آیا سفر در دوران بارداری بی خطر است؟ (بخش اول)

آیا سفر در دوران بارداری بی خطر است؟ (بخش اول)

مسافرت می تواند برای کار، تفریح، مراسم خانوادگی یا یک مورد اضطراری باشد، اما اگر رفتن به مسافرت غیر قابل اجتناب است چه کاری باید انجام دهید.
آیا مجبور به سفر در دوران بارداریتان هستید؟ آیا مردد هستید و نمی دانید که رفتن به آن توصیه شده است یا نه؟ قانون مهم این است که از آن جایی که هر بارداری منحصر به فرد است قبل از تصمیم برای رفتن به مسافرت با پزشکتان مشورت کنید. تنها پزشکتان می داند که شما و جنینتان در معرض چه میزان از خطر قرار دارید و چه نوعی از سفر در دوران بارداری برای شما بهترین حالت است.

چه زمانی پزشک به شما اجازه سفر در دوران بارداری نخواهد داد؟

در نظر گرفتن خطرات سفر در زمان بارداری اهمیت دارد و شما می توانید این خطرات را از پزشکتان بهتر دریافت کنید. اگر پزشک تان مشکلاتی را ذکر کند و از شما بخواهد که مسافرت نکنید این کار را انجام دهید.
در اینجا شرایطی آورده شده که پزشک می تواند به شما توصیه کند از سفر کردن در مراحل اولیه بارداری اجتناب کنید:

۱-سابقه زایمان زودرس یا سقط:

اگر در گذشته سقط جنین داشته اید یا کسی از خانواده تان سابقه سقط داشته نیاز به مراقبت های بیشتری دارید. از آن جایی که شناسایی و تشخیص زایمان زودرس سخت است نمی توانید از رخداد آن جلوگیری کنید اما به طور قطع می توانید از سلامت و بی خطر بودن بارداری اطمینان حاصل کنید.
به غیر از داشتن رژیم غذایی سالم و در پیش گرفتن مراقبت های پیش از زایمان باید ورزش سنگین و مسافرت در طول بارداری را محدود کنید. باید برای انجام معاینه فیزیکی و آزمایشات بیشتر به پزشکتان مراجعه کنید تا وضعیت بارداریتان را بررسی کند. اگر یک نوزاد سالم می خواهید نیاز به استراحت دارید، همچنین نیاز به مصرف داروهای پیشگیری کننده همانند مصرف هفتگی نوعی از هورمون پروژسترون تحت عنوان هیدروکسی پروژسترون کاپروات (ماکنا) در طول سه ماهه دوم بارداری دارید.
استفاده از ژل های داخل واژنی پروژسترون در طی سه ماهه دوم و سوم بارداری می تواند خطر زایمان زودرس مخصوصا در زنان با گردن رحم کوتاه را کاهش دهد. بنابراین اهمیت دارد که دوزهای هفتگی و ملاقات پزشک تان را فراموش نکنید. بنابراین سفر در دوران بارداری به طور قطع در فهرست نیست.

ofonat-masane3.jpg

۲-بارداری های چندتایی (دوقلو، چندقولو یا بیشتر)

دوقلوها و سه قلوها معمولا زودتر به دنیا می آیند بنابراین صحبت کردن با پزشک یا ماما درباره گزینه های زایمان اهمیت دارد. اگر منتظر زایمان چندقلوها هستید داشتن مراقبت ویژه اهمیت دارد. معمولا دوقلوها و سه قلوها قبل از هفته ۳۸ بارداری متولد می شوند. بیش از نیمی از تمام بارداری های دوقلو بیش از هفته ۳۷ بارداری طول می کشند. قریب به ۷۵ درصد سه قلوها قبل از هفته ۳۵ به دنیا می آیند.
بنابراین طبیعتا پزشک تان به شما خواهد گفت که در این شرایط حساس در طی سه ماهه سوم بارداری مسافرت نکنید. از آن جایی که ممکن است در هر لحظه ای وارد مرحله زایمان شوید، بهتر است تمهیدات احتیاطی را در پیش گرفته، در خانه مانده و استراحت کنید و از سفر در دوران بارداری اجتناب کنید.

3- ناهنجاری های جفت علت منع شما از سفر در دوران بارداری:

اگر از قطع جفت رنج می برید، این بدین معنی است که جفت به طور ناگهانی از دیواره رحم جدا شده و مادر و نوزاد را در معرض خطر قرار می دهد. پلاسنتا پرویا یا پایین قرار گرفتن جفت هم می تواند دهانه گردنه رحم را مسدود کند. این حالت یکی از مشکلات جدی بارداری است که نیاز به مداخله دارد.
اگر مادر به هر کدام از مشکلات پلاسنتا پرویا یا قطع جفت دچار شود خونریزی شدید را تجربه خواهد کرد. بنابراین مسافرت در این شرایط حساس ایده خوبی نیست و ناراحتی بیشتری را سبب خواهد شد. قطع جفت هم سلامت مادر و هم نوزاد را در معرض خطر قرار داده بنابراین مهم است که در خانه بمانید و استراحت کرده و دارو مصرف کنید. بنابراین نیاز به تمرکز روی درمان این وضعیت ها دارید.

 ادامه دلایل منع از سفر را در آیا سفر در دوران بارداری بی خطر است؟ (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

اره بنظر منم مسافرت درسه ماهه اول خطرناکه وبابد مراقب بودعزیزان

This comment was minimized by the moderator on the site

د

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من تازه آزمایش بتا دادم و بتا روی 250 زده و هنوز به دکترم مراجعه نکردم , میخواستم بدونم میتونم مسافرت برم چون از قبل برای عروسی دعوت بودیم و قصد سفر با هواپیما داشتیم ولی الان نمیدونم میتونم مسافرت برم یا نه چیکار کنم میشه...

سلام و خسته نباشید , من تازه آزمایش بتا دادم و بتا روی 250 زده و هنوز به دکترم مراجعه نکردم , میخواستم بدونم میتونم مسافرت برم چون از قبل برای عروسی دعوت بودیم و قصد سفر با هواپیما داشتیم ولی الان نمیدونم میتونم مسافرت برم یا نه چیکار کنم میشه راهنمایی بفرمایید؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگه مشکل خاصی ندارین میتونین برین ولی مراقب خودتون باشین و خودتو رو خسته نکنین.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/