مادر و نوزاد ، سه هفته بعد از زایمان

مادر و نوزاد ، سه هفته بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان ، حس غریبه بودن نوزاد

برخی از مادرها دربارۀ یک احساس عشق لحظه ای و شدید درست از همان لحظۀ زایمان صحبت می کنند، از قرار معلوم، این همان تصور ذهنی از آن چیزی بوده است که « دلبستگی مادرانه » نامیده می شود.
اما دلبستگی مادرانه پدیده ای نیست که به طور آنی و معجزه آسا در اتاق زایمان اتفاق بیافتد، برای بیش از نصف مادرهای جوان، شروع احساس دلبستگی کمی بیشتر زمان می برد و این هم دلیل خوبی دارد.
افسردگی بعد از زایمان می تواند علت اصلی باشد . تولد، وضع حمل و بهبودی بعد از زایمان ممکن است تجربه های جسمانی طاقت فرسا ، به ویژه اگر زایمان عوارض جسمی شدید برای مادر به همراه داشته باشد، همچنین اگر قبلاً هرگز زمان زیادی را کنار نوزاد سپری نکرده بودید و اکنون به تنهایی مسئولیت مراقبت از یک نوزاد را بر عهده گرفته اید، نگرانی و احساس مسئولیت دربارۀ انجام صحیح وظایفتان به عنوان یک مادر ، می تواند برایتان مزاحمت ایجاد کند. رابطۀ شما با نوزادتان تفاوت زیادی با روابط با دیگران ندارد، شکل گیری و تکامل احساسات مربوط به وابستگی همواره به زمان و روابط متقابل بیشتری نیاز دارد.
بنابراین اگر به نوزادی که مدتی طولانی انتظارش را می کشیدید نگاه کرده و احساس کنید که گویی به یک غریبۀ کوچک خیره شده اید، نیازی به احساس گناه کردن نیست، از یک لحاظ او غریبه است، اگرکمی صبر کنید سرانجام تصور زندگی بدون او هم برایتان غیر ممکن خواهد شد.
ولی اگر پس از چند هفته احساس بی تفاوتی یا حتی بیزاری ادامه یافت، ممکن است مبتلا به افسردگی بعد از زایمان باشید، ده درصد مادرانی که تازه صاحب نوزاد شده اند به این نوع افسردگی مبتلا می شوند، که عمدتاً از تغییرات هورمونی بعد از زایمان ناشی می شود، علاوه بر احساسات دوگانه نسبت به مادر بودن، علائم جانبی چون بی خوابی، نگرانی، تغییر در اشتها، و خیال آسیب رساندن به خود یا نوزادتان ، از عوارض افسردگی بعد از زایمان است.
افسردگی بعد از زایمان هیچ ارتباطی به سلامتی شما به عنوان یک مادر ندارد، بلکه با تغییرات شیمیایی ای که خارج از اختیار شماست ارتباط مستقیم دارد، همین الآن با متخصص زنان و زایمان یا مامای خود تماس بگیرید ، منتظر نباشید تا زمان معاینۀ بعد از زایمان فرا برسد، هرچه زودتر از آنها کمک بخواهید زودتر بهبود خواهید یافت.

madar-nozad3.jpg

مکیدن پستانک و کاهش عارضه مرگ ناگهانی نوزاد در خواب

نوزادان مکیدن را خیلی دوست داشته و به آن نیاز دارند، بنابراین آنها را از این کار منع نکنید. در واقع، شاید قبلاً متوجه شده باشید که مکیدن پستانک در کمک به آرام کردن نوزاد کاری شبیه به معجزه انجام می دهد، حتی وقتی پستانک یا انگشت شما در دسترس نباشد، نوزاد شما ممکن است بتواند انگشت شست یا انگشتان دیگرش را پیدا کرده و خود را آرام کند.
آکادمی پزشکان کودکان در آمریکا، بر اساس این شواهد که استفاده از پستانک ممکن است خطر اس آی دی اس یا عارضۀ مرگ ناگهانی نوزاد در خواب را کاهش دهد، استفاده از پستانک را هنگام چرت زدن و خوابیدن توصیه می کنند، ولی لازم نیست اگر پستانک نوزادتان در هنگامی که او خوابیده است از دهانش بیفتد، آن را دوباره داخل دهان او بگذارید.

 

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , چرا اکثر کودکان انگشتشون رو میمکن؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , نوزادان مکیدن را خیلی دوست داشته و به آن نیاز دارند، بنابراین آنها را از این کار منع نکنید. در واقع، شاید قبلاً متوجه شده باشید که مکیدن پستانک در کمک به آرام کردن نوزاد کاری شبیه به معجزه انجام می دهد، حتی وقتی پستانک یا انگشت شما...

سلام عزیزم , نوزادان مکیدن را خیلی دوست داشته و به آن نیاز دارند، بنابراین آنها را از این کار منع نکنید. در واقع، شاید قبلاً متوجه شده باشید که مکیدن پستانک در کمک به آرام کردن نوزاد کاری شبیه به معجزه انجام می دهد، حتی وقتی پستانک یا انگشت شما در دسترس نباشد، نوزاد شما ممکن است بتواند انگشت شست یا انگشتان دیگرش را پیدا کرده و خود را آرام کند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/