خشکی واژن و دلایل آن | روان کننده ها معجزه درمان

خشکی واژن

یک لایه نازک از رطوبت دیواره های واژن را می پوشاند، این رطوبت یک محیط قلیایی فراهم می کند که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و برای تولید مثل جنسی در آن سفر کند. این ترشحات واژن همچنین دیواره واژن را چرب می کند و اصطکاک را در هنگام رابطه جنسی کاهش می دهد. با افزایش سن یک زن ، تغییرات در تولید هورمون می تواند باعث نازک شدن دیواره های واژن شود. منظور از دیواره های نازک سلول های کمتری است که رطوبت ترشح می کنند. این موضوع می تواند منجر به خشکی واژن شود. تغییرات هورمونی شایعترین علت خشکی واژن است ، اما تنها دلیل آنها نیست.

اثرات خشکی واژن چیست؟

این مشکل می تواند باعث ناراحتی در مناطق واژن و لگن شود. این موضوع همچنین می تواند باعث موارد زیر شود:

 • سوزش
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
 • درد با مقاربت جنسی
 • خونریزی خفیف به دنبال مقاربت
 • درد
 • عفونت های دستگاه ادراری (UTI) که از بین نمی روند یا دوباره بروز می کنند
 • خارش یا سوزش واژن

این مشکل می تواند باعث خجالت شود. این خجالت ممکن است مانع بحث زنان در مورد علائم با پزشک یا شریک زندگی خود شود. با این حال ، این وضعیت یک اتفاق معمول است که بسیاری از زنان را درگیر می کند.

دلایل خشکی واژن

پایین آمدن سطح استروژن دلیل اصلی خشکی واژن است. زنان با افزایش سن شروع به تولید استروژن کمتری می کنند. این منجر به پایان قاعدگی در مدتی به نام پریمنوپوز می شود. با این حال ، یائسگی تنها بیماری نیست که باعث کاهش تولید استروژن می شود. دلایل دیگر عبارتند از:

 • شیر دادن
 • سیگار کشیدن
 • افسردگی
 • استرس بیش از حد
 • اختلالات سیستم ایمنی ، مانند سندرم شوگرن
 • زایمان
 • ورزش شدید
 • برخی از درمان های سرطان ، مانند اشعه به لگن ، هورمون درمانی یا شیمی درمانی
 • برداشتن تخمدان از طریق جراحی
 • برخی از داروها می توانند ترشحات بدن را نیز کاهش دهند
 • دوش واژینال همچنین ممکن است باعث خشکی و تحریک شود ، همچنین برخی از کرم ها و لوسیون هایی که روی ناحیه واژن زده می شود.

چه موقع باید به دنبال کمک پزشکی باشید؟

خشکی واژن به ندرت نشان دهنده یک بیماری جدی است. اما اگر ناراحتی بیش از چند روز طول کشید یا در هنگام رابطه جنسی احساس ناراحتی کردید ، کمک بگیرید. در صورت عدم درمان ، خشکی می تواند باعث ایجاد زخم یا ترک در بافت واژن شود.
اگر این بیماری با خونریزی شدید واژن همراه است ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در طول معاینه ، پزشک ممکن است دیواره های واژن را بررسی کند تا به دنبال پارگی یا احساس نازک شدن پوست باشد. آنها همچنین ممکن است نمونه ای از ترشحات واژن را برای بررسی وجود باکتری های مضر بگیرند. علاوه بر این ، آزمایشات هورمونی می تواند تشخیص دهد که در دوره یائسگی یا یائسگی هستید.

خشکی واژن چگونه درمان می شود؟

بسیاری از مواد روان کننده بدون نسخه وجود دارد که می توان در ناحیه واژن قرار داد تا خشکی و ناراحتی را کاهش دهد. این روان کننده ها و کرم های مرطوب کننده همچنین می توانند pH واژن را تغییر دهند و احتمال ابتلا به UTI را کاهش دهند. زنان باید روان کننده ای را انتخاب کنند که مخصوص استفاده واژینال باشد. روان کننده باید دارای پایه آب باشد. آنها نباید حاوی عطر ، عصاره های گیاهی یا رنگ مصنوعی باشند. اینها می توانند باعث تحریک شوند. روان کننده هایی مانند ژل نفت و روغن معدنی می توانند به کاندوم لاتکس و دیافراگم های مورد استفاده در کنترل بارداری آسیب برسانند.

در برخی موارد ، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی درمان استروژن را به شکل قرص ، کرم یا حلقه تجویز می کند که باعث آزاد شدن استروژن می شود. کرم ها و حلقه ها استروژن را مستقیماً به بافت ها آزاد می کنند. قرص ها بیشتر علائم ناخوشایند یائسگی مانند گرگرفتگی دارند. از آنجا که بسیاری از محصولات می توانند پوست ظریف واژن را تحریک کنند ، لازم است در صورت ادامه وضعیت ، در مطب پزشک ارزیابی و مشاوره درمان کنید.

چگونه می توان از خشکی واژن جلوگیری کرد؟

از استفاده از محصولات تحریک کننده ، مانند دوش ، خودداری کنید. از کاندوم های حاوی nonoyxnol-9 یا N-9 خودداری کنید. آنها ماده شیمیایی دارند که می تواند باعث خشکی شود. مهم است که بدانید از تغییرات مربوط به سن یا باروری در واژن نمی توان جلوگیری کرد.

این بیماری می تواند باعث ناراحتی در نواحی واژن و لگن شود. دلایل مختلفی برای این بیماری وجود دارد. این موضوع به ندرت یک مورد جدی است و چندین روش درمانی وجود دارد که می تواند به درمان آن کمک کند. همچنین روش هایی وجود دارد که می توانید به جلوگیری از آن کمک کنید. با این حال ، اگر این مساله را تجربه کردید و از بین نرفت ، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا بتوانند به شما در یافتن درمان مناسب کمک کنند.

نکاتی که باید در نظر گرفت

خشکی واژن معمولاً موقتی است و جای نگرانی نیست. این یک عارضه جانبی رایج با بسیاری از عوامل موثر است. استفاده از یک مرطوب کننده واژن می تواند علائم شما را تسکین دهد تا زمانی که علت اصلی آن را شناسایی کنید. برخی از علت‌های این موضوع را بخوانید:

استرس دارید

تحریک جنسی فراتر از یک پاسخ جسمی است - همچنین یک واکنش ذهنی است. استرس می تواند یک انسداد ذهنی ایجاد کند ، دستیابی به تحریک را دشوار کرده و ترشحات واژن را محدود می کند. استرس همچنین می تواند فرآیندهای مختلف التهابی را در بدن ایجاد کند. این می تواند بر جریان خون یا انتقال سیستم عصبی مورد نیاز برای دستیابی به روغن کاری واژن تأثیر بگذارد. برداشتن گام هایی برای استرس زدایی باعث بهبود سلامت کلی شما می شود - که شامل زندگی جنسی نیز می شود.

شما سیگار می کشید

افرادی که سیگار می کشند ممکن است خشکی واژن را تجربه کنند. به این دلیل که سیگار کشیدن بر جریان خون در بافتهای بدن شما از جمله واژن تأثیر می گذارد. این می تواند بر تحریک جنسی ، تحریک و روانکاری تأثیر بگذارد.

شما الکل مصرف کرده اید

الکل بدن شما را کم آب می کند و این روی واژن شما تأثیر می گذارد. به طور کلی با آب بدن کمتری ، الکل مایعات کمتری را برای روغن کاری از بدن شما خارج می کند. الکل همچنین یک سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد. این بدان معنی است که انتهای عصبی شما به اندازه حساسیت شما در هنگام عدم نوشیدن حساس نیستند. در نتیجه ، ممکن است اتصال ذهن و بدن به اندازه معمول در تحریک روانکاری واژن موثر نباشد.

شما به یکی از محصولات بهداشتی خود حساسیت دارید

گرچه ممکن است بوی مطبوعی داشته باشند ، اما محصولات بسیار معطر مناسب شما نیستند. آنها می توانند باعث تحریک و حساسیت شوند که در خشکی نقش دارند. این شامل:

 • شوینده های بسیار معطر یا نرم کننده های پارچه ای که برای شستن لباس های زیر استفاده می شود
 • لوسیون یا محصولات بسیار معطر
 • دستمال توالت معطر
 • صابون برای تمیز کردن واژن ، اگرچه آب قسمتهای داخلی آن معمولاً خوب است

اگر بعد از استفاده از محصول جدید این مشکل برایتان پیش آمد  ، استفاده از آن را قطع کنید. در غیر این صورت قطع استفاده از هر محصول بسیار خوشبویی تا زمانی که بتوانید ماشه را مشخص کنید مفید خواهد بود.

شما از دوش واژینال استفاده می کنید

دوش واژینال باکتری هایی را که برای تعادل سالم pH واژن ضروری هستند ، از بین می برد. علاوه بر این ، عطرها و سایر مواد موجود در دوش ها می توانند باعث خشک شدن بافت های واژن شوند. نتیجه این داستان اجتناب از دوش گرفتن است.

آیا می توانید از روغن نارگیل برای سهولت در خشکی واژن استفاده کنید؟

این موضوع موضوعی است که بسیاری از خانم ها بدون در نظر گرفتن سن ، آن را تجربه می کنند. روانکاری اضافه شده می تواند به راحتی در هنگام فعالیت جنسی و در زندگی روزمره کمک کند. روغن نارگیل قبلاً به دلیل اثرات مرطوب کنندگی بر روی مو و پوست ، موجی را در دنیای زیبایی ایجاد کرده است. فواید تسکین دهنده آن فقط به آن نقاط محدود نمی شود. در حقیقت ، زنان بیشتری به روغن نارگیل روی می آورند تا ناراحتی های واژن را تسکین دهند.

بیش از 65 درصد زنان از روان کننده های شخصی برای کمک به خشکی واژن استفاده می کنند. تحقیقات کمی در مورد روغن نارگیل به عنوان ماده روان کننده وجود دارد ، اما شواهدی از قابلیت مرطوب کنندگی آن برای سایر بیماری های پوستی وجود دارد. به طور کلی ، استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست خارجی بی خطر است. گزارش های حکایتی حاکی از آن است که استفاده داخلی ممکن است مفید باشد ، اما شما باید این موضوع را قبل از استفاده با پزشک خود در میان بگذارید.

خشکی واژن چیست؟

این مشکل یکی از مشکلات رایج زنان است که به دلایل مختلفی از جمله افسردگی، ورزش شدید، زایمان، دوش واژینال و ... ایجاد می شود  و با چندین عمل ساده می توان از آن جلوگیری کرد.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/