امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

واحد تبلیغات | موبایل: 09109102122  |  تلگرام : 09370503331


آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چیست ؟

آیا باردارید و با انواع زیادی از آزمایشاتی که توسط پزشکتان توصیه شده مواجهه شده اید. آیا از این که نمی دانید این آزمایش ها با چه هدفی انجام می شوند و این که برای شما و نوزادتان خطری را به دنبال دارند یا نه نگران هستید؟ تمایل دارید درباره بعضی از آزمایش هایی که پزشکتان در آینده به شما توصیه خواهد کرد بیشتر بدانید؟ آیا پزشکتان از شما خواسته است که آزمایشی تحت عنوان استرس ناشی از انقباض را انجام داده در حالی که چیزی درباره آن نمی دانید.
اگر دنبال اطلاعات بیشتری درباره آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری هستید به ادامه مطلب مراجعه کرده و آن را مطالعه کنید.

آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چیست؟

آزمایش استرس ناشی از انقباض یا آزمایش استرس یا آزمایش چالش اکسی توسین معمولا در دوران بارداری انجام می شود. پزشک از شما می خواهد که که آزمایش را برای اندازه گیری ضربان قلب نوزادتان زمانی که انقباضات رحمی دارید انجام دهید. این آزمایش به پزشکتان کمک می کند و گروه پزشکی پاسخ و سلامت نوزاد را زمانی که سطح اکسیژن بدنتان در موقع انقباضات زایمانی کاهش می یابد بررسی می کنند. در بیشتر موارد پزشکتان از شما خواهد خواست که این آزمایش را حداقل در هفته ۳۴ بارداری یا بعد از آن انجام دهید. این آزمایش شامل ضربان قلب نوزاد از خارج هم می شود.
وقتی انقباضات رحمی دارید، بدنتان کاهش جریان خون و اکسیژنی که به نوزادتان منتقل می شود را تجربه خواهد کرد. با این حال گاهی اوقات می تواند باعث کاهش ضربان قلب بعضی از نوزادان شود. برای اندازه گیری تغییرات پزشک و گروه پزشکی همراه با استفاده از وسیله کنترل از خارج ضربان قلب نوزادتان را تحت نظر قرار می دهند.

bardari-vc4.jpg

چرا آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری انجام می شود؟

ممکن است که پزشکتان بیش از یک آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری را توصیه کند. پزشکتان در موقعیت های زیر از شما خواهد خواست که آزمایش استرس ناشی از انقباض را انجام دهید:
• تا ببیند که نوزادتان در موقع افت سطح اکسیژن در زمان انقباضات زایمانی می تواند سالم بماند.
• تا متوجه شود که جفت سالم بوده و این که قادر است به طور کامل نوزادتان را حمایت کند.
در بعضی موارد اگر قبلا آزمایش غیر استرسی یا آزمایش های بیوفیزیکی را انجام داده اید، پزشکتان از شما خواهد خواست که آزمایش استرس ناشی از انقباض را هم انجام دهید. در آزمایش مشخصات بیوفیزیکی پزشک یا تکنسین از سونوگرافی در زمان انجام آزمایش غیر استرسی استفاده خواهد کرد. این کار به شما کمک خواهد کرد شاخصه های مختلف فیزیکی نوزادتان را بسنجید.
دلیل انجام این کار به احتمال زیاد به این خاطر است که نتایج دو آزمایش قبلی تان به اندازه کافی قطعی نبودند و آزمایش استرس ناشی از انقباض به پزشکتان تصویر واضح تری خواهد داد.

bardari-vc2.jpg

چطور باید برای آزمایش استرس ناشی از انقباض دوران بارداری آماده شوید؟

به محض این که پزشکتان شما را برای انجام آزمایش استرس ناشی از انقباض ارجاع دهد در اینجا راه هایی وجود دارد که می توانید خودتان را برای شرایط مشابهی آماده کنید:
• با پزشک یا گروه زشکی هماهنگ کنید که آیا باید چند ساعت قبل از انجام آزمایش غذا خوردن را قطع کنید. معمولا باید حدود ۴ تا ۸ ساعت قبل از انجام آزمایشتان باید آن چیزی که می خواهید را میل کنید. همچنین از شما خواسته خواهد شد که قبل از شروع تست مثانه تان را خالی کنید.
اگر درباره آزمایش و عواقب آن نگرانید قبل از انجام این آزمایش برای اطمینان با پزشکتان صحبت کنید.
یک آزمایش استرس ناشی از انقباض معمولا در مطب پزشک یا بیمارستانی که ویزیت می شوید انجام می شود. گاهی اوقات این آزمایش می تواند توسط متخصص زنان و زایمان یا تکنسین آزمایشگاهی با تجربه یا حتی پرستار ماهر انجام می شود. در بیشتر موارد، مگر این که کاملا نیاز باشد نیازی به ماندن در بیمارستان یا مطب به مدت یک شبانه روز نیست. بسته به این که شما و نوزادتان چه واکنشی به آزمایش می دهید، آزمایش استرس ناشی از انقباض می تواند حدود دو ساعت طول بکشد تا کامل شود.

bardari-vc6.jpg

اتفاقاتی که در طی آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری می افتد :

• در ابتدا باید راحت روی تخت دراز بکشید و به آرامی کمرتان را بالا بیاورید. پزشک، پرستار یا کارکنان به آرامی به شما کمک می کنند که خودتان را کمی به سمت پهلوی چپ خم کنید. این کار به جلوگیری از وارد آمدن هر نوع فشاری به عروق خونی که در ناحیه شکم تان قرار گرفته کمک خواهد کرد.
• هر زمانی که راحت بودید، کارکنان یا پزشک دو کمربند در اطراف شکم تان قرار می دهند. کمربندها دارای حسگر بوده که به پزشک کمک می کند میزان شاخص ها را بررسی کند. یکی از کمربندها حسگری خواهد داشت که ضربان قلب نوزادتان را ثبت می کند در حالی که حسگر روی کمربند دیگرتان به اندازه گیری انقباضات رحمی تان کمک خواهد کرد.
• پزشک ممکن است در زمان استفاده از حسگرهایی که ضربان قلب نوزادتان را کنترل می کنند از ژل روی پوست استفاده کند.
• وقتی که آماده شدید، کارکنان حسگرها را به دستگاه ثبت وصل می کنند. اگر نوزادتان موقعیتش را تغییر دهد، پزشکان ممکن است موقعیت قرارگیری مانیتور ضربان قلب را هم تغییر دهند.
• پزشک و گروه او ضربان قلب نوزاد و انقباضات شما را حداقل به مدت ۱۰ دقیقه ثبت می کنند. در این زمان سایر داده های مهم همانند فشار خون و علائم حیاتی تان هم ثبت خواهند شد.
• پزشکتان به شما یک دوز اکسی توسین تجویز خواهید کرد. در ابتدا این تزریق با دوز کم خواهد بود اما به تدریج دوزاج آن افزایش می یابد تا این که حداقل سه انقباض ده دقیقه ای داشته باشید.
• با پیشرفت انقباض های تان، هر انقباض نسبت به انقباض قبلی ۴۵ ثانیه بیشتر طول خواهد کشید.
• در موردی که انقباضی رخ ندهد پزشکتان از شما خواهد خواست با دست یکی از نوک پستان های تان را ماساژ دهید. اگر تا دو دقیقه بعد از انقباض های اول هنوز انقباضات برنگشته، پزشکتان مجددا از شما خواهد خواست که نوک پستان تان را ماساژ دهید. در موردی که حتی بعد از ۱۵ دقیقه انقباضات برنگشته پزشک از شما خواهد خواست که نوک پستان های هر دو طرف را ماساژ دهید.
• با اتمام رسیدن آزمایش تان و راضی بودن پزشک از نتایج، گروه پزشکی شما تا زمانی که انقباضات آرام شده یا کاملا از بین بروند شما را تحت نظر خواهند گرفت. انقباضات تان باید به حد قبل از شروع آزمایش برگردند تا بتوانید مرخص شوید.

 

نظرات 2

مهمان - ریحانه روی شنبه, 13 آذر 1395 11:17

سلام و خسته نباشید, آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چرا انجام میشود؟

سلام و خسته نباشید, آزمایش استرس ناشی از انقباض در دوران بارداری چرا انجام میشود؟
کارشناس مامانم روی شنبه, 13 آذر 1395 11:18

سلام عزیزم , پزشکتان در موقعیت های زیر از شما خواهد خواست که آزمایش استرس ناشی از انقباض را انجام دهید:
• تا ببیند که نوزادتان در موقع افت سطح اکسیژن در زمان انقباضات زایمانی می تواند سالم بماند.
• تا متوجه شود که جفت سالم بوده و این که قادر است به طور کامل نوزادتان را حمایت کند.

سلام عزیزم , پزشکتان در موقعیت های زیر از شما خواهد خواست که آزمایش استرس ناشی از انقباض را انجام دهید: • تا ببیند که نوزادتان در موقع افت سطح اکسیژن در زمان انقباضات زایمانی می تواند سالم بماند. • تا متوجه شود که جفت سالم بوده و این که قادر است به طور کامل نوزادتان را حمایت کند.
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
جمعه, 24 آذر 1396