امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


4 راه دقیق تشخیص بارداری

4 راه دقیق تشخیص بارداری

چه مدت طول می کشد تا خانمی متوجه شود که باردار است؟

در ابتدا، لازم است به یاد داشته باشید که همه انسان ها، در همه حال مشتاقانه در انتظار اضافه کردن یک عضو جدید به خانواده خود هستند. همچنین، شما باید درک کنید که سایر زنان هم مانند شما مشتاق تایید وضعیت بارداری در بدن خود هستند. اما، برای تایید وضعیت بارداری در بدن هر زنی، لازم است او مدتی را صبر کند، چون نمی تواند در ظرف یک روز از وضعیت بارداری خود مطمئن شده و تصورات و رویاهایش در مورد داشتن یک نوزاد زیبا، در مدت کوتاهی به حقیقت بپیوندد.
جالب است بدانید که زمان لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم هر زنی با زنان دیگر متفاوت است. در واقع، می-توان ادعا کرد که این مدت می تواند از 10 تا 14 روز پس از لقاح اتفاق افتد. تنها نکته ای که پس از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زنان باردار می تواند شروع حاملگی در بدن را به استحضار فرد و اطرافیانش برساند، مشاهده علائم اولیه آغاز دوران بارداری در بدن زنان و یا انجام تست های مختلف بارداری است، که حاملگی فرد را تایید می کنند.

دوره های مختلف بارداری در بدن زنان:

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که آشنایی با چگونگی اتفاق افتادن فرایند بارداری در بدن یک زن، برای تمام افراد می تواند بسیار جالب و مهیج باشد. در ادامه این مقاله، به دوره های مختلف این فرایند اشاره خواهیم کرد. مهم ترین این مراحل عبارتند از:
• نکته اول در فرایند بارداری هر خانمی، اتحاد بین اسپرم های همسر او و تخمک بالغ زن می باشد. در واقع، زمانی که این این اتفاق در بدن خانمی رخ داد، دوران باروری او شروع خواهد شد. لازم است به یاد داشته باشید که این حالت، عمدتا پنج روز بعد از تخمک گذاری روی می دهد.
• همچنین، به خاطر داشته باشید که نکته بسیار مهم در فرایند باروری یک زن، لقاح تخمک او با اسپرم همسرش می باشد. در واقع، تنها در این زمان است که لوله های فالوپ زنی باز خواهد شد.
• پس از رخ دادن فرآیند لقاح در رحم زنان، تخمک لقاح یافته که با عنوان "زایگوت" شناخته می شود، به سلول های بسیار زیادی تقسیم شده و تلاش می کند که این حالت را در داخل رحم مادر باردار حل و فصل نماید. پس از آن که تقسیمات سلولی در رحم زنان باردار انجام گرفت ،رشد تخمک آغاز شده و پس از مدتی، تبدیل به یک جنین واقعی خواهد شد.
• اگر در روند بارداری خانمی مشکلی پیش نیاید، روند بارداری به طور طبیعی در بین روزهای 6 تا 12 پس از تخمک گذاری تکنیل خواهد شد. اما، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، فراموش نکنید که در طول این مرحله، تایید بارداری برای خود فرد و پزشک متخصص زنان و زایمان کاری دشوار و حتی در برخی موارد، غیرممکن خواهد بود.
• بعد از این که تخمک بارور شده، عمل لانه گزینی را در دیواره رحم زن باردار انجام داد، بدن فرد باردار شروع به ترشح هورمونی به نام هورمون hCG می کند که به آن "هورمون حاملگی" نیز گفته می شود.
• بعد از این مرحله است که هورمون بارداری می تواند به راحتی از طریق انجام آزمایش خون و یا آزمایش ادرار، شناسایی شده و بارداری فرد تأیید گردد.

alaem-bardari-s1.jpg

4 روش علمی تشخیص بارداری:

آیا به عنوان یک زن جوان، در حال تلاش برای باردار شدن هستید و قصد دارید تا به راحتی و در اسرع وقت، حامله بودن خود را تشخیص دهید؟ در ادامه این مقاله، به چند روش متداول که برای مشخص شدن وضعیت بارداری زنان مورداستفاده قرار می گیرند، اشاره خواهیم کرد. این روش ها عبارتند از:

1. بهترین راه تشخیص بارداری ، آزمایش خون :

اولین و بهترین روش مطمئن برای دانستن این که زنی باردار است و یا نه، گرفتن نمونه خون و انجام آزمایشات لازم بر روی آن می باشد. اگر نمونه خون گرفته شده از یک زن شامل هورمون HCG و یا هورمون بارداری باشد، جواب تست مثبت شده و بارداری او را تایید خواهد نمود. برای اطمینان از پاسخ به دست آمده از آزمایش خون، فرد می تواند این تست را پس ازگذشت 10 روز از زمان تخمک گذاری در بدن خود انجام دهد، به این معنی که باید 3 تا 4 روز از لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم زن بگذرد، تا آزمایش خون بتواند حکم قطعی در مورد بارداری او بدهد.

2.آزمایش ادرار راهی برای تشخیص بارداری:

هر زن جوانی که در حال برنامه ریزی برای داشتن یک نوزاد جدید است، می تواند در طی چند روز بعد از زمان حذف دوره ماهانه خود، تست بارداری ادرار را انجام دهد، تا با این آزمایش بتواند باردار بودن خود را به اطرافیان اعلام کند. در واقع، زمانی که هورمون HCG در ادرار زنی شروع به ترشح کند، می توان از باردار بودن او مطمئن شد و گزارش بارداری این خانم را به همه اعلام نمود. در نهایت، لازم است بدانید که معمولا، برای به دست آوردن نتیجه دقیق و درست، این نوع آزمایش پس از گذشت 6 تا 7 روز از عمل لانه گزینی تخمک بارور شده و یا بعد از گذشتن 12 روز از عمل تخمک گذاری در بدن زنان انجام می شود.

3. انجام تست بارداری با استفاده از بی بی چک:

اگر شمادر حال تلاش برای باردار شدن هستید و به کلینیک و یا یک بیمارستان انجام آزمایش خون و یا تست ادرار دسترسی ندارید، می توانید آزمایش های تشخیص بارداری را خودتان در خانه انجام دهید. فراموش نکنید کیت های مختلف تشخیص بارداری در بازار موجود هستند، که می توانند به راحتی در خانه و یا حتی در محل کار، باردار بودن زنان را تأیید کنند.
به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از کیت های تست بارداری، شما باید به منظور آزمایش ادرار خود، چند قطره ادرار را در قسمت آزمایشی کیت وضعیت بارداری ریخته و ظرف چند دقیقه وضعیت بارداری در بدن خودتان را مشخص کنید. اما به یاد داشته باشید که این روش، گاهی اوقات نتایج نادرستی را به فرد استفاده کننده ارائه می دهد. به همین دلیل است که پزشکان متخصص زنان و زایمان استفاده از کیت های تست بارداری خانگی را زیاد قابل اعتماد نمی دانند.

alaem-bardari-s3.jpg

4. از بین رفتن دوره ماهانه در زن باردار:

یکی دیگر از نشانه های طبیعی که امکان دارد باردار بودن زنی را به اطلاع او برساند، از بین رفتن دوره قاعدگی در بدن او می باشد. در واقع، به یاد داشته باشید در صورتی که برای زنی امکان انجام آزمایش ادرار و خون وجود نداشته و کیت های تست بارداری خانگی نیز در دسترس او نباشد، خانم می تواند با استناد بر از دست دادن دوره ماهانه در بدنش از حاملگی خود مطمئن شده و خبر به دنیا آمدن عضو جدید را به اطرافیانش بدهد.
اما در بسیاری از موارد، پس از این که وضعیت بارداری زنی با استناد به از دست دادن دوره قاعدگی در بدن او مشخص شد، فرد نیاز دارد تا برای اطمینان بیشتر با یک دکتر متخصص زنان و زایمان ملاقات کرده و گزارش بالینی را برای تایید آغاز دوران بارداری در بدنش، از او دریافت کند.
در نهایت، به یاد داشته باشید که در تمام موارد، بهتر است در صورت امکان برای تشخیص وضعیت بارداری در بدن خود به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید، چون در طول فاز اول از دوران بارداری، رشد و توسعه کودک صورت می گیرد. فراموش نکنید که اگر نقصی در روند رشد فرزند داخل رحم شما روی دهد، پس از تولد دیگر شانسی برای به دست آوردن سلامتی دوباره او وجود ندارد. به همین دلیل، لازم است زنان بلافاصله بعد ار مطلع شدن از وضعیت بارداری در بدن خود در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و از دستورالعمل های او برای حفظ سلامتی خود در دوران بارداری و رشد مناسب فرزندشان استفاده کنند.
امیدواریم شما هم ، با مطالعه این مقاله درک کرده باشید که برای انجام آزمایش به منظور به دست آوردن جواب درست و دقیق در مورد وضعیت بارداری در بدنتان، حداقل باید 10 روز از زمان حذف دوره ماهانه شما بگذرد، تا بتوانید مطمئن شوید که حامله هستید.

 

نظر (98)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام در صورت وجود پرده پیشاب میتونه حامله کنه؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
کلا بارداری با پیشاب احتمالش کمه
ولی اگه منی وارد بشه بله احتمال بارداری هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم دکتر
من هشت ماه پیش زایمان سه زارین داشتم سر دوتا بچه قبلیم سر 6ماه بعد زایمان پرید شدم سراین هنوز نشدم اما برای هرسه بارداری باقرص دارو باردار شدم جلوگیری هم ندارم سرگیجه وحالت تهو دارم احتمال بارداری هست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من قرص کولفین خودم هنوز موقه پریودم نشده دوبار هم ازمایش خون دادم منفی بود احتمالش هست باردارباشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام 20 تیر پریود شدم الانم 6 شهریوره تنبلی تخمدان دارم احتمال داره بار دار باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۷تیر اولین روز قاعدگیم بوده و بعد از پاک شدن به صورت مداوم اقدام کردم دو ماهه اقدام کردم و برای بارداریه دومن اقدام کردم.هنوز یک سال از زایمان اولم نگذشته.چقدر احتمال بارداری دارم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر
۳تیر رابطه محافظت نشده داشتیم که میشد ۱۴ روز بعد از پریودیم
الان ۱ روز گذشته و یکسری علائم دارم مثل حالت تهوع،خستگی و کوفتگی،۲بارسرگیجه،بدن درد، و ترش کردن و از طرفی شکمم سفت شده خصوصا زیر شکمم و دوطرف پهلوهام یهو تیر میکشه و سینه...

سلام وقت بخیر
۳تیر رابطه محافظت نشده داشتیم که میشد ۱۴ روز بعد از پریودیم
الان ۱ روز گذشته و یکسری علائم دارم مثل حالت تهوع،خستگی و کوفتگی،۲بارسرگیجه،بدن درد، و ترش کردن و از طرفی شکمم سفت شده خصوصا زیر شکمم و دوطرف پهلوهام یهو تیر میکشه و سینه هام کمی درد دارن
علائم بارداریه؟؟؟
هنوز ۲هفته تا موعد پریودیم مونده

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۹سالمه یک هفته پریودعقب افتاده میخواستم بفهمم ایامن حامله هستم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

میتونید از بی بی چک استفاده کنید
ولی دلیل تاخیر همیشه بارداری نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من رابطه که داشتم که داخل ریختن ولی قرص اورژانسی خوردم ۲هفته بعد لک بینی داشتم وهنوز ۱ماهو خورده ایی که پریود نشدم ایا حامله ام؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ، خانم دکتر ، من 37 سالمه ؛ 25 اردیبهشت اخرین پریم بوده ، پنجم خرداد کیت زدم خط آزمایشم قرمز کم رنگ بود، نزدیکی داشتم و هفتم هم که روز 14 بعد از پریودم بوده کاملا قرمز بود باز هم ن. داشتم . تاریخ 12 و 17 خرداد آز خون دادم ( یعنی بعد از...

سلام ، خانم دکتر ، من 37 سالمه ؛ 25 اردیبهشت اخرین پریم بوده ، پنجم خرداد کیت زدم خط آزمایشم قرمز کم رنگ بود، نزدیکی داشتم و هفتم هم که روز 14 بعد از پریودم بوده کاملا قرمز بود باز هم ن. داشتم . تاریخ 12 و 17 خرداد آز خون دادم ( یعنی بعد از 7 و 10 روز ) ، هر دو جوابش 0.1 بود ، یعنی باردار نیستم ؟؟؟ به نظرتون دیگه آزمایش ندم این ماه ؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانوم دكتر
من پريود نامنظم دارم
دوماه قبل پنجم شدم،ماه پيش يكم،الان اين ماه ٥ روز عقب افتاده علائم پريوديو دارم امكانش هست باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم دکتر من ماه قبل ۱۴ پریود شدم این ماه هم ۱۵ روزه از پریودم گذشته تست هم زدم منفی بود ایا احتمال بارداری هس یا نه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید خانوم دکتر من ۱۷ روزه از پریودم میگذره روز ۴ روز قبل تست بارداری دادم منفی بود احتمالش هست باردار باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
رویا جان دوباره از بی بی چک استفاده کن
و حتی بهتر بری آزمایش بدی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانوم دکتر من یک هفته از پریودیم گذشته پریود نشدم بی بی چک هم دوبار استفاده کردم مثبت بود یعنی امکانش هست حامله باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله عزیز احتمالا باردارید
باز 3-4 روز دیگه تست کنید یا آزمایش بدید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم دکتر ۲۶بهم پر شدم روز اول تخمک گذاری رابطه داشتم بدون محافظت دوماه جلوگیری نداریم ترشح های سفید کش دارم از بدنم میاددوماه پیش بارداری ضعیف داشتم یدوفولیک هم استفاده میکنم احتمال بارداری هست بارداری اولم۹سال قبل بود الان هم۳۲ساله ام

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله عزیز احتمالی بارداری هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم دکتر
من ماه پیش ۲۱م پریود شدم و امروز هم ۲۲م بهمن. دیروز ک بی بی چک زدم منفی دراومد اخه همیشه چند روز زودتر از پریودی قبلیم پریود میشدم.شکم درد و کمر دردم دارم
احتمالش هس ک باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
زمانی که پریود شودید یعنی بارداری نیستید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۷ سالمه دو روز ازوقت پریودم میگذره رو ز۱۲ بعد
قبلیم نزدیکی بدون جلوگیری داشتم آیا امکان دارن حامله باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

با 2 روز تاخیر نمیشه گفت
ولی بخاطر نزدیکی بدون محافظ احتمال بارداری وجود داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید
من سیکلم ۲۸ یا ۲۹ روزس
الان قصد بارداری دارم
۲۲ پریود شدم ۴و۵ رابطه داشتم روز ۱۲ سیکل آزمایش خون دادم بتام منفی بود
الان ۴ روزه پریودم عقب افتاده احتمالش هست باردار باشم؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آزمایش رو باید بعد از تاخیر پریود بدین اگر زود بدین نشون نمیده.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ۴۰ روز هست پریود نشدم آزمایش منفی بوده میشه امیدوار بود یا نه؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نمیشه گفت امیدوار باشین چون اگر بود آزمایش نشون میداد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین.ببخشید من حدود یک ماه از پریودم میگذره امروز بی بی چک زدم یه خط پرنگ و دومین خط کمرگ وپخش شده .اومد ایا باردارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
دوباره از بی بی چک استفاده کنین اگر خط دوی کم رنگ بود نشانه بارداریه.

بارگذاری بیشتر ...

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location