دو ماده مغذی برای تغذیه دوران بارداری

دو ماده مغذی برای تغذیه دوران بارداری

غذا خوردن به جای دو نفر می تواند یک مسئولیت خسته کننده باشد، به خصوص اگر در مورد تغذیه دوران بارداری، اطلاعات متناقضی داشته باشید.
آیا خوردن ماهی به اندازه کافی مفید است، یا حاوی مقدار بیش از حدی جیوه است؟ آیا نیاز به گوشت و پروتئین در دوران بارداری افزایش می یابد، یا باعث افزایش بیش از حد چربی در بدن می شود؟ آیا مصرف تخم مرغ مفید است و یا مصرف آن در دوران بارداری موجب افزایش بیش از حد کلسترول می شود؟
این سوالات باعث درگیری ذهنی در هر مادر باردار می شود، اما راه های بسیاری برای اطمینان از اینکه شما و کودکتان مواد مغذی لازم را به اندازه ی کافی دریافت می کنید، وجود دارد. در این مطلب، توصیه های کارشناسان تغذیه برای تغذیه دوران بارداری آورده شده است. هر خانم باردار لازم نیست تمام غذاهایی را که دوست دارد، بخورد، بلکه باید از بین غذاهای موردعلاقه خود، آن هایی را که برای دوران بارداری مفید هستند، انتخاب کند تا مواد مغذی لازم برای بدن خودش و رشد جنین فراهم شود.

tagziye-bardari-k1.png

1. تخم مرغ ، مناسب برای تغذیه دوران بارداری

الیزابت وارد، متخصص تغذیه و نویسنده کتاب Expect the Best، راهنمای تغذیه دوران بارداری، قبل و بعد از بارداری می گوید: "این شگفت انگیز است که در یک عدد تخم مرغ، تنها حدود 90 کالری انرژی وجود دارد، در عین حال، حاوی بیش از 12 نوع ویتامین، مواد معدنی و مقدار زیادی پروتئین با کیفیت می باشد، که برای دوران بارداری ضروری است."
سلول های جنین شما با سرعت نمایی در حال رشد می باشد و هر سلول از پروتئین ساخته شده است. بنابراین، به عنوان یک زن باردار، شما باید نیازهای پروتئین خود و جنین را برآورده کنید، تخم مرغ غنی از کولین است، که به رشد بهتر مغز و به طور کلی سلامت جنین کمک کرده و از آسیب های عصبی جنین جلوگیری می کند، اسید چرب امگا 3 موجود در تخم مرغ برای مغز و بینایی مفید است، پس شما می توانید از تخم مرغ به عنوان یک ماده مغذی در تغذیه دوران بارداری استفاده کنید.
این ادعا که مصرف تخم مرغ در دوران بارداری باعث افزایش بیش از حد کلسترول می شود، درست نیست. به نظر می رسد که خوردن چربی های اشباع شده خیلی بیشتر از مصرف چربی های طبیعی موجود در موادغذایی برای بدن مضر است. از طرفی، تخم مرغ، یک ماده غذایی غنی از کلسترول است، اما مقدار چربی های اشباع شده در آن نسبتا پایین (در حدود 1 تا 2/1 گرم به ازای هر تخم مرغ) می باشد، بنابراین، زنان باردار سالم با کلسترول خون نرمال می توانند یک تا دو عدد تخم مرغ در روز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و کم چرب مصرف کنند، اما اگر کلسترول خون بالایی دارند، باید سفیده تخم مرغ را جایگزین مصرف کل تخم مرغ بکنند.
اگر به دنبال دلیل قانع کننده ای برای مصرف تخم مرغ هستید، باید در نظر بگیرید که تخم مرغ، ارزان، در دسترس و قابل استفاده میان لیستی است که برای تغذیه دوران بارداری خود انتخاب کرده اید و یک وعده ی غذایی کامل برای روزهایی است که خسته اید و حوصله ی آشپزی ندارید.

tagziye-bardari-k2.jpg

2. ماهی قزل آلا ، بهترین ماهی برای تغذیه دوران بارداری

نه تنها ماهی قزل آلا سرشار از پروتئین با کیفیت است، بلکه یک منبع فوق العاده خوب از اسیدچرب امگا 3 نیز می باشد که به رشد جنین شما کمک کرده و حتی ممکن است موجب افزایش روحیه در مادر هم شود. برخلاف شمشیرماهی، شاه ماهی، ماهی خال خالی، و کوسه، ماهی قزل آلا حاوی مقادیر کمی از متیل مرکوری است، متیل مرکوری ترکیبی است که می تواند به سیستم عصبی نوزاد درحال رشد آسیب برساند.
فقط به یاد داشته باشید که حتی ماهی قزل آلا و دیگر ماهی های کم جیوه، مانند تن ماهی را بیش از 12 اونس در هفته را از لیست تغذیه دوران بارداری خود حذف کنید. 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از راهنماییتون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , دلیل اینکه ماهی قزلآلا بهترین ماهی برای تغذیه دوران بارداری است چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, نه تنها ماهی قزل آلا سرشار از پروتئین با کیفیت است، بلکه یک منبع فوق العاده خوب از اسیدچرب امگا 33 نیز می باشد که به رشد جنین شما کمک کرده و حتی ممکن است موجب افزایش روحیه در مادر هم شود. برخلاف شمشیرماهی، شاه ماهی، ماهی خال خالی، و...

سلام عزیزم, نه تنها ماهی قزل آلا سرشار از پروتئین با کیفیت است، بلکه یک منبع فوق العاده خوب از اسیدچرب امگا 33 نیز می باشد که به رشد جنین شما کمک کرده و حتی ممکن است موجب افزایش روحیه در مادر هم شود. برخلاف شمشیرماهی، شاه ماهی، ماهی خال خالی، و کوسه، ماهی قزل آلا حاوی مقادیر کمی از متیل مرکوری است، متیل مرکوری ترکیبی است که می تواند به سیستم عصبی نوزاد درحال رشد آسیب برساند.
فقط به یاد داشته باشید که حتی ماهی قزل آلا و دیگر ماهی های کم جیوه، مانند تن ماهی را بیش از 12 اونس در هفته را از لیست تغذیه دوران بارداری خود حذف کنید.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/