روش های تشخیص و درمان فشار خون ناشی از بارداری

روش های تشخیص و درمان فشار خون ناشی از بارداری

در ابتدا، لازم است به خاطر داشته باشید که هیچ تست دقیقی برای تشخیص فشار خون ناشی از بارداری وجود ندارد. اگر شانس شما برای ابتلا به فشار خون ناشی از بارداری بالا باشد، پزشک متخصص زنان و زایمان مجبور است میزان فشار خون شما را به صورت ماهانه بررسی کند. افزایش غیرطبیعی فشار خون ناشی مادران در دوران بارداری می‌تواند نشان‌دهنده بروز مشکل فشار خون ناشی از بارداری در بدن این افراد باشد. اگر فشار خون شما در دو یا سه مورد از معاینات دکتر متخصص زنان و زایمان، بالا دیده شود، دکتر آزمایش ادرار را به شما توصیه خواهد کرد. اگر در نتیجه این آزمایش هرگونه علائمی از فشار خون ناشی از بارداری در بدن شما دیده شود، پزشک شما را به صورت روزانه، برای چندین هفته تحت نظارت دقیق خود قرار خواهد داد. در طی معاینات و آزمایش‌های روزمره، دکتر متخصص زنان و زایمان، میزان فشار خون، افزایش وزن و دوز پروتئین موجود در ادرار شما را برای تصمیم‌گیری نهایی بررسی می‌کند. اگر شما احساس خستگی غیرطبیعی کرده یا از علائم دیگر فشار خون ناشی از بارداری رنج ببرید، دکتر معالج شما تست‌های اضافی را هم برای حفظ سلامت خود شما و تضمین روند رشد جنین داخل رحم شما تجویز خواهد کرد.

اگر فشار خون ناشی از بارداری در بدن شما تشخیص داده شود یا حتی پزشک متخصص زنان و زایمان به این موضوع مشکوک باشد، او تست بدون استرس را برای نظارت بر روند رشد جنین داخل رحم شما توصیه خواهد کرد. همچنین، پزشکان در این شرایط از فرستنده اولتراسوند برای ثبت ضربان قلب جنین داخل رحم زنان باردار استفاده می‌کنند. این آزمایش از مبدل توکو نیز استفاده می‌کند که به مشاهده و ثبت فعالیت رحم مادران باردار مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری نیز کمک می‌کند.

اگر در بارداری دچار مسمومیت یا پره اکلامپسی میشوید اید این مطلب را مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی خطرناک در کمین زنان باردار را بخوانید

آیا فشار خون ناشی از بارداری بر روند رشد جنین داخل رحم زنان حامله تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که اکثر زنان باردار علائم فشار خون بالا و فشار خون ناشی از بارداری را نادیده می‌گیرند، می‌توان ادعا کرد که توجه به علائم و خطرات این مشکل در دوران بارداری همه زنان ضروری است. یادتان باشد که اگر فشار خون ناشی از بارداری در بدن مادری درمان نشود، می‌تواند به سلامت خود او و جنین داخل رحم او آسیب برساند. مبتلا شدن مادر باردار به فشار خون ناشی از بارداری، افزایش فشار خون و سایر مشکلات خونی ناشی از بارداری می‌تواند باعث بروز اختلال در عملکرد جفت، که غذا و مواد مغذی را به جنین داخل رحم این افراد انتقال می‌دهد، شود. هنگامی که جفت مادر بارداری خون کافی دریافت نکند، جنین داخل رحم او نیز اکسیژن و مواد غذایی کمتری دریافت می‌کند. این وضعیت، روند رشد و توسعه اندام‌های داخلی کودک شما را مختل خواهد کرد. در برخی موارد، فشار خون ناشی از بارداری می‌تواند سبب کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد شود. این در حالی است که اگر فشار خون ناشی از بارداری در بدن خانمی، به موقع تشخیص داده شده و در اسرع وقت درمان شود، مادر می‌تواند کودک سالم و شادی را به دنیا آورد. با این حال، اگر فشار خون ناشی از بارداری درمان نشود، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیر دیگری مانند پره اکلامپسی را در بدن زنان حامله ایجاد کند که پیامدهای سلامتی را برای خود شما و جنین داخل رحم شما به دنبال خواهد داشت.

روش‌های درمان فشارخون ناشی از بارداری:

لازم است بدانید که فشار خون ناشی از بارداری هرگز قابل درمان نیست؛ با این حال، روش کنترل این مشکل به نوع بیماری و شرایط بدنی مادر باردار بستگی دارد. این روش‌های عبارتند از:

1- روش‌های درمان فشار خون مزمن در بارداری:

 اگر قبل از آغاز دوران بارداری خود به فشار خون مبتلا بودید، احتمال دارد که در حال حاضر دارویی مصرف کنید. در چنین مواردی، پزشک متخصص زنان و زایمان داروهایی را که مصرف می‌کنید بررسی کرده و روش‌های درمانی را به شما ارائه خواهد داد که روند رشد جنین داخل رحم شما را دچار اختلال نکند. در چنین شرایطی، اگر دکتر تشخیص دهد که داروهای مصرفی شما برای سلامت جنین خطرناک است، ممکن است دارو را عوض کرده یا دوز آن را تغییر دهد. در واقع، می‌توان ادعا کرد که پزشک متخصص زنان و زایمان از روند رشد کودک شما مراقبت می‌کند. همچنین، او از سونوگرافی برای نظارت بر روند رشد کودک شما بهره می‌برد. علاوه بر این مورد، پزشک معالج شما ممکن است علائم دیگری را که ممکن است نشان‌دهنده بروز مشکل فشار خون ناشی از بارداری در بدن شما باشد، بررسی کرده و روش‌های درمانی خاصی را پیشنهاد کند.

اگر باردار هستید و تست استرس انقباضی را انجام نداده اید این مطلب تست استرس انقباضی در بارداری چیست؟ را بخوانید

2- فشار خون ناشی از بارداری:

در اغلب موارد، فشار خون ناشی از بارداری به مداخلات پزشکی زیادی نیاز ندارد. با این حال، در برخی موارد، مادر باردار برای بررسی وضعیت بدن خود و شدت بیماری باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند. در چنین شرایطی، پزشک متخصص زنان و زایمان نظارت دقیقی بر روند رشد جنین داخل رحم شما داشته و از سلامت خود شما مراقبت می‌کند. همچنین، در موارد خفیف، نظارت پزشک بر فشار خون مادر باردار برای اطمینان عدم تبدیل شدن فشار خون بالا به فشار خون ناشی از بارداری ضروری است. لازم است بدانید که برخی از مادران حامله مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری به دوز کوچکی از آسپیرین یا بعضی از انواع مکمل‌های کلسیم نیاز دارند تا فشار خون خود را در حالت عادی نگه دارند. همچنین، این مادران می‌توانند در هنگام استراحت یا نشستن، با لمس سمت چپ بدن خود، گردش خون را در این نواحی بهبود بخشیده و علائم فشار خون ناشی از بارداری را در بدن خود کاهش ‌دهند.

داروهای خوراکی مانند کورتیکواستروئیدها ممکن است برای کمک به رشد ریه‌های نوزاد نابالغ مفید باشد

3- فشار خون شدید ناشی از بارداری:

این نوع فشار خون ناشی از آغاز دوران بارداری در بدن مادران است که نیاز به مراقبت‌های پزشکی مناسب دارد. اما، دقیقاً مشخص نیست که علت بروز این مشکل در بدن مادران حامله چیست. به همین دلیل، روند درمان این بیماری به عوامل مهمی از جمله روند پیشرفت دوران بارداری و رشد جنین داخل رحم زنان باردار بستگی دارد. با همه این توصیفات، هنگامی که فشار خون ناشی از بارداری در بدن مادری شدید باشد، تنها روش درمان او، تولد نوزاد از طریق عمل سزارین است. درست است که اگر نوزاد شما خیلی زود متولد شود، احتمال بروز مشکلات سلامتی در بدن او بسیار زیاد است، اما شما بیش از حد بیمار هستید و جنین داخل رحم شما تحت استرس قرار دارد؛ تولد نوزاد در چنین وضعیتی ممکن است بهترین گزینه باشد. بنابراین، می‌توان ادعا کرد که تولد نوزاد در صورت مبتلا بودن مادر به فشار خون ناشی از بارداری، هر دوی این افراد را تحت نظارت پزشکان متخصص قرار داده و بهترین کمک پزشکی برای بهبود وضعیت بدن مادر و جنین داخل رحم او به شمار می‌رود.

با همه این توصیفات، اگر پزشک متخصص زنان و زایمان فکر می‌کند که ادامه دوران بارداری برای شما و فرزندتان ضروری است، او باید هر دوی شما را تا زمان زایمان، تحت نظارت ویژه نگه دارد. در چنین شرایطی، شما مجبور هستید که بیشتر از زمان‌های مقرر، به مطب پزشک معالج خود مراجعه کنید و آزمایشات خون و ادرار را به طور منظم انجام دهید. در نهایت،    به خاطر داشته باشید که روش‌های درمان فشار خون ناشی از بارداری بر اساس فاکتورهای زیر انتخاب می‌شود:

 • اطلاعات پزشکی بیمار و سلامت عمومی بدن مادر باردار
 • شدت بیماری مادر باردار
 • میزان تحمل بدن مادر باردار به داروهای خاص یا روش‌های درمانی رایج

هدف از درمان تجویز شده، به طور عمده این است که وضعیت بدن مادر باردار و جنین داخل رحم او بدتر نشود؛ فشار خون ناشی از بارداری باعث بروز عوارض دیگر در بدن خود مادر و جنین داخل رحم او نشود. در اغلب موارد، ترکیبی از درمان‌های زیر برای بیماران مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری تجویز می‌شود:

 • به مادر باردار توصیه می‌شود تا استراحت کاملی در تختخواب خود داشته باشد.
 • در بعضی موارد، ممکن است بستری شدن مادر مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری در بیمارستان، به منظور نظارت بر میزان فشار خون او پیشنهاد شود.
 • استفاده از داروهای ضد فشار خون مانند سولفات منیزیم به مادر باردار توصیه می‌شود.

برای اطلاع از مشکلات رایج بارداری این مطلب 15 مشکل رایج دوران بارداری را بخوانید

همچنین، نظارت منظم بر روند رشد جنین داخل رحم مادران مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری ضروری است تا موارد زیر مورد بررسی قرار گیرد:

 • بررسی میزان لگدهای جنین و حرکت او در هر روز از دوران بارداری:

 لازم است بدانید که تغییر ناگهانی در تعداد لگدهای جنین داخل رحم شما ممکن است نشان‌دهنده این باشد که رشد کودک شما در معرض خطر قرار دارد.

 • آزمایش بدون استرس در بارداری:

این آزمایش میزان ضربان قلب نوزاد را نسبت به حرکات او اندازه‌گیری می‌کند.

 • مشخصات بیوفیزیکی:

این آزمایش ترکیبی از آزمایش بدون استرس و اولتراسوند است که برای مشاهده میزان رشد، توسعه و حرکت جنین داخل رحم مادران باردار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • تست‌های آزمایشگاهی در بارداری:

آزمایشات ادرار و خون به منظور بررسی تغییرات غیرمعمول در بدن زنان مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری انجام می‌شود.

 • تست جریان داپلر در بارداری:

تست اولتراسوند که از امواج صوتی برای اندازه‌گیری جریان خون و گردش آن در بدن مادران باردار استفاده می‌شود.

 • داروهای خوراکی مانند کورتیکواستروئیدها ممکن است برای کمک به رشد ریه‌های نوزاد نابالغ مفید باشد.
 • تولد نوزاد:

در برخی موارد، اگر جنین درون رحم مادر مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری تحت فشار باشد، پزشک متخصص زنان و زایمان مداخله فوری را پیشنهاد خواهد کرد. در شرایطی که سلامت مادر باردار نیز در معرض خطر بالا قرار گرفته باشد، عمل سزارین برای تولد کودک انجام می‌شود.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/