بارداری و 23 افسانه باور نکردنی (بخش اول)

بارداری و 23 افسانه باور نکردنی (بخش اول)

آیا شما به عنوان یک مادر باردار نگران چیزهای بی ضرر و خاص مانند یک میوه یا اثرات آن ها مثل ماه گرفتگی در اعضای بدن جنین خود هستید؟ آیا نگران هستید که این عوامل ممکن است به جنین شما نفوذ کرده و عامل خطرات بیشتری در او شود؟
برخی از افراد قدیمی و امل فقط کلمه ای را در مورد بارداری به عنوان مشاوره به شما می گویند و ممکن است زنان باردار در تمام سنین خسارت هایی را از ندانم کاری خودشان و باور داشتن این حرف های دیگران متحمل شوند. بیان جملاتی مانند"من در این جا از تجربه خودم در این باره با شما صحبت می کنم"، توسط این افراد، در واقع بهانه ای برای سلب مسئولیت آن ها از عواقب و خطرات مرگبار افکار آنان در زنان باردار می شود. در نهایت، برای این که مادران باردار این باورها را قبول کنند یا نه، دجار معضلی بزرگ خواهند شد.

افسانه های باور نکردنی درباره بارداری:

با این که تا به حال برخی از افسانه های موجود درباره بارداری را به طور کامل و به مرور زمان رد کرده اند، اما هنوز هم بعضی از این افسانه ها وجود دارند که اسطوره شده اند و بسیاری از خانم های باردار آن ها را دنبال می کنند. از دهه های بسیار دور، برای ما پیش آمده است که افراد مسن و قدیمی از سادگی ما استفاده نموده اند و برخی از این افسانه ها را در ذهن ما به ویژه در دوران بارداری جا داده و ملکه ی ذهن ما نموده اند. ما هم این افسانه ها را بدون توجه به درست یا غلط بودن آن ها، و بدون انجام هیچ تلاشی برای کشف حقیقت و واقعیت، این افسانه ها را قبول کرده و پشت سر گذاشته ایم. در این مقاله، 23 نوع از افسانه های در مورد بارداری که بعضی ها به طور گسترده آن ها را باور دارند و حقیقت واقعی آن را نمی دانند، خواهد شد. این افسانه های نادرست عبارتند از:

افسانه اول: حالت و موقعیت شکم مادر در دوران بارداری، تعیین کننده جنسیت جنین او خواهد بود:

در بعضی مواقع، شانس با افرادی مانند عمه شما و یا مادرتان یا زنان محله یار شده و احتمالا فکر نادرست و غیرعلمی آن ها در مورد جنسیت نوزادان یک در پنجاه درصد درست خواهد بود، اما همیشه به یاد داشته باشید که این پیش بینی آن ها هیچ ارتباط علمی با موقعیت شکم در زنان باردار ندارد. هر زن باردار، نوزاد خود را به گونه ای متفاوت حمل می کند. حالت و موقعیت جنین در شکم مادر در دوران بارداری بستگی به حالت بدن مادر و اندازه لگن او دارد. در واقع، می توان گفت قطعا هیچ رابطه ای بین جنسیت جنین و حالت شکم مادر در دوران بارداری وجود ندارد.

bardari-jh3.jpg

افسانه دوم: مصرف مقدار زیاد انواع خاصی از مواد غذایی در دوران بارداری بر جنسیت جنین در شکم مادر تاثیر خواهد گذاشت:

این که مصرف مقدار زیاد انواع خاصی از مواد غذایی در دوران بارداری بر جنسیت جنین در شکم مادر اثر خواهد گذاشت، یک فکر کاملا بی اساس است، تا جایی که شما می توانید در زنان باردار نزدیک در فامیل خود این افسانه ها را امتحان کنید. افراد مسن و قدیمی در خانواده، در برخی مواقع به زن باردار مشاوره می دهند که نوشیدن آب نارگیل بیشتر در این دوران، نوزاد او را به فردی عادل تبدیل خواهد کرد که کاملا نادرست است. در برخی از افسانه های قدیمی هم به زنان باردار مشاوره می داده اند که اگر می-خواهید پوست نوزادتان تیره شود، خوردن زیاد مکمل های آهن در دوران بارداری، این ایده را عملی خواهد کرد. اول از همه این که شما به عنوان یک مادر باردار باید بدانید که مصرف مواد غذایی خاصی هیچ تاثیری به رنگ پوست در نوزاد شما نخواهد داشت. در مرحله دوم لازم است بدانید که مصرف بیش از حد مکمل های آهن ممکن است با رسوب در خون، عواقب جدی را برای مادر و نوزاد به وجود آورد. از این رو، مصرف بیش از حد مواد غذایی خاص، یکی دیگر از اسطوره هایی است که شما باید به طور کامل به آن بی اعتنا شوید.

افسانه سوم: شما باید به عنوان یک مادر باردار، به اندازه ی دو نفر غذا بخورید:

مهم نیست که این حرف ها را چه کسی به شما می گوید، فقط لازم است بدانید که در دوران بارداری نباید به اندازه دو نفر غذا بخورید. بله، این نکته درست است که بارداری باعث افزایش نیاز به کالری مصرفی روزانه در مادر می شود، اما این نیاز فقط 300 کالری خواهد بود. این بدان معنی است که این نیاز فقط با مصرف دو وعده میوه یا دو وعده اضافی سالاد جبران می شود، نه با نوع تغذیه ی موادغذایی که افراد قدیمی به شما پیشنهاد داده اند. بنابراین، فراموش نکنید که به خاطر رشد و وجود یک نفر دیگر در بدن خود، نباید به اندازه دو نفر غذا خورد.

تصور غلط چهارم: خوردن مقدار زیادی از غذاهای تند در دوران بارداری، منجر به کشته شدن جنین در شکم مادر خواهد شد:

این تصور غلط است که خوردن غذاهای تند در دوران بارداری ممنوع است. درست است که مصرف بیش از حد غذاهای تند در دوران بارداری از جمله عوامل سوزش معده و تولید گاز در آن است، اما باعث مرگ جنین در شکم مادر نمی شود. اما توصیه می شود برای کاهش ناراحتی های به وجود آمده در معده خود در دوران بارداری، حتما از مواد غذایی تند در اندازه ی متوسط استفاده نمایید، چون معده زنان باردار حساس و ضعیف شده و وجود این مشکل، سلامت شما و نوزادتان را به مخاطره خواهد انداخت.

bardari-mm3.jpg

افسانه غلط پنج: احساس سوزش معده بیشتر در مادران باردار به معنای وجود موی بیشتر در پوست و سر جنین است:

مقدار مو در بدن یک نوزاد تازه متولد شده، بستگی به ژنتیک و آرایش مو در بدن پدر و مادر کودک دارد و میزان سوزش معده مادر که در دوران بارداری از آن رنج می برد، هیچ ربطی به موی بدن نوزاد ندارد. به خاطر این که وزن جنین روز به روز در حال رشد است و افزایش می یابد، در اغلب مواقع باعث هل دادن دستگاه گوارش مادر به سمت بالا شده و اسفنکتر قلبی را به وجود می آورد، که منجر به شکل گیری اسید بیشتر در معده مادران باردار خواهد شد. بنابراین، این مورد دلیلی برای افزایش ترشح اسید معده در یک مادر باردار و سوزش معده او می شود. این نکته کافی است که بگوییم، بسیاری از زنان باردار با داشتن سوزش سردل فوق العاده، هنگام زایمان، نوزادانی بی مو به دنیا می آورند، در حالی که در بسیاری از زنان باردار با این که سوزش سردل نداشته اند، کودکانی با موهای زیاد بر روی سر و بدن، متولد می شوند.

تصور غلط ششم: داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ممنوع است:

در حالی که شاید اکثر پزشکان به شما توصیه کنند که به خاطر جایگزین شدن جنین در طول سه ماه اول، این کار نباید انجام شود، اما همه آن ها توافق دارند که در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری، داشتن رابطه جنسی، تقریبا امن خواهد بود. همچنین، بسیاری از زنان در این دوران افزایش میل جنسی به دلیل افزایش سطح هورمون ها در خون خود می شوند. جنین توسط لایه هایی از بافت ها در داخل رحم محافظت می شود، و بدین وسیله نمی تواند توسط مقاربت آسیب ببیند. بنابراین مگر در مواردی که پزشک به صراحت شما را به پرهیز از رابطه ی جنسی وادارد، داشتن صمیمیت با شریک زندگی می تواند ادامه ی راه باقی مانده تا تولد فرزندتان را برایتان هموارتر نماید.

تصور غلط هفتم: ماه گرفتگی در دوران بارداری می تواند عامل نقص ژنتیکی در جنین در شکم مادر باشد:

شکاف در لب و یا کام نوزاد تازه متولد شده از جمله اختلالات ژنتیکی هستند و به دلیل این که عوامل ژنتیکی خاصی، مستعد-کننده این بیماری ها می باشد، در بعضی از نوزادان مشاهده خواهند شد. اغلب این نقص ها، بیشتر در ازدواج های فامیلی دیده می-شود. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی هیچ کدام از این بیماری ها مربوط به خسوف یا گرفتگی خورشید و یا ماه در دوران بارداری نمی باشد.

bardari-mm2.jpg

تصور غلط هشتم: بی حسی نخاعی، از جمله علل کمر درد در زنان بعد از زایمان خواهد بود:

با این که بی حسی نخاعی در عمل سزارین ممکن است تا حدودی علت کمر درد در برخی از زنان بعد از زایمان باشد، اما علت این درد در درجه اول، به دلیل تغییر مرکز ثقل بدن در ستون فقرات مادران در دوران بارداری ایجاد می شود. وزن یک مادر باردار روز به روز افزایش یافته و حمل این وزن اضافی توسط بدن باعث می شود که به ستون فقرات او فشار زیادی وارد شده و انحنای بیش از حدی در این ناحیه پیدا کند. در نهایت، این انحنا منجر به ایجاد درد در دست ها، پاها و کمر زنان بعد از این دوران خواهد شد. خوب است بدانید که حتی زنانی که به طور طبیعی و بدون داشتن علتی، از کمر درد رنج می برند و این درد، آن ها را در انجام کارهایشان ناتوان کرده است، تنها راه جلوگیری از آن فقط انجام تمرینات ورزشی در ستون فقرات و کمر، و تقویت هر دو آن ها در طول این دوران و پس از بارداری می باشد.

 ادامه باورهای غلط درباره بارداری را در 23 افسانه باور نکردنی درباره ی بارداری (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (5)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من پریودی نامنظم دارم ۲۳ روز پیش یه روز لکه داشتم با علائم بارداریازمایش دادم منفی بود ولی هنوز علائم دارم تستم مثبت می شه خیلی کم رنگ

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تست نثبت کم رنگ به معنای بارداریه، یه بار دیگه آزمایش بذین.

This comment was minimized by the moderator on the site

من اگ کم غذامیخورم حالت استفراغ دارم ولی هرچی زیاد میخورم خیلی زیاد بعدیک ساعت یادوساعت گشنمه نمیدونم چرا؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 26 سالمه و در هفته 8 بارداری هستم , مادر شوهرم بهم میگه باید به اندازه دو نفر غذا بخورم ولی من نمیتونم بخورم زیاد که میخورم حالت تهوع میگیرم , آیا در این شرایط جنین رشد نمیکنه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , مهم نیست که این حرف ها را چه کسی به شما می گوید، فقط لازم است بدانید که در دوران بارداری نباید به اندازه دو نفر غذا بخورید. بله، این نکته درست است که بارداری باعث افزایش نیاز به کالری مصرفی روزانه در مادر می شود، اما این نیاز فقط 300...

سلام عزیزم , مهم نیست که این حرف ها را چه کسی به شما می گوید، فقط لازم است بدانید که در دوران بارداری نباید به اندازه دو نفر غذا بخورید. بله، این نکته درست است که بارداری باعث افزایش نیاز به کالری مصرفی روزانه در مادر می شود، اما این نیاز فقط 300 کالری خواهد بود. این بدان معنی است که این نیاز فقط با مصرف دو وعده میوه یا دو وعده اضافی سالاد جبران می شود .

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/