آیا قهوه سبز واقعا معجزه ای در لاغری است؟

آیا قهوه سبز واقعا معجزه ای در لاغری است؟

در سه بخش معجزه لاغری با دانه های قهوه سبز ، اینکه قهوه سبز چگونه باعث لاغری می شود ، توضیح داده شد ، در ادامه می خوانید.

برای بیشتر افراد، کاهش وزن می تواند فوق العاده دشوار باشد. به همین دلیل، افراد مختلف از انواع متنوع مکمل های غذایی به منظور ساده تر کردن پروسه ی لاغری استفاده می کنند. عصاره دانه های قهوه سبز یکی از مکمل های غذایی است که در حال حاضر در میان محبوب ترین مکمل های کاهش وزن در جهان قرار دارد. همان طور که از نام آن پیداست، این مکمل از دانه های قهوه سبز استخراج می شود. دانه های قهوه سبز شامل ماده ای به نام اسید کلروژنیک هستند، که این مصرف این ماده در کاهش وزن افراد موثر است.
عصاره دانه های قهوه سبز، اولین بار توسط دکتر اوز در سال 2012 مطرح شد. دکتر اوز، یک دکتر تلویزیونی آمریکایی و احتمالا معروف ترین پزشک سلامتی در جهان است. او بیان کرد: " به طور کلی، من از طرفداران بزرگ مکمل های غذایی هستم، اما وقتی که صحبت به مکمل های کاهش وزن می رسد، اغلب دچار تردید می شوم، زیرا آن ها تقریبا همیشه به عنوان یک آگهی تبلیغاتی هستند."
بنابراین، این مقاله یک نگاه دقیق به عصاره دانه های قهوه سبز خواهد شد: آنچه که در آن ها است، چگونه کار می کنند، و علم در مورد آن ها چه می گوید.

دانه های قهوه سبز چیست؟

دانه های قهوه سبز، اساسا همان دانه های قهوه ی غیر بو داده هستند.
دانه های قهوه به طور طبیعی سبز رنگ هستند، اما آن ها معمولا قبل از این که به مصرف کننده فروخته شوند، بوداده می شوند، به عبارتی بهتر، دانه های قهوه، قبل از عرضه به بازار سرخ می شوند. این فرایند را تبدیل دانه های قهوه سبز رنگ را به قهوه ای تبدیل می کند.
دانه های قهوه سبز رنگ سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فعال دارویی هستند، که کافئین و کلروژنیک-اسید از جمله مهم ترین این ترکیبات فعال دارویی به شمار می روند. اعتقاد بر این است که قسمت اصلی فعال در دانه های قهوه سبز، کلروژنیک اسید است، که این ماده باعث تولید مواد موثر برای کاهش وزن می شود. اما متاسفانه، مقدار زیادی از کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز، هنگام سرخ شدن از بین می رود. به همین دلیل، دانه های قهوه ی معمولی، همان اثر دانه های قهوه سبز را ندارند (اگر چه دلایل بسیار زیاد مفیدی برای نوشیدن قهوه ی معمولی و لذت بردن از آن وجود دارد).

gahve-sabz7.jpg

دانه های قهوه سبز چگونه کار می کنند؟ 

دانه های قهوه سبز، حاوی مقداری کافئین هستند. مطالعات متعدد نشان داده است که کافئین می تواند سوخت و ساز بدن را تا 3-11٪ افزایش دهد.
با این حال، اعتقاد بر این است که جزء اصلی فعال در دانه های قهوه سبز، کلروژنیک اسید است. برخی مطالعات نشان می دهد مصرف کلروژنیک اسید باعث جذب کربوهیدرات از دستگاه گوارش انسان شده و در نتیجه، قند خون و انسولین پاشنه را کاهش می دهد. در واقع، مصرف قهوه سبز، مانند داشتن یک رژیم لاغری با مقدار کربوهیدرات پایین است.
مطالعات دیگر (بر روی موش و موش صحرایی) نشان داده اند که اسید کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز می توانید وزن بدن را کاهش دهد. در واقع، کلروژنیک اسید موجب کاهش چربی جذب شده از رژیم غذایی، کاهش چربی های ذخیره شده در کبد و بهبود عملکرد هورمون آدیپونکتین برای سوزاندن چربی می شود. همچنین، این مطالعات نشان داده است که مصرف دانه های قهوه سبز به شدت سطح کلسترول و تریگلیسیرید در بدن را بهبود می بخشد. وجود کلسترول و تریگلیسیرید بالا در بدن، از عوامل خطرناک و مهم برای بیماری های قلبی می باشد.
در نهایت، می توان گفت قهوه سبز منجر به مهار افزایش وزن در حیوانات می شود. این ممکن است به دلیل کاهش جذب کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی و یا از طریق برخی مکانیزم های دیگر باشد.
مطالعات انسانی در باره ی اثرات کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز چه می گویند؟
تا امروز، مطالعات انسانی مختلفی در مورد عصاره دانه های قهوه سبز وجود دارد. این مطالعات به اصطلاح آزمایش های تصادفی هستند، که استاندارد طلایی آزمایش های علمی را دارند.
یکی از این آزمایشات روی 30 نفر از افراد مبتلا به اضافه وزن و در مدت 12 هفته انجام گرفت. یکی از این دو گروه، قهوه ی معمولی را به طور منظم مصرف می کردند، در حالی که گروه دیگر، قهوه ی غنی شده با 200 میلی گرم عصاره دانه های قهوه سبز را می نوشیدند. از طرفی، هر دو گروه دارای رژیم غذایی و عادات ورزشی یکسانی بودند. پس از 12 هفته، مشاهده شد که گروه مصرف کننده ی قهوه فوری با عصاره دانه های قهوه سبز 4/5 کیلوگرم کاهش وزن داشته اند، در حالی که گروه مصرف کننده ی قهوه ساده، تنها 7/1 کیلوگرم از وزن خود را از دست داده بودند. همچنین، درصد چربی بدن در گروه مصرف کننده ی قهوه فوری با عصاره دانه های قهوه سبز 6/3٪ بوده، این در حالی است که در گروه مصرف کننده ی قهوه ساده، این مقدار 7/0٪ بوده است.

lagari18.jpg

مطالعات بیشتر درباره قهوه سبز :

چند مطالعه دیگر کاهش قابل توجه وزن در افرادی که عصاره دانه های قهوه سبز را استفاده می کنند، گزارش داده اند. اما باید دقت داشته باشید که برخی از این مطالعات، توسط شرکت هایی صورت گرفته که خودشان از فروش دانه های قهوه سبز سود فراوانی به دست می آورید.
این حرف، لزوما به این معنی نیست که نتایج نامعتبر هستند، اما موضوع مالی در یک مطالعه می تواند اثر قابل توجهی در نتیجه داشته باشد. در سال 2011، یک بررسی بر روی تاثیرات عصاره دانه های قهوه سبز بر لاغری، بیان کرد: "نتایج حاصل از این آزمایشات امیدوارکننده هستند، اما تاثیر خیلی زیادی در لاغری افراد ندارد. آزمایش های دقیق تر اثبات کرده است که عصاره دانه های قهوه سبز به عنوان یک ابزار برای کاهش وزن مورد نیاز است. "
در نهایت، می توان گفت، چندین کار آزمایشگاهی کنترل شده بر روی انسان ها نشان می دهد که عصاره دانه های قهوه سبز می تواند به کاهش وزن قابل توجهی در افراد منجر شود. با این حال، این مطالعات نسبتا کوچک بوده و برخی از آن ها به دلیل حمایت از صنعت خاص بوده است.

آیا عصاره دانه های قهوه سبز مزایای سلامتی دیگری هم دارد؟

قهوه سبز ممکن است تأثیر مثبتی بر چگونه جذب و استفاده از کربوهیدرات ها در بدن افراد داشته باشد. همانطور که در نتایج مطالعات نشان داده شد، مکمل کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز باعث کاهش جذب گلوکزدر بدن شده، و با تاثیر مثبت در متابولیسم گلوکز، می تواند یک نقش حفاظتی در مدیریت دیابت افراد بازی کرده، و همچنین ممکن است اثرات مثبتی بر کاهش وزن بدن داشته باشد. همچنین، عصاره دانه های قهوه سبز نیز ممکن است رگ های خونی را تحت تاثیر قرار داده و پیامدهای عمده ای برای سلامت قلب انسان داشته باشد. مصرف دوز بین 140-720 میلی گرم از عصاره دانه های قهوه سبز در روز، به کاهش فشار خون کمک می کند. همچنین، مکمل کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

عوارض جانبی، دوز و نحوه استفاده از عصاره دانه های قهوه سبز:

با توجه به شواهد موجود نشان می دهد که عصاره دانه های قهوه سبز دارای پروفایل ایمنی بسیار خوبی است.
قهوه سبز حاوی کافئین است، که در صورت استفاده بیش از حد، می تواند عوارض جانبی متعددی شامل اضطراب، عصبانیت، ضربان قلب سریع، و غیره داشته باشد. اگر شما حساس به کافئین هستید، پس باید در استفاده از قهوه سبز احتیاط کنید. کلروژنیک اسید موجود در آن، همچنین ممکن است اثر ملین داشته و موجب اسهال شود.
برخی از افراد واکنش های آلرژیک به دانه های قهوه سبز دارند، بنابراین، اگر شما به قهوه آلرژی دارید، از مصرف آن اجتناب کنید. همچنین، مصالعات نشان داده است که مصرف قهوه سبز برای زنان باردار یا شیرده ضرری ندارد، اما نباید توسط کودکان مصرف شود.
در حال حاضر، مطالعات دقیقی برای تعیین دوز مطلوب قهوه سبز انجام نشده است. با این حال، مطالعات انجام شده در مورد کلروژنیک اسید بیان می کند که دوز مور د استفاده آن، باید 120-300 میلی گرم باشد. بنابراین، وابسته به غلظت اسید کلروژنیک در قهوه سبز، مقدار دوز مصرفی قهوه سبز خود را می توانید بین 240-3000 میلی گرم انتخاب کنید. همچنین، توصیه می شود که برای مصرف قهوه سیز، دستورالعمل روی بطری را دنبال کرده، و معمولا 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی آن را استفاده کنید.

gahve-sabz10.jpg

پیام اصلی:

به نظر می رسد، قهوه سبز به عنوان یک کمک کننده به کاهش وزن عمل کند. همچنین ممکن است برخی تاثیرات مثبتی را بر متابولیسم گلوکز و فشار خون داشته باشد. با این حال، بیشتر مطالعات کوچک وکوتاه مدت بوده، و اغلب توسط شرکت هایی که به تولید و یا فروش دانه های قهوه سبز مشغولند، حمایت می شود.
ثابت شده است که مصرف قهوه سبز منجر به نتایج بلند مدت خواهد شد، اگر همراه با تغییراتی در رژیم غذایی لاغری باشد. در این راستا، شما باید کربوهیدرات مصرفی خود را کاهش داده و پروتئین بیشتری بخورید، و همچنین تاکید می شود تا بیشتر از غذاهای فرآوری نشده استفاده کنید. در این صورت ممکن است بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه، اثراتی فراتر از انتظار ببینید.

 

نظر (12)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

یعنی اثر بخشه چه مدت بایدمصرف کرد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام چ مزه اي داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام از برنامه تون متشکرم ولی سؤال بنده اینه که من حدود دوسال قهوه سبز طبق دستور 15 دقیقه جوشاندن و 15 دقیقه قبل از غذا میخورم ولی حتی یک گرم کم نکردم . متشکرم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه بهترین چربی سوز ذنیا رو هم داشته باشین ولی در کنارش رعایت غذایی نکنین نتیجه نخواهین گرفت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام طريقه مصرفش توضيح دهيد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یک فجان ده دقیقه قبل از غذا بخورید، سعی کنید در خوردن غذا هم رعایت کنبد تا تاثیرش بیشتر بشه، شب ها زود شام بخورید و صبحانه کامل بخورید، به صورت قهوه دانه ای بخرید و خودتون آسیاب کنید بعد هربار مقداری دم کنید و استفاده کنید، بذارید یک ربع دم...

سلام
یک فجان ده دقیقه قبل از غذا بخورید، سعی کنید در خوردن غذا هم رعایت کنبد تا تاثیرش بیشتر بشه، شب ها زود شام بخورید و صبحانه کامل بخورید، به صورت قهوه دانه ای بخرید و خودتون آسیاب کنید بعد هربار مقداری دم کنید و استفاده کنید، بذارید یک ربع دم بکشه.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوستان عزیز، من سه هفته میشه از پودر قهوه سبز استفاده میکنم مربوط به کشور برزیل از عطاری معتبر تهیه کردم یک سایز کاهش داشتم والبته ورزش نداشتم فقط فعالیت درمنزل زیاد واشتهام یک سوم رسیده همه مدل غذایی مصرف میکنم و تغذیه صحیح رو درپیش گرفتم...

سلام دوستان عزیز، من سه هفته میشه از پودر قهوه سبز استفاده میکنم مربوط به کشور برزیل از عطاری معتبر تهیه کردم یک سایز کاهش داشتم والبته ورزش نداشتم فقط فعالیت درمنزل زیاد واشتهام یک سوم رسیده همه مدل غذایی مصرف میکنم و تغذیه صحیح رو درپیش گرفتم خیلی راضی هستم، طریقه مصرف هم روزی دوبار یک ربع قبل از ناهار وشام، یک ق چ پودر رو درآب جوش حل میکنم و پنج دقیقه بعد بصورت ولرم بامحتویاتش مصرف میکنم، هیچ عوارضی تا الان ندیدم

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

بله قهوه سبز در لاغری خیلی موثره، موفق باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید
قهوه غیر بو داده چیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , دانه های قهوه سبز، اساسا همان دانه های قهوه ی غیر بو داده هستند.

This comment was minimized by the moderator on the site

امتحان شده است...

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار مفید و آموزنده

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/