20 نکته مهم در افزایش شانس بارداری در زوجین (بخش اول)

20 نکته مهم در افزایش شانس بارداری در زوجین (بخش اول)

همیشه، قبل از تصمیم گرفتن برای استفاده از روش های سنتی و یا تکنیک های جنسی مدرن، بهتر است با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در این مورد صحبت کنید، چون آن ها همیشه برنامه ریزی دقیقی را برای داشتن یک دوره بارداری بهتر به شما توصیه خواهند کرد. با این حال، در ادامه این مقاله 20 روش جدید برای راهنمایی زوجین و افزایش شانس بارداری آن ها بیان شده است، که این روش ها عبارتند از:

1. تعیین روز دقیق تخمک گذاری به منظور افزایش شانس بارداری:

شما هم به عنوان زوجی که در حال تلاش برای افزایش شانس بارداری هستید، می توانید از کیت های پیش بینی دقیق روز تخمک گذاری در زنان، که در داروخانه ها موجود است، استفاده کنید. کار اساسی دیگر برای تعیین دقیق این روز در زنان، استفاده مرتب و سر وقت از یک دماسنج و تقویم می باشد. همچنین، زنان می توانند برای پیدا کردن راحت تر الگوی تخمک گذاری خود، از روزهای دقیق پریود ماهانه نیز استفاده کنند، چون زمان تخمک گذاری در بدن اکثر خانم ها در بین روزهای نهم تا چهاردهم چرخه ماهانه اتفاق می افتد.
علاوه بر موارد بررسی شده، امروزه، خانم ها می توانند برای تشخیص دوره باروری خود، بیش از قبل بر تکنولوژی های مدرن تکیه کنند! شما می توانید از برنامه های گوشی های هوشمند برای ذخیره اطلاعات در مورد چرخه پریود خود استفاده کنید، چون این برنامه ها به طور دقیقی، دوره باروری در زنان را پیش بینی کرده و همچنین، آغاز این چرخه را به کاربر خود یادآوری می کنند.
اگر شما هم مانند برخی از خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، با رعایت تمام این نکات، باز هم موفق به تعیین زمان دقیق تخمک گذاری خود نشده اید، زیاد نگران نباشید. تنها این نکته که طبیعت بدنی هر فرد در جهت حل این مشکل، اقدام کرده و پنجره ای را برای افزایش شانس بارداری او، باز خواهد کرد. به طور مثال، بدن مردان در هر بار رابطه جنسی، بیش از 20 میلیون اسپرم را آزاد می کند! به یاد داشته باشید که اسپرم های سالم می توانند حداقل حدود 72 ساعت در داخل از رحم زنان باقی بمانند. جالب است بدانید که به این وسیله، احتمال لقاح تخمک و اسپرم در طی این 72 ساعت که شامل زمان تخمک گذاری است، سه برابر می شود. راههای دیگر تعیین روز دقیق تخمک گذاری را در 5 روش تعیین روز دقیق تخمک گذاری می توانید بخوانید.

2. تاثیر تغذیه روزانه زوجین بر افزایش شانس در بارداری:

زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بیش از هر زمان دیگری، در زندگی خود نیاز به حذف تمام مواد غذایی ناسالم و مضر دارید. مصرف مواد غذایی ناسالم باعث تاخیر در روند افزایش شانس بارداری می گردد. پس می توان ادعا کرد که استفاده از یک رژیم غذایی سالم در این دوره از زندگی، برای هر زن و شوهری بسیار لازم و حیاتی است. همچنین، رعایت این نکات به شما و همسرتان کمک خواهد کرد تا از خطر اضافه شدن وزن در بارداری هم در امان باشید، که خود یک عامل اساسی تاخیر باردار شدن زوجین محسوب می شود.
• برای این منظور، سعی کنید تا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی را در رژیم روزانه خود افزایش دهید.
• هر روز بیشتر از روز قبل، بر مصرف میوه های تازه و سبزیجات برگ دار سبز پافشاری کنید 
• اضافه کردن مواد غذایی غنی از اسیدفولیک مانند سبزیجات و کلم بروکلی را در برنامه غذایی خود فراموش نکنید.
• با مصرف حداقل 2 لیتر آب در روز بدن خود را هیدراته نگه دارید.
• محصولات لبنی تازه و غذاهای غنی از امگا 3 و اسیدهای ضروری را همیشه در رژیم غذایی خود بگنجانید.
علاوه بر رعایت نکات بالا، به عنوان زوجی که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، سعی کنید تا با انجام ورزش های منظم، از مقدار زیادی هوای تازه هم استفاده کنید. اگر اسیدفولیک موجود در رژیم غذایی شما برای بدنتان کافی نیست، مکمل های آن را مصرف کنید. همچنین، اگر می خواهید مادری سالم باشید و فرزند سالم تری را به دنیا بیاورید، باید حدود چهار میلی گرم اسید فولیک در هر روز برای ایجاد یک محیط باروری سالم، قبل و بعد از آغاز دوران بارداری خود دریافت کنید، چون این امر برای سلامتی مادر و جنین بسیار حیاتی است.

3. داشتن وزن مناسب زوجین برای افزایش شانس باروری بسیار مهم است:

داشتن اضافه وزن و یا کمبود آن، هیچ کدام برای افزایش شانس بارداری در زوجین مناسب نیست. در واقع، می توان اثبات کرد که اضافه بودن وزن مادر می تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری و فشار خون بالا را افزایش دهد. این در حالی است که وزن کم مادر در دوران بارداری و قبل از آن هم می تواند روند باروری او را به تاخیر بیاندازد. خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که در دوره های تلاش برای باردار شدن، نه استفاده از رژیم های غذایی سخت و نه پرخوری در دراز مدت مناسب نخواهد بود. در این دوران، برنامه ریزی دقیق برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ارتباط مداوم با دکتر متخصص زنان و زایمان برای رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن بسیار مهم است. خانمی که قصد باردار شدن دارید، همیشه BMI و وزن مناسب خود را با توجه به قدتان حفظ کنید. البته رعایت این نکات برای افزایش قدرت باروری هر دو طرف الزامی است.

4. کنار گذاشتن مصرف سیگار برای افزایش قدرت باردار شدن زوجین:

اگر زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بدون هیچ دلیل و مشکل پزشکی باردار نمی شوید، بدانید که اگر سیگاری هستید، احتمالا علت اساسی ناباروری شما همین سیگار کشیدن می باشد. پس در اسرع وقت آن را ترک کنید، چون نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که سیگار کشیدن می تواند قدرت باردار شدن زوجین را تا 50٪ کاهش دهد! اگر شما و یا شریک زندگی تان سیگاری هستید، احتمالا همین عادت علت اصلی عدم توانایی شما در باروری خواهد بود. پس می توان ادعا کرد که ترک این عادت در زمان تلاش برای باردار شدن و پاکسازی بدن از تمام مواد شیمیایی مضر، گامی مهم به سوی افزایش شانس بارداری زوجین به شمار می رود.

5. افزایش شانس بارداری با جایگزین کردن نوشیدنی های بدون کافئین:

با وجود آن که موضوع مصرف مواد غذایی در دوران تلاش برای افزایش شانس بارداری زوجین بسیار موضوع قابل بحثی است، اما باور عمومی بر این است که مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی های غنی از کافئین می تواند جریان یافتن خون به رحم زن و آلت تناسلی مرد را کاهش داده و این امر، هم به نوبه خود شانس باردار شدن آن ها را کاهش دهد. پس زوجینی که تمایل به بچه دار شدن دارند، علاوه بر کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین دار، باید در مورد مصرف مواد غذایی مظنون مانند چای و قهوه، شکلات، برخی از داروها و نوشابه ها هم دقت بیشتری بکنند.

6. دور نگه داشتن واژن زنان از مواد شیمیایی راهی برای افزایش شانس بارداری:

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که استفاده از مواد شیمیایی مانند اسپری واژن، تامپون های معطر، گلیسیرین، گریس و حتی بزاق دهان می تواند باعث کاهش شانس باردار شدن در زنان شوند، چون موارد خارجی، در واژن خانم ها به عنوان قاتلان رسمی اسپرم ها عمل می کنند. همچنین، زنان در دوران تلاش برای باردار شدن خود باید از دوش گرفتن واژینالی اجتناب کرده و با استفاده از نوار، دهانه رحم و مخاط گردن رحمی خود را که باعث تحرک اسپرم ها می شوند، تقویت کنند.

7. دوری از دوچرخه سواری مردان برای افزایش شانس بارداری:

زن و شوهری که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، بدانید نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که رکاب زدن بیش از حد و قرار گرفتن لگن و کشاله ران بر روی صندلی دوچرخه، در حال دوچرخه سواری، می تواند اثربخشی اعصاب آلت تناسلی در مردان را کاهش دهد. این امر هم به نوبه خود ممکن است مشکلاتی را در حفظ اسپرم و نعوظ بدن مردان ایجاد کند.

8. داشتن رابطه جنسی، راهی برای افزایش شانس باردار شدن:

اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید و انجام رابطه جنسی با همسر خود را کاری اجباری تلقی می کنید که باید هر روز انجام دهید، داشتن این احساس شانس شما و همسرتان را برای باردار شدن، تا حد چشمگیری کاهش خواهد داد (با تحمل فشار عصبی بیش از حد). همچنین، وجود چنین گرایشی می تواند احساس رنجیدگی و تضاد روحی را هم برای هر دو طرف ایجاد نموده و احساسات آن ها را در وضعیت ناهنجاری گیر بیاندازد.

9. داشتن رابطه جنسی با همسر و افزایش شانس بارداری:

همانطور که می دانید تولد فرزند، تنها هدف از داشتن رابطه جنسی، به ویژه برای مردان است. پس، زمانی که مردان احساس کنند کانون خانواده آن ها با توجه به عملکرد جنسی بیش از حد، باز هم در معرض خطر قرار گرفته است، بیشتر دچار استرس شده و حالت عصبی به آن ها دست خواهد داد. اما هنگامی که رابطه جنسی برای سرگرم کردن و تفریح مردان انجام گیرد، شانس آن ها را برای باردار کردن همسرانشان افزایش خواهد یافت! بنابراین، در زمان تلاش برای افزایش شانس بارداری، زوجین بهتر است رابطه جنسی را خود به خود، بدون تحمل فشار عصبی و فقط برای ایجاد صمیمیت و سرگرمی خود انجام دهند.

10. قرار گرفتن در یک موقعیت ایده آل جنسی برای افزایش شانس باردار شدن زوجین:

طبق نظر کارشناسان و محققین، به نظر می رسد که هیچ موقعیت جنسی ایده آلی وجود ندارد برای افزایش شانس بارداری زوجین! تنها چیزی که در این میان بسیار مهم است، قرار گرفتن مایع منی در مجرای واژن و دهانه رحم زن، آن هم فقط برای چند دقیقه اول می باشد. بعد از آن، اسپرم مردان که شناگران ماهری هستند، می توانند ظرف هفتاد و دو ساعت زنده مانده و خود را به رحم زنان و تخمک بالغ رسانده و عمل لقاح را انجام دهند.

11. افزایش شانس بارداری با سم زدایی بدن:

مصرف مواد الکلی، می تواند شانس افراد را برای این امر مهم زندگی کاهش دهد. همانطور که قبلا هم گفته شد، مصرف مواد الکلی در مرد و زن به عنوان قاتل جدی توانایی باروری آن ها تلقی می شود. حتی نوشیدن مقدار کمی از این مواد هم می تواند سبب ناباروری زوجین شود. بهتر است مصرف این نوشیدنی ها را مدتی قبل از اتخاذ تصمیم برای باردار شدن خود کنار بگذارید، تا عمل سم زدایی از بدنتان تا زمان باروری، به طور کامل انجام گیرد.

12. انجام آزمایشات غربالگری قبل از بارداری:

اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید و با انجام تمام تلاش ها، باز هم در این امر موفق نشده اید و دیگر هیچ کاری وجود ندارد که انجام آن، بتواند شما را در داشتن کودک یاری کند، برای پایان دادن به این ناامیدی دردناک خود، حتما برنامه ریزی دقیقی را برای ملاقات با دکتر متخصص زنان و زایمان داشته باشید. دکتر معالج شکت هم، به احتمالا زیاد، از طریق انجام آزمایشات باروری و اسکن کردن، بدن شما را با دقت بیشتری معاینه کرده و مشکلتان را حل خواهد نمود.

استرس پیش از بارداری،مناسب ترین فصل برای بارداری و نکات جالب دیگری را در  20 نکته مهم در افزایش بارداری در زوجین (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (26)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من یه پسر ۴/۵ ساله دارم ۳۱ سالمه ۸ماهه برای بارداری اقدام کردم نتیجه نداشته همه نکات رو رعایت کردیم آزمایشات هر دومون هم خوب بوده دیگه نمیدونم چرا نشده چه کارهایی انجام بدیم بنطرتون برای شانس بیشتر؟

This comment was minimized by the moderator on the site

همین مواردی که در این مقاله گفته شده رو اگه رعایت کنید شانس باروری تون بالا میره
طب سنتی هم یکی از گزینه های خوب است

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ممنون ازسایت خوبتون
من۲۲سالم و۹ماه تواقدامم عاشق بچه ام هم خودم هم همسرم چندبارآزمایش رفتم سالم بودم وهمه گزینه هایی که اشاره کردین اوکی فقط شوشوم یکم اضافه وزن داره خودمم جدیدایکم استرسم گرفته
دعاکنیدبرام??

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید و در روزهای تخمک گذاری نزدیکی داشته باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوستان من سه ماهه اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم خیلی نگرانم ازمایش هم رفتم گفتن هیچیم نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باردار شدن زوج ها از شش تا یک سال مستونه طول بکشه نگران نباشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من 30 سالمه و حدود هشت ماهه که برای بارداری اقدام کردیم ولی متاسفانه موفق نشدیم تنها مشکل من داشتن استرسه بیشتر دکتر ها بهم گفتن نباید استرسی داشته باشم سوالم اینه که به نظرتون چیکار کنم تا استرسم کم شه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , درسته استرس بر ناباروری اثر میذاره میتونین خودتونو با کارهایی مشغول کنین مثلا میتونین به یه ورزشی شروع کنین مثل شنا و پیاده روی که بسیار توصیه میکنیم و یا هنرهای دیگه که علاقه دارین , تنها کسی که میتونه این استرس رو ازتون دور کنه...

سلام عزیزم , درسته استرس بر ناباروری اثر میذاره میتونین خودتونو با کارهایی مشغول کنین مثلا میتونین به یه ورزشی شروع کنین مثل شنا و پیاده روی که بسیار توصیه میکنیم و یا هنرهای دیگه که علاقه دارین , تنها کسی که میتونه این استرس رو ازتون دور کنه خودتون هستین زیاد به بچه دار شدن فکر نکنین اون موقع است که یهو میبینین باردارین , زیاد سخت نگیرین و مراقب خودتون باشین

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام با تشکر از سایت خوبتون سوال بنده این است که آیا با یک بار نزدیکی در روز تخمک گذاری احتمال بارداری وجود داره؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله با یک بار رابطه احتمال بارداری وجود داره اما باید در نظر داشته باشین که هر چقدر روابط بیشتر باشه شانس بارداری نیز بیشتر میشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید میشه روز دقیق تخمک گذاری رو بگین کدوم روز از پریود میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم
روز تخمک گذاری تقریبا 14 روز قبل از پریود بعدی هست ولی در مورد هر فردی بنابه سیکل پریودی میتونه فرق داشته باشه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
سیکل خونریزی درست چه زمانی میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

جواب:سلام , سیکل خونریزی یعنی از خونریزی این ماه تا خونریزی ماه بعد .

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و تشکر از سایت خوبتون
من هر ماه به صورت دقیق 8م پریود میشم و دوره ی پریودم 7 روزه است الان برای تعیین روز تخمک گذاریم سیکل قاعدگیم رو باید چند روزه حساب کنم؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مرسی از لطف و همراهی شما
سیکل قاعدگی شما 30 روز حساب میشه یعنی از خونریزی یک ماه تا خونریزی ماه بعدی که شما دقیق در یک روز پریودمیشین میشه 30 روز.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشین
تعیین روز تخمک گذاری به چه دردی میخوره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم ، تعیین روز تخمک گذاری به افزایش شانس بارداری کمک میکنه اگه دقیق از روزهایی که تخمک گذاری میشه اطلاع پیدا کنین میتونین در نزدیکی تو اون روزا احتمال بارداری رو بیشتر کنین .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مرسی از سایت خوبتون مطالبتون عالیه
سوال بنده این است که آیا برای پسر دار شدن تعیین دقیق روز تخمک گذاری مهمه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم لطف دارین
بله برای جنسیت پسر هر چه زمان نزدیکی به تخم گذاری نزدیکتر باشه بهتره .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
برای تعیین روز تخمک گذاری در چه زمانی باید از کیت های تخمک گذاری استفاده شود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ، بهترین زمان برای استفاده از کیت های تخمک گذاری 11 صبح تا 2 بعد از ظهره .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین, وزن مناسب برای بارداری رو چطوری میشه تشخیص داد؟ و آیا هم زن و هم مرد باید در وزن ایده آل باشن؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمی , وزن مناسب برای هر فردی رو با توجه به سن و قدش میشه تشخیص داد .بله رعایت کردن این نکته برای افزایش باروری ضروریه .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید , من 30سالمه و 5 ساله اقدام به بارداری کردیم متاسفانه موفق نشدیم شوهرم سیگاریه , هر دو خیلی دوست داریم بچه دار بشیم ,اینجا خوندم که نوشته سیگار تا 50% احتمال ناباروری داره به نظرتون چیکار کنم سیگار رو ترک کنه؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بهترین راه کار حرف زدن با شوهرتونه که بهشون احتمال ناباروری رو توضیح بدین , به احتمال زیاد با شنیدن این موضوع خودشونم دوست خواهند داشت کنار بذارن چون فرمودین خودشونم علاقه دارن بچه دار بشن . پس به خاطر بچه باید کنار بذارن که هم با یک...

سلام عزیزم , بهترین راه کار حرف زدن با شوهرتونه که بهشون احتمال ناباروری رو توضیح بدین , به احتمال زیاد با شنیدن این موضوع خودشونم دوست خواهند داشت کنار بذارن چون فرمودین خودشونم علاقه دارن بچه دار بشن . پس به خاطر بچه باید کنار بذارن که هم با یک تیر دو نشان میشه و خودشونم به بهونه بچه دار شدن سیگار رو میذارن کنار و سالم زندگی میکنن .

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/