انواع تست بارداری

انواع تست بارداری

انواع مختلفی از تست های بارداری :

هنگامی که فردی تصمیم می گیرد تا برای مشخص شدن وضعیت بارداری خود از انواع تست های بارداری استفاده کند، برای به دست آوردن نتیجه دقیق باید با انواع این روش ها و چگونگی عملکرد آن ها آشنا شود. همچنین، خانم های جوانی که قصد باردار شدن دارند، باید در مورد کیفیت انواع تست های بارداری که در دسترس عموم قرار دارد، مطمئن شده باشند. در ادامه این مقاله به برخی از رایج ترین انواع تست های بارداری که در آنها از نمونه ادرار و یا نمونه خون مادر باردار استفاده می شود، اشاره شده است. رایج ترین این موارد عبارتند از:

1. تست بارداری ادرار :

بهترین تستی که زنان می توانند به راحتی و در خانه خود و یا حتی در محل کارشان، به منظور تشخیص وضعیت بارداری در بدن خود انجام دهند، آزمایش ادرار می باشد. جالب است بدانید که این نوع تست حتی در صورت تمایل فرد، در مطب دکتر متخصص زنان و زایمان نیز قابل اجرا بوده و نتیجه درستی را به فرد ارائه می دهد. همچنین، زنان جوان می توانند از انواع بیبی چک های خانگی که با نمونه ادرار فرد کار می کند، برای تشخیص وجود هورمون بارداری در ادرار خود هم استفاده کنند. پس، یادتان باشد زنان جوانی که برای اولین بار این بی بی چک را مورد استفاده قرار می دهند، اگر فعالیت جنسی کافی داشته باشند، باید یک یا دو هفته بعد از حذف دوره های منظم ماهانه خود، آن را به کار برند.
به عنوان یک خانم جوان فراموش نکنید که بر روی بسته بندی انواع بیبی چک ها، تمام دستورالعمل های لازم با وضوح تمام ذکر شده است. پس، اگر شما در زمان استفاده از یک بی بی چک در خانه احساس کردید که با یک بار خواندن دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی آن ها، نکات لازم را متوجه نشدید، دوباره آن را بخوانید، تا مطمئن شوید، چون در انواع مختلف بی بی چک ها که دارای علامت های تجاری متفاوتی هستند، دستورالعمل ها و زمان انتظار انجام هر آزمایش فرق می کند. در نهایت، می توان ادعا کرد که انجام تست بارداری خانگی و نتیجه به دست آمده از آن بستگی شدیدی به روش استفاده و زمان دقیق درج شده بر روی بی بی چک دارد. در واقع، هنگامی که شما به عنوان یک خانم جوان تست بارداری خانگی را در منزل خود انجام می دهید، می توانید برای اطمینان بیشتر همین کار را با حضور دکتر معالج خود هم تکرار کنید، چون اگر دکتر متخصص زنان و زایمان به نتیجه آن شک کند، صد در صد انجام آزمایش خون را به منظور بررسی دقیق تر وضعیت بارداری، به شما توصیه خواهد نمود.

2. تست بارداری با آزمایش خون :

به عنوان یک زن جوان بی تجربه که در حال تلاش برای بچه دار شدن هستید، لازم است به یاد داشته باشید که انجام آزمایش خون به شما کمک خواهد کرد تا وضعیت بارداری خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. شما می توانید این نوع آزمایش را در مطب دکتر متخصص زنان و زایمان و یا نزدیک ترین مرکز بهداشتی و درمانی به منزل خود انجام دهید. این نوع آزمایش گام بعدی برای چک کردن وضعیت بارداری و تایید و یا نفی آن، پس از انجام تست بارداری خانگی (که با استفاده از نمونه ادرار مشخص می شود.) خواهد بود. بسیاری از زنان، در ابتدا آزمایش ادرار را در خانه بررسی کرده و آزمایش خون را فقط برای بررسی اطمینان از منفی و یا مثبت بودن وضعیت بارداری خود انجام می دهند. با این حال می توان نتیجه گرفت که آزمایش خون، در مقابل آزمایش ادرار که در خانه و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد، خیلی کم تر انجام می شود.
نکته مهم دیگر در مورد انجام آزمایش خون این است که این آزمایش قادر به تشخیص دقیق مثبت و یا منفی بودن وضعیت بارداری در زمانی زودتر از آزمایش ادرار خواهد بود. در واقع، می توان ادعا کرد که آزمایش خون قادر است مثبت و یا منفی بودن وضعیت بارداری فرد را در شش تا هشت روز بعد از تخمک گذاری در بدن فرد، مشخص کند، که این کار با کمک آزمایش ادرار غیرممکن است. اما نکته منفی که در انجام آزمایش خون وجود دارد، این است که برای تشخیص نتیجه بارداری، فرد باید مدت زمانی را صبر کند. حتی در برخی موارد، ممکن است مدت طولانی به اندازه سه تا چهار روز صبرکردن لازم باشد تا نتیجه مثبت حاملگی خانم باردار اعلام گردد. اگر شما در هنگام انجام آزمایش خون به شدت مضطرب باشید، می توانید برای دریافت جواب دقیق وضعیت بارداری خود مدتی صبر کنید تا استرس شما از بین رفته و نتواند در نتیجه آزمایش شما خللی وارد کند.
کسانی که می خواهند برای مشخص شدن وضعیت بارداری خود از آزمایش خون استفاده کنند، باید بدانند که دو نوع آزمایش خون به منظور بررسی اینکه آیا فرد باردار است و یا نه، وجود دارد. در ادامه همین مقاله، انواع آزمایش های خونی را که ممکن است پزشک متخصص زنان و زایمان برای نشان دادن وضعیت بارداری به شما پیشنهاد کند، بیان شده است، که عبارتند از:

آزمایش تست بارداری کیفی برای تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی در خون :

آزمایش کیفی به منظور بررسی و تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در خون زنان، با استفاده از نمونه خون فرد انجام می گیرد. در این نوع آزمایش، اگر آثاری از وجود هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در بدن فرد مورد نظر دیده شود، می تواند نشانه روشنی از باردار بودن او باشد. معمولا پزشکان متخصص زنان و زایمان، انجام این آزمایش را در اوایل دوران بارداری، یعنی زمانی که ده روز از حذف شدن دوره ماهانه در بدن زنان گذشته است، توصیه می کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که در برخی موارد، این آزمایش کیفی می تواند سطح هورمون hCG را حتی در زمانی زودتر از ده روز هم تشخیص دهد.
آزمایش کمی خون برای تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون:
تست کمی خون که به منظور بررسی میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در خون زنان مورد استفاده قرار می گیرد، با عنوان آزمایش هورمون " hCGبتا" نیز شناخته می شود. در واقع، می توان ادعا کرد که تست کمی خون برای اندازه گیری دقیق مقدار هورمون hCG و یا هورمون بارداری در نمونه خون زنان به کار می رود. نکته مثبت در مورد این نوع آزمایش، این است که تست کمی خون می تواند مقادیر بسیار کمی از هورمون hCG را در خون زنان تشخیص داده و نتیجه واضح تری را حتی در مرحله اولیه از آغاز دوران بارداری هم به فرد ارائه دهد. همچنین، در مواقع نیاز، این آزمایش می تواند غلظت دقیق هورمون گنادوتروپین جفتی انسان را در نمونه خون زنان بارداری اندازه گیری کند، یعنی انجام تست کمی خون برای پزشکانی که می خواهند وجود هر گونه مشکل و یا عوارض موجود در بدن فرد را که با بارداری او ارتباط دارد، تشخیص دهند، بسیار مفید خواهد بود. فراموش نکنید که آزمایش کمی خون فقط برای مشخص کردن وضعیت بارداری در بدن زنان به کار نمی رود، بلکه گاهی اوقات، در ترکیب برخی از آزمایش های دیگر هم برای بررسی و رد کردن احتمال یک فرضیه نابجا، مشخص نمودن وجود مشکل در لوله های رحمی و یا رد احتمال حاملگی مورداستفاده قرار می گیرد. علاوه بر این موارد، در علم پزشکی از تست کمی خون برای نظارت بر تحولاتی که بعد از سقط جنین در بدن مادر روی می دهد و یا برای بررسی وضعیت بدنی فردی که با افت شدید میزان هورمون HCG مواجه شده است، هم استفاده می گردد.
درست است که زنان در هنگام انجام آزمایش و به دست آوردن نتایج بارداری خود در زمان زودتر از موعد مقرر، بیش از حد هیجان زده شده و نمی توانند صبر کنند، اما منطق حکم می کند که زنان همیشه برای به دست آوردن نتیجه دقیق وضعیت بارداری در بدن خود بهتر است به مدت حداقل یک هفته صبر کنند و یا آن قدری منتظر بمانند که 10 تا 12 روز از زمانی که پریود خود را از دست دادند، گذشته باشد. البته، به عنوان خانم جوانی که قصد باردار شدن دارید، فراموش نکنید که زنان می توانند از انواع تست های بارداری در اوایل آغاز دوران بارداری خود استفاده کنند، اما اگر فردی از زمان مناسبی برای به دست آوردن نتیجه تست بارداری خود استفاده نکند، قطعا نتیجه آن منفی بوده و می تواند استرس غیرضروری را به فرد القا کند. در نهایت، اگر شما به عنوان یک خانم جوان متوجه وجود هر یک از علائم و نشانه های اولیه بارداری در بدن خود شدید، فراموش نکنید که برای اطمینان بیشتر، حتما با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد آن صحبت کنید.

همه ما از عوارض داروها و روش های مختلف جلوگیری از بارداری آگاهیم، لذا ما به شما روش های خانگی جلوگیری از بارداری را توصیه می کنیم که تنها با تغذیه می توانید از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید، 24 روش خانگی جلوگیری از بارداری راههای طبیعی را به شما می گوید، با مامانم همراه باشید.

 

نظر (38)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام چهاربار بی بی استفاده کردم در فاصله دو روز که هر چهارباردوتا خط افتاد که خطtکمرنگ هستش ولی دیده میشه دوتاش 5روز از پری گذشته بود ودوتاشم امروز. باردار هستم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله میتونین ازمایش بدینتا مطمئن بشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من همیشه پریودیم با تاخیر بوده .برج ۱ پریود شدم دیگه پریود نشدم تا ۱۳روز پیش بعد تو این ۱۳ روز فقط لک قهوه ای دارم خونریزی‌نداشتم امکان بارداری هست؟؟؟بی بی چک جواب میده اگه الان تست بدم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بی بی چک معمولا حتی یک روز بعد از تاخیر جواب میده، اگر تاخیر دارینن میتونین ازش استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

س‌من هفت‌ماه ازدواج‌کردم‌ویک‌ماه‌میشه‌که‌جلوگیری ندارم‌چند‌روز‌ازپریودیم‌گذشته‌قبل‌از‌عادت‌ماهانه‌چندبار‌لکه‌صورتی دیدم‌والان‌میخواهم‌بدونم حامله‌هستم‌یانه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
میتونین از بی بی چک استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من یک ماه کامل نزدیکی داشتم سینه هام خیله درد وسنگین شده ورو شکمم هم نمیتونم بخوابم امروز سر معود پریدم شدم خونریزیم خیلی کمه ممکن هست باردار باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر پریودتون تاخیر افتاده از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من مهدیه هستم 23 سالمه 4ماه میخام بارداربشم اما موفق نشدم پریودم 22 روزه است .وارین بار ده روز بعد از نزدیکی یک دفعه تست بارداری انجام دارم یک خط پر رنگ اومد ودو دقیقه بعدش خط کم رنگ وبرای اینکه کاملا باور کنم پنج روز بعد دوباره تست انحام...

سلام من مهدیه هستم 23 سالمه 4ماه میخام بارداربشم اما موفق نشدم پریودم 22 روزه است .وارین بار ده روز بعد از نزدیکی یک دفعه تست بارداری انجام دارم یک خط پر رنگ اومد ودو دقیقه بعدش خط کم رنگ وبرای اینکه کاملا باور کنم پنج روز بعد دوباره تست انحام دادم اما این بار منفی نشون داد

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
چون بار دوم منفی بوده احتمالا منفیه دوباره تست کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، سوالی داشتم ک امیدوارم جواب قانع کننده ای بدهید، من بعد از رابطه با همسرم تاخیر پریود داشتم ب مدت6روز، درد سینه سرگیجه هم داشتم، لکه قهوه ای هم داشتم، از تست بارداری استفاده کردم 2خط
پرنگ شدن، فرداش از 1تست دیگر استفاده کردم منفی شد، بعد...

سلام، سوالی داشتم ک امیدوارم جواب قانع کننده ای بدهید، من بعد از رابطه با همسرم تاخیر پریود داشتم ب مدت6روز، درد سینه سرگیجه هم داشتم، لکه قهوه ای هم داشتم، از تست بارداری استفاده کردم 2خط
پرنگ شدن، فرداش از 1تست دیگر استفاده کردم منفی شد، بعد به پزشک مراجعه کردم جوابی نگرفتم 2روز بعدش پریود شدم، علتش چیست

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تاخیر در پریود عوامل مختلفی میتونه داشته باشه که یکیش بارداریه، بعضی وقتها جابه جایی زمان پریود کاملا طبیعیه /.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من۴روزه که پریودم تاخیر داره اگه آزمایش ‌بی‌بی چک انجام بدم نشون میده؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله نشون میده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۵ روزه از وقت پریودم می گذره ماه پیش هم پریودم حالت لخته خون بود و زیر سه روز تموم شدم تکرر ادرار دارم کمر درد نفخ زیاد و سر درد و سینهامم از بغل سنگین شدن احتمال بارداری هستش یا کیست چون من پریودام همیشه منظم بوده اگر امکان داره راهنمایی...

سلام من ۵ روزه از وقت پریودم می گذره ماه پیش هم پریودم حالت لخته خون بود و زیر سه روز تموم شدم تکرر ادرار دارم کمر درد نفخ زیاد و سر درد و سینهامم از بغل سنگین شدن احتمال بارداری هستش یا کیست چون من پریودام همیشه منظم بوده اگر امکان داره راهنمایی کنید

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هر ماه پریود منظم دارم فقط ماه پیش پریودم همراه با لخته بود و زیر سه روز بعد از پریود ماه پیشم تا الان که ۵ روز از وقت پریودم می گذره تکرر ادرار داشتم زیر شکمم تیر می کشه نفخ می کنم شدید و اشتهام خیلی زیاد شده البته بیشتر دل ضعفه دارم...

سلام من هر ماه پریود منظم دارم فقط ماه پیش پریودم همراه با لخته بود و زیر سه روز بعد از پریود ماه پیشم تا الان که ۵ روز از وقت پریودم می گذره تکرر ادرار داشتم زیر شکمم تیر می کشه نفخ می کنم شدید و اشتهام خیلی زیاد شده البته بیشتر دل ضعفه دارم نصف شب ضعف می کنم ممکنه بارداری باشه یا کیسته ؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من 5 ماهه ازدواج کردم از وقتیم ازدواج کردم پریودم بهم ریخته همش با تاخیر پریود میشم الان 53 روز از اخرین پریود میگذره هیچ کدوم از علایم بارداریم ندارم تنها تغییری که دارم اینکه هر روز صبح شدیدا گرمم میشه جوری که از خواب میپرم امیدوارم...

سلام
من 5 ماهه ازدواج کردم از وقتیم ازدواج کردم پریودم بهم ریخته همش با تاخیر پریود میشم الان 53 روز از اخرین پریود میگذره هیچ کدوم از علایم بارداریم ندارم تنها تغییری که دارم اینکه هر روز صبح شدیدا گرمم میشه جوری که از خواب میپرم امیدوارم بارداری نباشه و چیکار کنم پریودمم مرتب بشه

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اول از بی بی چک استفاده کنید تا مطمئن بشید باردار نیستید، دوم به یک پزشک مراجعه کنید تا با سونوگرافی علت رو بفهمید.

This comment was minimized by the moderator on the site

من 16 سالمه و از دواج کرده هستم و ی ماه بعد عروسیم اقدام کردم ولی هنوز هم باردار نشد پریودم منظم میشد بعد اینک اقدام کردم عقب افتاد ی بار بعد اون منظم شدم 28 پریودم تموم شد و هنوز هم پریود نشدم 28 شریور پریود شدم الان 19 روز گذشت امکان بارداری...

من 16 سالمه و از دواج کرده هستم و ی ماه بعد عروسیم اقدام کردم ولی هنوز هم باردار نشد پریودم منظم میشد بعد اینک اقدام کردم عقب افتاد ی بار بعد اون منظم شدم 28 پریودم تموم شد و هنوز هم پریود نشدم 28 شریور پریود شدم الان 19 روز گذشت امکان بارداری وجود داه طورو خدا بگین از تست استفاده کردم منفی بود

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
متاسفانه جملاتتون واضح نیست، اگه 19 روز از پریودتون بگذره و باردار باشید تست بی بی چک صد در صد نشون میده و یادتون باشه عوامل دیگه ای هم میتونه مانع پریود شدن بشه، اگه تست دوباره منفی شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من امروز از بی بی چک استفاده کردم خط c پر رنگ شد بعد از 2 دقیقه خط t کمرنگ شد این یعنی چی؟ اگر لطف کنید زود جواب منو بدید از هیجان دارم سکته می کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خط کم رنگ بی بی چک نشان دهنده بارداریه، تبریک میگم .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
من 23 سالمه و حدود 5 روز پیش در موقع نزدیکی که همیشه به صورت طبیعی پیش گیری میکردیم احساس میکنیم از مایع منی به داخل رحم رفته باشه و از اونجایی که همسرم امروز بهم گفته این موضوع رو ومن بی اطلاع بودم نتونستم قرص اورژانسی بخورم...

سلام و خسته نباشید
من 23 سالمه و حدود 5 روز پیش در موقع نزدیکی که همیشه به صورت طبیعی پیش گیری میکردیم احساس میکنیم از مایع منی به داخل رحم رفته باشه و از اونجایی که همسرم امروز بهم گفته این موضوع رو ومن بی اطلاع بودم نتونستم قرص اورژانسی بخورم میخواستم بدونم من کی از بی بی چک استفاده کنم درست جواب میده؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
بی بی چک بعد از عقب افتادن پریود جواب میده
بهتره تا روز 8م یا 9م بعد از رابطه مشکوک منتظر باشین و بعد آزمایش خون بدین تا دقیق تر جواب بده.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید
ببخشید من الان دو ماهه که اقدام به بارداری کرده ایم و پریودام تا الان همیشه مرتب بودن ولی دفعه قبل 5 روز تاخیر داشتم و این ماه 6 روزه از زمان پریود میگذره ولی هنوز پریود نشدم , از بی بی چک استفاده کردم دو تا خط شد ولی خط دوم...

با سلام و خسته نباشید
ببخشید من الان دو ماهه که اقدام به بارداری کرده ایم و پریودام تا الان همیشه مرتب بودن ولی دفعه قبل 5 روز تاخیر داشتم و این ماه 6 روزه از زمان پریود میگذره ولی هنوز پریود نشدم , از بی بی چک استفاده کردم دو تا خط شد ولی خط دوم کمرنگ بود , آزمایش خون هم دادم ولی منفی بود آیا امکان داره آزمایش بتا اشتباه نتیجه بده؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , چند روزی صبر کن اگه پریود نشدی دوباره آزمایش خون بده و اگه این دفعه هم جواب آزمایش منفی شد به پزشکتون مراجعه کنین تا معاینتون کنه و در احتمال خیلی زیاد بهتون آمپول پروژسترون تجویز میکنن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام خدمت مامانم
من ماه پیش نزدیکی مشکوک داشتم که بعدش دو تا قرص اورژانسی خوردم منتهی این ماه به صورت لکه ای پریود شدم آیا احتمال داره باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , اگه قرص های اورژانسی رو به موقع خورده باشین احتمالش خیلی کمه و این بی نظمی پریودتون به خاطر قرص های اورژانسی میتونه باشه ولی برای اطمینان بیشتر میتونین آزمایش بتا بدین .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
بهترین زمان برای انجام آزمایش بتا چه زمانی است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بهترین زمان برای انجام آزمایش بتا 8, روز بعد از نزدیکی میباشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
من حدود یک هفته پیش با همسرم نزدیکی داشتم و از هیچ روشی برای جلوگیری استفاده نکردیم , میخواستم بدونم زمان درست استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانمی
بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک یک یا دو هفته بعد از حذف دوره عادت ماهانه میباشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , من 30سالمه والان در هفته 5 بارداری هستم آزمایش بتا دادم و عددش 200 شده آیا احتمال سقط جنین وجود داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , عددش خوبه ولی فردا اگه دوباره آزمایش رو تکرار کنین باید عددش دو برابر شده باشه .اگه پنج هفته از زمان پریودت گذشته باشه عدد بتا میتونه از 18 به بالا باشه.

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/