10 نکته مهم قبل از بارداری که باید رعایت شوند

10 نکته مهم قبل از بارداری که باید رعایت شوند

آیا شما به عنوان یک خانم در حال برنامه ریزی و تلاش برای به دنیا آوردن فرزند هستید؟ آیا ایده هایی که در مورد باردار شدن و روند زایمان طبیعی به نظرتان می رسد، برای شما و همسرتان دلهره آور است؟ شما درباره آنچه که باید قبل از بارداری خود انجام دهید، اطلاعات کافی دارید؟ شما هم جزء مادرانی هستید که تا به حال در مورد باردار شدن خود اشتباهاتی کرده اید؟ این اشتباهات کدام ها بودند؟ اگر شما به عنوان یک زن تصمیم دارید تا به زودی باردار شوید و نمی توانید به سوالات مربوط به این دوران حساس پاسخ دهید، حتما مقاله زیر را که در مورد بررسی نکات مهم برای باردار شدن زنان است، را مطالعه کنید.
همانطور که به عنوان یک خانم آگاه هستید، دوران بارداری یکی از سخت ترین و حساس ترین مراحل زندگی هر زنی محسوب می شود. اگر شما هم جزء مادرانی هستید که تصمیم گرفته اید تا به زودی باردار شوید، باید به دنبال داشتن یک زندگی سالم و عاری از استرس و غم باشید. همچنین، به خاطر داشته باشید به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، باید با داشتن یک رژیم غذایی متعادل و صرف زمان پربار با شریک زندگی خود، بدنتان را هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی تقویت کرده و برای این اتفاق بزرگ آماده شوید. همیشه هم به خاطر داشته باشید که آمادگی های مناسب قبل از بارداری می تواند رفاه و سلامتی مادر و فرزند را در دوران بارداری افزایش دهد.
در ادامه این مقاله، سعی خواهیم کرد تا در مورد برخی از نکات مهم که یک مادر قبل از بارداری خود نیاز به دانستن آن ها دارد، بحث کنیم. لازن است به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که با اطلاعات کافی و دقیقی که شما از بارداری سالم به دست می آورد، می توانید بدون هیچ مشکلی باردار شده و راه پرپیچ و خم بارداری را به سلامت پشت سر بگذارید.

مهم ترین نکاتی که خانم ها قبل از بارداری باید رعایت شود:

1. برنامه ریزی برای قبل از بارداری و حین بارداری :

زمانی که شما به همراه همسرتان تصمیم گرفتید تا باردار شوید، حتما قبل از بارداری خود، هر دو به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. او می تواند تمام شرایط جسمی و بدنی شما و شریک زندگی تان را بررسی نموده و شاید هم از شما بخواهد که یکی از شما و یا هر دو نفرتان آزمایشات مخصوص پزشکی را انجام دهید. خوب است بدانید که با انجام آزمایشات پزشکی، مطمئن خواهید شد که هر دو نفر شما سالم بوده و آمادگی به دنیا آوردن فرزند را دارید. در صورت سلامت بودن شما و همسرتان، دکتر معالج شما ممکن است برای مادر تزریق واکسن سرخچه را توصیه کند. همچنین، به عنوان خانمی که قصد به دنیا آوردن فرزند جدیدی را دارید، به یاد داشته باشید برخی از تست هایی که انجام آن ها قبل از بارداری حیاتی است، شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار می باشد. اگر شما و یا همسرتان از بیماری های مقاربتی رنج می برید، در این حالت دکتر معالج هم داروهای مناسبی را برای درمان مشکلتان تجویز خواهد کرد تا شما و همسرتان برای آغاز دوران بارداری، آمادگی لازم را داشته باشید.
اگر شما یا شریک زندگیتان، دارای هر نوع سابقه پزشکی هستید و یا از بیماری های ژنتیکی و یا از بیماری های ارثی رنج می برید، حتما دکتر معالج خود را قبل از باردار شدن، از وجود این مشکلات آگاه کنید. علاوه بر این ها، توجه داشته باشید که با مراجعه به دکتر زنان و زایمان، زوج ها می توانند برنامه ریزی موفقی را برای به دنیا آوردن فرزندان سالم و قوی داشته باشند.

2. خودداری از مصرف خودسرانه دارو قبلا از بارداری :

زمانی که خانمی با یک برنامه ریزی دقیق، گام های اولیه را برای مادر شدن خود برمی دارد، باید مصرف بعضی داروها را متوقف کند. برخی از این داروهای قوی عبارتند از:
• آکوتان که معمولا، برای درمان عفونت های پوستی در زنان تجویز می شود.
• کومادین که از لخته شدن خون جلوگیری می کند.
• تتراسایکلین که معمولا، برای درمان بیماری های پوستی و ویروسی در زنان تجویز می شود.
• والپروئیک اسید که برای درمان ناتوانی های مزمن در زنان تجویز می شود.
• مهارکننده های ACE که برای درمان فشار خون بالا در زنان تجویز می شود.
• ایمیترکس دارویی که برای درمان دردهای میگرنی در زنان تجویز می شود.
• plaquenil که برای درمان مالاریا در زنان تجویز می شود.
خوب است این نکته را هم به یاد داشته باشید که همیشه بهتر است برای جایگزین کردن دارویی به جای داروهای مصرفی خود، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

3. اجتناب از استرس و اضطراب قبل از بارداری:

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، همیشه به این نکته توجه داشته باشید که استرس و اضطراب می تواند با سلامتی همه افراد تداخل پیدا کرده و آن را به خطر اندازد، چون وجود استرس، عملکرد عمومی غدد داخلی بدن به ویژه غده هیپوتالاموس هر فردی را تحت تاثیر قرار می دهد. وجود استرس، غده هیپوتالاموس فرد را که در مغز انسان، اتصالات بدن و احساسات او را کنترل می کند، با مشکل مواجه خواهد کرد. همچنین، ترشح هورمون از این غده آزاد شدن تخمک از تخمدان را تنظیم می کند. بنابراین، همیشه به خاطر داشته باشید که وجود استرس بیش از حد در هر خانمی، می تواند چرخه تخمک گذاری او را مختل کرده و فرصت باردار شدن را از او خواهد گرفت.

4. مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری :

پزشکان ادعا می کنند مصرف مکمل های اسیدفولیک برای زنانی که تصمیم دارند تا به زودی باردار شوند، مهم و ضروری است. پس، به عنوان خانمی که قصد به دنیا آوردن نوزادی را دارید، حتما مصرف 400 میکروگرم قرص اسیدفولیک در هر روز، به مدت حداقل یک ماه قبل از بارداری خود را باید در برنامه ریزی های خود بگنجانید. مصرف این قرص ها می تواند شانس وجود نقص در لوله های عصبی جنین شما را کاهش دهد. همچنین، لازم است بدانید که مصرف اسیدفولیک در دوران قبل از بارداری زنان مانع از به وجود آمدن نقائص هنگام تولد در نوزاد آن ها شده و سلامت روانی جنین را هم افزایش خواهد داد.

5. اجتناب از مصرف کافئین در دوران قبل از بارداری :

به تصور عموم، مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و یا شکلات، می تواند در توانایی های جنین تاثیر بگذارد. همچنین، خوب است به عنوان خانمی که قصد بارداری دارید، بدانید که مصرف قهوه منجر به ناباروری در بسیاری از زنان می شود. با استفاده از مواد غذایی کافئین دار، تولید هورمون های زنانه در بدن فرد کاهش یافته و این شرایط، می تواند منجر به ناباروری در او شود. در دورانی که خانمی برای باردار شدن است خود تلاش می کند، مصرف روزانه 200 تا 300 میلی گرم کافئین برای او بی خطر می باشد. اما اگر شما جزو خانم هایی هستید که بیش از حد عاشق قهوه هستند، برای محدود کردن میزان مصرف خود، می توانید به جای نوشیدنی های کافئین دار، از دمنوش های گیاهی و یا چای سبز در رژیم غذایی خود استفاده کنید. بنابراین، به عنوان مادری که قصد باردار شدن دارید، قبل از خرید هر یک از محصولات کافئین دار، به دقت برچسب روی آن ها را بخوانید.

gable-bardari1-1_20160118-110204_1.jpg

6. اجتناب از مصرف الکل و سیگار قبل از بارداری:

همانطور که می دانید، الکل حاوی مواد شیمیایی مضر زیادی است که می تواند ناباروری را در بدن هر زنی القا کند. اکثر پزشکان به کسانی که برنامه ای برای باردار شدن دارند، توصیه می کنند تا از مصرف الکل جدا خودداری کنند. به طور مشابه، سیگار کشیدن هم در مردان، تعداد اسپرم ها در بدن آن ها را کاهش داده و باعث ناباروری بیشتر آن ها می شود.

7. استفاده از یک رژیم غذایی سالم قبل از بارداری:

برای شما به عنوان فردی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، توجه این نکته بسیار مهم است که به رژیم غذایی روزانه خود باید توجه خاصی داشته باشید. پس برای افزایش شانس بارداری و داشتن یک دوره بی خطر بارداری، بهتر است مادران برخی از مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات تازه، پروتئین بدون چربی، شیر، محصولات لبنی و غلات غنی شده را حتما در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند. همچنین، خانم های برای افزایش شانس باروری خود، باید از مصرف غذاهای ادویه دار و پرچرب خودداری کنند. علاوه بر این ها، خانم هایی که قصد بارداری شدن دارند، باید مطمئن شوند که مایعات به اندازه کافی در رژیم غذایی روزانه آن ها وجود داشته باشد. بنابراین، با ایجاد تغییرات مناسب در رژیم غذایی خودتان قبل از بارداری ، می توانید بر مشکلات دوران بارداری خود هم غلبه کرده و وزن ایده آل بدن خود را حفظ کنید.

8. استفاده از ید در رژیم غذایی قبل از بارداری :

اگر شما به عنوان یک خانم در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید، نیاز به افزایش مواد غذایی محتوای ید در رژیم غذایی روزانه خود خواهید داشت. چون اگر مقدار ید در مواد مصرفی روزانه فرد کافی نباشد، ممکن است مغز یا سیستم عصبی جنین در دوران بارداری، دچار اختلالات شود. همچنین، عدم وجود ید کافی در بدن یک خانم، شانس باردار شدن او را کاهش می دهد. برخی عناصر و مواد غذایی که حاوی درصد بالایی از ید هستند، عبارتند از:
• نان گندم کامل
• محصولات لبنی
• نمک
• غذاهای دریایی
به عنوان خانمی که قصد باردار شدن را دارید، حتما این نکته را به یاد داشته باشید که به دست آوردن مقدار کافی ید، به تنهایی و با استفاده از رژیم غذایی غیر ممکن است. در چنین مواردی، حتما شما نیاز به مصرف مکمل های خوراکی ید خواهید داشت. این مکمل ها باید روزانه به میزان 150mcg مصرف شود. اگر شما جزو مادرانی هستید که قبل از باردار شدن دچار مشکلات تیروئیدی شده اند، حتما با دکتر معالج خود مشورت کنید، چون در این حالت مصرف دارو برای شما به عنوان یک فرد بیمار ضرورت خواهد داشت.

• 9. مشورت با نزدیکان قبل از بارداری :

به خاطر داشته باشید که بهترین دوست یک زن همیشه مادرش می باشد، چون مادر تنها کسی است که می تواند شما را به بهترین وجه در مورد موضوع بارداری هدایت کند. بنابراین، قبل از اینکه شما برای باردار شدن برنامه ریزی کنید، حتما با مادر عزیز خود در این باره صحبت کرده و از او راهنمایی بخواهید. ممکن است او تجارب خوب و مهمی در این مورد داشته باشد، که با شما به اشتراک بگذارد. حتما به یاد داشته باشید که رعایت نکات مهمی که مادرتان از تجربیات خود برای شما می گوید، به منظور حفظ سلامتی شما و رشد مناسب فرزندتان در آینده مفید خواهد بود.

gable-bardari5-1.jpg

• 10. کاهش خطرات زیست محیطی قبل از بارداری :

برای از بین بردن تمام خطرات زیست محیطی، سعی کنید تا به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، شیوه زندگی سالمی را برای خود و همسرتان انتخاب نمایید. اگر شما مجبور هستید که بیشتر در جاده های آلوده سفر کنید، حتما از ماسک استفاده کنید، چون به کار بردن ماسک از ورود گازهای مضر و یا ذرات معلق در هوا به بدن شما جلوگیری خواهد کرد. همچنین، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و یا اشعه های مضر می تواند برای شما که تصمیم دارید به زودی مادر شوید، خطرناک باشد. پس به یاد داشته باشید که ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی هم قبل از بارداری فرد برای حفظ سلامتی او و فرزندش در آینده مفید خواهد بود.
و در نهایت، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که استفاده از برخی مواد شیمیایی تصفیه نشده شامل محصولات حلال، مواد شوینده و آفت کش ها هم می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. آب آشامیدنی هم ممکن است ذرات سرب و یا گرد و غبار مضر داشته باشد. پس تا آنجا که امکان دارد از آب های تصفیه شده استفاده کنید. همیشه هم به یاد داشته باشید که خطرات زیست محیطی می تواند دوران بارداری شما را دچار مشکلاتی کند، که شما حتی قادر به تصور آن ها هم نیستید.

با انجام تمام این اقدامات احتیاطی، شما به عنوان یک مادر می توانید به راحتی تولد یک نوزاد سالم را برای خودتان تصور کنید، چون بسیاری از زوج های کم تجربه در مورد برخی موارد مربوط به دوران قبل از بارداری اشتباه می کنند و نمی دانند که انجام چه کارهایی در طول دوره مقدماتی باردار شدن برای آن ها مهم است.

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام تست بارداری دادم منفی بوده نزدیک سه هفتس پریود نشدم باید چکارکنم،،

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
فقط بارداری نیست که مانع پریود شدن میشه عوامل دیگه ای هم هستند مثل کیست ، عفونت و .....

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بدون آزمایش قبل بارداری اقدام به بارداری کردم الان میتونم آزمایش بدم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر باردار شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اگه لازم دونستن براتون آزمایش بنویسن اگر هم اقدامتون ناموفق بود حتما آزمایش ها رو انجام بدین و هر دو خوردن اسید فولیک رو فراموش نکنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

ما باهم فامیل هسیتم دختر عمه و پسردایی حتما باید به پزشک مراجعه کنیم برای بارداری نظر شما چیست یک ماه عروسی کردیم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
همه باید قبل بارداری به پزشک مراجعه کنند شما هم باید صددرصد برین دکتر.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مانه پزسک داریم نه وسایل که بریم به شهر دیگه نزد پزشک برای باردارشدن چه کنیم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین ماکه نه پزشک داریم بریم پیش ایشون و نه وسایلی که بخواهیم برویم شار دیگه ای برای بار داری چه کنیم
خ

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
ببخشید دو آزمایشی که بایذ قبل زا بارداری داده شود چه آزمایشی هست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , برخی از تست هایی که انجام آن ها قبل از بارداری حیاتی است، شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار می باشد.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/