امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.


4 راه دقیق تشخیص بارداری

4 راه دقیق تشخیص بارداری
این مطلب را بصورت صوتی بشنوید.

چه مدت طول می کشد تا خانمی متوجه شود که باردار است؟

در ابتدا، لازم است به یاد داشته باشید که همه انسان ها، در همه حال مشتاقانه در انتظار اضافه کردن یک عضو جدید به خانواده خود هستند. همچنین، شما باید درک کنید که سایر زنان هم مانند شما مشتاق تایید وضعیت بارداری در بدن خود هستند. اما، برای تایید وضعیت بارداری در بدن هر زنی، لازم است او مدتی را صبر کند، چون نمی تواند در ظرف یک روز از وضعیت بارداری خود مطمئن شده و تصورات و رویاهایش در مورد داشتن یک نوزاد زیبا، در مدت کوتاهی به حقیقت بپیوندد.
جالب است بدانید که زمان لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم هر زنی با زنان دیگر متفاوت است. در واقع، می-توان ادعا کرد که این مدت می تواند از 10 تا 14 روز پس از لقاح اتفاق افتد. تنها نکته ای که پس از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زنان باردار می تواند شروع حاملگی در بدن را به استحضار فرد و اطرافیانش برساند، مشاهده علائم اولیه آغاز دوران بارداری در بدن زنان و یا انجام تست های مختلف بارداری است، که حاملگی فرد را تایید می کنند.

دوره های مختلف بارداری در بدن زنان:

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که آشنایی با چگونگی اتفاق افتادن فرایند بارداری در بدن یک زن، برای تمام افراد می تواند بسیار جالب و مهیج باشد. در ادامه این مقاله، به دوره های مختلف این فرایند اشاره خواهیم کرد. مهم ترین این مراحل عبارتند از:
• نکته اول در فرایند بارداری هر خانمی، اتحاد بین اسپرم های همسر او و تخمک بالغ زن می باشد. در واقع، زمانی که این این اتفاق در بدن خانمی رخ داد، دوران باروری او شروع خواهد شد. لازم است به یاد داشته باشید که این حالت، عمدتا پنج روز بعد از تخمک گذاری روی می دهد.
• همچنین، به خاطر داشته باشید که نکته بسیار مهم در فرایند باروری یک زن، لقاح تخمک او با اسپرم همسرش می باشد. در واقع، تنها در این زمان است که لوله های فالوپ زنی باز خواهد شد.
• پس از رخ دادن فرآیند لقاح در رحم زنان، تخمک لقاح یافته که با عنوان "زایگوت" شناخته می شود، به سلول های بسیار زیادی تقسیم شده و تلاش می کند که این حالت را در داخل رحم مادر باردار حل و فصل نماید. پس از آن که تقسیمات سلولی در رحم زنان باردار انجام گرفت ،رشد تخمک آغاز شده و پس از مدتی، تبدیل به یک جنین واقعی خواهد شد.
• اگر در روند بارداری خانمی مشکلی پیش نیاید، روند بارداری به طور طبیعی در بین روزهای 6 تا 12 پس از تخمک گذاری تکنیل خواهد شد. اما، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، فراموش نکنید که در طول این مرحله، تایید بارداری برای خود فرد و پزشک متخصص زنان و زایمان کاری دشوار و حتی در برخی موارد، غیرممکن خواهد بود.
• بعد از این که تخمک بارور شده، عمل لانه گزینی را در دیواره رحم زن باردار انجام داد، بدن فرد باردار شروع به ترشح هورمونی به نام هورمون hCG می کند که به آن "هورمون حاملگی" نیز گفته می شود.
• بعد از این مرحله است که هورمون بارداری می تواند به راحتی از طریق انجام آزمایش خون و یا آزمایش ادرار، شناسایی شده و بارداری فرد تأیید گردد.

alaem-bardari-s1.jpg

4 روش علمی تشخیص بارداری:

آیا به عنوان یک زن جوان، در حال تلاش برای باردار شدن هستید و قصد دارید تا به راحتی و در اسرع وقت، حامله بودن خود را تشخیص دهید؟ در ادامه این مقاله، به چند روش متداول که برای مشخص شدن وضعیت بارداری زنان مورداستفاده قرار می گیرند، اشاره خواهیم کرد. این روش ها عبارتند از:

1. بهترین راه تشخیص بارداری ، آزمایش خون :

اولین و بهترین روش مطمئن برای دانستن این که زنی باردار است و یا نه، گرفتن نمونه خون و انجام آزمایشات لازم بر روی آن می باشد. اگر نمونه خون گرفته شده از یک زن شامل هورمون HCG و یا هورمون بارداری باشد، جواب تست مثبت شده و بارداری او را تایید خواهد نمود. برای اطمینان از پاسخ به دست آمده از آزمایش خون، فرد می تواند این تست را پس ازگذشت 10 روز از زمان تخمک گذاری در بدن خود انجام دهد، به این معنی که باید 3 تا 4 روز از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زن بگذرد، تا آزمایش خون بتواند حکم قطعی در مورد بارداری او بدهد.

2.آزمایش ادرار راهی برای تشخیص بارداری:

هر زن جوانی که در حال برنامه ریزی برای داشتن یک نوزاد جدید است، می تواند در طی چند روز بعد از زمان حذف دوره ماهانه خود، تست بارداری ادرار را انجام دهد، تا با این آزمایش بتواند باردار بودن خود را به اطرافیان اعلام کند. در واقع، زمانی که هورمون HCG در ادرار زنی شروع به ترشح کند، می توان از باردار بودن او مطمئن شد و گزارش بارداری این خانم را به همه اعلام نمود. در نهایت، لازم است بدانید که معمولا، برای به دست آوردن نتیجه دقیق و درست، این نوع آزمایش پس از گذشت 6 تا 7 روز از عمل لانه گزینی تخمک بارور شده و یا بعد از گذشتن 12 روز از عمل تخمک گذاری در بدن زنان انجام می شود.

3. انجام تست بارداری با استفاده از بی بی چک:

اگر شمادر حال تلاش برای باردار شدن هستید و به کلینیک و یا یک بیمارستان انجام آزمایش خون و یا تست ادرار دسترسی ندارید، می توانید آزمایش های تشخیص بارداری را خودتان در خانه انجام دهید. فراموش نکنید کیت های مختلف تشخیص بارداری در بازار موجود هستند، که می توانند به راحتی در خانه و یا حتی در محل کار، باردار بودن زنان را تأیید کنند.
به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از کیت های تست بارداری، شما باید به منظور آزمایش ادرار خود، چند قطره ادرار را در قسمت آزمایشی کیت وضعیت بارداری ریخته و ظرف چند دقیقه وضعیت بارداری در بدن خودتان را مشخص کنید. اما به یاد داشته باشید که این روش، گاهی اوقات نتایج نادرستی را به فرد استفاده کننده ارائه می دهد. به همین دلیل است که پزشکان متخصص زنان و زایمان استفاده از کیت های تست بارداری خانگی را زیاد قابل اعتماد نمی دانند.

alaem-bardari-s3.jpg

4. از بین رفتن دوره ماهانه در زن باردار:

یکی دیگر از نشانه های طبیعی که امکان دارد باردار بودن زنی را به اطلاع او برساند، از بین رفتن دوره قاعدگی در بدن او می باشد. در واقع، به یاد داشته باشید در صورتی که برای زنی امکان انجام آزمایش ادرار و خون وجود نداشته و کیت های تست بارداری خانگی نیز در دسترس او نباشد، خانم می تواند با استناد بر از دست دادن دوره ماهانه در بدنش از حاملگی خود مطمئن شده و خبر به دنیا آمدن عضو جدید را به اطرافیانش بدهد.
اما در بسیاری از موارد، پس از این که وضعیت بارداری زنی با استناد به از دست دادن دوره قاعدگی در بدن او مشخص شد، فرد نیاز دارد تا برای اطمینان بیشتر با یک دکتر متخصص زنان و زایمان ملاقات کرده و گزارش بالینی را برای تایید آغاز دوران بارداری در بدنش، از او دریافت کند.
در نهایت، به یاد داشته باشید که در تمام موارد، بهتر است در صورت امکان برای تشخیص وضعیت بارداری در بدن خود به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید، چون در طول فاز اول از دوران بارداری، رشد و توسعه کودک صورت می گیرد. فراموش نکنید که اگر نقصی در روند رشد فرزند داخل رحم شما روی دهد، پس از تولد دیگر شانسی برای به دست آوردن سلامتی دوباره او وجود ندارد. به همین دلیل، لازم است زنان بلافاصله بعد ار مطلع شدن از وضعیت بارداری در بدن خود در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و از دستورالعمل های او برای حفظ سلامتی خود در دوران بارداری و رشد مناسب فرزندشان استفاده کنند.
امیدواریم شما هم ، با مطالعه این مقاله درک کرده باشید که برای انجام آزمایش به منظور به دست آوردن جواب درست و دقیق در مورد وضعیت بارداری در بدنتان، حداقل باید 10 روز از زمان حذف دوره ماهانه شما بگذرد، تا بتوانید مطمئن شوید که حامله هستید.

 

نظر (19)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. زهره

سلام وقت‌بخیر . من حدودا ۲۵ این ماه پریودیم بود و ۲۲ همین ماه من نزدیکیم محافظت شده بود ولی در انتهای رابطه کاندوم پاره شد و مقداری از منی همسرم داخل واژن ریخته شد که بلافاصله من سرویس بهداشتی رفتم و پس از نشستن روی سنگ توالت همون مقدار خارج شد...

سلام وقت‌بخیر . من حدودا ۲۵ این ماه پریودیم بود و ۲۲ همین ماه من نزدیکیم محافظت شده بود ولی در انتهای رابطه کاندوم پاره شد و مقداری از منی همسرم داخل واژن ریخته شد که بلافاصله من سرویس بهداشتی رفتم و پس از نشستن روی سنگ توالت همون مقدار خارج شد از واژن(پوزیشن رابطه هم به صورت داگ استایل بوده) . با فاصله حدودا چهل دقیقه تا یک ساعتی بعد از این اتفاق از قرص اورژانسی استفاده کردم . حالا با گذشت چند روز، درد شکمی دارم که هی میگیره و ول میکنه و هم اینکه ترشحاتم زیادتر شده و ترشحات زرد و سفید دارم که سفید بیشتر شده . حالا میخواستم بدونم که احتمال حاملگیم هست ؟ ایا حامله شدم ؟ یا اینکه اثر قرص اورژانسی هست

ادامه مطلب
 1. مامانم    زهره

سلام
اگه بعد از بعد ازز 22 ماه که 25 ماه بود پریود شدید یعنی دیگه باردار نیستید ولی اگه در این تاریخ پریود نشدید میتونید از بی بی چک استفاده کنید.

 1. سمیرا

سلام
من 4 سال عروسی کردم خیلی دوست دارم بچه دار بشم اما شوهرم راضی نیستند به نظر شما چه جوری میتونم یه جورایی گولش بزنم و بچه دار بشم؟
آیا به محض اقدام در زمان تخمک گذاری شانسی برای بارداری دارم؟
ممنون اگه جواب بدید.

 1. مامانم    سمیرا

سلام
اینکه بخواین همسرتون رو گول بزنین کار درستی نیست، من توصیه میکنم باهاشون صحبت کنبد و راضیشون کنید، میتونید از روش های روانشناسی استفاده کنید، مطالعه کنید و از این راه همسرتون رو راضی کنید، اگه خودتون نتونستین میتونین تنهایی برین پیش مشاور...

سلام
اینکه بخواین همسرتون رو گول بزنین کار درستی نیست، من توصیه میکنم باهاشون صحبت کنبد و راضیشون کنید، میتونید از روش های روانشناسی استفاده کنید، مطالعه کنید و از این راه همسرتون رو راضی کنید، اگه خودتون نتونستین میتونین تنهایی برین پیش مشاور ایشون کمکتون میکنن.

ادامه مطلب
 1. شیرین

سلام.من در روزهای تخمک گذاری اقدام کردم.تاریخ طبیعی عادت ماهانه آزمایش خون دادم مثبت مشکوک بود.روز بعد از بیبی چک استفاده کردم خط خیلی کمرنگ صورتی بود.الان هم سه روز از زمان تست گذشته و پریود نشدم آیا امکان بارداری قطعی وجود داره

 1. مامانم    شیرین

سلام
بله ، احتمالا شما باردارید ، دو سه روز دیگه دوباره آزمایش بدین.

 1. خانو

سلام من ازتست استفاده کردم ومثبت بودولی الان بعد۱۶روزترشحات قهویی دارم میشه علتشوبگین

 1. مامانم    خانو

سلام
این ترشحات در مقدار کم میتونه طبیعی باشه اما اگه ادامه دار بود و زیاد شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. الناز

سلام وقت بخیر. من یه هفته بعد پریودیم نزدیکی د اشتم و یه هفته بعدش هم همینطور.البته نزدیکی به نیت بارداری.
چقدر امکان داره باردار باشمم؟ بعد گذشت 12-13 روز بی بی چک نتیجه رو نشون میده؟

 1. مامانم    الناز

سلام
در زمان تخمک گذاری امکان بارداری زیاده، بی بی چک معمولا یک روز بعد تاخیر پریود مثبت میشه

 1. Nafasssss

سلام. من یک هفته و نیم مونده به پریودم رابطه داشتم و نمیدنم که مایع منی به واژنم خورد یا نه. سه ماه گذشته و تو این سه ماه منظم پریود شدم. احتمال بارداری چند درصده

 1. مامانم    Nafasssss

سلام
زمانی که بعد از نزدیکی اولین پریود اتفاق میفته دیگه امکان بارداری در اون دوره وجود نداره.

 1. النا

سلام خسته نباشین .من۵روز مونده به دوره پریود نزدیکی داشتیم و چندورز همش ترشحات سفید رنگ دارمـ میشه زود جواب بدین ایا امگان بارداری هس؟؟

 1. مامانم    النا

سلام
معمولا چهارده روز قبل پریود روز تخمک گذاری هست که سه روز قبل و بعد شانس بارداری شما بیشتره، اگر تخمک زنده مونده باشه و با اسپرم لقاح پیدا کنه امکانش هست در غیر این صورت فقط ترشحات دلیل بر بارداری نیست.

 1. النا

سلام خسته نبااشین .من ۴/۵روز مونده به نزدیک پریود نزدیک ی داشتیم ایااحتمال بارداری هست ؟؟

 1. زهرا

سلام من دو روز پس از پاک شدن از پریودم نزدیکی داشتم الانم فقط سینه هام حساس شده .آیا حامله ام?

 1. مامانم    زهرا

سلام احتمالش نزدیک به صفره چون بارداری در زمان تخمک گذاری صورت می گیره که دو روز بعد از پریود تخمکی وجود نداره معمولا تا بارور بشه

 1. ملکه

سلام و خسته نباشید , ببخشید راه های تشخیص بارداری رو میفرمایید؟

 1. کارشناس مامانم    ملکه

سلام عزیزم ,
چهار ره علمی تشخیص بارداری عبارتند از :
1- بهترین راه تشخیص بارداری , آزمایش خون است
2- آزمایش ادار
3- انجام تست بارداری با استفاده از بی بی چک
4- از بین رفتن دوره عادت ماهیانه

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location