارتباط با باردار شدن خانم ها در چهل سالگی و پس از آن وجود دارد. پس بهتر است مادرانی که در سنین بالاتر باردار می شوند، مراقبت های بیشتری را در طول مراحل حساس این دوران از خود و فرزندشان به عمل آورند. در ادامه این مقاله، رایج ترین مسائل مربوط به سلامتی مادر و جنین که یک خانم ممکن است در دوران بارداری چهل سالگی و بعد از آن مواجه شود، بیان شده است. این مسائل عبارتند از:

1 . خطر ابتلا به بیماریها در بارداری بعد از چهل سالگی :

وقتی که شما به عنوان یک خانم در اواخر چهل سالگی خود باردار می شوید، شانس دچار شدن به خطرات، درد و بیماری های متعدد، به دلیل وجود مشکلاتی مانند دیابت حاملگی، پره اکلامپسی، جداشدن زودرس جفت، فشار خون بالا و جفت سر راهی را هم در بدن خود افزایش خواهید داد. لازم است به عنوان یک خانم بدانید که در چهل سالگی و بعد از آن، دوره های نامنظم قاعدگی و مشکلات باروری از جمله برخی مسائل مشترکی هستند که در بین اکثر زنان به وجود می آید. پس، به عنوان خانمی که قصد بارداری در سن بالا را دارید، حتما با یک متخصص زنان و زایمان در این مورد مشورت کرده و با تجویز داروهای موثر توسط دکتر معالج خود، اختلالات قاعدگی و مشکلات باروری را درمان نمایید. به احتمال زیاد برای مشورت در مورد مسائل باروری، متخصص زنان و زایمان به شما توصیه خواهد نمود که به یک متخصص باروری مراجعه کنید.

2. عوارض بارداری در چهل سالگی و پس از آن:

پیچیدگی ها و مشکلات زیادی در ارتباط با تولد فرزند در سن چهل سالگی مادر و به از آن وجود دارد، که می توان به مواردی مانند مجبور شدن به عمل سزارین، تولد نوزاد با وزن کم اشاره کرد. همچنین اگر موقعیت خوبی برای رشد نوزاد در رحم مادر وجود نداشته باشد، احتمال تولد نوزاد نارس هم افزایش خواهد یافت. لازم است بدانید که چون در چهل سالگی و بعد از آن، احتمال ابتلا تخمک خانم ها به مشکلات خاص کروموزومی وجود دارد، که این مشکلات منجر به سقط جنین و حتی تولد نوزاد با وزن کم هم خواهد شد.

توصیه میشود قبل از اقدام به بارداری در این سن حتما عوارض بارداری در سنین بالا را بخوانید.

 

نظر (48)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم ۴۶ ساله ای هستم شوهرم بچه خیلی دوس داره فقط چند مشکلی دارم غدد تیروئید کم کاره البته روزی نصف قرص میخورم وتازگی هم چربی خونم کمی رفته بالا دکتر گفتش بارعایت قابل حل البته قبل از این که تصمیم به بارداری بگیرم حتما باپزشک متخصص مشورت...

سلام خانم ۴۶ ساله ای هستم شوهرم بچه خیلی دوس داره فقط چند مشکلی دارم غدد تیروئید کم کاره البته روزی نصف قرص میخورم وتازگی هم چربی خونم کمی رفته بالا دکتر گفتش بارعایت قابل حل البته قبل از این که تصمیم به بارداری بگیرم حتما باپزشک متخصص مشورت میکنم وتمام آزمایش های لازم و انجام میدم.. تعیین پزشک باردار میشم میتونم باردار شم؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

من که 44 سال دارم ، اما قاعدگی خیلی ها منظم دارم و سه طفل دارم سزرین هم شدیم ، آیا برای بار جهارم میتوانم طفل دار بشم دخترکوچکم هم تقریبا 4 ساله میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

واقع ممنونم از راهنماییهاتون

This comment was minimized by the moderator on the site

من ۴۳ سالمه ودو تا پسر دارم ۲۰ساله و ۱۵ ساله ازشوهرم جدا شدم وبا یه آقایی ازدواج کردم که چن سال از خودم کوچکترن والان هر دوتامون خیلی دلمان میخواد بچه بیاریم نزدیک یکساله تحت نظریم دکتر میگه مشکلی نداریم ولی چرا نمیشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۴۰ سالمه ی پسرمعلول ۱۵ساله دارم وی دختر سالم ده ساله،مدتیه تصمیم گرفتم ک بخاطرکمک کردن ب پسرم توکارهاش ی بچه دیگه بدنیابیارم،چون دخترم واقعا ب پسرم کمک میکنه حتاحمامش میکنه،نمیدونم برم تحت نطردکتروی بچه دیگه بیارم یااینکه ن انرژیمو ذخیره...

سلام من ۴۰ سالمه ی پسرمعلول ۱۵ساله دارم وی دختر سالم ده ساله،مدتیه تصمیم گرفتم ک بخاطرکمک کردن ب پسرم توکارهاش ی بچه دیگه بدنیابیارم،چون دخترم واقعا ب پسرم کمک میکنه حتاحمامش میکنه،نمیدونم برم تحت نطردکتروی بچه دیگه بیارم یااینکه ن انرژیمو ذخیره کنم و فقط ب بچه معلولم کمک کنم؟؟؟الان ی بچه بیارم بدردآینده پسرمعلولم میخوره دیگه مگه ن ؟؟چکارکنم؟؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
واقعا نمیشه به این سوال شما جواب دقیقی داد

ولی نکته بسیار مهمی که وجود داره اگه بخواین بچه بیار باید بهش توجه کنید اینکه حتما قبل اقدام به پزشک مراجعه کنید چون بارداری در این سن جزو بارداری های نسبتا خطرناک حساب میشه و از طرفی هم شما...

سلام
واقعا نمیشه به این سوال شما جواب دقیقی داد

ولی نکته بسیار مهمی که وجود داره اگه بخواین بچه بیار باید بهش توجه کنید اینکه حتما قبل اقدام به پزشک مراجعه کنید چون بارداری در این سن جزو بارداری های نسبتا خطرناک حساب میشه و از طرفی هم شما قبلا سابقه بدنیا اوردن پسر عزیزتان که معلولیتی داره هستید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من28سالمه فرزندی ندارم.میخواستم بدونم یه خانم تاچه سنی امکان باروری بدون نیازبه تخمک اهدایی یا...داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

۴۶ سالمه و الان دو ماهه باردارم ، با اینکه رحمم پولیپ داشت . برای درمان به پزشک مراجعه کردم و بعد از سونو گرافی دیدن دو ماهه باردارم.
اما مناسفانه مجبورم سقط کنم. با اینکه دوس دارم مادر بودن را تجربه کنم و از تنهایی در بیام... اما چون شوهرم صیغه...

۴۶ سالمه و الان دو ماهه باردارم ، با اینکه رحمم پولیپ داشت . برای درمان به پزشک مراجعه کردم و بعد از سونو گرافی دیدن دو ماهه باردارم.
اما مناسفانه مجبورم سقط کنم. با اینکه دوس دارم مادر بودن را تجربه کنم و از تنهایی در بیام... اما چون شوهرم صیغه اییه بخاطر حرف مردم و حفظ ابرو نمیتونم مادر بشم???

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام 43 سالمه بیماری تیروئید دارم اضافه وزن هم دارم دو تا پسر 23 و 15 ساله دارم آیا میتونم شانس خودما برای دختر دار شدن امتحان کنم خیلی دلم دختر میخواد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
توی سن شما کمی ریسکه ، اگر تصمیمتون جدیه قبلش حتما معاینات و آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و با یک پزشک متخص زنان مشورت کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

ناهید
42 سالم است 9 سال قبل دوباره حامله شدم یکبار طفل سالم بدنیا آوردم و بار دوم 3 ماه سقط کردم و دکتر ها هم برایم دلیل سقط را نکفتند و حالا دخترم 9 سال دارد خیلی احساس ناراحتی دارد که چرا من تنها هستم خواهر یا برادر ندارم. من هم تصمیم گرفتم که...

ناهید
42 سالم است 9 سال قبل دوباره حامله شدم یکبار طفل سالم بدنیا آوردم و بار دوم 3 ماه سقط کردم و دکتر ها هم برایم دلیل سقط را نکفتند و حالا دخترم 9 سال دارد خیلی احساس ناراحتی دارد که چرا من تنها هستم خواهر یا برادر ندارم. من هم تصمیم گرفتم که باید حامله شوم تقریبا 6 پیش نزد دکتر رفتم برایم اطمینان داد که 100 فیصد حامله میشوی اما برایم ادویه تجویز کرد بعد هم حامله نشدم نزد متخصصین در یکی از کلنیکهای مشهور آلمان رفتم تست خونم را برای تست بارداری گرفتن و نتیجه اش را بعد یک هفته 47 در صد گفتند. آیا از شما سوال دارم که امکان دارد با بالا رفتن هورمون جانس باردار شدنم بیشتر شود؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله ، همچنین شما میتونید با اصلاح تغذیه به باردار شدنتون بیشتر کمک کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمی هستم ۴۲ساله دوماه با دا رم اما زییر دلم بیشتر اوقات درد دارد میخاستم بدانم دلیلش چیست؟ ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خوب شما باردارید و بارداری هم عوارضی داره باید تحمل کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 43 سالمه و ی پسر 16 ساله دارم و مشکل خاصی هم ندارم اما تمام این سالها جلوگیری طبیعی داشتم ایا میتونم بچه دار بشم . و دختر هم دوست دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و تحت نظر پزشک اقدام کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من ۴٠ سالمه دوتا دختر دارم دلم میخواد بازم باردار بشم و یه پسر کوچولو هم داشته باشم زایمانهام راحت بوده همینطور بارداریهام اما اطرافیان میگن دیگه دیر شده به نظر شما من میتونم باردار بشم و بازهم یک زایمان طبیعی راحت داشته باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چرا که نه ، فقط قبلش حتما آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین و از روز اول تحت نظر پزشک باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۴۲سالمه دوتا دختر۲۰ساله و۹ساله دارم.۴ساله ک دوست دارم حامله شم ولی میترسم چندبار رفتم تحت نظر دکتر ازمایشو سنو بردم گفته خوبه.الانم دیسک کمرم عود کرده واستراحت میکنم..ب نظر شماچکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر آمایش ها جوابش خوب بوده یکباره دیگه با پزشکتون مشورت کنین اگر با وضعیت حالتون موافق بودن اقدام کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانومی 41 ساله هستم و2 فرزند پس 16 و12 ساله دا رم‌ میخوام دباره اگه خدابخواد یکی دیگه بیارم تو رو خدا خطر داره برای من

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
حتما قبل از اقدام آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین اگر مشکلی نبود میتونین باردار بشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 40 سالمه یه پسر17 ساله دارم ویه پسرودختر دوقلوی 12 ساله علارقم مواظبت وخوردن قرص پریودم به تأخیر افتاده الان یک هفته هست بی بیچک دادم مثبت خیلی ناراحتم شوکه ام ودلم میخواد بمیرم چون واقعاً بچه نمیخوام باور نکردنیه میخوام سقط...

سلام من 40 سالمه یه پسر17 ساله دارم ویه پسرودختر دوقلوی 12 ساله علارقم مواظبت وخوردن قرص پریودم به تأخیر افتاده الان یک هفته هست بی بیچک دادم مثبت خیلی ناراحتم شوکه ام ودلم میخواد بمیرم چون واقعاً بچه نمیخوام باور نکردنیه میخوام سقط کنم میترسم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
میدونین چند نفر حسرت یه بچه رو میخورن و خدا این نعمتشو به شما داده اون وقت شما میخواین پسش بفرستین؟
توکلتون به خدا باشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سقط جنین هرچند۱روزه باشه قتل عمدمحسوب میشود درضمن شما چه میدانی شاید این بچه که صددرصدهدیه ای ازجانب خداست خیلی بهترازفرزندان قبلیتان باشدباآغوش باز این هدیه رابپذیریدخیلیهاحسرت این لحظات شمارومیخورند

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ممنونم از راهنماییهای شما من خانم ۴۰ساله هستم ویک پسر ۱۴ساله دارم دراین مدت من اقدام به بارداری نکردم چون همسرم راضی به این کار نبودن وقبل ازعید به اصرار بنده راضی شدن ومن۳۹ساله بودم وسقط دوماهه داشتم خیلی حالم خراب شد هم ازنظر روحی وهم...

سلام ممنونم از راهنماییهای شما من خانم ۴۰ساله هستم ویک پسر ۱۴ساله دارم دراین مدت من اقدام به بارداری نکردم چون همسرم راضی به این کار نبودن وقبل ازعید به اصرار بنده راضی شدن ومن۳۹ساله بودم وسقط دوماهه داشتم خیلی حالم خراب شد هم ازنظر روحی وهم جسمی وبعدازعید تقریبا دوماه است که اقدام کردیم ولی باردار نشدم وقبل از باردار شدن چکاب کامل کردم ودکترم اجازه بارداری دادن وامروز بازهم بیبی چک کردم ولی مثبت نبود خیلی حالم خرابه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ناامید نباشین چون ممکنه چند ماه طول بکشه تا بارداری رخ بده، در روزهای تخمک گذاری نزدیکی داشته باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۳۹سالمه نه ماه پیش حاملگی پوچ داشتم ،اقدام به بارداری کردم آمپول اچ تی سی زدم باقرص لتروزول اما باردارنشدم میخواستم ببینم من دیگه بچه دارنمیشم؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما باید با پزشکتون مشورت کنین و زیر نظر ایشون اقدام به بارداری کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمي 40 ساله ام دو بچه 16 و چهار سال ونيم دارم پارسال باردلري نا خواسته داشتم دوقلو همسان درپنج ماهگي به سندرم داون مبتلا شد ن دكتر سقط كرد چون درجخيلي شديد داشتم سزارين شدم الان هشت ماه ميگذره االان سه ماه ميشه امپول ضد بارداري يك ماهه...

سلام خانمي 40 ساله ام دو بچه 16 و چهار سال ونيم دارم پارسال باردلري نا خواسته داشتم دوقلو همسان درپنج ماهگي به سندرم داون مبتلا شد ن دكتر سقط كرد چون درجخيلي شديد داشتم سزارين شدم الان هشت ماه ميگذره االان سه ماه ميشه امپول ضد بارداري يك ماهه ميزنم ايا ميتونم دوباره بارداري سالمي داشته باشم لطفا راهنمايي بفرماييد ممنون از لطفتون

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آزمایش های قبل بارداری رو حتما انجام بدین چون سنتون برای بارداری بالاست حتما از روز اول تحت نظر پزشک باشین

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/