4 روش موثر برای تقویت خلاقیت کودک (بخش دوم)

4 روش موثر برای تقویت خلاقیت کودک (بخش دوم)

برای اینکه بتوانیم تمام خلاقیت کودک خود را شکوفا کنیم ، نیاز است که خودمان نیز فردی خلاق باشیم ، تا بتوانیم از طریق روش هایی جدید و موثر ، خلاقیت کودکمان را تقویت کنیم ، برای شناخت موثرترین راهکارها با ما همراه باشید ، خواندن 4 روش موثر برای تقویت خلاقیت کودک (بخش اول) به شما توصیه می شود .

1.برای شکوفایی خلاقیت کودک ، یک تریبون سیاسی ایجاد کنید

کودکان شما کم سن وسال تر از آن هستند که رأی بدهند، اما شما می توانید بوسیله انتخاباتی که خودتان برگزار می کنید، نحوه انجام مبارزات انتخاباتی را به آنها آموزش دهید و میزان خلاقیت کودکتان را افزایش دهید، برای این کار دو موضوع متضاد مورد علاقه کودک را به او پیشنهاد کنید (یعنی سرزمین آبنبات در مقابل ملک شخصی، گربه ها در تقابل با سگ ها، بستنی در تقابل با بستنی یخی) و از دو نفر از کودکان بخواهید تا هرکدام موضوعی انتخاب کنند که دوست دارند نمایندگی آن را بر عهده گیرند، راجع به مناظراتی که طی یک مبارزه انتخاباتی اتفاق می افتد با آنها صحبت کنید و پوستر ها ، شعارها و مباحثاتی طرح ریزی کنید که توضیح دهد چرا یک انتخاب بهتر از انتخاب دیگر است، برای اینکه نتیجه خلاقیت کودکتان را ببینید ، یک دوره مبارزه انتخاباتی به مدت یک الی دو هفته در منزل برگزار کنید و برای تنظیم مناظرات وقت صرف کنید، یک روز کامل را به یک مناظرۀ واقعی اختصاص داده و از دوستان یا افراد خانواده بخواهید که به عنوان مخاطب در جلسه حضور یابند.

khalagiyat-koodak005_20150801-153303_1.jpg

2. وبلاگ خانوادگی ، راهی برای شکوفایی خلاقیت کودک

یک صفحۀ قابل ویرایش یا وبلاگ مخصوص خانواده، دارای عکس های به روز شده و تصاویر ویدئویی از مسافرت ها، تعطیلات و اتفاقات خاص طراحی کنید، این یک روش عالی برای برقراری ارتباط و در عین حال افزایش مهارت های رایانه ای هر فرد است. هر کودک با نظارت یک فرد بزرگسال می تواند اطلاعات شخصی، (ولی نه کاملاً شخصی) را به صفحه اضافه کند این کار باعث می شود خلاقیت کودک در زمینه تصاویر افزایش بیابد ، اطلاعات کودک می تواند مواردی از قبیل سرگرمی های جدید، موفقیت های اخیر، اهداف سالانه و آن صفحه را با افراد خانواده های دیگر در سراسر کشور به اشتراک بگذارد، ممکن است شما به استعدادها و علایق نهفتۀ کودکتان پی ببرید، شاید یکی از کودکان شما دوست داشته باشد ماجراهای خانوادگی را از طریق عکس به دیگران منتقل کند و دیگری به طراحی صفحات وبلاگ علاقمند باشد و داشتن یک صفحه وبلاگی این خلاقیت کودک را که نهفته بود آشکار می سازد.

khalagiyat-koodak006.jpg

3. افزایش خلاقیت کودک با فیلم سازی

با تدوین قسمتهای مختلف برنامه های تلویزیونی (نمایش کوتاه کمدی یا یک برنامۀ ورزشی)، سینما را به داخل اتاق نشیمن بیاورید، چون این یکی از بهترین روش های تقویت خلاقیت کودک است ،برای این کار به همراه کودک خود برای هر قسمت یا هر صحنه یک نام انتخاب کرده، یک مفهوم کلی و خلاصه پیدا کرده و یک دیالوگ بنویسید، یا برای هرکدام از اعضای خانواده نقشهای خاصی در نظر بگیرید: مثل نویسندۀ متن، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار، بازیگر و غیره، آنگاه با استفاده از یک دوربین فیلمبرداری صحنه های مربوط به متن نوشته شده را به صورت فیلم درآورید، آزادی عمل خود در تصویر برداری دوباره یا تغییر متن های نوشته شده را حفظ کنید تا بتوانید کلمات و صحنه ها را به طور زنده جلوه دهید. حتی می توانید یک نماهنگ با ترانه ها و لباس های تازه بسازید یا یک نماهنگ مشهور را مطابق با سلیقۀ خانوادگی خودتان از نو بسازید، برای شب بعدی که به همراه خانواده به تماشای فیلم می نشینید، زمانی را اختصاص دهید تا محصول نهایی را (که صحنه های زائد را از آن حذف کرده اید) به نمایش درآورید ، به این ترتیب خواهید دید خلاقیت کودکتان چقدر قوی تر از قبل خواهد شد .

koodak.jpg

4. یک زبان دوم یاد بگیرید.

صحبت کردن به زبان دوم یا سوم مهارت شگفت انگیزی است، و می تواند تاثیر بسیاری در تقویت خلاقیت کودک داشته باشد ، پس این فرایند را با نصب کردن کلمات یا اصطلاحات زبان دیگر در خانه خود شروع کنید، کلمات را به یک نقطۀ عطف یا اتفاق در زندگی کودکتان ارتباط دهید. به عنوان مثال، شروع یک سال تحصیلی را با کلمۀ « مدرسه» یا اصطلاح «عاشق مدرسه هستم» در زبان دیگر علامت گذاری کنید. هر هفته در داخل اتومبیل، سر میز شام سر راه خود به تمرین فوتبال، کاربرد یک کلمه یا اصطلاح متفاوت را تمرین کنید. معرفی یک زبان جدید در هر بار به کودک شما کمک خواهد کرد تا شناخت عمیقی از ساختارها و صداهای لهجه های گوناگون کسب کند. همچنین با معلم مدرسه کودکتان هماهنگ شوید تا همان زبانی را که او در کلاس، در صورت امکان، به کودک آموزش می دهد، در محیط خانه نیز به کودک یاد بدهید ، به این ترتیب خلاقیت کودک افزایش میابد چرا که دیدن والدینی خلاق بسیار تاثیرگذار است، همچنانکه کودک شما لغات جدید را یاد می گیرد، شما نیز روند یادگیری او را از طریق افزودن لغات به یک تابلوی اعلانات، پوستر، یا آلبوم بریدۀ جراید پیگیری کنید. جهت دسترسی به منابع و مطالب کمکی بیشتر، والدین می توانند نرم افزارهای مخصوص موبایل استفاده کنند.

khalagiyat-koodak008.png

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله خوبی بود

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/