روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش سوم)

روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش سوم)

در روش های نوین جلوگیری از بارداری (بخش دوم) روش های جلوگیری در زنان را خواندید ، در ادامه می خوانید ....

5. روش اضطراری جلوگیری از بارداری در زنان:

روش جلوگیری از بارداری اضطراری، با عنوان "مصرف قرص در صبح روز بعد از داشتن رابطه جنسی" نیز شناخته شده است. در واقع، می توان ادعا کرد که این روش، مطمئن ترین راه برای جلوگیری از بارداری در زنان به شمار می رود. اگر شما می خواهید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید که مطمئن باشند، در صورت آگاهی از مزایای قرص های ضدبارداری، ممکن است مایل به استفاده از این روش برای جلوگیری از بارداری خود باشید.
به یاد داشته باشید که استفاده از این قرص ها تا پنج روز پس از داشتن رابطه جنسی، شما را از بارداری ناخواسته محافظت خواهد کرد. بنابراین، اگر شریک زندگی شما با استفاده از کاندوم، آرامش خود را از دست داده و یا قدرت مردانگی او تضعیف می گردد، بهترین راه حل برای کنترل حامله شدن شما، استفاده از روش جلوگیری از بارداری اضطراری است. از آن جایی که یک اسپرم می تواند به مدت شش روز زنده مانده و در تماس با تخمک قرار گیرد، بنابراین اگر این قرص بتواند آثار خود را در بدن زنان به طور کامل حفظ کند، می تواند حتی اگر تخمک های زیادی هم توسط تخمدان زن رها گردد، از لقاح آن ها با اسپرم موجود در رحم زنان جلوگیری کند.

انواع روش های اضطراری برای جلوگیری از بارداری :

امروزه، دو نوع روش جلوگیری از بارداری اضطراری در زنان وجود دارد که شما می توانید برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته خود از آن ها استفاده کنید.

الف: روش اورژانسی جلوگیری از بارداری در زنان به وسیله مصرف قرص های ضد بارداری:

لازم است به عنوان یک خانم بدانید که مصرف قرص های ضد بارداری اضطراری از پیوستن اسپرم به تخمک جلوگیری کرده و یا با نگه داشتن تخمک در تخمدان و ممانعت از خروج آن از تخمدان، کار خود را انجام می دهند. همیشه به یاد داشته باشید که یک زن نیاز به مصرف قرص های ضدبارداری اضطراری، به محض داشتن رابطه جنسی دارد، هر چند که این قرص ها می توانند تا پنج روز بعد از استفاده هم اثر خود را حفظ کنند.

ب. جلوگیری از بارداری با استفاده از دستگاه داخل رحمی :

علاوه بر مصرف قرص های ضد بارداری اضطراری، یک زن می تواند با قرار دادن یک دستگاه IUD در داخل رحم خود، در جهت جلوگیری از حاملگی خود اقدام نماید. دستگاه های داخل رحمی، دستگاه های بسیار کوچکی هستند که به شکل 'T' می باشند. امروزه، دو نوع آی یو دی وجود دارد ،یکی IUD هورمونی و دیگری آی یودی مسی. این دستگاه ها با ترشح هورمون هایی، حرکت اسپرم ها را طوری تحت تاثیر قرار می دهند که دیگر قادر به لقاح یافتن با تخمک نباشند.
دستگاه های IUD ارزان ترین وسیله برای جلوگیری از بارداری در زنان هستند که می توانیم در طولانی مدت هم از آن ها استفاده کنیم. همچنین، به یاد داشته باشید که حتی زنان شیرده هم می توانند از این دستگاه ها برای جلوگیری از بارداری خود استفاده کنند، چون استفاده از این دستگاه ها بر میزان شیر ترشحی خانم ها اثر نمی گذارد و فقط هورمون های او را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

elogiri-az-bardari-u4-1.jpg

6. استفاده از حلقه واژنی برای جلوگیری از بارداری :

این روش جلوگیری از بارداری هورمونی، متشکل از یک حلقه پلاستیکی شفاف است و با قرار دادن در داخل مهبل (واژن) زنان، می تواند از باردار شدن آن ها جلوگیری کند. کار این حلقه درست مثل قرص های ترکیبی ضدبارداری است، که با منتشرکردن هورمون های استروژن و پروژسترون در داخل رحم زنان، از حاملگی آن ها جلوگیری می کنند. لازم است به عنوان یک خانم بدانید که در این روش، با ترشح هورمون از حلقه و انتقال یافتن آن به جریان خون زن، از بارداری او ممانعت به عمل آورده می شود. همچنین، با قرار دادن این حلقه در واژن زنان، از تخمک گذاری بدن آن ها هم جلوگیری شده و باعث می شود تا پوشش داخلی رحم نازک تر گردد. در نتیجه، شانس لانه گزینی تخمک لقاح یافته هم در زنان استفاده کننده از حلقه واژنی خیلی کم خواهد بود.
شما هم مانند بسیاری از خانم ها می توانید حلقه واژن مهبل (واژن) را به مدت سه هفته متوالی استفاده کنید. به این صورت که با برداشتن حلقه قبلی، می توانید بلافاصله دوره بعدی استفاده از حلقه جدید را آغاز کنید. این نوع روش جلوگیری از بارداری می تواند تا سن 50 سالگی زنان مورد استفاده قرار گیرد. اما با وجود این مزایا، هر زنی نمی تواند از این روش برای جلوگیری از بارداری خود استفاده کند. بنابراین، زنان باید همیشه قبل از انتخاب حلقه واژینالی برای جلوگیری از بارداری خود، با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کنند.

7. استفاده از اسپرم کش ها برای جلوگیری از بارداری در زنان:

در این روش از جلوگیری از بارداری، وسیله مورداستفاده در عمق داخلی واژن قرار داده می شود که باعث کشته شدن اسپرم ها قبل از رسیدن به تخمک خواهد شد. اسپرم کش ها در حال حاضر در قالب ژل، کرم، کف و یا شیاف در داروخانه ها موجود می باشند. هر چند گفته می شود که این نوع اسپرم کش ها حتی زمانی که به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرند، در جلوگیری از بارداری زنان بسیار موثر هستند، اما بهتر است برای اطمینان بیشتر هم زمان با به کار بردن آن ها از روش های دیگر جلوگیری از بارداری هم استفاده گردد.
به خاطر داشته باشید که زنان باید این اسپرم کش ها را حداقل پانزده دقیقه قبل از آغاز رابطه جنسی با همسرشان، در مهبل (واژن) خود قرار دهند، تا این مواد بتوانند به طور کامل حل شده و در داخل رحم فرد استفاده کننده گسترش یابند. تنها اشکال این روش جلوگیری از بارداری در زنان این است که فقط برای یک ساعت بعد از قرار دادن، در جهت جلوگیری از بارداری موثر می باشند و بعد از گذشت این زمان، فرد باید یکی دیگر از روش های جلوگیری از بارداری را استفاده کند.

8. بستن لوله های رحمی در زنان به منظور جلوگیری از بارداری:

بستن لوله های رحمی زنان باعث می شود که آن ها به طور کامل نابارور شوند. دو راه برای انجام این روش جلوگیری از بارداری در زنان وجود دارد، که امروزه، پزشکان متخصص زنان و زایمان از ه دوی آن ها بر روی بیماران خود استفاده می کنند.

الف: ایجاد شکاف شکمی در زنان به منظور بستن لوله های رحمی:

معمولا پزشکان متخصص زنان و زایمان، در این روش با اعمال بیهوشی عمومی در فرد، یک برش کوچک درست در بالای ناحیه تناسلی او به منظور دسترسی به لوله های فالوپ ایجاد می کنند . در مرحله بعدی، دکتر جراح با مهر و موم کردن لوله ها، از رسیدن تخمک به داخل رحم بیمار جلوگیری خواهد کرد.

ب. لاپاراسکوپی به منظور بستن لوله های رحمی:

در روش لاپاراسکوپی، هم فرد متقاضی باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. این روش شامل ایجاد دو برش کوچک برای دستیابی به لوله های فالوپ زنان می باشد، که معمولا بعد از انجام جراحی، این دو برش را می توان با گذاشتن مرهمی تا زمان التیام یافتن زخم، تحت پوشش قرار داد.
به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که بستن لوله های رحمی از روش های جلوگیری از بارداری بسیار ساده و در عین حال، موثر در زنان است. همچنین، جالب است بدانید که میزان شکست این روش ها بسیار پایین بوده و در حدود کمتر از 0.1 درصد می باشد. اما ممکن است استفاده از این نوع روش جلوگیری از بارداری با یک خطر بزرگ همراه باشد. در واقع، اگر دکتر در بستن لوله ها ناموفق عمل کند، فرد در معرض خطر بارداری خارج از رحمی قرار خواهد گرفت. با این حال، به کار گرفتن این نوع روش جلوگیری از بارداری، هر فردی را در برابر حاملگی های ناخواسته محافظت کرده و خطر ابتلا به بیماری التهابی لگنی و سرطان تخمدان ها در چنین افرادی را کاهش خواهد داد.
قبل از بستن لوله های فالوپ در بدنتان خوب فکر کنید، چون اگر لوله ها توسط گره زدن مسدود گردند، باز کردن و بازگرداندن آن ها به شرایط اولیه بسیار سخت خواهد بود و حتی در برخی موارد، می توان ادعا کرد که این کار امکان پذیر نمی باشد. همچنین، به عنوان یک خانم این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که این روش، شما را در برابر عفونت های منتقله از راه جنسی هم محافظت نخواهد کرد.
نتیجه نهایی:
در نهایت، به عنوان همیشه به یاد داشته باشید که در هنگام انتخاب روش جلوگیری از بارداری، شما باید روشی را انتخاب کنید که شواهدی، کارآمد بودن و همچنین، ایمنی آن را گواهی دهد. از آن جایی که هر کدام از روش های مختلف جلوگیری از بارداری عوارض جانبی مختلف و خطرات زیادی را به دنبال دارد، بنابراین، شما به عنوان فرد متقاضی، با صرف زمان و به دست آوردن آگاهی های لازم برای درک کامل روش های مختلف جلوگیری از بارداری در مردان و زنان قادرخواهید بود تا انتخاب آگاهانه ای در این مورد داشته باشید.

 مادران مهربان با بیان نظرات و تجربیات خود ما و مادران آینده را یاری کنید.

 

نظر (7)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مامانم جون من میخواستم بدونم استفاده از آی یو دی مضر نیست؟ یعنی میشه وقتی خواستم باردار بشم با درآوردنش قدرت باروریم برگرده؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
نخیر مضر نیست و یکی از نوین ترین و پرکاربردترین راه های پیشگیری از بارداری محسوب میشه ,
بله بعد از درآوردن دستگاه میتونین قدرت باروری داشته و باردار بشین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید 29 سالمه و طی نزدیکی با همسرم به صورت اتفاقی مایع منی به واژنم رفت الان چیکار کنم نمیخوام باردار بشم برام خیلی زوده از الان؟؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

مادر من هم سن شما که بود چند تا بچه داشت .بعد شما با 30 سال سن میگی زوده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم
نگران نباشید قرص های اضطراری لوونورژسترل از داروخانه تهیه کرده و طی 120ساعت حتما مصرف نمایید .
هر چقدر زودتر بهتر.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من تازه ازدواج کردم میخواستم بدونم بهترین راه برای پیش گیری از بارداری برای من چه روشیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم تبریک به خاطر ازدواجتون
بهترین راه برای هر شخصی متفاوته , بستگی به خودتون داره توصیه من استفاده از کاندوم هست .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/