4 راه ساده برای اینکه کودک به حرفتان گوش کند

4 راه ساده برای اینکه کودک به حرفتان گوش کند

آیا به طور ناگهانی شاهد تغییری در نگرش کودکتان نسبت به شما شده اید؟ آیا احساس می کنید کودک عزیز شما که تا همین تازگی ها مو به مو به حرفتان گوش می کرد، ناگهان تبدیل به فرد دیگری شده که به حرفتان گوش نمی کند؟ آیا از اینکه ممکن است این نشانه اخطاری از طغیان کودکتان علیه شما باشد؟
اگر با هریک از شرایط بالا مواجهید و دنبال راه حلی برای تقویت رابطه تان با کودک و بهبود رفتار حرف گوش نکردن کودکان خود هستید، به خواندن این متن ادامه دهید.

4 راه حل ساده برای زمان حرف گوش نکردن کودکان:

به خاطر داشته باشید هر کاری که از کودکتان انتظار انجامش را دارید، باید با مثالی روشنش کنید. کودک شما همیشه درس های اول را از شما یاد می گیرد، هرکاری که شما انجام می دهید و یا انجام نمی دهید، بر کودکتان بیش از یک روش تربیتی ، تاثیرگذار خواهد بود. اگر می خواهید کودکتان به حرفهای شما گوش کند باید چگونه موعظه کردن را یاد بگیرید و تمرین کنید.

koodak-y4.jpg

4 راه حل آورده شده که با رعایت آنها کودکتان به حرفتان گوش می کند:

1- به سخنان کودکتان گوش فرا دهید:

وادار کردن کودکان به شنیدن حرف های شما کار مشکلی است، قبل از اینکه انتظار داشته باشید کودکتان به حرفتان گوش کند، از اینکه شما هم شنونده خوبی هستید، اطمینان حاصل کنید.
• حتما تمام توجه خود را به کودکتان معطوف کنید، اگر او پیش شما آمد و خواست چیزی بگوید، هر چند خسته کننده باشد کار خود را متوقف کنید و با دقت به او گوش فرا دهید.
• تماس چشمی مناسبی ایجاد کنید تا اینکه به او ثابت کنید به هرآنچه که می گوید خوب گوش می دهید.

• ساکت بمانید و اجازه بدهید اول هر آنچه را که می خواهد بگوید، گاهی به جای نصیحت کردن فقط باید به کودکتان گوش کنید.
• از دادن جواب های کوتاه بپرهیزید چرا که کودک آن را نشانی از بی علاقگی شما استنباط می کند. بدانید دقیقا چه می گوید و طبق آن جوابش را بدهید، گاهی ممکن است با یک «آهان» یا «بله» کوتاه، جوابش را بدهید، در حالی که او انتظار یک پاسخ کامل و جزئی متناسب از شما دارد. با تشویق کودکتان به صحبت با شما هر زمان که می خواهد به او کمک کنید عواطف، هیجانات و تجربیاتشان را با شما در میان بگذارد، وقتی ببیند که شما پذیرای او هستید، او آزادانه حرفش را می زند و ارتباط بهتری با شما برقرار می کند.
• هنگام حرف زدن با کودکتان حواستان به تن صدایتان باشد، نه تنها باید حرف درست بزنید بلکه این نیز اهمیت دارد که به روش درستی آن را بگویید. اگر می خواهید کودکتان به حرفتان گوش کند، باید اول بدانید که چطور باید با او تعامل کنید.

2- به زبان بدن خود توجه کنید:

ضمن توجه کامل و تن صدای مناسب، زبان بدن شما نیز در اینکه کودکتان یاد بگیرد به حرف شما گوش کند کمک کننده است.
• به یاد داشته باشید که زبان بدن مربوط به شرایط و مکالمات مختلف باهم فرق می کند، وقتی با کودکتان تعامل می کنید، حواستان باشد که از اتاق دیگری با او صحبت نمی کنید.
• تماس چشمی ضروری است، پس قد خود را به اندازه کودک کوچک کنید و به آنچه که می گوید، گوش فرا دهید یا چیزی را که می خواهید به او بگویید دقت کنید هر دستوری که به کودکتان می دهید، ساده و واضح باشد. به او نگویید: «شامت را تمام کن، کیفت را برای مدرسه آماده کن و تا ساعت 8 بخواب»، بلکه بگویید کارهایش را زود تمام کند، چرا که ساعت 8 شب وقت خوابش است. دستورات نباید گیج کننده باشند، کودک باید بفهمد کار اصلی ای که از او می خواهید انجام دهد چیست که در این مورد، به خواب رفتن در ساعت 8 شب است. اگر شما چنین دستورات واضح و مشخصی به کودکتان بدهید، برای او هم فهمیدن منظور شما و انجام آن آسانتر خواهد بود.

koodak-y3.jpg

3- کودکتان را به همکاری تشویق کنید:

شما به عنوان پدر یا مادر ممکن است وقتی چیزی طبق خواسته شما پیش نمی رود، گلایه کنید یا عصبانی شوید. در این شرایط به جای دستور دادن به کودک، ترغیبش کنید تا با شما همکاری کند تا باهم کاری را انجام دهید.

• در بعضی موارد، کودکتان وقتی فکر می کند شما عصبانی خواهید شد یا سرزنشش خواهید کرد، عمدا خود را به نشنیدن می زند. به جای اینکه خونسردی خود را از دست دهید، سعی کنید شرایط را طوری تغییر دهید که به درک و فهم مشترک و همکاری هردویتان بینجامد.
• لحن سرزنش کننده ای اتخاذ نکنید، اما با لحنی سخن بگویید که حقیقت امر را نشان دهد و کودکتان را تشویق کند که بهتر رفتار کند. مثلا اگر کودکتان در حال خوردن شکلاتی است که کاغذش روی زمین افتاده، به جای عصبانی شدن و سرزنش کردن او، به آرامی به کاغذ شکلات اشاره کنید و به او بگویید که آن را در سطل آشغال بیندازد.
• شما می توانید با یک لحن توصیف کننده و با استفاده از عبارات کوتاه به کودکتان توضیح دهید کارش غیر قابل قبول است. مثلا، اگر کودکتان با گریه و زاری چیزی از شما می خواهد، به خاطر گریه اش سرزنشش نکنید. درعوض به او بگویید که وقتی گریه می کند متوجه منظورش نمی شوید و از او بخواهید با صدای عادی سخن بگوید. به این ترتیب او نیز متوجه می شود که شما خود علاقه دارید که بدانید او چه می گوید.

koodak-lajbaz2.jpg

4- سعی کنید بفهمید چه چیز باعث مشکل می شود:

گاهی کودک به منظور نشان دادن ناراحتی یا عصبانیتش به حرفتان گوش نمی کند.
• سعی کنید بفهمید کودکتان چه احساسی دارد و چرا چنین واکنشی از خود نشان می دهد، خصوصا اگر قبلا کودک حرف گوش کنی بود.
• گاهی وقت ها حالت طغیانی کودکتان فقط به معنی جلب توجه شما و درخواست صرف زمان از طرف شماست. شرایط خاصی مثل به دنیا آمدن یک کودک دیگر در خانواده و مورد آزار قرار گرفتن در مدرسه، مورد سرزنش قرار گرفتن از طرف والدین، معمولادلیل کافی هستند که باعث شوند کودک به حرفشما گوش نکند و در عوض به دنبال جلب توجه باشد. مشکل را بیابید. با کودکتان حرف بزنید و ببینید چه مشکلی دارد.

کودکتان در طول سال های رشد از مراحل مختلف تغییرات رفتاری عبور خواهد کرد، حتما همیشه به کودکتان یادآوری کنید که بدون قید و شرط عاشقش هستید.

اگر کودکتان لجبازی می کند و نمی دانید با او چطور رفتار کنید ، خواندن با کودک لجبازم چطور رفتار کنم؟ به شما کمک خواهد کرد.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/