مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری | تکمیل ریه ها و قلب

هفته سی و دوم بارداری در هفته سی و دوم بارداری ریه و قلب کامل شده و جنین به اندازه ی کدو مسمایی است!

اگر شما مادر باردار در حال حاضر در هفته سی و دوم بارداری خود به سر می برید، نیاز به توجه بیشتر و مراقبت شدید از سلامتی خود و فرزند داخل رحمتان دارید. به عنوان یک مادر باردار، به یاد داشته باشید که این مرحله از دوران بارداری یک دوره حیاتی از زندگی شما و فرزندتان به شمار می رود، چون در این مرحله، جنین داخل رحم شما رشد کرده و همه اندام های حیاتی او برای حمایت از زندگی نوزاد در خارج از رحم مادر، تکمیل خواهد شد.

علائم هفته سی و دوم بارداری

در ابتدا، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در هفته سی و دوم بارداری، تغییرات جسمی و روانی زیادی که در طول دوران بارداری در بدن مادر حامله روی داده است، افزایش خواهند یافت. همچنین، در این مرحله از دوران بارداری، بدن مادر برای حمایت از جنین داخل رحمش فعالیت زیادی می کند. در ادامه این مقاله، تعدادی از تغییرات مهمی که در هفته سی و دوم بارداری، در بدن مادران باردار رخ می دهد، بیان شده است. مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

 • احساس درد در ناحیه پستان و متورم شدن نوک سینه های مادر باردار که به خاطر فعال شدن سینه ها برای شیر دادن راحت به نوزاد به وجود آمده اند.
 • از حدود هفته هشتم بارداری پوست اطراف نوک سینه های زنان باردار شروع به تیره شدن می کند. اما به عنوان یک مادر باردار خاطرتان باشد که در طول هفته سی و دوم، علاوه بر تغییر رنگ سینه ها، نوک سینه های مادران باردار هم ممکن است سفت و متورم شود. علاوه بر این مورد، برجسته شدن رگ های سینه های مادران باردار و قابل مشاهده گردیدن آن ها نیز از دیگر تغییرات اساسی هفته سی و دوم بارداری محسوب می شوند.
 • شکم مادر حامله با ورود به هفته 32 بارداری به حدی رشد می کند که دست انداز آن توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند. این برآمدگی در بالای رحم بیشتر به چشم خواهد خورد. همچنین، در این مرحله از دوران بارداری ممکن است برخی مشکلات تنفسی نیز برای مادر باردار به وجود آید که بروز مشکل تنفسی در این روزهای دوران حاملگی امری طبیعی است.
 • هنگامی که مادر حامله وارد این هفته از بارداری می شود، جریان خون در بدن او در حدود 40 تا 50٪ افزایش می یابد که این زیاد شدن سطح جریان خون در بدن مادر برای پشتیبانی از سلامتی بدن خود او و همچنین رشد مناسب فرزند داخل رحمش حیاتی است. علاوه بر این موارد، افزایش مقدار گردش خون در رگ های بدن مادر حامله باعث می شود تا در زمان زایمان که او خون زیادی را از دست می دهد، هم دچار کم خونی نشود.
 • با ورود مادران باردار به این هفته، احتمال بروز درد زایمان هم زیاد می شود. با این که درد زایمان در هنگام انجام زایمان رخ می دهد، اما این درد می تواند از مدت ها قبل هم که جنین هنوز به طور کامل تکامل نیافته است، شروع شود. لازم است بدایند که در این هفته از دوران بارداری ممکن است جنین آماده بیرون آمدن از رحم مادر خود باشد، از این رو برای خارج شدن هم تحرک بیشتری از خود نشان خواهد داد. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد از مواردی که نیاز به کمک پزشکی ندارند، انجام زایمان طبیعی است. این در حالی است که انجام عمل سزارین ممکن است برای مادر باردار و فرزند داخل رحم او خطرناک باشد. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی پزشکی، زنان حامله بیشتر ترجیح می دهند تا با انجام عمل سزارین، فرزند خود را به دنیا بیاورند. اما، باز هم به خاطر داشته باشید که عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی، برای مادر و فرزند او خطرناک تر است.
 • تولد زودرس نوزاد و یا تولد نوزاد قبل از اتمام هفته سی و دوم، شامل بسیاری از خطرات خواهد بود. حتی در برخی موارد هم ممکن است عوارض جدی را برای مادر باردار به وجود آورد. همچنین، زایمان زودرس می تواند نتیجه منفی بر روی سلامت نوزاد شما بگذارد و او را در آینده، مستعد ابتلا به بیماری های گوناگون کند. اما به همه این اوصاف، اگر کیسه آب مادر باردار قبل از اتمام هفته سی و دوم  پاره شود، جلوگیری از تولد نوزاد امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. در نهایت، اگر نوزادی نارس به دنیا بیاید، پس از تولد، دوره زندگی اصلی او آغاز شده و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به یک نوزاد طبیعی خواهد داشت، تا این نوزاد کوچک و ضعیف به یک دختر و یا پسر قوی و سالم تبدیل شود.

هفته سی و دوم بارداری

وضعیت بدن و رحم در هفته سی و دوم بارداری

فشار رحم بقیه اندام‌های بدن شما را جا بجا می‌کند. در این زمان شکم شما حدود 12 سانتی‌متر بالاتر از بدنتان قرار گرفته و طول رحم 31 سانت شده است. این حالت احتمالا تعادل شما را به هم می‌زند.

وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری

یادتان باشد که دراین هفته  پوست فرزند شما نرم تر و روان تر شده و در حال حاضر، او آماده ورود به این دنیای بزرگ خارج از رحم شما می باشد. در طول این دوره از بارداری، جنین آماده به دست آوردن وزن اضافی است. معمولا در هفته سی و دوم بارداری نشانه های فاز پایانی دوره حاملگی در بدن هر جنینی کاملا مشهود است. این دوره از بارداری، به عنوان مرحله نهایی بلوغ جنین به شمار می رود و کل بدن جنین و اندام های او رشد کامل خواهند یافت. بنابراین، مادر حامله نیاز شدیدی به تغذیه درست مواد غذایی سالم و مغذی و مراقبت از رژیم غذایی خود در این دوره از بارداری دارد.

کدام اندام های جنین در هفته سی و دوم رشد می کند؟

در هفته سی و دوم بارداری، ریه های جنین داخل رحم مادر به طور کامل رشد کامل نموده و قلب او هم تکمیل می شود. از این هفته به بعد، اگر فرزند شما زودتر از موعد مقرر به دنیا بیاید، فرصت خوبی برای بقا و رشد طبیعی به دست خواهد آورد. علاوه بر این مورد، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که پوست جنین داخل رحم شما، در حال حاضر نرم و صاف شده و به حد بالغ زمان تولد رسیده است.

اگر این فرشته کوچک پسر باشد، با ورود به هفته سی و دوم، بیضه های او کامل شده و کیسه بیضه ها هم از شکم او بیرون خواهد آمد. ناخن های دست و پای جنین داخل رحم شما رشد کرده و اسکلت بدن او هم کامل می شود. اما با تمام این موارد، از آن جایی که استخوان های جنین نرم و انعطاف پذیر هستند، از این رو نیاز به مراقبت بیشتری مخصوصا در زمان حرکت مادران دارند.

اندازه جنین در هفته سی و دوم بارداری

معمولا اگر جنین روند رشد طبیعی خود را دنبال کند، قد او در حدود 42 سانتی متر و وزن او تا حدود 1.8کیلوگرم تا 2 کیلوگرم خواهد رسید، که تقریبا به اندازه یک است.

جنین در هفته 32 بارداری

سونوگرافی در هفته سی و دوم بارداری

آزمایش سونوگرافی در هفته 32 بارداری نشان می‌دهد جنین زمانی بین هفته سی و دوم تا سی و ششم قابلیت خواب دیدن هم پیدا میکند. او در این زمان دارای دوره های مشخص خواب همراه با حرکات سریع چشم و خواب بدون این حرکات است.

مراقبت های هفته سی و دوم بارداری

 • به دلیل بزرگ شدن شکم حمام رفتن در بارداری بسیار حساس می‌شود. اگرچه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان‌خوردنی تعادل شما را به هم می‌زند سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای به شما کمک کند.
 •  سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌ تر قدم بردارید شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالارفتن از پله‌ها و در فصل زمستان هم رعایت کنید.

هشدارهای هفته 32 بارداری

در ادامه این مقاله، برخی از هشدارهای لازم برای مادران حامله با ورود به  این هفته بیان شده است، که عبارتند از:

 • مادران حامله باید مانند هفته های قبل، غذاهای دریایی را از رژیم غذایی خود حذف کنند. همچنین، آن ها باید سعی کنند تا آنجا که امکان دارد از مواد غذایی سالم و مغذی برای حفظ سلامتی خود و رشد کافی فرزند داخل رحمشان استفاده نمایند.
 • اگر شما هم مانند بسیاری از مادران باردار عادت دارید که الکل، چای، نوشابه، قهوه را زیاد نوشیده و یا پنیر نرم بخورید، باید سعی کنید که در کل دوران بارداری خود این عادت نامناسب را ترک نمایید.
 • هنوز هم مانند هفته های قبل، شما باید سعی کنید که مقدار زیادی کربوهیدرات را در وعده های غذایی خود مصرف نمایند.
 • در نهایت، به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که اگر مادران باردار در طول دوران بارداری خود، مواد غذایی سرب دار مصرف کنند، ممکن است این سرب به بدن جنین داخل رحم آن ها رسیده و مانع رشد فرزند آن ها شود.

تغذیه در هفته سی و دوم بارداری

در ابتدا، به خاطر داشته باشید که شما به مصرف حداقل 300 کالری اضافی در هر روز نیاز دارید، تا اطمینان حاصل کنید که فرزند شما تغذیه مناسب و سالمی دارد. همچنین، مصرف یک لیوان شیر (خامه و شیر کم چرب)، سیب و نان باید در طول این هفته در رژیم غذایی مادران باردار قرار گیرد.

مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم

مصرف کلسیم در طول دوران بارداری، به مادر حامله کمک می کند تا استخوان های جنین داخل رحم خود را حمایت کرده و به فرم دهی آن ها کمک کند. همچنین، این ماده معدنی در حفظ نقاط قوت بدن مادر باردار و جذب آهن به بدن او کمک می کند. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که کلسیم نه تنها به ساخته شدن و تقویت استخوان های شما و فرزند داخل رحمتان کمک می کند، بلکه فشار خون شما را هم کاهش می دهد. اما، لازم است به خاطر داشته باشید که وجود کلسیم کافی در بدن شما، اثر مستقیمی بر درمان کم خونی ندارد. مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم مانند شیر سویا، تخم مرغ و انواع میوه ها در دوران بارداری برای هر مادر حامله ای لازم و ضروری است.

مصرف کافی مایعات

مادران حامله، باید در کل دوران بارداری خود مقدار زیادی آب مصرف کنند، تا از بروز یبوست و سایر بیماری ها مخصوص دوران بارداری جلوگیری کنند. مصرف مایعات زیاد، به مادران باردار کمک می کند تا حجم خون در بدن خود را افزایش دهند و این امر هم به نوبه خود به بدن او کمک می کند تا اکسیژن کافی به جنین برساند.

مصرف مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین

هر مادر بارداری، به منظور کسب اطمینان از رشد مناسب جنین در داخل رحم خود نیاز به مصرف مواد غذایی غنی از آهن دارد، چون وجود آهن اندک در بدن مادر باردار می تواند خود او را دچار کم خونی و فقر آهن کند، که در دوران بارداری برای سلامتی خود او رشد مناسب جنین داخل رحمش بسیار خطرناک است.در تغذیه صحیح دوران بارداری مصرف مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین مانند نخود، مرغ، ماهی، حبوبات، شیر و انواع میوه ها می تواند در تامین آهن و خون در بدن مادر حامله کمک زیادی بکند.

خوردن ماهی در بارداری

مصرف چه غذاهایی در هفته 32 برای مادران حامله مناسب است؟

در حال حاضر، بدن مادران باردار نیاز به مصرف حدود 200 کالری اضافی دارد. پس، اگر معده آن ها در بین وعده های اصلی غذایی خالی بماند، ممکن است سوزش سر دل در مادران باردار بیشتر شود و همچنین باعث اسیدی شدن معده آن ها گردد. بنابراین، بهتر است که مادران باردار در زمان های طولانی بین وعده های اصلی غذایی خود، مصرف مواد غذایی مناسب و سالم را فراموش نکنند. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که گرسنگی طولانی مدت می تواند منجر به احساس خستگی مادر بو فرزند داخل رحم او شود.

 مصرف نوشیدنی های سالم مانند شیر بادام، آب انگور، آب سیب و آب هویج ایده بسیار خوبی برای مادران در هفته 32 بارداری است. همچنین، میان وعده های سالم مانند اسفناج پخته شده و ساندویچ پنیر، مرغ و سبزیجات سرخ شده باچربی کم هم برای مصرف مادران حامله در کل دوران بارداری بسیار خوب است.

ورزش در هفته سی و دوم بارداری

اگر هنگام ورزش کردن دچار سرگیجه شدید، بنشینید و یا دراز بکشید و نفس‌های عمیق بکشید. ورزش کردن باعث قوی شدن قلب و ریه ها شده که شما را برای وضع حمل آماده می‌کند. ولی باید توجه داشته باشید که میانه روی در ورزش کردن بهترین روش خواهد بود. در زمان ورزش کردن ضربان قلب خود را کنترل کنید که از حد ایمن، یعنی 140 بار در دقیقه، فراتر نرود.

راهنمای پدران در هفته سی و دوم بارداری

استراحت بیشتر مادران شاغل با ورود به این هفته و ماندن آن ها در خانه تا رسیدن زمان زایمان، امری لازم و ضروری است. مراجعه به مراکز بهداشتی و استفاده از امکانات مراقبت های بهداشتی، هر دو هفته یکبار باعث خواهد شد تا هر مادر بارداری از رشد مناسب جنین داخل رحم خود و حرکت طبیعی او اطمینان حاصل کرده و در صورت لزوم، هم همه اقدامات احتیاطی انجام گیرد.

ذخیره کردن خون بند ناف جنین داخل رحم مادر، از دیگر کارهایی است که باید والدین از حالا تصمیم به انجام آن بگیرند، چون ذخیره نمودن خون موجود در بند ناف جنین داخل رحم مادر و همچنین جفت او، باید قبل از تولد نوزاد انجام گیرد.

توصیه های اسلام در هفته سی و دوم بارداری

هرروز بر یک عدد میوه "به" سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید. در خصوص فواید میوه به، پیامبر خدا فرموده‌اند : " به بخورید و آن را به هم هدیه بدهید زیرا به بینایی را جلا می‌بخشد و بذر دوستی و مدت را در دل‌ها می‌کارد و زنان باردارتان به بدهید زیرا خوردن به سبب می‌شود که فرزندانتان زیباروی شوند.» در روایت دیگر آمده است " اخلاق فرزندتان نیکو می‌گردد." امام صادق نیز فرموده‌اند : " به زن باردار به بدهید زیرا رنگ و بوی فرزند را زیبا می‌کند."

 از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبیح شروع می‌شود را تلاوت کنید که عبارت‌اند از : حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

چک لیست کارهای مهم هفته 32

 1. برای ویزیت هفته سی و چهارم خود برنامه ریزی کنید
 2. با شرکت بیمه درمانی خود تماس بگیرید
 3. صندلی ماشین کودک را نصب کنید

سوالات متداوال هفته سی و دوم بارداری

در این هفته جنین به چه اندازه است؟

در این هفته قد جنین حدود 42 سانتی متر و وزنش تاحدود دو کیلوگرم یعنی به اندازه یک کدو مسمایی رسیده است.

زایمان زودرس در هفته 32 بارداری خطرناک است؟

معمولا زایمان زودرس از هفته 32 به بعد خطر کمتری برای جنین دارد زیرا همه اندام‌هایش کامل شده است.

در این هفته از بارداری چه بخوریم؟

در این هفته از بارداری حتما کلسیم و مواد غنی از آهن و پروتئین مصرف کنید.

 

نظر (12)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من چن وقته درد لگن ؟دارم جوری ک شبا نمیتونم بخوابم ایا این درد طبیعیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من سه قلو دارم والان تازه وارد هفته 32 شدم دوروز احساس میکنم بچه ها یک جا جعم شدن جلوی نافم خواستم ببینم طبیعیه یا نه حرکاتش ن همه بجاس فقط یکم نگرانم واسه این موضوع

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام میخواستم بدونم درد در ناحیه ی دستگاه تناسلی درهفته۳۲عادیه؟من این دردویکماه دارم ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بخاطر فشاریه که رحم روی مثانه میاره طبیعیه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .من در هفته 32 بارداری ام . دچار مسمومیت شدیدم. ایا ختم بارداری برا جنین مشکل بوجود میاره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید به کمک دستگاه به رشدش ادامه بده چون در مراحل حساسی هست.

This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته 31ام رو امروز تموم کردم دوروز پیش ک رفتم سونو گفته وزن بچت 1500هست ووزنش 100گرم کمه واز این امر خیلی میترسم ک وزن بچم بالانره لطفاراهنماییم کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نگران نباشید حتی اگه کم هم باشه بعد از تولد اگه شیر خودتونو بدین خوب رشد میکنه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته سی و دو بارداری هستم ترشح زیاد دارم با بو و پنیری ، ایا دچار عفونت شدم؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه همراه با درد شکمی و تکرر ادرار شدید و به رنگ سبز باشه ،عفونت هست و باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خست نباشید؛ من الان در هفته 32 بارداری هستم آیا متورم شدن سینه ها در این ماه طبیعیه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله شما در این ماه احساس درد در ناحیه پستان و متورم شدن نوک سینه ها که به خاطر فعال شدن سینه ها برای شیر دادن راحت به نوزاد به وجود آمده اند میکنین.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/