آیا می­توان نوزادان را با شیر برنج قهوه ­ای تغذیه کرد؟

280020284_H

هنگامی که شما، روند تغذیه کودک خود را با مواد غذایی جامد شروع نمایید، اکثر پزشکان متخصص اطفال به شما خواهند گفت که غلاتی مانند برنج را به برنامه روزانه او اضافه کنید.به یاد داشته باشید که قرار دادن برنج در رژیم غذایی نوزادان، به هیچ وجه باعث بروز واکنش‌های آلرژیک در بدن آن‌ها نخواهد شد. برنج قهوه‌ای نیز یکی از انواع سالم برنج‌ها است که فواید آن برای بهبود روند رشد و ارتقاء سلامت نوزادان، برای سال‌های متمادی مورد مطالعه قرار گرفته است. در واقع، می‌توان ادعا کرد که شما می‌توانید برنج قهوه‌ای را به عنوان اولین ماده غذایی جامد در برنامه روزانه نوزاد خود قرار دهید، زیرا این نوع برنج غنی از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن کودک و فیبر طبیعی است. در ادامه این مقاله، به شما خواهیم گفت که چرا نوزاد شما می‌تواند برنج قهوه‌ای را به عنوان اولین ماده غذایی جامد در برنامه روزانه خود داشته باشد. همچنین، در ادامه این مقاله، برخی دستورالعمل‌های غذایی حاوی برنج قهوه‌ای برای تغذیه نوزادان عنوان شده است.

چه زمانی می‌توان برنج قهوه‌ای را در برنامه غذایی نوزادان قرار داد؟

توصیه می‌شود که برنج قهوه‌ای را زمانی که نوزادی 6 ماهه شد، به عنوان یکی از اولین مواد غذایی جامد در برنامه روزانه او قرار داد.

برای اطلاع از اینکه آیا مصرف کلم برای نوزادان مضر است؟ این مطلب را بخوانید

مواد مغذی موجود در نصف فنجان (98 گرم) برنج قهوه‌ای:

همان‌طور که گفته شد، نوزادان به غذاهای غنی از مواد مغذی مانند برنج قهوه‌ای نیاز دارند تا دوره‌های رشد بدن خود را تسریع بخشند. در ادامه این مقاله، مواد مغذی موجود در نصف فنجان (98 گرم) برنج قهوه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • کالری 108 کیلوکالری
 • کل چربی 1 گرم
 • چربی اشباع شده 0 گرم
 • ترانس چرب 0 گرم
 • کلسترول 0 گرم
 • سدیم 5 میلی‌گرم
 • کل کربوهیدرات 22 گرم
 • فیبر غذایی 2 گرم
 • شکر 0 گرم
 • پروتئین 3 گرم

علاوه بر این موارد، لازم است بدانید که برنج قهوه‌ای منبع خوبی از سلنیوم و منگنز برای تضمین سلامت نوزادان است.

فواید قرار دادن برنج قهوه‌ای در برنامه غذایی نوزادان:

برنج قهوه‌ای یک ماده غذایی مفید برای بهبود روند رشد کودک شما است که به ندرت باعث بروز واکنش‌های آلرژیک در بدن او می‌شود. اگر کودک شما از یبوست رنج می‌برد، برنج قهوه‌ای می‌تواند درمان خوبی برای بهبود وضعیت بدن او باشد، زیرا این ماده غذایی غنی از فیبر می‌باشد.

خطرات ناشی از مصرف برنج قهوه‌ای در رژیم غذایی نوزادان:

بر اساس نتایج تحقیقات اخیر پزشکان متخصص اطفال، ممکن است در برنج قهوه‌ای، آرسنیک وجود داشته باشد. کارشناسان ایمنی مواد غذایی گزارش داده‌اند مصرف این ماده مضر، می‌تواند سلامت هر نوزادی را به خطر اندازد. با این حال، سازمان سلامت ایالات متحده ادعا می‌کند: "نتایج مطالعات محققان نشان داده است که قرار دادن برنج سفید یا قهوه‌ای در رژیم غذایی نوزادان، مزایای سلامتی بسیاری را به بدن آن‌ها ارائه می‌کند. در واقع، مزایای تغذیه کودکان با برنج سفید یا قهوه‌ای بیش از خطرات احتمالی آن (ناشی از قرار گرفتن بدن نوزاد در معرض سطوح پایین آرسنیک) است."

چه زمانی ممکن است بدن نوزادان به مصرف برنج قهوه‌ای واکنش آلرژیک نشان دهد؟

به خاطر بسپارید که اگر گلوتن یا گندم در برنج قهوه‌ای وجود داشته باشد، ممکن است بدن نوزادان واکنش‌های آلرژیک را تجربه کند. در موارد نادر، حتی برنج قهوه‌ای خالص نیز ممکن است باعث بروز واکنش‌های آلرژیک در بدن کودکان شود. برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی، بهتر است مواد غذایی جدید را به طور جداگانه و با حداقل فاصله زمانی چهار روز به برنامه روزانه فرزند خود تزریق کنید تا حساسیت‌های غذایی ممکن یا مشکلات گوارشی او را در اسرع وقت تشخیص دهید.

اگر نوزادتان بی اشتها است این مطلب علت بی اشتهایی نوزادم چیست؟ را بخوانید

چگونه می‌توان برنج قهوه‌ای مناسب برای تغذیه نوزادان را انتخاب و نگهداری کرد؟

 برنج قهوه‌ای ارگانیک را برای تغذیه فرزند خود انتخاب کنید، زیرا این نوع برنج عاری از انواع آفت‌کش‌ها است. همچنین، شما می‌توانید دانه‌های کامل این نوع غله را در یک مکان خنک و خشک، برای مدت چند ماه ذخیره کنید. اگر دمای خانه شما بالا است، برنج قهوه‌ای را در یخچال قرار دهید. شما باید دانه‌های غلات خرد شده را در ظروف درب‌دار، ترجیحاً در یخچال قرار دهید. با این حال، شما می‌توانید برنج قهوه‌ای خرد شده را به مدت تقریباً شش ماه در ظروف درب‌دار، در دمای اتاق نیز ذخیره کنید؛ محیط خنک تنها باعث افزایش طول عمر برنج مصرفی فرزند شما می‌شود. با همه این توصیفات، یادتان باشد که ذخیره برنج قهوه‌ای پخته شده کار مشکلی است، زیرا می‌تواند به باکتری‌هایی که منجر به بروز مسمومیت غذایی در بدن نوزادان می‌شوند، آلوده گردد. بر این اساس، توصیه می‌شود که برنج قهوه‌ای را به صورت تازه، در روز تغذیه نوزادان طبخ کنید. مهم‌ترین نکاتی که مادران باید در هنگام ذخیره برنج قهوه‌ای پخته شده به یاد داشته باشند، به شرح زیر می‌باشند:

 • برنج قهوه‌ای پخته شده را به هیچ وجه در دمای اتاق ذخیره نکنید تا از تشکیل سموم جلوگیری شود.
 • همچنین، شما باید برنج قهوه‌ای تازه پخته شده را در یک ظرف درب‌دار، در یخچال با دمای زیر 8 درجه سانتی‌گراد برای استفاده بعدی فرزند خود ذخیره کنید.
 • برنج قهوه‌ای موجود در یخچال را برای مصارف بعدی نوزادان، دوباره گرم کنید تا داغ شود.
 • علاوه بر این موارد، شما نباید برنج قهوه‌ای پخته شده را برای بیش از دو روز ذخیره کنید. همچنین، بیش از یک بار آن را گرم نکنید.

بهترین روش برای پختن برنج قهوه‌ای:

بهتر است برنج قهوه‌ای فرزند خود را بر روی اجاق گاز تهیه کنید. لازم است بدانید که شما باید برنج قهوه‌ای پخته شده را قبل از قرار دادن در برنامه غذایی نوزادان، به شکل پوره در آورید. برای تهیه این پوره، 1/4 فنجان پودر برنج قهوه‌ای با در یک تا دو فنجان آب مخلوط کنید. سپس، مخلوط را بر روی اجاق گاز قرار داده و به طور کامل طبخ کنید. پوره فرزندتان را به طور مداوم هم بزنید تا از تشکیل توده‌های برنجی در داخل آن جلوگیری شود.

دستور‌العمل‌های غذایی حاوی برنج قهوه‌ای برای تغذیه نوزادان:

در ادامه این مقاله، برخی دستورالعمل‌های غذایی سالم که حاوی برنج قهوه‌ای هستند، برای تغذیه نوزادان ارائه شده است که مهم‌ترین این موارد به شرح زیر می‌باشند:

1-خوراک موز له شده و برنج قهوه‌ای:

شما برای تهیه این خوراک به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1/2 موز (پخته شده و له شده)
 • 1/2 آووکادو (پخته شده و له شده)
 • 1/2 فنجان برنج قهوه‌ای پخته شده
 • 2 تکه سیب‌زمینی پخته شده

طرز تهیه خوراک موز له شده و برنج قهوه‌ای:

برای تهیه این خوراک، تمام مواد تشکیل‌دهنده را در مخلوط‌کن ریخته و با هم مخلوط کنید. شما می‌توانید این غذا را به صورت گرم در برنامه روزانه فرزندتان قرار دهید یا آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود.

2-خوراک هلو و برنج قهوه‌ای:

شما برای تهیه این خوراک به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1/2 هلو رسیده
 • ¼ فنجان برنج قهوه‌ای
 • 1 فنجان آب
 • شیر خشک یا شیر مادر

اگر دنبال راهی برای جلوگیری از یبوست نوزاد خود هستید این مطلب جلوگیری از یبوست نوزادان با مصرف شلغم را بخوانید

طرز تهیه خوراک هلو و برنج قهوه‌ای:

در ابتدا، برنج قهوه‌ای را به کمک یک پردازنده غذایی، به شکل آرد در آورید. سپس، پوست هلو را کنده و آن را به شکل مکعب‌های کوچک خرد کنید. در این مرحله، پودر برنج را با آب جوش مخلوط کرده و آن را حرارت دهید تا به طور کامل پخته شود. مکعب‌های هلو را به برنج اضافه کنید؛ صبر کنید تا غذای فرزندتان به طور کامل نرم شود. برای تنظیم غلظت خوراک هلو و برنج قهوه‌ای نوزاد خود، می‌توانید مقداری شیر خشک یا شیر مادر به آن اضافه کنید.

سؤالات متداول در مورد قرار دادن برنج قهوهای در برنامه غذایی نوزادان:

1-آیا قرار دادن برنج قهوهای در برنامه غذایی نوزادان کوچک، ایده مناسبی است؟

ایده خوبی است که برنج قهوه‌ای را در سنین پایین، به برنامه غذایی فرزند خود اضافه کنید تا کودک به عطر و طعم آن عادت کند. برنج قهوه‌ای غنی از مواد مغذی بوده و متفاوت از برنج سفید است.

2-چرا برنج قهوه‌ای بهتر از برنج سفید است؟

جالب است بدانید که برای تغذیه نوزادان، برنج قهوه‌ای بهتر از برنج سفید تصفیه شده است، زیرا بیشتر مواد مغذی آن حفظ شده است. برنج قهوه‌ای فقط با حذف لایه خارجی به نام پوسته از گیاه این غله تولید می‌شود؛ در حالی که برنج سفید نتیجه پردازش‌هایی است که در طی آن‌ها، سبوس و لایه ژرمین گیاه نیز حذف می‌شوند. لازم است بدانید که علاوه بر پرداخت، برنج سفید جلا نیز داده می‌شود. این پروسه باعث می‌شود تا برنج سفید بسیاری از مواد مغذی و چربی‌های ضروری برای بهبود روند رشد نوزادان را از دست دهد. به عبارت دقیق‌تر، جلا دادن و پرداخت، 90٪ ویتامین B6، 80٪ ویتامین B1، 67٪ ویتامین B3، 50٪ منگنز، 50٪ فسفر، 60٪ آهن و 100٪ فیبر رژیمی و اسیدهای چرب ضروری موجود در برنج را از بین می‌برد.

3-آیا زمان بیشتری برای پخت برنج قهوهای نسبت به برنج سفید صرف خواهد شد؟

بله، وقت بیشتری برای پخت برنج قهوه‌ای نسبت به برنج سفید نیاز است. با این حال، شما می‌توانید زمان پخت برنج قهوه‌ای را با خیس کردن آن و با استفاده از مقدار دقیق آب کاهش دهید. به یاد داشته باشید که شما باید از آب آشامیدنی برای پخت برنج قهوه‌ای به شکل کته استفاده کنید تا از هدر رفتن مواد مغذی آن جلوگیری شود.

4-آیا قرار دادن شربت برنج قهوهای در برنامه روزانه نوزادان، ایده مناسبی است؟

شربت برنج قهوه‌ای در روند شیردهی نوزادان با برخی از انواع شیر خشک‌ها یا تغذیه او با غذاهای آماده کودک استفاده می‌شود. با این حال، نتایج تحقیقات پزشکان متخصص اطفال در سال 2012 در دارتموت مشخص کرد که شیر خشک آلی حاوی شربت برنج قهوه‌ای شش برابر حد ایمن، آرسنیک دارد. مهم است که بدانید وعده‌های غذایی کودک شما نیازی به شکر یا شیرین‌کننده‌های دیگر ندارند.

5-آیا می‌توان نوزادان را با شیر برنج قهوه‌ای تغذیه کرد؟

شیر برنج قهوه‌ای معمولاً حاوی شکر، لاکتوز یا کلسترول نیست؛ بنابراین، شما می‌توانید این ماده غذایی را به توصیه دکتر متخصص اطفال، به رژیم غذایی نوزاد خود اضافه کنید؛ به خصوص اگر سیستم گوارش کودک شما توانایی تحمل لاکتوز را نداشته باشد یا به مصرف سویا آلرژی داشته باشد.

6-آیا قرار دادن برنج قهوهای فوری در برنامه روزانه نوزادان، ایده مناسبی است؟

برنج قهوه‌ای فوری بخشی از روند پخت و پز را طی کرده است. این روند، ارزش غذایی، طعم و بافت برنج قهوه‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بر این اساس، پزشکان متخصص اطفال به مادران توصیه می‌کنند که از برنج قهوه‌ای معمولی برای تغذیه نوزادان خود استفاده کنند.

برای اطلاع از مزایای اسفناج این مطلب 5 تاثیر شگفت انگیز مصرف اسفناج در کودکان را بخوانید

7-آیا قرار دادن برنج قهوهای تخمیر شده در برنامه غذایی نوزادان، ایده مناسبی است؟

با تخمیر دانه‌های برنج قهوه‌ای، می‌توان روند هضم این ماده غذایی را آسان‌تر کرده و میزان مواد مغذی موجود در آن را افزایش داد. شما می‌توانید مراحل زیر را برای تخمیر برنج قهوه‌ای دنبال کنید:

 • دانه‌های برنج قهوه‌ای را به خوبی با آب بشویید تا هر گونه آلودگی آن پاک شود.
 • سپس، دانه‌های برنج را در یک ظرف تمیز قرار داده و آب تصفیه شده به آن اضافه کنید؛ حدود 24 تا 48 ساعت برنج قهوه‌ای را خیس کنید تا دانه‌های آن متورم شود.
 • بعد از 48 ساعت، آب آن را تخلیه کرده، برنج قهوه‌ای را دوباره شسته و طبخ کنید. باقیمانده برنج قهوه تخمیر شده را در یخچال برای استفاده در برنامه غذایی فرزند خود ذخیره کنید.

با همه این توصیفات به یاد داشته باشید که قبل از قرار دادن هر ماده غذایی جدید در برنامه روزانه نوزاد خود، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/