احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد ؟ | روشهای جلوگیری از آن

بارداری با پیشاب

اغلب خانم ها تمایلی به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، چه کاندوم و چه قرص ضد بارداری ندارند. کسانی که زندگی جنسی فعال دارند، اما نمی خواهند باردار شوند، ممکن است شکل سنتی پیشگیری از بارداری، یعنی "روش بیرون کشیدن" را در نظر بگیرند. با این حال، این روش ممکن است به دلیل انتشار مایع قبل از انزال مردان، به اندازه سایر روش های کنترل بارداری مؤثر نباشد. در این مقاله، به شما خواهیم گفت که مایع قبل از انزال مردان  یا پیشاب چیست، چگونه این مایع می تواند باعث بروز بارداری ناخواسته در بدن زنان شود و چه کاری می توانید انجام دهید تا شانس بارداری غیرمترقبه را به حداقل برسانید.

پیشاب یا مایع قبل از انزال مردان چیست؟

مایع قبل از انزال مردان یا همان پیشاب مایعی چسبناک و شفاف است که از مجرای مردان انتشار می یابد. حدود 4 میلی لیتر از این مایع که در نوک آلت تناسلی مردان جمع شده است، در هنگام برانگیختگی جنسی رها می شود. در صورت انزال طبیعی مردان، در هر میلی لیتر از مایع منی حدود 100 میلیون اسپرم وجود دارد. از این تعداد ، تنها بخش کوچکی به رحم زنان می رود؛ تعداد کم تری از این اسپرم ها نیز راه خود را تا تخمک ها پیدا کرده و باعث آغاز روند بارداری می شوند.

مایع قبل از انزال مردان در غدد جنسی آن ها، که در زیر غده پروستات سیستم تولید مثل وجود دارد، شکل می گیرد. این مایع قلیایی است و ادرار اسیدی مردان را خنثی می کند. همچنین، مایع قبل از انزال مردان مجرای آن ها را روان می کند تا روند عبور اسپرم ها به داخل واژن تسهیل شود. این ماده حاوی آنزیم ها و مخاط است؛ اما اسپرمی در آن وجود ندارد. با این وجود، شما به طور کامل نمی توانید این احتمال را رد کنید که ورود مایع قبل از انزال مردان به رحم زنان باعث بروز بارداری نمی شود.

آیا احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد؟

این که آیا احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد یا نه، موضوعی است که نظرات پزشکان متخصص زنان و زایمان و کارشناسان مراقبت های بهداشتی زیادی را جلب کرده است. برخی از این پزشکان اظهار داشتند که مایع قبل از انزال مردان می تواند مقداری اسپرم در خود داشته باشد؛ در نتیجه، این مایع می تواند منجر به حاملگی ناخواسته در بدن زنان شود. در واقع، اگر در همان لحظه، انزال اتفاق افتاده باشد، ممکن است مقداری از اسپرم ها وارد مجرای ادرار شده و با مایع قبل از انزال ترکیب شود. حتی اگر یک قطره از مایع قبل از انزال مردان که اسپرم ها را حمل می کند، با واژن خانمی تماس داشته باشد، می تواند منجر به آغاز روند بارداری در بدن او شود.

با این حال، پیروان یک مکتب فکری دیگر تأکید دارند که قبل از انزال، مایع مردان حاوی هیچ گونه اسپرمی نخواهد بود؛ درنتیجه، حاملگی ناشی از مایع قبل از انزال مردان بعید است. اگر مردی دچار انزال قبلی شده باشد، پس از ادرار کردن، مجاری تولید مثلی او پاک شده و هیچ اسپرمی در آن باقی نمی ماند که وارد مجرای ادراری شود. با همه این توصیفات، نتایج یکی از مطالعات انجام شده توسط استفان کیلیک، وجود اسپرم را در مایع قبل از انزال مردان، هر چند در مقادیر بسیار اندک، تأیید کرده است.

روشی با عنوان "بیرون کشیدن" وجود دارد که در این روند، مرد قبل از انزال، آلت تناسلی خود را از مهبل خانم بیرون می کشد تا از بروز بارداری ناخواسته جلوگیری کند. اما آیا این کار با توجه به اینکه مایع قبل از انزال مرد در داخل مهبل خانم منتشر شده است، می تواند جلوی بارداری با پیشاب را بگیرد؟ ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا از افسانه ها و واقعیت های مربوط به روش پیشگیری از بارداری "بیرون کشیدن" آگاه شوید.

بارداری با پیشاب

افسانه‌هایی درباره روش "بیرون کشیدن" قبل از انزال مردان

این تصور در بین عموم مردم رایج است که بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد، قبل از انزال او بهترین راه برای جلوگیری از بارداری ناخواسته است. در ادامه این مقاله، در مورد افسانه ها و حقایق چگونگی تأثیر این روش به عنوان پیشگیری از بارداری طبیعی بحث خواهد شد. شایع ترین این افسانه ها به شرح زیر می باشند:

قبل از انزال، آلت خود را بیرون بکشید تا از بارداری ناخواسته خودداری شود

این موضوع، یکی از اسطوره های رایج در مورد انزال مردان است. با این حال، در نظر داشته باشید که بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد قبل از انزال، 100٪ محافظت از بارداری را تضمین نمی کند، زیرا همیشه بیرون کشیدن آلت تناسلی از مهبل خانم، درست قبل از انزال امکان پذیر نیست. جالب است بدانید که شریک زندگی شما ممکن است حتی متوجه نشود که شروع به انزال کرده یا ممکن است زمان مناسب برای بیرون کشیدن آلت خود را نداند؛ در نتیجه، ممکن است شما را به طور ناآگاهانه ای باردار کند.

در کل روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری روش مطمئنی نیستند. سالانه از هر 100 نفری که از پیشگیری طبیعی استفاده می‌کنند 20 تا 27 نفر باردار می‌شوند و حتی کسانی که این کار را درست انجام می‌دهند نیز از 100 نفر 4 نفر باردار می‌شوند.

مایع قبل از انزال مردان بسیار ایمن است، زیرا عاری از اسپرم می باشد

باز هم ، تئوری های متناقضی در مورد ایمنی یا عدم ایمنی مایع قبل از انزال مردان وجود دارد. از این رو، احتیاط، شرط عقل است؛ با این عقیده موافق نباشید که مایع قبل از انزال مردان نمی تواند شما را باردار کند.

بیرون کشیدن آلت تناسلی مردان از مهبل زنان، عوارض جانبی دارد

اعتقاد بر این است که بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد در هنگام رابطه جنسی می تواند باعث سردرد شود. با این حال، این یک افسانه است. اغلب پزشکان متخصص زنان و زایمان عقیده دارند که بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد، در حین مقاربت هیچ خطری برای سلامتی او و خانم به همراه ندارد.

بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد در هنگام رابطه جنسی، می تواند از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری کند

برخی افراد معتقدند که بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد در هنگام رابطه جنسی، یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی است. با این حال، این درست نیست، زیرا عفونت می تواند از طریق تماس پوست به پوست، مقاربت جنسی و تماس دستگاه تناسلی مرد با زن منتقل شود.

بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد در هنگام رابطه جنسی، باعث ناتوانی جنسی می شود

افسانه دیگر در مورد بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد در هنگام رابطه جنسی، این است که این کار می تواند باعث ناتوانی جنسی شود؛ مرد را نابارور می کند. با این حال، هیچ مدرکی برای اثبات این فرضیه وجود ندارد.

با همه این توصیفات، اگر شما و همسرتان روش "بیرون کشیدن" را ترجیح می دهید، با رعایت چند نکته ساده می توانید شانس بارداری با پیشاب را کاهش دهید.

چه کسی می‌توانند از روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده کنند؟

کسانی که می‌خواهند از روش‌های طبیعی جلوگیری استفاده کنند و احتمال بارداری با پیشاب را نیز کاهش دهند باید به موارد زیر توجه کنند:

 • افرادی که از بدن و زمان ارضا شدن خود آگاهی دارند.
 • افرادی که به اندازه کافی روی بدن خود کنترل دارند که بتوانند در هنگام نیاز رابطه را قطع کنند.
 • افرادی که برای انجام این روش به اندازه کافی به یکدیگر اعتماد دارند و اگر اشتباهی رخ دهد به یکدیگر اطلاع می دهند.
 • و افرادی که در پیشاب خود اسپرم ندارند.

اگرچه سه مورد نخست مواردی هستند که فرد می  تواند روی آنها کار کند اما بدون انجام آزمایش هیچگاه نمی توان گفت که آیا فرد در پیشاب خود اسپرم دارد یا خیر و در نتیجه آیا برای روابط زناشویی وی امکان بارداری با پیشاب وجود دارد یا خیر.

چگونه می توان از بارداری ناخواسته جلوگیری کرد؟

اگر نمی خواهید باردار شوید، لازم است تا اقدامات ایمنی را به دقت انجام دهید. برخی روش های کنترل بارداری را می توان همراه با روش بیرون کشیدن، مورد استفاده قرار داد تا احتمال بروز بارداری ناخواسته به حداقل برسد. برخی از مهم ترین این روش ها به شرح زیر می باشند:

 • استفاده از درپوش دهانه رحم در داخل واژن خانم می تواند از رسیدن اسپرم به لوله های فالوپی جلوگیری کند.
 • دیافراگم مانند کلاه گردن رحم عمل کرده و از ورود اسپرم به لوله فالوپی خانم جلوگیری می کند.
 • قرص های ضد بارداری نیز از تخمک گذاری در بدن زنان جلوگیری می کنند؛ در نتیجه هیچ تخمکی برای لقاح با اسپرم باقی نمی ماند.
 • وازکتومی، روش عقیم سازی مردان است که در آن، مجاری بین بیضه ها و مجرای ادرار بسته می شود تا از ورود اسپرم ها به مجرای ادرار جلوگیری شود.
 • ایمپلنت داروهای کنترل بارداری یکی دیگر از روش های پیشگیری از بارداری است که از بروز بارداری ناخواسته در بدن زنان، تا سه سال، جلوگیری می کند.
 • اسفنج کنترل بارداری شامل یک اسفنج همراه با اسپرم کش است که قبل از مقاربت وارد واژن می شود. اسپرم کش، اسپرم هایی که وارد رحم خانم می شوند، را می کشد.
 • حلقه مهبل كنترل بارداری نیز براي جلوگيري از بارداري، حدود سه هفته در داخل مهبل قرار مي گيرد.

در نهایت به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته و بیماری های مقاربتی، شما می توانید از کاندوم استفاده کنید؛ شما می توانید بین کاندوم های زنانه و مردانه، گزینه های مناسبی را انتخاب کنید.

رابطه امن جنسی

نکاتی در مورد روش "بیرون کشیدن"، برای پیشگیری از بارداری

اگر می خواهید با روش بیرون کشیدن، از بارداری با پیشاب پیشگیری کنید، باید نکات ایمنی خاصی را رعایت کنید تا به شما کمک کند که از هرگونه حاملگی غیرمترقبه جلوگیری نمایید. توجه داشته باشید که روش بیرون کشیدن، به تنهایی، 100٪ در جلوگیری از بارداری های ناخواسته مؤثر نیست. برخی از مهم ترین این نکات به شرح زیر می باشند:

قبل از انجام روش بیرون کشیدن، با استفاده از کاندوم چند بار آن را امتحان کنید

در حین مقاربت، اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی شما کاندوم پوشیده است. این کار به او کمک می کند تا زمان بیرون کشیدن آلت تناسلی خود را بهتر درک کند. در واقع، امتحان کردن این روش چندین بار با استفاده از کاندوم به شما هر دوی کمک می کند تا درک کنید که آیا این روش واقعاً مؤثر است یا خیر. اگر مطمئن نیستید که روش بیرون کشیدن بهترین گزینه پیشگیری از بارداری با پیشاب برای شما است، از کاندوم یا سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

بیرون کشیدن می تواند منجر به بروز عفونت های مقاربتی شود

بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد، در زمان مناسب، ممکن است برای پیشگیری از بروز بارداری ناخواسته کاملاً مؤثر باشد، اما نمی تواند مانع از انتقال عفونت های مقاربتی شود. لازم است بدانید که عفونت های مقاربتی می توانند از طریق سایر مایعات یا زخم هایی که در دستگاه تناسلی وجود دارد، انتشار یابند. علاوه بر این مورد، اگر مرد به HIV، کلامیدیا یا سوزاک مبتلا شده باشد، خطر انتقال این عفونت ها در صورت استفاده از روش بیرون کشیدن، زیاد است. بنابراین، مطمئن شوید که شما و همسرتان قبل از اینکه وارد رابطه جنسی بدون محافظت شوید، از هرگونه عفونت در امان هستید.

برنامه ریزی در مورد پیشگیری از بارداری

جالب است بدانید که صحبت کردن در مورد چگونگی و زمانی که شما می خواهید روش بیرون کشیدن را امتحان کنید، می تواند کمک زیادی به شما بکند. درک درست از آنچه که باید انجام شود، از انزال مرد در داخل مهبل زن جلوگیری کرده و احتمال بارداری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین، در صورت عدم موفقیت روش بیرون کشیدن، یک برنامه پشتیبان تهیه کنید. در مورد اینکه اگر این روش، حتی بعد از انجام اقدامات احتیاطی باز هم درست عمل نکرد، چه کاری انجام دهید، صحبت کنید. در نظر داشته باشید که بارداری بدون برنامه ریزی می تواند برای هر دو شریک جنسی بسیار استرس زا باشد.

همیشه وسایل پیشگیری از بارداری اضطراری را در منزل نگه دارید

اگر روش بیرون کشیدن را امتحان می کنید، نگه داشتن وسایل ضد بارداری اضطراری، به عنوان پشتیبان، ایده خوبی خواهد بود. این امر به جلوگیری از بروز هر گونه حاملگی ناخواسته کمک می کند؛ حتی اگر نتوانید به موقع آلت تناسلی خود را از همسرتان جدا کنید. بهتر است همواره کاندوم و قرص های ضد بارداری را در منزل داشته باشید. بلافاصله پس از مقاربت، آلت خود را تمیز کنید و برای اطمینان از سلامت خود، قرص ضد بارداری را مصرف نمایید.

روش های طبیعی جلوگیری از بارداری

چرخه ماهانه خود را پیگیری کنید

چرخه قاعدگی ماهانه خود را با یادداشت سابقه ای از آخرین تاریخ قاعدگی خود دنبال کنید تا بدانید که داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، در چه روزهایی ایمن است.

با همه این توصیفات، اگر در مورد وضعیت بدن خود شک دارید، با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کرده، بارورترین روزها را یادداشت کنید و در آن تاریخ ها از قرص های ضد بارداری استفاده نمایید.

در ادامه این مقاله، به سؤالات متداول زنان در مورد احتمال بارداری با پیشاب پاسخ داده می شود.

سؤالات متداول در مورد احتمال بارداری با پیشاب

آیا احتمال بارداری بدون دخول وجود دارد؟

اگر انزال در نزدیکی مهبل شما اتفاق بیفتد، اسپرم وارد واژن می شود و به سمت رحم می رود. حتی اگر شریک زندگی شما به طور کامل وارد مهبل شما نشود، اما انزال او در تماس با مهبل شما باشد، احتمال بارداری وجود دارد.

آیا احتمال بارداری فقط در صورت تماس با همسر خود وجود دارد؟

بله، اگر شما برهنه هستید و شریک زندگی شما بر روی بدنتان انزال شده است، احتمال ورود اسپرم به واژن شما و افزایش شانس بارداری وجود دارد. با این حال، اگر در حین این عمل، آلت مرد پوشیده باشد، احتمال ورود اسپرم به داخل واژن شما کم است.

آیا احتمال بارداری در صورت خشک بودن آلت تناسلی مرد وجود دارد؟

تماس خشک آلت تناسلی با همسر، نوعی صمیمیت است؛ برخی زوجین اعمال جنسی را با لباس انجام می دهند. اگر پیش از این کار، آلت مرد حاوی اسپرم باشد، احتمال ورود آن به مهبل کمتر است. در واقع، می توان ادعا کرد که احتمال بارداری در صورت خشک بودن آلت جنسی بسیار پایین است.

آیا احتمال بارداری در هنگام مصرف قرص ها پیشگیری از بارداری وجود دارد؟

لازم است بدانید که قرص های ضد بارداری از روند تخمک گذاری در بدن زنان جلوگیری می کنند. بدون داشتن تخمک نیز احتمال بارور شدن آن توسط اسپرم، صفر است. بنابراین، اگر قرص های ضد بارداری را مصرف می کنید، دیگر احتمال باردار شدن شما وجود ندارد.

در نهایت، اگر هیچ برنامه ای برای بارداری ندارید، بهترین راه این است که در رابطه جنسی محافظت نشده افراط نکنید. روش هایی مثل بیرون کشیدن هیچ تضمینی برای محافظت از شما در برابر بارداری ناخواسته نمی دهند و باید از سایر روش‌ها برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. در مورد احتمال بارداری با پیشاب نیز اگرچه این مساله احتمال ضعیفی است اما تحقیقات نشان داده که غیرممکن نیست. به همین دلیل اگر شما روشی مانند بیرون کشیدن را انتخاب کرده‌اید و حتی به صورت عملی آن را درست انجام دهید نیز احتمال بارداری با پیشاب برای شما وجود دارد!

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من رابطه داشتم مایع منی داخلی ریخته نشده ولی از مایه شفافی که قبل از منی میاد می ترسم باردار بشه ایا احتما داره که بارداره بشه یا نه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
این مطلب دقیق همین موضع رو توضیح میده
بله احتمال داره ولی احتمالش کمه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من قرص استرومارین مصرف میکنم.رابطه داشتم ولی مایع منی کامل ریخته نشده..احتمال بارداری هست؟

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/