مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش سوم)

مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش سوم)

در مشكل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين را جدی بگیرید (بخش دوم) عوارضی که بعد از ابتلای جنین به مشکل هیدروپس فتالیس به وجود می آید را خواندید ، در ادامه می خوانید...

پروتکل درمانی برای موارد دیگر هیدروپس فتالیس غیرایمنی که به علت وجود مشکل زمینه ای مادر، در جنین به وجود می آید، متفاوت می باشد. اگر علت بروز عارضه هیدروپس فتالیس در جنین، وجود مشکل زمینه ای مادر باردار شناخته شود، احتمال زنده ماندن جنین، فواید و خطرات درمان او بستگی به وزن مادر و جنین خواهد داشت. نوزادان مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس که قبل از تولد درمان نمی شوند، باید بلافاصله بعد از متولد شدن در مرکز مراقبت های سطح سوم و در بخش نوزادان بستری شوند، تا این بخش با انجام مراقبت های ویژه خود که قادر به ارزیابی دقیق میزان مشکل، احتمال بروز دیگر بیماری ها و انجام مراقبت های پیچیده پزشکی از نوزاد مشکل دار می باشد، بتواند نوزاد بیمار شما را درمان کند. از آنجا که مشکل هیدروپس فتالیس با علل نامشخصي در نوزادان به وجود می آید و نتایج ضعیفی هم به همراه خواهد داشت، شما به عنوان يك مادر باردار و همسرتان باید از پزشکان معالج فرزند خود انتظار داشته باشید تا با سخنان صریح و بی پرده، با شما در مورد گزینه های مراقبتی و درمانی در مقابل این حمله تهاجمی، قبل از به دنیا آمدن نوزادتان صحبت کرده و شما را راهنمایی کنند. همچنین، پزشك متخصص نوزادان هم، درطي درمان جنین در داخل رحم مادر، برای شما درباره برنامه های مراقبتی از نوزادتان بعد از تولد هم راهنمايي هايي ارائه خواهد کرد.
در نهايت، به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید که دکتر، برای نوزادانی که مشکل آن ها بدون تشخیص هیچ علت خاص مشخص می گردد، روش درمان حمایتی را ارائه خواهد داد، چون بدن این نوزادان بر اثر احتباس مایعات زیاد دچار ادم (تورم ناشی از وجود مایع زیاد در بدن) شده است. در اغلب موارد هم بيماري هیدروپس فتالیس می تواند عوارضی مانند انواع عفونت ها را به دنبال داشته باشد. پس، به خاطر داشته باشيد كه اگر در چنین مواردی، به درمان نوزاد بيمار خود بی توجهی كنيد و درمان های لازم را به صورت پشت سر هم ارائه نكنيد، زندگی او به مخاطره خواهد افتاد.

روش به دنیا آوردن نوزادن مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس:

طبق تحقیقات و نظر متخصصان، بهترین روش برای به دنیا آوردن نوزادان مبتلا به بيماري هیدروپس فتالیس نامشخص روش سزارین است، چون در زمان انجام زایمان در اغلب نوزاداني که شدت بيماري در آن ها زیاد است، روش احیا و یا لوله گذاری داخل تراشه (قرار دادن یک لوله خاص در نای نوزادان) برای کمک به تنفس راحت آن ها نیاز خواهد بود. با قرار دادن این لوله تنفسی دکتر متخصص اطفال خواهد توانست كه مشکل نفس کشیدن نوزاد را كه به دلیل تورم ناشی از جمع شدن مایعات در بدن او است، رفع کند. همچنین، در هنگام خارج کردن نوزاد از رحم مادر هم به منظور تنظیم روش تنفسی نوزاد که با فرکانس بالا و با فشار زياد به راه های هوایی او انجام می گیرد، ممکن است نیاز به ارائه اکسیژن بیشتر به وجود آید. در نهايت، به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید که در موارد شدیدتر، برای کمک به نفس کشیدن راحت نوزاد تازه متولد شده شما، دکتر ممکن است مجبور به وارد نمودن لوله های مخصوص در قفسه سینه او به منظور کمک به خارج کردن مایع جمع شده در شکم و اطراف ریه ها باشد . همچنین، در مواقع نادري هم ممکن است دکتر متخصص اطفال مجبور شود تا خطوط IV ویژه اي را در شریان های بدن نوزاد جایگزین کند. به طور معمول، در بند ناف هر جنیني، دو شریان و یک ورید وجود دارد. بنابراین، دکتر معالج خواهد توانست تا با قرار دادن کاتتر شریانی بند ناف در یکی از شریان ها، وضعیت جنین را به دقت بررسی کند.

b-avardane-janin2.png

پزشک می تواند شرایط زیر را در جنین و نوزاد تحت کنترل داشته باشد:

• ارائه مایعات لازم به بدن جنین و يا نوزاد
• تزريق داروهای تجویزی به نوزاد
• نظارت بر فشار خون جنین و یا نوزاد
• برداشتن راحت خون برای انجام آزمایشات لازم در جنین و نوزادان بيمار

در چه مواردی عمل جراحی برای درمان نوزادان مبتلا به بيماري هیدروپس فتالیس توصیه می شود؟

در برخی شرایط، دكتر معالج فرزند شما ممكن است عمل جراحي را به منظور درمان بيماري هیدروپس فتالیس مورد بحث و بررسی قرار دهد. به عنوان مثال، در برخی مواقع به علت وجود اختلالات مادرزادی مانند ناهنجاری کیستیک آدنوماتویید ریوی در نوزاد و تشخیص آن در سنین خاص حاملگی، ممکن است روش جراحی به عنوان گزینه مناسبی برای درمان نوزاد مبتلا پيشنهاد شود. اما شما به عنوان پدر و مادر نوزاد مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس می توانید درباره انتخاب گزینه جراحي براي درمان فرزند خود با يك متخصص دوران بارداري پرخطر صحبت کنید.

آیا مادر به تنهایی قادر به مراقبت کردن از نوزاد مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس خواهد بود؟

بله! با آگاهی از مشکلات بيماري هیدروپس فتالیس و یادگیری روش های مقابله با آن، مادر به راحتی می تواند از نوزاد بیمار خود به خوبی مراقبت کند. پس، به عنوان پدر و مادر يك نوزاد مبتلا به بيماري هیدروپس فتالیس، سعي كنيد تا با دکتر و یا پرستار او در مورد راه های برقراری تعامل با فرزند خود و انجام مراقبت های خاص از او صحبت كرده و تمام جوانب کار را به دقت بررسی نمایید. از آن جايي كه نوزادان مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس، در هنگام تولد هم بسیار بیمار و ضعیف می باشند، بنابراین بعد از به دنیا آمدن نیاز شدید به درمان های حمایتی و دارویی خواهند داشت. برای درک کامل تمام شرایط موجود و آگاهي در مورد آنچه که باید بعد از تولد فرزند بیمار خود باید انجام دهید، می توانید در مورد تمام سوالاتی که در این باره در ذهن خود دارید از دکتر معالج فرزند خود و یا پرستار او صحبت كرده و بعد از تولد هم برای انجام روش های درمانی، همراه نوزاد خود به پزشک معالج او مراجعه کنید.
اگر شما به عنوان مادر يك نوزاد مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس تصمیم دارید تا فرزندتان را با شیر مادر تغذیه کنید، می توانید با انجام یک برنامه ریزی دقیق، شیر خود را پمپاز کرده و منجمد کنید، تا زمانی که فرزندتان در بیمارستان بستری است هم بتواند از آن تغذیه کند. همچنين، به عنوان يك مادر به یاد داشته باشید که یک مشاور شیردهی در دوران بستری نوزاد شما در بيمارستان هم می تواند در پاسخ دادن به تمام پرسش ها، شما را ياري کند. مشاور شيردهي، شیر شما را در واحد مراقبت های ویژه نوزادان منجمد و ذخیره خواهد کرد، تا در زمان نیاز، به منظور تغذیه كردن نوزاد شما آماده باشد. در چنین مواردی بخش NICU بیمارستان یک اتاق خصوصی برای انجام پمپ شیر از پستان و بازدیدکنندگان در اختیار شما قرار خواهد داد. علاوه بر اين موارد، به عنوان يك مادر به یاد داشته باشید که می توانید برای این که حوصله تان زیاد سر نرود، در این اتاق عکس های یادگاری از خود و نوزادتان بگیرید.

چه زمانی می توانید نوزاد مبتلا به عارضه هیدروپس فتالیس خود را از بیمارستان ترخیص کنید؟

اگر پس از بستری شدن نوزاد مبتلا به هیدروپس فتالیس در بیمارستان، روش هاي درماني جواب داد و مشکلات موجود در بدن نوزادتان کامل برطرف شد، ممکن است شما بتوانید با اجازه پزشك معالج، او را به خانه ببرید. با این حال بدانید که احتمال ترخیص یک نوزاد مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس غیرایمنی، قبل از درمان کامل او و در کوتاه مدت، بسیار ضعیف است. علاوه بر اين، به یاد داشته باشید که نوزاد شما زمانی از بیمارستان ترخیص خواهد شد، که قادر به خوردن شیر کافی برای حفظ سلامتي و افزایش وزن خود باشد و بتواند به راحتی نفس بکشد. در نهايت، این نکته بسیار مهم را هم به خاطر داشته باشيد كه اگر درمان مشکل هیدروپس فتالیس در نوزادان از دوران جنینی آغاز شود، برگشت دوباره عوارض آن بعد از درمان قطعی، بسیار ضعیف خواهد بود.

عواقب دراز مدت مشکل هیدروپس فتالیس در نوزادان چیست؟

اگر در نوزادی مشکل هیدروپس فتالیس از دوران جنینی و به صورت دراز مدت وجود داشته باشد، این نوزادان به هنگام تولد بسیار بدحال بوده و حتی در برخی شرایط، زنده ماندن آن ها هم محال خواهد بود. به یاد داشته باشید که اگر وجود عارضه هیدروپس فتالیس در جنین، قبل از تولد او تشخیص داده شود و درمان کامل هم انجام گیرد، از کل این نوزادان تنها حدود 20 درصد آن ها بعد از به دنیا آمدن زنده خواهند ماند. در واقع، زنده ماندن و بقای طولانی مدت برای نوزادانی که از دوره جنینی، به علت وجود پیش زمینه ای در مادرانشان مبتلا به مشکل هیدروپس فتالیس شده اند، بسیار کم است. اما امروزه پیشرفت علم پزشکی و افزایش اطلاعات درباره این مشکل، چشم انداز خوش بینانه ای را برای کسانی که نوزادانی با این مشکل به دنیا آورده اند، به آن ها نشان می دهد.

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خواهرمن تو4ماهگی رفته ازمایش داده بهش گفتن توشکم جنین اب وجودداره میخوام بدونم درمان داره یانه لطفا جوابموزودبدین

This comment was minimized by the moderator on the site

اگر نوزاد هیدروپس بهبود یابد دوران زندگیش(بعد از طوفولیت) چگونه هست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من تمام ازمایشام تمام سونو مایع دور جنینم تمام تمام نرمال بوده جواب ها عالی ولی در هفته۳۵بارداری با درد زایمان و مختصر خون ریزی یه بیمارستان مراجعه کردم بعد ۸.۹ساعت نوار قلب تحمل درد بهم گفتن مشکل کوچیک داره قلبشو باید سزارین بشی بعد از...

سلام من تمام ازمایشام تمام سونو مایع دور جنینم تمام تمام نرمال بوده جواب ها عالی ولی در هفته۳۵بارداری با درد زایمان و مختصر خون ریزی یه بیمارستان مراجعه کردم بعد ۸.۹ساعت نوار قلب تحمل درد بهم گفتن مشکل کوچیک داره قلبشو باید سزارین بشی بعد از سزارین گفتن ایست قلبی داشته که احیا شده تو بدنش مایع جمع شده تو شکم زیر بغلش با اکسیژن نفس میکشه سرم غذایی با وزن ۳۶۰۰خواهش میکنم کمکم کنید راهنمایم کنید من امپول رگام زدم بارداری دومم آزمایشات بعد از تزریق هم منفی بوده پس چرا چی میشه بچم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
متاسفم برای اتفاقی که افتاده ، متاسفانه من از اینجا نمیتونم کمکی کنمچون باید معاینات لازم انجام بشه ، فقط دعا میکنم که فرزنتون رو سالم در آغوش بگیرین.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام،من دو روزه بچه ام بدنیا اومده،توی دوران بارداری و سونوهای انومالی هم چیزی مشخص نشد و خیلی هم رضایت داشتن هم پزشک و هم پزشک سونوگرافی،الان که بدنیا اومده با سزارین بوده و بدلیل کمبود اکسیژن سزارین شده و کمبود شدید خون دا۱ته ولی از دیروز که...

با سلام،من دو روزه بچه ام بدنیا اومده،توی دوران بارداری و سونوهای انومالی هم چیزی مشخص نشد و خیلی هم رضایت داشتن هم پزشک و هم پزشک سونوگرافی،الان که بدنیا اومده با سزارین بوده و بدلیل کمبود اکسیژن سزارین شده و کمبود شدید خون دا۱ته ولی از دیروز که خون تزریق کردن ضربان قلبش از 148 به 80 کاهش یافته و تنفسش هم نرمال شده جوری که الان اکسیژن رو هم برداشتن ولی دکتر اطفال گفتن که مشکل هیدروپس داره،و خیلی هم ناامیدانه با من که پدرش هستم حرف زدن،بنظرتون چی میشه؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام . منو همسرم ازمایش ژنتیک پیش از بارداری دادیم تالاسمی الفا بودیم ، الان باردارم ۱۴ هفته هستم ازمایش ژنتیک از جنین گرفتن میگن ک جنین بیماری هیدروپس فتالیس هست و باید سقط بشه. اگه ممکنه راهنمایی کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بهتره به توصیه پزشکتون عمل کنین، سخته ولی اگر بمونه سختتر میشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

دلیل هیدروپس شدن جنین را میخاستم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و احترام و تشکر از سایت بسیار خوبتون, میخواستم بدونم مهم ترین نشانه های مشکل هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنین چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم ,
مهم ترين نشانه های هیدروپس فتالیس یا آب آوردن بدن جنين:
• Polyhydramnios (وجود مایع آمنیوتیک بیش از حد در کیسه رحمی)
• ضخامت بیش از حد جفت

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/