10 روش اثبات شده برای عادت دادن کودکان به خوردن سبزیجات

10 روش اثبات شده برای عادت دادن کودکان به خوردن سبزیجات

چگونه کودکان خود را به خوردن سبزیجات عادت دهیم:

کودکان برای سالم ماندن و رشد مناسب، نیاز به وعده های غذایی متعادل و سالم دارند. اما از نظر بسیاری از کودکان، وعده های غذایی متعادل و ساده، "خسته کننده" می باشد! در نتیجه، برای پدران و مادران، قرار دادن مواد غذایی حاوی مواد معدنی و مواد مغذی در غذای کودکانشان، سخت تر از یک نبرد است. به دلایل مشابه، بیشتر کودکان از روبرو شدن با سبزیجات نفرت دارند و در نتیجه، عادت دادن این کودکان به خوردن سبزیجات، کار بسیار دشواری است.
سبزیجات بخش جدایی ناپذیری از یک رژیم غذایی سالم برای خانواده ها را تشکیل می دهند. در واقع، همه ما برای سالم ماندن، روزانه نیاز به خوردن مقدار زیادی از سبزیجات داریم. اما واقعیت تلخ این است که امروزه در رژیم غذایی بسیاری از خانواده ها، به ویژه کودکان، از سبزیجات به اندازه کافی استفاده نمی شود. در واقع، بنا بر نتایج تحقیقات دولتی، میزان سبزیجات مصرفی سالانه یک کودک، روز به روز رو به پایین می رود و کسانی هم که ادعا می کنند سبزیجات را به مقدار کافی در غذای کودک خود قرار می دهند، عمدتا از سیب-زمینی به شکل سیب زمینی سرخ کرده و چیپس استفاده می کنند.
بنابراین، پدران و مادران در چنین وضعیتی باید چه اقداماتی انجام دهند؟ آن ها چگونه می توانند اطمینان حاصل کنند که کودکشان سبزیجات را به اندازه کافی در رژیم غذایی خود دارد؟ در این مقاله، راه حل هایی برای حل این مسئله نفرت کودکان از سبزیجات بررسی می شود.

کمک به کودکان برای دوست شدن با سبزیجات:

راهنمایی های زیر را برای عادت دادن کودکان به خوردن سبزیجات دنبال کنید:

1. مانند یک الگو و قهرمان برای کودکان خود رفتار کنید:

به یاد داشته باشید که کودکان آنچه را که از بزرگ ترها ببینند، راحت تر یاد می گیرند، بنابراین شما بزرگ ترین الگو و قهرمان کودکان خود هستید. پس، لازم است مانند یک رهبر برای آن ها رفتار کنید. اگر شما در چهره خود تمایل به خوردن سبزیجات را نشان دهید، مطمئن باشید که کودکان هم همین کار را انجام خواهد داد. بنابراین، ضروری است علاقه خود به سبزیجات را به کودکان خود نشان دهید (و یا وانمود به دوست داشتن سبزیجات بکنید). مطمئن باشید که قرار دادن سبزیجات در رژیم غذایی روزانه خانواده، به ویژه غذای کودکان کوچک، یک گزینه نیست، بلکه الزام است.

sib-mogavi3.jpg

2. استرس را از میز غذای خانواده خود دور کنید:

در بسیاری از خانواده ها، زمان وعده های غذایی اغلب استرس زا است. کودکان معمولا به دلیل امتناع از خوردن مواد غذایی سالم، سرزنش می شوند و این کار به نوبه خود باعث استرس و در نتیجه، لجبازی بیشتر آن ها می شود. سرزنش ابزاری نیست که کودکان توسط آن غذای خود را به طور کامل بخورند. بنابراین سرزنش کردن کودکان خود را متوقف کرده و غذا خوردن سالم را به عنوان یک تفریح به کودکان خود معرفی کنید. استفاده از سبزیجات به عنوان ابزارهای بازی و سرگرمی، موجب می شود تا کودکانتان با آن ها بهتر ارتباط برقرار کرده و خوردن سبزیجات را دوست داشته باشند. شما همچنین می توانید سبزیجات مختلف را در رنگ های متنوع به غذای کودک خود اضافه کرده و آن ها را در اشکال و الگوهای مختلف در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید. نکته ی دیگری که پدران و مادران باید در غذای کودکان خود در نظر داشته باشند، این است که سبزیجات را به صورت خلاقانه و همراه بازی و سرگرمی در دهان کودکان خود قرار دهند.

3. کودک خود را در تمامی کارهای خانواده شریک کنید:

اگر می خواهید کودکان خود را به خوردن انواع مواد غذایی عادت دهید، اجازه دهید تا آن ها هم یک شریک فعال در کارهای روزمره خانواده باشند، مثلا کودکان خود را هنگام خرید مواد غذایی با خود به فروشگاه و بازار ببرید یا به آن ها اجازه دهید در پختن وعده های غذایی به شما کمک کنند. در واقع، اگر در یک باغچه، مواد غذایی لازم را به همراه کودک خود بکارید، این کار باعث علاقه بیشتر او به مصرف سبزیجات می شود.

koodak-e35.jpg

4. از قانون "یک لقمه" در مورد کودک خود استفاده کنید:

هرگز از بهانه گیری کودک خود راجع به یک ماده غذایی ناامید نشوید. مطالعات نشان می دهد که درک کودکان از سلیقه و طعم مواد غذایی با گذر زمان تغییر می کند. بنابراین، اگر کودکتان از خوردن یک ماده غذایی امتناع کرد، چند روز صبر کرده و همان غذا را دوباره امتحان کنید و مطمئن شوید که او حداقل یک لقمه داخل دهانش بگذارد. با این کار احتمال دارد او به خوردن آن ماده غذایی عادت کند.

5. رفتار خوب و تشویق کننده با کودکان خود داشته باشید:

علاوه بر اینکه سعی می کنید میز غذایی خانواده خود را از استرس دور نگه می دارید، در تلاش باشید تا کودکان خود را با برخی کارهای مثبت، به خوردن سبزیجات تشویق کنید. با توجه به نتایج تحقیقات، وسوسه و پاداش در شکل یک آغوش، یک برچسب کوچک، یا یک اسباب بازی می تواند کودکان را تشویق کند تا برای خوردن سبزیجات تلاش کنند.

6. به زبان کودکتان با او صحبت کنید: 

شما و کودکتان در جهان های مختلف و با با واقعیت های مختلف زندگی می کنید. به نظر می رسد وجود حس مشترک بین شما و فرزاندانتان احمقانه باشد، اما شما باید سعی کنید تا دنیا را از دیدگاه کودک خود ببینید. برای مثال گفتن این که مصرف سبزیجات برای سلامتی انسان مفید است، برای کودک شما قابل درک نخواهد بود، به او بگویید که کلم بروکلی یک راه بسیار خوبی برای افزایش قد در کودکان است. در این صورت است که کودک شما به خوردن سبزیجات علاقه مند خواهد شد.

7. سبزیجات را خوشمزه درست کنید:

از استفاده ی طعم دهنده ها و مواد افزودنی مختلف برای جذاب تر کردن سبزیجات دریغ نکنید. توجه کنید که اگر کودک شما پنیر یا گوشت را دوست دارد، این مواد غذایی را به صورت ترکیبی در لیست غذای کودک قرار دهید.

havij-koodak1.jpg

8. یک شب در هر هفته را به سرگرمی با گیاهان اختصاص دهید:

یک شب در هر هفته همراه با خانواده به یک نوع بازی با سبزیجات بپردازید! یک شب در هر هفته را به عنوان سرگرمی با گیاهان قرار دهید و در این شب فقط سبزیجات را برای شام سرو کرده و تمام شب را با غذاهای سرگرم کننده گیاهی و بازی با سبزیجات بگذرانید.

9. در مورد غذاهای مصرفی کودکان خود، زیرکانه رفتار کنید:

دستور العمل های غذایی را که به شما اجازه پنهان کردن سبزیجات در بین غذاهای مورد علاقه کودکتان را می دهد، یاد بگیرید. پیتزا، همبرگر، کوفته و هر غذایی را که کودکتان دوست دارد، انتخاب کرده و سبزیجات را به گونه ای به این غذاها اضافه کنید که کودک شما متوجه آن نشود.

10. به کودکان خود با دسر مورد علاقه آن ها رشوه دهید:

اگر هیچ کدام از روش های توصیه شده در بالا در مورد کودک شما پاسخ نداد، از روش رشوه دادن به کودک خود استفاده کنید! به طور مثال، اگر به کودک خود قول دهید پس از اینکه تمامی سبزیجات موجود در بشقابش را تمام کرد، به او دسر مورد علاقه اش را بدهید، شاید کودکتان برای خوردن سبزیجات تلاش کند. این روش، تاکتیکی است که حتما عمل می کند، اما بهترین راهکار نیست.

sib-mogavi2.jpg

نکته اصلی که همه پدران و مادران باید بدانند این است که آن ها باید در مورد خوردن غذای کودک خود صبر داشته باشند و در رعایت نکات بیان شده در بالا اصرار ورزند. ممکن است اجازه دادن به کودک خود برای خوردن مواد غذایی نامناسب آسان باشد، اما اگر شما باید استقامت کنید، تا زمانی که کودک شما عادات غذایی خوب را یاد بگیرد. همیشه به یاد داشته باشید که داشتن عادت غذایی سالم برای کودکان، یک هدیه گران بها در جهان امروز است.

 می توانید غذاهایی که از هویج درست شده اند و برای کودکان بسیار مفید هستند را در 4 غذای خوشمزه با هویج برای کودکان دنبال کنید.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

تااینجا خوب بود ولی باید امتحان کنمشون.ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و عرض ادب
من از قانون یک قاشق استفاده کردم و خداراشکر موفق شدم. کودکان تازه می خواهند مزه هر چیزی را امتحان کنن پس اصرار به خوردن بی از حد نداشته بشیمو قانون یک قاشق واقعا جواب مب ده. امتحان کنید مادران عزیز

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ممنون که تجربتون رو در اختیارمون قرار دادین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

مطالب خوبی مطرح شده بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی مفید بود

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/