امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


زنجبیل داروی جادویی

زنجبیل داروی جادویی

ریشه زنجبیل تند یکی از ریشه گیاهان که در آشپزی به اندازه ی خواص گیاهی اهمیت و محبوبیت دارد، ریشه زنجبیل ترکیبات منحصر به فرد فیتوشیمیایی دارد و هنوز هم برای پیشگیری بیماری و ارتقاء سلامتی در بسیاری از طب سنتی های هندی و چینی پیدا می شود.
ریشه تند این گیاه، در واقع ساقه ی زیرین (زیر زمینی) گیاه است که متعلق به خانواده Zingiberaceae، از جنس: زنجبیل، می باشد. نام علمی این گیاه Zingiber officinale (زنجبیل الکلی) است.

تصور عموم این گونه است که زنجبیل از کوهپایه های هیمالیا شمالی هند سرچشمه گرفته است. اما امروز، به طور گسترده ای در سراسر جهان در قالب ادویه به عنوان یک محصول تجاری عمده رشد می کند. گیاه زنجبیل حدود یک متر قد دارد و از ویژگی های این گیاه می توان به برگ نازک مانند برگ سبز تیره و گل های زرد کوچک اشاره کرد، همانطور که در شکل می بینید، ریشه آن پیچیده و انگشت مانند است که از سطح زمین رو به پایین رشد می کنند. ریشه خام تازه دارای سطح بیرونی خاکستری نقره ای گون است. بخش بریده شده بسته به نوع زنجبیل می تواند به رنگ سفید کرمی، زرد، و یا قرمز رنگ باشد. ریشه اغلب حاوی فیبرهای جاری در طول مرکز آن، به ویژه در ریشه های بالغ است. زنجبیل دارای بوی تند و معطر است که از روغن های ضروری و ترکیبات تند مانند gingerols و shogaols در ریشه دارد. Galangal (galanga Alpinia)، به عنوان زنجبیل آبی شناخته شده است، از گیاهانی است که به طور گسترده در مناطق شرق آسیا و به خصوص در تایلند، مالزی، غذاهای اندونزی استفاده می شود.

خواص درمانی زنجبیل

• ریشه زنجبیل از زمان های قدیم برای ضد التهابی، ضد نفخ، و ضد میکروبی استفاده می شود، ریشه زنجبیل از لحاظ قدرت آنتی اکسیدانی، ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن (ORAC) به اندازه ی 14840 µmol TE/100 g را دارد.
• شامل روغن های ضروری و مفید مانند Gingerol، Zingerone ،Shogaol ،Farnesene، و مقدار کمی از ß-phelladrene، سینئول، و citral می باشد. Gingerol به بهبود حرکت روده کمک می کند و ضد التهاب است. مسکن (ضد درد)، تسکین دهنده عصب و ضد تب بوده و همچنین خواص ضد باکتریایی دارد. مطالعات نشان داده اند که ممکن است تهوع ناشی از بیماری های حرکت و یا حاملگی را کاهش داده و ممکن است به تسکین سردرد میگرنی کمک کند.
• مطالعات نشان می دهد که Zingerone ترکیب شیمیایی دارد که به ریشه زنجبیل ویژگی تند بودن می دهد و به ویژه در کودکان باعث می شود در برابر اسهال ناشی از باکتری E.coli موثر باشد.
• این ریشه گیاه علارغم دارا بودن 80 کالری در هر 100 گرم، حاوی هیچ کلسترول نیست. با این وجود، بسیاری از مواد مغذی ضروری مانند کمپوز و ویتامین ها مانند پیریدوکسین (ویتامین B6)، اسید پانتوتنیک (ویتامین B5) که برای سلامت مطلوب مورد نیاز است را دارد.
• علاوه بر این، این گیاه مقدار خوبی از مواد معدنی مانند پتاسیم، منگنز، مس، و منیزیم را در خود نگه می دارد. پتاسیم بخش مهمی از سلول و مایعات بدن است که به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می کند.

janjebil2.jpg

کاربردهای دارویی زنجبیل

• یک تکه ریشه ی زنجبیل، در آب جوش با لیمو یا آب پرتقال و عسل، یک نوشیدنی محبوب گیاهی در طب آیورودا اسن که برای از بین بردن سرماخوردگی، سرفه و گلو درد استفاده می شود.
• Gingerol افزایش تحرک دستگاه گوارش و ضد درد، آرام بخش، ضد التهاب، و خواص ضد باکتری دارد. مطالعات نشان داده اند که ممکن است کاهش تهوع ناشی از بیماری حرکت و یا حاملگی و به تسکین میگرن کمک کند.
• استخراج آن به عنوان یک وسیله به ماسک تلخی و پس-طعم در آماده سازی سنتی آیورودا استفاده می شود.

نحوه ی انتخاب و نگهداری زنجبیل

زنجبیل می تواند به عنوان گیاه در باغچه خانه رشد داد و به عنوان سبزی های معطر خوراکی به طوری که ریشه و برگ های تازه آن را می توان به آسانی برای استفاده فوری برداشت کرد. با این حال در فروشگاه، برای انتخاب بهتر، ریشه تازه خوب تر از فرم خشک آن در کیفیت و عطر و طعم است. ریشه های تازه باید در دست سنگین، تنومند، آبدار، دارای پوست خاکستری و زرد، و عاری از نقاط لکه ای تیره باشد. رنجبیل های خشک، پودری و یا ریشه زمینی نیز می تواند در این فروشگاه یافت شود. با این حال، زنجبیل های به این فرمی ممکن است به طور قابل توجهی کاهش سطح روغن فرار مانند جینجرولها باشد. ریشه تازه را می توان در یخچال تا یک ماه یا بیشتر نگه داشت. زنجبیل پودری یا زمینی باید در یخچال و یا فریزر در ظروف محفوظ از هوا نگهداری شود. 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. درنا

سلام و خسته نباشید , ریشه زنجبیل را تا چه مدت میتوان نگه داشت؟

  1. کارشناس مامانم    درنا

سلام عزیزم , ریشه تازه را می توان در یخچال تا یک ماه یا بیشتر نگه داشت. زنجبیل پودری یا زمینی باید در یخچال و یا فریزر در ظروف محفوظ از هوا نگهداری شود.

  1. سونا

سلام وخسته نباشید , ریشه زنجبیل تند چیست؟

  1. کارشناس مامانم    سونا

سلام عزیزم , ریشه زنجبیل تند یکی از ریشه گیاهان که در آشپزی به اندازه ی خواص گیاهی اهمیت و محبوبیت دارد، ریشه زنجبیل ترکیبات منحصر به فرد فیتوشیمیایی دارد و هنوز هم برای پیشگیری بیماری و ارتقاء سلامتی در بسیاری از طب سنتی های هندی و چینی پیدا می شود.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location