مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری | رشد ناخن ها و موها

هفته سی و چهارم بارداری جنین حالا به اندازه کدو حلوایی شده و رشد مو و ناخن ها کامل شده است!

به عنوان یک مادر حامله که در هفته سی و چهارم بارداری خود قرار دارید، لازم است به خاطر داشته باشید که از هم اکنون، فقط یک ماه و یا چند هفته باقی مانده است که شما بتوانید فرزند کوچک خود را در آغوش بگیرید! اما قبل از تجربه کردن لذت زایمان، حتما سعی کنید که اطلاعات موجود در مقاله زیر را به طور کامل بخوانید.

علائم هفته سی و چهارم بارداری

افزایش احساس سوزش سر دل

 مادران حامله در طول دوران بارداری خود نمی توانند به طور کامل از شر این مشکل خلاص شوند، اما می توانند علائم آن را با انجام برخی روش های درمانی، به حداقل کاهش دهند. برای این منظور، مادران حامله باید سعی کنند تا آنجا که ممکن است از مصرف غذاهای تند و چرب اجتناب نمایند. همچنین، این مادران باید کمتر از موارد غذایی آماده بیرون از خانه استفاده کنند. علاوه بر این موارد، مادران بارداری که دچار سوزش سر دل شده اند، باید هر روز مقدار زیادی آب نوشیده و سعی کنند که مصرف چایی و نوشیدنی های کافئین دار دیگر را به حداقل برسانند. اگر شما هم عادت به نوشیدن این نوع مایعات دارید، آن ها را در اندازه خیلی کم و جرعه جرعه مصرف نمایند. علاوه بر این موارد، مادران حامله در طی نه ماه دوران بارداری خود باید هر روز، سه وعده غذایی کامل مصرف کرده و سایر مواد غذایی سالم مصرفی روزانه خود را هم در بین این وعده های غذایی اصلی، به طور متناسب تقسیم نمایند.

 همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که آخرین وعده غذایی هر مادر بارداری هم باید حداقل 2 ساعت قبل از وقت خواب او مصرف شود. از آن جایی که افزایش وزن مادران حامله در دوران بارداری، به ویژه در روزهای انتهایی این دوران هم می تواند منجر به بروز سوزش سر دل در این مادران شود، بنابراین این مادران باید در کل دوران حاملگی خود سعی کنند که با انجام تمرینات ورزشی بارداری مانند ایروبیک روی صندلی که تاثیر منفی بر روند طبیعی بارداری هم نمی گذارد، از افزایش بیش از حد رشد وزن خود در ماه های آخر این دوران حساس جلوگیری کنند.

بروز یبوست و هموروئید شدید

مشکل یبوست، معمولا در سه ماهه سوم از دوران حاملگی هر زنی رخ می دهد. از آن جایی که در این دوران، عضلات اطراف روده زنان باردار به دلیل ترشح هورمون های زنانه که در دوران حاملگی بیشتر فعال شده اند، استراحت بیشتری می کنند، سوخت و ساز و هضم مواد غذایی هم در بدن این مادران با مشکل مواجه شده و دشوار خواهد شد.

مشکل هموروئید و یا بواسیر در کل افراد به خصوص مادران حامله بسیار دردناک و ناراحت کننده خواهد بود. بنابراین، به منظور جلوگیری از بروز یبوست در دوران حاملگی خود نباید خوردن مواد غذایی غنی از فیبر که شامل غلات، حبوبات، سبزی های برگ دار، میوه های تازه، سبزیجات و میوه های خشک می شود، را فراموش کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دیگر حداقل به میزان 8 الی 10 لیوان پر در هر روز توسط مادر حامله، به کاهش نفخ شکم و هضم راحت مواد غذایی در بدن او کمک شایانی خواهد کرد. میوه های خاص مانند کیوی و آلو به عنوان مسهل نیز در این دوران عمل خواهند کرد.

درد شدید در قسمت های مختلف بدن

در این دوران حساس، ترشح هورمون های استروژن و ریلاکسین در بدن شما باعث شل شدن رباط ها خواهد شد و این حالت هم به نوبه خود، فشار زیادی بر روی زانوها، پاها، باسن و پشت شما وارد خواهد نمود. این شرایط در حالی است که شما به عنوان یک خانم باردار می توانید با انجام دادن برخی کارها، تا حدودی از بروز این درد شدید جلوگیری کنید. یکی از روش های آسان برای کاهش درد در قسمت های مختلف بدن، قرار نگرفتن مادر حامله برای مدت طولانی، در یک حالت و همچنین، بلند نکردن به اشیاء سنگین در کل دوران بارداری است. البته مادران حامله می توانند در صورت بروز درد در بدن خود، در محل دردناک شده برای چند بار در روز، یک بطری آب گرم و یا یک صفحه گرم شده قرار دهند، تا درد و ناراحتی التیام یابد. علاوه بر این موارد، می توان با خیس نمودن یک حوله در آب گرم و قرار دادن آن در منطقه دردناک هم برای تسکین درد در بدن مادران باردار اقدام نمود.

درد در بارداری

بروز انقباضات شدید رحمی

با شروع سه ماهه دوم از دوران بارداری هر زنی، عضلات اطراف رحم در بدن او سفت شده و برای حدود 30 تا 60 ثانیه، گرفتگی هایی هم در این نواحی قابل مشاهده خواهد بود. اما این انقباضات از ماه هشتم دوران بارداری به بعد، بدتر می شود، که در واقع، سبب گشاد و نرم شدن دهانه رحم و آماده سازی آن برای تولد نوزاد خواهد شد. حالت بروز انقباضات شدید رحمی و یا زیاد شدن فعالیت نوزاد در رحم مادر، زمانی رخ می دهد که خود مادر و یا کس دیگری شکم او را لمس کند. اگر این انقباضات به تناوب انجام می گیرد و یا میزان و شدت آن ها، با گذر زمان افزایش نیابد، هیچ جای نگرانی در مورد سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحم او وجود ندارد. به هر حال، هنگامی که یک زن حامله این انقباضات را در بدن خود تجربه کند، بهترین کار تغییر موقعیت ایستادن و یا نشستن و یا استفاده از یک حمام آب گرم خواهد بود.

تورم دست ها و پاهای مادر

تورم دست ها و پاها، یک اتفاق شایع در طول هفته سی و چهارم بارداری می باشد. از این به بعد هم تورم در قسمت های مختلف بدن تا زمان به دنیا آمدن نوزاد بیشتر خواهد شد، طوری که انگشترهای شما دیگر مناسب و اندازه انگشتانتان نبوده و کفش های قبلی شما نیز به دردتان نخواهد خورد! اما، منظور از بین بردن تورم در نواحی مختلف بدن خود، بهترین کار برای شما قرار دادن پاهایتان در سطح بالاتری از قلب و در حالت نشسته می باشد. علاوه بر این، پوشیدن لباس های تنگ هم در این دوره از بارداری، برای شما اصلا مجاز نیست. همچنین، با ورود به این هفته نباید در هنگام نشستن، پاهای خود را آویزان کنید. با همه این حرف ها و با بروز تورم در بدن زن حامله، اصلا جای نگرانی وجود ندارد.

وضعیت بدن و رحم در هفته سی و چهارم بارداری

از این هفته به بعد انقباضات بی‌درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاهی ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم‌ شد و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می‌شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. رحم شما در این هفته 14 سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته است. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید.

وضعیت جنین در هفته سی و چهارم بارداری

به یاد داشته باشید که با ورود به هفته 34 بارداری، رشد جنین داخل رحم شما هم با سرعت و جهش زیادی اتفاق خواهد افتاد. در واقع، می توان ادعا کرد که فرزندتان، در حال حاضر فضای زیادی از معده شما را اشغال کرده است. به همین دلیل، هم مواد غذایی مصرف شده توسط شما در روده ها و معده به سختی حرکت می کند. همانطور که جنین داخل رحم مادر باردار به رشد خود ادامه می دهد، هم زمان جفت و مایع آمنیوتیک نیز رشد کرده و سبب بروز برخی تغییرات ناخواسته دیگر هم در بدن جنین داخل رحم مادر خواهند شد.

کدام اندام های جنین در هفته سی و چهارم رشد می کند؟

تمام اندام های داخلی جنین در طول این هفته هم در حال رشد خواهند بود. در این هقته از دوران بارداری، کیسه های هوای موجود در داخل ریه های جنین برای مبارزه با مواد شیمیایی آماده خواهند شد، تا نوزاد را بلافاصله بعد از زایمان، آماده نفس کشیدن بکنند.علاوه بر این موارد، با ورود به هفته سی و چهارم، مغز جنین هنوز به طور کامل رشد نکرده و به طور کامل بسته نشده است، اما استخوان های جمجمه او به طور کامل توسعه یافته است.

همچنین، در این دوره از بارداری ناخن های پای جنین هم به طور کامل توسعه یافته و کاملا قابل مشاهده خواهد بود.

 با این که جنین داخل رحم مادر نسبت به هفته های قبل، رشد بیشتری داشته است، اما چشم و بینی او هنوز به طور کامل رشد نیافته و در صورت به دنیا آمدن نوزاد نارس، برخی مشکلات در بدن او دیده خواهد شد. بنابراین، در حالت کلی می توان ادعا کرد که هنوز برخی از بخش های بدن جنین تا وقت زایمان طبیعی، نیاز به زمان بیشتری برای کامل شدن دارند. موهای سر جنین همچنان به رشد خود ادامه می دهند. اما لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که رنگ موها و میزان رشد آن ها در هر نوزادی به نژاد و میزان موی پدر و مادر او بستگی دارد.

اندازه جنین در هفته سی و چهارم بارداری

به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگر روند رشد جنین داخل رحم شما با ورود به هفته سی و چهارم، هم به طور طبیعی پیش برود و مشکلی پیش نیاید، او در حدود 2.5 کیلوگرم وزن داشته و اندازه قد فرزندتان هم از نوتاجک سر تا نوک پاهایش در حدود 45 سانتی متر خواهد بود.

هفته سی و چهارم بارداری

سونوگرافی در هفته سی و چهارم بارداری

سونوگرافی در هفته سی و چهارم و سه ماهه سوم اغلب انجام نمی شود. با این حال در برخی شرایط انجام آن پیشنهاد می شود: اگر فرزند شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد، اگر پزشک به سر و ته بودن جنین شک کند، اگر پزشک نگران باشد جفت جنین به گردنه رحم بسیار نزدیک شده است یا اگر فرزندتان دچار ناهنجاری جنینی باشد و قبل از زایمان نیاز به بررسی داشته باشد.

مراقبت های هفته سی و چهارم بارداری

بین ده تا سی درصد خانم های باردار باکتری "استرپتوکوکوس گروه B " را در واژن یا راست روده خود دارند. این باکتری که با نام GBS نیز شناخته می شود در افراد بالغ مشکلی ایجاد نمی کند اما می تواند در صورت عدم درمان در هنگام زایمان برای نوزاد عفونتی نادر و خطرناک ایجاد کند. از بیشتر خانم ها بین هفته های 35 تا 37 ، برای اطلاع از وجود باکتری GBS آزمایش گرفته می شود. اگر نتیجه مثبت باشد در طول مراحل زایمان درمان با آنتی بیوتیک انجام می شود تا خطر ابتلای نوزاد به عفونت کم شود. برخی بیمارستان ها این آزمایش را انجام نمی دهند اما اگر در طول آزمایش های دیگر مانند ادرار، این باکتری شناسایی شود در طول مراحل زایمان از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می کنند.

این آزمایش بسیار آسان است و برای انجام آن از یک سواب پنبه ای در ناحیه واژینال و راست روده استفاده می شود و نتیجه آن بین 24 تا 48 ساعت بعد آماده خواهد بود. اگر GBS شناسایی شود و با آغاز مراحل زایمان درمان توسط آنتی بیوتیک انجام شود، خطر ابتلای نوزاد به این باکتری بسیار کاهش می یابد. حتی اگر در بارداری اول خود مبتلا به GBS نشده باشید، احتمال اینکه در بارداری دوم یا چندم خود به این باکتری آلوده شوید وجود دارد.

هشدارهای هفته سی و چهارم بارداری

در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود، اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود جنین می تواند خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال مرگ جنین زیاد است . مادر هم به علت خونریزی در خطر است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کال از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مسئله مرگ جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود.

علت هایی که موجب بروز این مشکل در هفته 34 بارداری می شود، عبارتند از :

  •   ضربه به شکم
  •  کاهش ناگهانی حجم
  •  کمبود غذایی
  •  کوتاه بودن بند ناف
  •   فشار خون بالا
  •   ناهنجاری‌های رحم

تغذیه در هفته سی و چهارم بارداری

جنین شما در هفته‌های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است. وجود 5 تا 6 وعده غذایی مقوی و کم‌حجم در طول روز بسیار مؤثرتر از 2 یا 3 وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده می‌شود.

میان وعده‌های مفید و انرژی‌زا برای شما باید شامل پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها باشند که در مواد مغذی مثل: جوجه‌کباب، به همراه نان سبوس‌دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون‌های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه‌هایی از انواع میوه‌ها، تکه‌های سیب آغشته به کره بادام‌زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته‌ای؛ به‌وفور یافت می‌شود.

در آخرین هفته های بارداری هرچه جنین بزرگ و بزرگتر می شود خوردن 5 تا 6 وعده کوچک در طول روز بهتر از خوردن سه وعده بزرگ و حجیم است زیرا حالت دوم باعث سوزش معده می شود. در مورد مصرف میان وعده برای افزایش انرژی هم غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشند. غذاهایی مانند یک تکه مرغ همراه با نان گندم کامل، ماست و میوه، پنیر و شیرینی، حبوبات و شیر، آجیل و کشمش، یک لیوان شیر و یک عدد میوه، همراه با کره بادام زمینی یا برنج و لوبیا.

تغذیه سالم در بارداری

ورزش در هفته سی و چهارم بارداری

برای تقویت بدن برای زایمان، آماده شدن و انجام تمرینات لازم با پزشک خود مشورت کنید.

راهنمای پدران در هفته سی و چهارم بارداری

پدران آینده و همسران عزیز زنان باردار، ممکن است به دلیل انجام کارهای بیرون از خانه و یا شرکت، خسته شده و بی حوصله شوند، اما هرگز نباید این خستگی و ناامیدی را به همسر باردار خود انتقال دهند. هر چند که به عنوان یک پدر می-توانید مشکلات خود را با همسر باردارتان به اشتراک بگذارید، اما نمی توانید احساسات خاص و ناراحت کننده خود را در این دوران حساس به او منتقل کنید. سایت های معتبر زیادی برای کمک به این گونه افراد و حل مشکل آن ها وجود دارد. شما به عنوان پدر آینده و همسر یک زن بارداری می توانید با نگاه کردن به فیلم های مورد علاقه خود و همسرتان، زمانی را با خوشی و شادی سپری کنید. همچنین، با مالش دادن همسر باردار خود و قرار دادن بطری آب گرم در قسمت های مختلف بدن او که دچار کشش و درد شده است، هم می توانید به او کمک کنید. به خاطر داشته باشید که این کمک ها، بهترین راه به برای راحت نمودن و آرام کردن همسر باردارتان است.

توصیه های اسلام در هفته سی و چهارم بارداری

توصیه‌شده است روزهای دوشنبه سوره "یس" و روزهای سه‌شنبه سوره " فرقان " و روزهای چهارشنبه سوره" دهر" را تلاوت کنید. روزهای جمعه هم یک انار شیرین را ناشتا میل کنید. در همه حال به یاد خدا باشید و در چهره افراد مومن و زیباروی نگاه کنید.

چک لیست های مهم هفته 34

  1. برای ویزیت هفته 36 خود آماده شوید.
  2. راه هایی برای آسانتر شدن زایمانتان پیدا کنید.
  3. یادداشت های محبت آمیز برای کودکتان بنویسید.

سوالات متداول در هفته سی و چهارم بارداری

اندازه جنین در این هفته چقدر است؟

جنین در این هفته 45 سانتی متر قد و دو ونیم کیلو وزن دارد و به اندازه یک کدو حلوایی است.

دلایل جدا شدن جفت از رحم قبل از زایمان چیست؟

  ضربه به شکم، کاهش ناگهانی حجم، کمبود غذایی، کوتاه بودن بند ناف، فشار خون بالا و  ناهنجاری‌های رحم دلیل جدا شدن جفت از رحم قبل از زایمان است.

در این هفته از بارداری چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری همان رژیم سالم گذشته را دنبال کنید و تنها حجم وعده ها را کم و تعداد وعده ها را افزایش دهید.

 

نظر (19)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام هفته 34بارداری هستم 34هفته وچهارروز یعنی چندماه میشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من تو هفته ۳۴ بارداری هستم وهم لکه بینی دارم دکتر هم رفتم گفت مشکلی نداری زیر شکمم هم وقتی راه میرم درد میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالبتون خیلی عالیه یه آرامش خاصی میگیرم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۴۸سال دارم ونوه ۸ماهه ای توراه دارم خیلی منتظرش هستیم انشاالله خدا ب همه بده تابچشن طعم خوش بچه داری رو

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من الان ۳۴هفته باردارم هر دوطرف پهلوهام درد میگیرم وقتی دراز میکشم سونوگرافی انجام دادم دکتر گفت وزن بچه ات از حد معمول ی کمتر چیکار کنم میترسم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
احتمالا کلیه هاتون عفونت داشته باشه به پزشکتون بگین تا درمان کنه سریعا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشيد مطاب تون عالي هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 34 بارداري هستم و حس ميكنم دارم افسرده ميشم بي دليل اشك ميريزم جيكار كنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به خاطر هورمون های بارداریه ، سعی کنید تنها نباشید، بیشتر تفریح کنید بیرون برید و مهمونی برید. با کسایی که دوست دارید هم صحبت بشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
مطالبتون واقعا مفید هست خیلی ممنونم. یه سوال داشتم: الان هفته 34 هستم هفته 33 رفتم سونو دکتر گفت دور شکم جنین دو هفته کمتر از سنش هست یعنی 31 هفته، آیا این طبیعیه یا مشکل ساز هست؟ لطفا راهنماییم کنید
پیشاپیش ممنونتونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این تفاوتها میتونه علتهای مختلفی داشته که اولیش خطا در اندازه گیری هست، در این موارد اندازه رحم مهمه که دکتر تشخیص می ده. برای اینکه بگیم جنین سالم هست یا نه فاکتورهای زیادی باید بررسی بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

توضیحات بسار جامع و کامل بود.سپاسگزارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید میخواستم بگم که من در هفته سی و چهارم بارداریم هستم اما هنوز سر دخترم بالاست این طبیعی است؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تا هفته 35 احتمال چرخش وجود داره ، تا هفته سی و هشت صبر کنید اگر نچرخید مجبور به سزارین خواهید بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من در هفته 34 بارداری هستم حدود یک هفته است که در زیر شکم احساس فشار میکنم و ضربه های جنین رو در زیر شکم احساس میکنم آیا این طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بودن یک مقدار فشار طبیعیه چون جنین داره میادپایین و فشار روی لگنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالبتون واقعا عالیه من و خانومم خیلی از سایت شما استفاده میکنیم و خیلی خیالمون راحتتر شده واقعا خسته نباشید

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/