بارداری و 23 افسانه باور نکردنی (بخش دوم)

بارداری و 23 افسانه باور نکردنی (بخش دوم)

در 23 افسانه باور نکردنی درباره ی بارداری (بخش اول) هشت باور غلط درباره بارداری گفته شد در ادامه به باورهای غلط دیگری درباره بارداری می پردازیم.

تصور غلط نهم: مصرف کره ذوب شده در دوران بارداری برای آسان تر شدن زایمان و به دنیا آمدن راحت نوزاد شما تاثیر فراوانی خواهد داشت

اکثر مادربزرگ ها و افراد قدیمی با اصرار به شما خواهد گفت که مصرف روغن به مقدار فراوان در زنان باردار، ظاهرا به دلیل روغنی و روان نمودن کانال تولد نوزاد، کار زایمان را در شما آسان تر کرده و به دنیا آمدن فرزندتان را راحت تر خواهد نمود. این اسطوره خاص دارای هیچ پایه و اساس درستی نبوده، و در واقع، مصرف روغن در مقادیر بالا، تنها وزن شما را در دوران بارداری بیش از حد افزایش خواهد داد!
لازم است بدانید که شدت و مدت زایمان در هر زن با زن دیگر متفاوت است، و مصرف روغن هیچ تاثیری در راحتی زایمان و تولد آسان نوزاد نخواهد داشت. حتی مصرف روغن کرچک که اغلب توسط پزشکان (اگر پیشرفت زایمان با تاخیر انجام شود.) برای خانم های باردار تجویز می شود تا به انقباضات رحمی در آن ها کمک نماید، اساس و پایه درستی ندارد، و فقط به نوعی دنبال کردن داستان زنان پیر و قدیمی است.

bardari-mn5.jpg

افسانه شماره دهم: مصرف پاپایا علل سقط جنین در اکثر زنان باردار خواهد بود

اساسا این اسطوره که مصرف پاپایا در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود، از این قانون علمی که پاپایای نارس و یا حتی پاپایای نیمه رسیده شامل لاتکس است، که می تواند انقباضات رحمی را فعال کند، سرچشمه می گیرد. به همین دلیل در برخی مناطق این باور غلط جا افتاده است که مصرف پاپایای نارس توسط مادران باردار، حتما موجب سقط جنین در آن ها خواهد شد. برای همین، در بسیاری کشورها، زن بارداری را که ناخواسته حامله شده است را مجبور به مصرف این میوه در مقادیر بسیار بزرگی می کنند. در چنین مواردی، سقط جنین اغلب به دلیل وجود ناهنجاری در او اتفاق می افتد و ادامه بارداری را غیرممکن می سازد.
بنابراین، شما به عنوان یک مادر باردار به راحتی و بدون باور این تفکرات غلط و قدیمی، می توانید از میوه ها و مواد غذایی مورد علاقه خود به اندازه ای که دلتان می خواهد، بخورید و لذت ببرید. اما قبل از مصرف هر میوه یا ماده غذایی جدید، همیشه رژیم غذایی خود را با دکترتان در میان بگذارید تا با تأییدات پزشکی و با خیال راحت از آن ها استفاده کنید.

bardari-mn6.jpg

افسانه یازدهم: تعیین جنسیت کودک با توجه به موقعیت جنسی مادر و پدر امکان پذیر خواهد بود

بسیاری از زنان باردار ممکن است از این ایده که جنسیت هر کودک را می توان با موقعیت جنسی در زمان شروع بارداری تعیین نمود، حمایت کنند. اما، حقیقت این است که پدران و مادران تحت هیچ شرایطی نمی توانند جنسیت جنین خود را توسط پوزیشن های جنسی تعیین کنید و موقعیت آن ها هیچ تاثیری در تعیین جنسیت نوزاد نخواهد داشت.

افسانه دوازدهم: سازمان و فرم پایین تنه و یا بالا تنه پ بدن مادر در دوران بارداری ممکن است حاکی از جنسیت جنین او باشد

این که اندازه شکم مادر در دوران بارداری جنسیت نوزاد را مشخص می کند، یکی از شایع ترین اسطوره های مرتبط با بارداری است، اما در طول مدت بارداری، بدن زن با توجه به موقعیت جنین، اندازه عضله های او و چربی های رسوب داده شده در اطراف شکم مادر، تغییرات بسیاری خواهد کرد. همچنین، اندازه و شکل شکم مادر در دوران بارداری با تغذیه زن باردار رابطه مستقیمی دارد. این که بارداری با شکم بزرگتر، نشان دهنده دختر بودن نوزاد است و یا برعکس، کوچک بودن شکم مادر، پسر بودن نوزاد او را نشان می دهد، افسانه ای بیش نیست. این باور غلط از زمان های قدیم زبان به زبان در میان زنان گشته و تا به حال هم در برخی مناطق، مورد باور بسیاری از زنان می باشد.

افسانه سیزدهم: نوع ویارصبحگاهی مادر در ماه های اول شروع دوران بارداری، می تواند جنسیت نوزاد او را تعیین نماید

هنوز رابطه ی میان ویار صبحگاهی زنان در ماه های اول شروع دوران بارداری با جنسیت کودک مشخص نشده است. در واقع، این ویارصبحگاهی به دلیل یک بیماری شناخته نشده، به شکل تهوع و استفراغ شدید در ماه-های اول دوران بارداری زنان رخ می دهد. این وضعیت یا احساس بیماری در صبحگاهان می تواند معمولا با معده خالی یا بعد از مصرف برخی داروها، بدون مصرف مواد غذایی و با معده خالی در ارتباط باشد. فقط لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که ویار صبحگاهی بارداری به هیچ وجه با جنسیت جنین شما در ارتباط نیست.

bardari-mn3.jpg

افسانه چهاردهم: حالت پوست بدن زنان باردار در طول زمان رشد کودک در رحم او می تواند تعیین کننده جنسیت نوزاد باشد

این ایده که شفافیت و حالت بی طراوتی پوست بدن مادر در دوران بارداری، نشان دهنده جنسیت نوزاد می-باشد، افسانه ای بیش نیست. گرفتگی رنگ پوست زنان در دوران بارداری و این که زنان در دوران بارداری طراوت و شادابی خود را از دست می دهند، به دلیل رشد کودک در داخل بدن آن ها است. این گفته که حالت پوست بدن مادر در دوران بارداری، نشان دهنده جنسیت نوزاد می باشد، به هیچ وجه درست نبوده و پایه و اساس علمی ندارد. بدن شما به عنوان یک زن باردار تغییرات زیادی را به خاطر افزایش جریان خون در تمام سلول های بدن تجربه می کند. بنابراین، حتی بسیاری از زنان، داشتن پوست درخشان و شاداب را تجربه می-کنند، که با عنوان شلوغ بودن نوزاد داخل شکم مادر تعبیر می شود و در برخی مواقع هم ممکن است با توجه به ماهیت بدن زن باردار و عدم تعادل هورمونی، پوست بدن او مات و کدر شود. اما هیچ واقعیت علمی در رابطه با حمایت از این افکار که پوست بدن برخی از زنان در دوران بارداری حاکی از وجود نوزاد پر تب و تاب و شلوغ می باشد، وجود ندارد. توصیه می شود به جای تمرکز بر شلوغی و پرتب و تاب بودن نوزاد، زنان باردار باید توجه بیشتری به حفظ یک رژیم غذایی سالم داشته و به دنبال تمرینات ورزشی مناسب، به منظور افزایش قدرت بدنی خود باشند.

افسانه پانزدهم: به پشت خوابیدن زنان در دوران بارداری، برای سلامتی فرزند آن ها مضر است

در دوران بارداری، خوابیدن به پشت در مادران باردار، ممکن است سبب کم شدن سرعت گردش خون در بدن نوزاد آن ها شود. اما، تا به امروز هیچ شواهد علمی برای حمایت از این واقعیت وجود نداشته است که خوابیدن زن باردار به پشت می تواند برای سلامتی فرزند او مضر باشد. لازم است بدانید که عوامل به وجو آوردن ناراحتی و ناآرامی در هر زنی نسبت به زن دیگر در این دوران متفاوت است، اما خوابیدن تمامی افراد به ویژه مادران باردار به سمت چپ بدن برای آن ها بهتر است، چون جریان خون به سمت پایین بدن افزایش یافته و خون بیشتری به قلب خواهد رسید.

bardari-mn1.jpg

افسانه شانزدهم: گذاشتن اسلحه یا چاقو در بالای سر زن باردار در حال خواب، از مرگ نوزاد در داخل شکم او جلوگیری خواهد کرد

این نظریه که گذاشتن سلاح یا چاقو در بالای سر زن باردار در حال خواب، از مرگ نوزاد در شکم او جلوگیری می کند، هنوز هم اسطوره ای بیش نیست. از قدیم، اعتقاد بر این بوده است که بند ناف جنین ممکن است به دور گردن او پیچیده و جنین را خفه نماید. اگر شما سلاحی را در بالای سر زنان باردار در طول خواب قرار دهید و او هم دستان خود را هنگام خواب بالا نگه دارد، از این عمل جلوگیری خواهد شد. با این حال، هیچ مدرکی برای حمایت از این واقعیت وجود ندارد که بالا بردن دستان مادر هنگام خواب، در واقع می تواند باعث از بین رفتن خطر پیچش بند ناف به گردن نوزاد شود. بنابراین، لازم است بدانید که انجام این احساسات و اعمال کششی در زنان باردار مفید و بدون ضرر بوده، همچنین انجام آن ها در اول صبح با طلوع آفتاب و سپس آویزان شدن بر روی طنابی که لباس های شسته و مرطوب را روی آن پهن می کنید و اعمال حرکات کششی بی فایده نخواهد بود.

افسانه هفدهم: زنان در دوران بارداری نباید به صورت مرتب، هر روز به حمام بروند:

بیان این افسانه که زنان در دوران بارداری باید کم تر به حمام بروند، ممکن است فوق العاده خنده دار باشد، اما اسطوره هایی از این دسته، از مدت ها قبل وجود داشته و بسیاری از افراد آن ها را قبول دارند. در دوران بارداری، با توجه به تغییرات هورمونی که همیشه در بدن مادر در حال وقوع است، حمام کردن حتی بیشتر از زمان های دیگر مهم خواهد بود. گرفتن یک دوش ساده مادر، به هیچ وجه آسیبی به نوزاد نخواهد رساند. با این حال، زنان باردار باید مراقب باشند تا امکان وقوع هر گونه خطری را کاهش دهند. شما به عنوان یک مادر باردار، آب حمام را بیش از حد گرم نکنید، چون افزایش دمای آب و بخار در حمام ممکن است مشکلات خاصی را در سلامتی شما و فرزندتان ایجاد کند.

افسانه هجدهم: هر گونه استرس برای جنین در داخل رحم مادر مضر است:

بسیاری از ما معتقدیم که به وجود آمدن هر نوع استرس در دوران بارداری برای جنین مضر خواهد بود. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که تنش در حد معمول نه تنها برای جنین شما مضر نیست، بلکه مفید هم خواهد بود. این تنش باعث توسعه و رشد نوزاد شده و سیستم های عصبی او را تقویت می کند. نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری در اندازه معمولی استرس را تجربه کرده است، مغزشان سریع تر از نوزادان متولد شده از مادران بدون استرس کار می کنند. همچنین، این کودکان نوپا دارای مهارت های ذهنی و حرکتی بالاتری نسبت به سایر نوزادان دارند.

bardari-h4.jpg

افسانه نوزدهم: شما به عنوان یک زن باردار نباید شیرینی بخورید:

شکلات یکی از انواع مواد غذایی استثنایی در دوران بارداری است. مطالعات نشان می دهد که زنان بارداری که به طور مرتب شکلات می خورند، نوزادانی را که به دنیا می آورند، نسبت به سایر کودکان بیشتر خندان بوده و همیشه لبخند می زنند. در این نوزادان نشانی از ترس در چهره دیده نمی شود. اما لازم است بدانید زنان بارداری که در این دوران پنج بار و یا بیشتر، در هفته، به وژه در سه ماهه سوم بارداری شکلات می خورند، 40 درصد کمتر از سایر مادران فشار خون بالا را تجربه می کنند.

افسانه بیستم: زنان باردار باید از غذاهای دریایی دوری کنند:

این افسانه که زنان باردار نباید غذاهای دریایی در رژیم غذایی بارداری داشته باشند، یکی دیگر از بیانیه های نادرست به جا مانده از افکار گذشتگان است. خوردن مقدار زیادی ماهی در این دوران، مقادیر بالایی از امگا 3 را به بدن مادر باردار وارد می کند و باعث متولد شدن بچه های باهوش و دقیق تری می شود. با توجه به مطالعه اخیر، بچه هایی که مادران آن ها در دوران بارداری، به طور منظم حداقل 12 اونس از غذاهای دریایی را درهر هفته مصرف نموده اند، دارای IQ بالاتر، مهارت های ارتباطی قوی و ارتباطات اجتماعی و مهارت های حرکتی بالایی نسبت به کودکان دیگر داشتند.

bardari-mn7.jpg

افسانه بیست و یکم: مادران باردار باید احساس شادی زیادی در این دوران داشته باشند:

در واقع، این افسانه که مادران باردار باید احساس شادی زیادی در این دوران داشته باشند، به هیچ وجه درست نیست. زنان باردار مانند زنان دیگر از نوسانات بسیاری رنج می برند. حدود 20٪ از زنان حامله، اضطراب و افسردگی در این دوران را تجربه کرده اند. مبتلا شدن به افسردگی در دوران بارداری شانس به دنیا آمدن نوزادان زودرس با وزن کم، هنگام تولد را افزایش می دهد.

افسانه بیست و دوم: شما به عنوان یک زن باردار باید از حیوانات خانگی دور بمانید:

این افسانه که زنان در دوران بارداری باید از حیوانات خانگی دوری کنند، اصلا درست نیست. اما، باید سبد زندگی حیوان خانگی را در دوران بارداری زنان، در خانه تغییر داد. چون می تواند خطر ابتلا به عفونت توکسوپلاسموز را در مادران افزایش دهد. با این حال برای شما به عنوان یک مادر باردار، نوازش حیوان خانگی ضرری نخواهد داشت.

bardari-mn4.jpg

افسانه بیست و سوم: پرواز با هواپیما عوارض دوران بارداری را افزایش می دهد:

این افسانه به هیچ وجه درست نیست که پرواز با هواپیما عوارض دوران بارداری را افزایش می دهد و سفر در بارداری خیلی می تواند خطرناک باشد. شما ممکن است در مورد اثرات اسکنر فرودگاه ها، دستگاه های اشعه ایکس و اشعه های دیگر در بدن خودتان به عنوان یک مادر باردار نگران بوده و فکر کنید پرواز هم می تواند بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهد. اما این نوع از اشعه نمی تواند نفوذ زیادی در بدن شما داشته باشد. بنابراین، به همین دلیل بعید است که بر روی جنین شما هم اثر زیادی بگذارد. با این حال، بهتر است زنان باردار در سه ماهه سوم هرگز با هواپیما پرواز نکنند، چرا که شانسی ممکن است در مسیر پرواز اتفاقی به وجود آید.

اکثر مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند و بر اثر تمایل به این اسطوره های احمقانه، نوزاد خود را سقط نموده اند، ممکن است تلاش بیشتری برای مقابله با آن ها، در بارداری های بعدی خود داشته باشند. شما هم به عنوان یک مادر باردار، احتمالا پس از مطالعه کردن این اسطوره های غلط در مورد دوران بارداری، از خطرات بیشتری رها شوید. اما هنوز هم، وجود یک عمه قدیمی در طایفه ممکن است شما را به انجام این اسطوره ها ترغیب نماید. اما توصیه می شود که در دوران بارداری به این باورهای غلط اصلا گوش نداده و فقط به توصیه های پزشک معالج خود عمل نمایید. 

نظر (5)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

مادرشوهر من میگه از قدیم گفتن زن باردار تنها حموم بره جن میاد میترسونه؟؟؟؟ایا واقعا راسته من خیلی میترسم تورو خدا یکی ج بطه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اینها همه خرافه هستن اصلا بهش فکر هم نکنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, آیا میتوان با استفاده از یک پوزیشن برای نزدیگی جنسیت جنین را تعیین کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , نخیر این یک افسانه ای بیش نیست و پوزیشن جنسی پدر و مادر هیج تاثیری در جنسیت جنین ندارد.

This comment was minimized by the moderator on the site

از دست خرافات این زنای قدیمی پدر آدمو با این خرافات درمیارن ، مادر شوهر من با این حرفا که این کارو بکن این کارو نکن منو عذاب جهنمی میداد

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/