7 نکته در مورد کمک های اولیه ضروری برای کودک

7 نکته در مورد کمک های اولیه ضروری برای کودک

شما به عنوان پدر و مادر جدید می توانید بهترین ها را برای کودک خود بخواهید. ممکن است شما هر آنچه را که برای حفظ امنیت و محافظت از کودکتان لازم است انجام دهید، با این حال در بعضی مواقع موارد اضطراری پیش بینی نشده ای که سلامتی کودک شما را در معرض خطر قرار می دهند، به وجود می آید. بنابراین، دانستن اصول کمک های اولیه برای نوزادان می تواند به تشخیص تمام این موارد به شما کمک کند، تا شما خودتان بتوانید فرزندتان را قبل از اینکه به دنبال توجه و کمک های جدی پزشکی باشد، مداوا نمایید.
در این مقاله لیستی از اصول کمک های اولیه برای نوزادان آماده شده است تا شما از طریق خواندن آن ها مطمئن شوید که دسته ای از کمک های اولیه برای بچه های کوچک خود هر کجا که هستید در دسترس شما قرار گیرد.

نکاتی در مورد کمک های اولیه برای کودکان شما:

در اینجا نگاهی به برخی از اقدامات سریع برای مقابله با کبودی روزمره و صدماتی که ممکن است برای کودکان شما در هنگام بازی و یا در حال انجام کارهای دیگر اتفاق بیافتد، می اندازیم:

1. کاهش اثرات نیش در کودکان و یا گاز گرفتگی حیوانات :

بهترین راه برای مقابله با بریدگی های جزئی و گزش حیوانات، تمیز کردن زخم به سادگی با یک مایع ضدعفونی کننده و شستن منطقه آسیب دیده برای از بین بردن آثار باکتری ها است. اگر خونریزی ادامه یابد، شما می توانید به صورت مداوم و محکم منطقه آسیب دیده کودک را اندکی فشار داده و این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید، تا خونریزی فرزند شما متوقف شود. استفاده از برخی پمادهای آنتی بیوتیکی مانند Neosporin می تواند التیام بخشیدن به زخم ها، درمان و پیشگیری از عفونت ها را تسریع نماید.
چک کردن علائم عفونت را طی چند روز بعدی هم به صورت مستمر ادامه دهید تا اگر متوجه تورم در منطقه آسیب دیده یا تشکیل چرک در آن محل شدید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در هنگام گزیدگی کودکان خود با نیش حیوانات، به خصوص گاز گرفتن سگ ها، صرف نظر از شدت گزش، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

2. درمان سوختگی های کودکان :

منطقه سوخته شده را زیر آب سرد با درجه پایین بگیرید و با گازهای تمیز و یا باندهای مخصوص، آن منطقه را بپوشانید. هرگز محل سوختگی را که پانسمان می کنید، بیش از حد محکم نبندید، چون آن منطقه نیاز به تنفس دارد و باید هوا به آن برسد. بعد از این کارها، باید به پزشک مراجعه کرده و با او در مورد دادن مسکن به کودک خود صحبت کنید.
اگر در بچه های شما سوختگی های شدیدی روی داده و یا کودک در منطقه ای که یک آتش سوزی گسترده به وجود آمده، حضور داشته و دچار سوختگی شدید شده است، در صورت امکان باید فورا به پزشک مراجعه شود. حتی اگر کودک شما سوخته نشده باشد، دود حاصله ممکن است وارد دستگاه تنفسی او شود، و این می تواند برای سلامتی فرزند شما بسیار خطرناک باشد.

3. التیام نیش حشرات در کودک :

اگر کودک شما با نیش حشرات گزیده شده، قرار دادن یک تکه یخ درلای یک پارچه تمیز و گذاشتن آن در محل آسیب دیده به کاهش تورم، کمک زیادی می کند. همچنین می توانید از لوسیون کالامین برای از بین بردن خارش و تورم استفاده نمایید. اگر علائم شدید نیش حشرات را در بدن کودک خود پیدا کردید، بلافاصله با عجله او را نزد دکتر ببرید.

4. آسیب رسیدن به سر کودک:

بهترین راه برای مقابله با آسیب جزئی به سر کودکان، بانداژ و پانسمان آن با چند تکه یخ که در یک تکه پارچه تمیز قرار داده شده، صورت می گیرد. گذاشتن تکه های یخ در منطقه آسیب دیده از سر کودکان می-تواند مفید باشد. اگر کودک شما گریه می کند، و حتی پس از گذراندن این وضعیت گریه ی او متوقف نمی شود ، حتما او را پیش دکتر ببرید. همچنین، اگر فرزند شما دچار تشنج شده و یا شروع به استفراغ کردن یا احساس خواب آلودگی نموده، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

5. صدمات چشمی کودک:

cheshm-nozad2.jpg

اگر یک ماده تحریک کننده به چشم کودک شما صدمه زده، بلافاصله چشم او را با آب سرد تمیز بشویید. اگر چیزی وارد چشم او شده، در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید. هرگز سعی نکنید برای در آوردن جسم از چشم کودک، خودتان اقدام نمایید. این کار نیاز به متخصص دارد.

6. راه کارهایی برای هنگام خفگی کودک :

اگر راه های هوایی کودکتان با یک تکه از غذای خاص و یا یک شی مسدود شده، بهترین راه برای مقابله با آن مراجعه به متخصص و مراقبت های پزشکی می باشد. اگر آن شی بیش از حد سخت است، استفاده از کف دست برای فشار آوردن بین تیغه شانه های کودک می تواند به بیرون آمدن جسم کمک کند. اگر بدن کودک به اقدامات شما پاسخ نداد، بلافاصله با عجله به دکتر بروید. ماساژ قفسه سینه نیز می تواند به شما کمک کند.

7. مسمومیت های کودک :

مسمومیت ها احتمالا تنها مواردی هستند که در آن شما نیاز به کمک متخصص بدون هر گونه تاخیر دارید. در این وضعیت کاری که شما می توانید بکنید، زنگ زدن به یک اورژانس و کمک خواستن از آن ها می باشد. هرگز سعی نکنید که مسئولیت رسیدگی به همه چیز را خودتان به گردن بگیرید. اگر شما خودتان در حال کمک-رسانی به کودک هستید، بیش از همه، آن بچه ی کوچک در معرض خطر قرار خواهد گرفت. حتی اگر وجود سموم در بدن او را کاهش دهید و کودک شما خوب شود، حتما باید او را به نزد دکتر ببرید و با توضیح دادن همه ی آنچه که اتفاق افتاده، از او کمک بخواهید. فقط از این راه است که می توانید از سلامتی کودک خود مطمئن شوید.

در این قسمت 5 روش موثر در درمان گزش و نیش حشرات در کودکان نوشته شده که به شما کمک می کند به آسانی کنترل و درمان کنید. 

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/