امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


17 علامت تشخیص بارداری قبل از دست دادن پریود

17 علامت تشخیص بارداری قبل از دست دادن پریود

همانطور که می دانید از دست دادن پریود یا چرخه قاعدگی نشانه مهمی از آغاز روند بارداري در بدن زنان است. به همين دليل، مي توان ادعا كرد كه اگر زنی بر روي تاریخ دقیق پریود یا چرخه قاعدگی بدن خود تمرکز داشته باشد، به راحتی می تواند بداند كه آيا باردار است یا نه. اما یک زن جوان باید با نشانه های بارداری در بدن خود، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی آشنا باشد، تا بتواند در صورت لزوم از حاملگی خود اگاه شود.
بسیاری از زنان می توانند با آگاهی از علائم بارداری قبل از حذف چرخه قاعدگی یا پریود در بدن خود و با استفاده از تست بارداری خانگی، از باردار بودن خود مطمئن شوند، چون این علائم ایده روشنی از تغییرات ایجاد شده در بدن را به زنان می دهد و آن ها را برای روزهای سخت بارداری آماده می کند.

علائم تشخيص بارداری ، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی:

 علائم خاصی که از باردار شدن زنان خبر می دهد، ممکن است در برخی موارد هم به دلیل شرایط خاص پزشکی دیگر، در بدن برخی خانم ها مشاهده شود. اما علائمی که در مورد آن ها در مقاله زیر بحث شده است، با شرایط ديگر پزشکی قابل تغییر نبوده و همیشه نتیجه حامله بودن فرد را نشان خواهند داد. در واقع، علائمی وجود دارد که نشانه های شاخص آغاز دوران بارداری در بدن زنان بوده و تنها می توانند زمانی که زنی باردار شده است، خود را نشان دهند. البته فراموش نکنید كه استفاده از کیت هاي تست بارداری خانگي به راحتی و در هر زماني باردار بودن زنان را تاييد مي كند. مهم ترين علائمی که نشان دهنده آغاز روند حاملگی در بدن زنان، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی در بدن آن ها هستند، عبارتند از:

1. خونریزی و گرفتگی عضلات در هنگام لانه گزینی جنین از علائم بارداری:

اگر شما هم رابطه جنسی محافظت نشده ای را در سراسر دوران تخمک گذاری خود داشتید، بايد بدانید که احتمال حامله شدن شما در اين ماه بسیار زیاد است. همچنين، يادتان باشد كه بیشتر زنان در چنين شرايطي، علائمی مانند گرفتگی های قاعدگی، لکه بینی و یا خونریزی را یک یا دو هفته قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی خود تجربه می کنند. البته، فراموش نکنید كه همه زنان علائم مشابهی را در هنگام حامله شدن، در بدن خود تجربه نمی کنند، اما اگر چرخه قاعدگی یا پریود ماهانه در بدن آن ها رخ ندهد، می توانند از باردار بودن خود مطمئن شوند. علاوه بر اين موارد، جالب است بدانيد كه لانه گزینی تخمک لقاح یافته زمانی صورت می گیرد كه تخمک بارورشده به دیواره رحم مادر متصل گردد. این توده سلولی که در حال حاضر با عنوان "بلاستوسیست" شناخته می شود، دارای یک توده سلولی بیرونی است که جفت را تشکیل خواهد داد و یک توده سلولی داخلی که جنین از آن به وجود مي آيد. هنگامی که عمل لانه گزینی در رحم یک زن اتفاق می افتد، او ممکن است علائم لانه گزینی مانند لکه بینی، گرفتگی و اسپاسم عضلات را در داخل رحم و شکم خود تجربه کند. البته، فراموش نکنید كه خونریزی در هنگام لانه گزینی تخمک بسیار سبک بوده و حتی ممکن است خون آن به صورت چند قطره بر روی لباس زیر زنان مشاهده شود و یا فقط در داخل خود مهبل (واژن) باشد. همچنين، این خونریزی در بیشتر موارد فقط برای چند ساعت و یا چند روز به طول می انجامد. نكته مهم در مورد خونریزی در هنگام لانه گزینی تخمک، اين است كه خونریزی شدید یک زن می تواند نشانه-ای از سقط جنین داخل رحم او باشد. در هر صورت، به خاطر بسپاريد كه تماس با يك دکتر متخصص زنان و زايمان در چنین مواردی، بهترین گزینه خواهد بود.
در نهايت، يادتان باشد كه گرفتگی عضلات رحم و شکم زنان که در هنگام لانه گزینی تخمک در بدن مادر رخ می دهد، نشانه های مختصری داشته و فقط برای چند روز طول می کشد، چون پس از جایگزین شدن تخمک، نشانه های اولیه در بدن زنان ناپدید می شوند. در واقع، لانه گزینی تخمک لقاح یافته در حدود شش تا ده روز پس از انجام عمل تخمک گذاری در بدن زنان رخ می دهد. البته، این حالت فقط در صورتی امکان پذیر است که چرخه قاعدگی یا پریود ماهانه اين افراد منظم باشد (چرخه قاعدگی یا پریود منظم زنان در هر دوره حدود 28 روز طول می کشد). خونریزی زنان در هنگام لانه گزینی و گرفتگی عضلات رحم و اسپاسم آن ها معمولا در هفته سوم (یعنی حدود روز 20 تا 24) و یک هفته قبل از شروع دوران قاعدگی در بدن اين افراد مشاهده می شود.

اطلاعات جالب دربراه لانه گزینی را در مراحل شگفت انگیز لانه گزینی جنین بخوانید.

2. بالا رفتن دمای بازال بدن زنان باردار علامتی برای تشخیص بارداری قبل حذف پریود:

یکی دیگر از نشانه های اولیه آغاز روند بارداری قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی زنان که خیلی هم دقیق است، بالا رفتن دمای بدن اين افراد مي باشد. شما به عنوان یک زن جوان برای استفاده از این نشانه می توانید دمای پایه بدن خود را (BBT) برای چند ماه پشت سر هم اندازه گرفته و آن ها را با هم مقایسه کنید. فراموش نکنید زنانی که سعی می کنند با استفاده از روش BBT از باردار بودن خود آگاه شوند، باید از زمان دقیق تخمک گذاری در بدنشان آگاه باشند، چون یک تا دو هفته قبل از تخمک گذاری، دمای پایه بدن ممکن است در حدود 97.7 ° F باشد. البته، این دما برای بدن زنان قبل از آغاز روند تخمک گذاری هم بسیار مناسب است. همچنين، یک تا دو روز پس از تخمک گذاری، دمای بدن زنان در حدود 0.4-1 درجه افزایش می یابد. ولی این افزایش دما پس از شروع پریود یا دوره قاعدگی دوباره به حالت عادی خود باز خواهد گشت. اما اگر زنی باردار شود، دمای بدن او همچنان بالا باقی خواهد ماند.
با توجه به اين توصيفات، مي توان ادعا كرد كه افت ناگهانی دمای بدن زنان در عرض یک هفته بعد از تخمک گذاری، به عنوان یک نشانه دقیق از انجام لانه گزینی در بدن او شناخته می شود. در واقع، این حالت به این معنی است که جنین به دیواره رحم مادر متصل شده است. در نهايت، به خاطر داشته باشيد BBT روشی است که می توان از آن در طول چرخه قاعدگی یا پریود نیز استفاده نمود، اما اگر شما هم به عنوان یک زن جوان مشاهده کردید که دمای بدنتان به طور ناگهانی بالا رفته است، بدانيد كه این حالت می تواند نشانه ای از آغاز روند بارداري در بدنتان باشد.

3. احساس درد سنگینی در سینه هاي علامت بارداری قبل از از دست دادن پریود:

به وجود آمدن تغییرات در سینه های یک زن، يكي ديگر از نشانه هاي اولیه آغاز روند بارداري در بدن اين افراد می باشد، چون این لحظات زمانی است که هورمون های ترشح شده در بدن، سیگنال هایی را به سینه ارسال می کنند تا آن ها را برای 40 هفته دوران حاملگی آماده کنند. در واقع، در روزهاي آغازين دوران بارداری، رگ های خونی موجود در سینه هاي مادر گشاد شده و شروع به رشد می کنند. در نتیجه، اندازه آن ها از حالت طبیعی بزرگ تر شده و رنگ تیره موجود بر روی نوک سینه ها، نیز بزرگ تر و تیره تر می شوند. البته، به عنوان يك خانم باردار يادتان باشد كه شما می توانید تغییرات ایجاد شده در پستان هاي خود را یک یا دو هفته پس از باردار شدن حس کنید. سینه های برخی از زنان هم ممکن است در طی این دوره دچار خارش و تورم شده و دردی را هنگام لمس شدن احساس کنند. همچنین، جالب است بدانيد كه این احساسات ناراحت کننده با پیشرفت دوران بارداری افزایش خواهد یافت، به طوري كه شما متوجه خواهید شد سینه بندهایتان بعد از گذشت چند هفته از زمان از دست دادن چرخه قاعدگی یا پریود و در هفته هاي ششم تا هشتم دوران حاملگی تنگ تر شده است.
در نهايت، يادتان باشد كه تمام این علائم ممکن است در بیشتر زنان مشابه بوده و با پیشرفت دوران بارداری بدتر هم بشوند. بنابراین، اگر پریود یا دوره قاعدگی در بدن زنی به تاخیر افتاده است، او می تواند تغییرات ایجاد شده در پستان هاي خود را مشاهده کرده و با استفاده از تست بارداری خانگی از حامله بودن خود مطمئن شود.

4. از علائم شایع بارداری قبل از حذف پریود بروز احساس خستگی در بدن:

احساس خستگی بدون دلیل نیز ممکن است نشانه دیگری از باردار شدن شما، قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی باشد. در واقع، افزایش سطح پروژسترون در بدن زنان، در اوایل دوران حاملگی می تواند آن ها را خسته و خواب آلود کرده و نسبت به زمان هاي قبل بی حوصله تر کند. علاوه بر این موارد، تغییرات زیادی هم در روند تولید خون در بدن زنان حامله رخ می دهد، که افزایش یافتن میزان خون در بدن برای حمایت از رشد جنین خواهد بود. تقريبا مي توان ادعا كرد كه همه زنان باردار، اين شرايط را تجربه می کنند! همچنين، آغاز روند بارداري در بدن زنان سطح انرژی بدن مادران را هم کاهش خواهد داد، به ویژه زمانی که بدن فردی مواد معدنی، ویتامین ها، آهن و مایعات را به اندازه کافی دریافت نکند.
به همین دلیل زمانی که زنی احساس کرد، باردار است باید شروع به مصرف ویتامین های دوران بارداری بکند. البته، يادتان باشد كه مصرف کافئین و محصولات آن با جذب انواع ویتامین ها و مواد معدنی در بدن تداخل پیدا خواهد کرد. بنابراین، خوابیدن روش بسیار خوبی برای مبارزه با احساس خستگی در روزاهاي آغازين از دوران بارداری زنان محسوب می شود. البته، در برخي موارد، بروز حالت خستگی در بدن زنان می تواند به دليل وجود مسائل مربوط به سلامتی فرد مانند کم خونی و کم کاری تیروئید باشد. بنابراین، شما نمی توانید فرض کنید که حالت خستگی به تنهایی یکی از نشانه های باردار بودن است.

5. بروز حالت تهوع در روزهاي آغازين دوران بارداري:

حالت تهوع و یا ویار صبحگاهی یکی دیگر از نشانه های کلاسیک آغاز دوران بارداری در بدن زنان است، که می تواند حامله بودن فرد را اطلاع دهد. در واقع، مي توان ادعا كرد كه هر زني در هفته های آغازین بعد از حذف پریود یا دوره قاعدگی در بدن خود و حتی قبل از باردار شدن هم ممکن است حالت تهوع را تجربه کند. يادتان باشد كه حالاتي مانند سرگیجه، ضعف بدن و احساساتی شدن هم در هنگام بروز حالت تهوع در بدن زنان باردار دست مي دهد. هر چند برخی از زنان ممکن است در هر زمان از روز حالت تهوع را تجربه کنند، اما معمولا این حالت در اوایل صبح بدتر است. جالب است بدانيد كه در حدود 75٪ از زنان باردار، ویار صبحگاهی را در روزهای اولیه از دوران بارداری خود تجربه مي كنند، اما شدت آن در هر زن بارداری نسبت به مادران باردار ديگر متفاوت است. البته، فراموش نکنید كه بروز حالت تهوع و ویار صبحگاهی زنان باردار در اولین روزهای اين دوران شدید بوده و با پیشرفت دوران حاملگی، کم کم فروکش می کند.
ترشح بیش ازحد هورمون HCG (گنادوتروپین جفتی انسان) در مراحل اولیه از دوران بارداری باعث بروز تهوع و استفراغ در زنان حامله می شود. اما این حالت تهوع معمولا پس از گذشتن سه ماهه اول از دوران حاملگی (در اکثر زنان) فروکش می کند. با اين حال، گاهی اوقات هم ممکن استهوع و استفراغ در بدن زنان حامله تا نه ماه به طول انجامد. در بدن برخی از زنان هم ویار صبحگاهی از هفته ششم دوران بارداري آغاز مي شود. اين در حالی است که ویار صبحگاهی در دیگر مادران، از روزهای اول دوران بارداری شروع شود.

چگونه از حالت تهوع صبحگاهی در دوران بارداری راحت شوم؟ را حتما بخوانید.

6. احساس نفخ در شکم از نشانه های بارداری قبل از حذف پریود:

در برخی مواقع ممکن است شکم شما از شلوارتان بیرون زده باشد، طوری که احساس کنید اندازه شلوار برایتان تنگ شده و نیاز به گشودن دکمه آن دارید، تا نفس راحتی بکشید. در چنین مواردی ممکن است شما باردار باشید! اما، اندازه جنین داخل رحمتان در اين شرايط، خیلی کوچک (فقط به اندازه يك توپ کوچک سلولی (بلاستوسیست)) می باشد. همچنين، اگر شما هم به عنوان یک زن جوان احساس سنگینی و یا وجود باد را در معده خود احساس کردید، که بسیار هم ناراحت کننده می باشد، بايد بدانید که یکی از علائم شایع آغاز روند بارداری قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی در بدنتان به وجود آمده است. این حالت به دلیل ترشح زیاد هورمون پروژسترون و هضم ناقص غذا بروز كرده و باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند نفخ و یبوست در بدن زنان باردار خواهد شد.
این نکته مهم را هم به خاطر بسپاریدكه برای رهایی از مشکلات نفخ، شما مي توانيد غذای روزانه خود را در اندازه های بسیار کوچک مصرف كنيد، تا هضم غذا به آسانی صورت گیرد. همچنین، زنانی که از مشکل یبوست و نفخ شکم رنج می برند، باید از مصرف غذاهای سرخ شده و بسیار چرب اجتناب کرده و سعی کنند تا در طي كل دوران بارداری خود غذاهای سالم را انتخاب نمایند.

7. نیاز به دفع ادرار بیشتر در آغاز دوران بارداری:

نیاز به دفع ادرار بیشتر یکی دیگر از نشانه های طبیعی آغاز روند بارداری در بدن زنان است. در واقع، از آن جايي كه این افراد به زودی، پریود یا دوره قاعدگی خود را هم از دست مي دهند، معمولا نیاز به دفع ادرار بیشتر به خصوص در طول شب را خواهند داشت، که بسیار هم آزاردهنده است. اما، در کل این حالت به عنوان یک علامت شایع حامله بودن در بدن زنان محسوب می شود.
به دلیل این که بعد از باردار شدن، تغییرات هورمونی زیادی در بدن زنان رخ می دهد، تولید خون اضافی هم در بدن اين افراد توليد خواهد شد، که این حالت باعث بروز تکرر ادرار در طي كل دوران بارداری زنان خواهد شد. در واقع، از آن جايي كه کار کلیه زنان باردار فیلتر کردن خون است، آن ها با پر شدن مثانه خود توسط كليه، نیاز بیشتری به تخلیه ادرار خواهند داشت.

8. بیزاری از برخی غذاهاي خاص در روزهاي اوليه از دوران بارداري:

احساس بیزاری نسبت به مصرف برخی مواد غذایی خاص، یکی دیگر از علائم شایع آغاز روند بارداری در بدن زنان است. در واقع، يادتان باشد كه در این دوران، ممکن است زنان با در اختیار داشتن برخی مواد غذایی مورد علاقه خود، احساس کنند که بو و طعم آن ماده غذایی باعث بروز حالت تهوع در آن ها می شود. فراموش نکنید كه در حدود 85٪ از زنان باردار بیزاری از مصرف برخی مواد غذایی مورد علاقه خود را در طول سه ماهه اول از اين دوران حساس تجربه می کنند. بسیاری از اين افراد هم اشتهاي طبیعی خود را برای مصرف غذا با ورود به سه ماهه دوم و یا سوم از دوران بارداری دوباره به دست می آورند، اما در برخی موارد هم ممکن است حالت بیزاری نسبت به مصرف برخی مواد غذایی تا تمام شدن دوران بارداری با مادر همراه باشد.
جالب است بدانيد كه تا به حال، هیچ مدرکی به دست نیامده که نشان دهد راه گریزی برای فرار از این احساسات وجود دارد، اما اعتقاد بر این است که بروز این حالات در بدن زنان باردار می تواند به علت بالا بودن میزان ترشح سطح پروژسترون باشد، که تنفر از برخی مواد غذایی و حساسیت به برخی بوها را به دنبال خواهد داشت.

9. بروز احساس سرگیجه از علائم بارداری قبل از حذف پریود:

احساس سرگیجه و سبکی سر در زنان نیز یکی دیگر از علایم اولیه آغاز روند بارداری است، که ناشی از افت فشار خون در آن ها می باشد. البته، فراموش نکنید كه این حالت در سه ماهه اول از دوران بارداری هر زني کاملا طبیعی است، چون تجربه کردن احساس سرگیجه در دوران بارداری به علت گشاد شدن رگ های خونی در بدن مادر اتفاق می افتد. با اين حال، گشاد شدن رگ های خونی در بدن مادر باردار مي تواند کاهش فشار خون را در بدن او به دنبال داشته باشد. یادتان باشد كه افت فشار خون زنان، با آغاز سه ماهه دوم از دوران بارداری دوباره به حالت عادی خود برمی گردد. همچنین، به عنوان یک زن جوان، این نکته مهم را هم به خاطر داشته باشید که بروز حالت سرگیجه اگر بدون هیچ نشانه ای از بیماری در بدن زنان زخ داده باشد، می تواند نشانه دیگری از حاملگی اين افراد تلقی شود، اما اگر این حالت با خونریزی از واژن و درد شکم همراه باشد، نشانه ای از آغاز حاملگی خارج رحمی در بدن زنان است، که یک عارضه جدی در دوران بارداری محسوب می شود.

10.نشانه بارز دیگر بارداری بروز نوسانات خلقی قبل از حذف پریود:

بروز نوسانات خلقی نیز به علت ایجاد تغییرات هورمونی در بدن زنان باردار رخ مي دهد. در واقع، این تغییرات سطح هورمون ها انتقال دهنده های عصبی مغز را تحریک کرده و باعث افزایش احساسات در مادران باردار خواهند شد. از علائم شایع نوسانات خلقی در زنان باردار، گریه کردن زیاد آن ها و طغیان خشم ناگهانی است، که آرامش کلی ذهن اين افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. در چنین مواردی، بهتر است زنان باردار تلاش کنند تا استراحت کرده و با افراد خانواده، مخصوصا شریک زندگی خود صحبت بیشتری بکنند، چون این کار کمک خواهد کرد تا افراد نزديك به زن حامله وضعیت او را درک کنند.

11. بروز حالت یبوست از علائم بارداری:

تغییرات ایجاد شده در ترشح هورمون های بدن زنان باردار و بالا رفتن ميزان ترشح هورمون پروژسترون در بدن اين افراد می تواند سیستم گوارشی آن ها را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی را در این ناحیه از بدنشان ایجاد کند. در چنين شرايطي، اجابت مزاج در مادران باردار به سختی صورت گرفته و باعث می شود تا مواد غذایی به آرامی در امتداد دستگاه گوارش حرکت کنند. اگر شما هم به عنوان یک زن جوان احساس می کنید كه مدتی است به طور منظم دچار مشکل یبوست هستید، باید با در نظر گرفتن شرایط بدنی خود، تست بارداری خانگی را در اسرع وقت انجام دهید.

12. بروز سردرد و کمر درد بی دلیل در بدن زنان باردار:

پایین بودن قند خون در بدن زنان باردار باعث می شود كه این افراد دچار سردرد شوند، چون در چنین حالتی سلول های مغز سعی می کنند تا با کمبود عرضه قند در خون مقابله شود. پس، اگر شما هم به عنوان یک زن جوان در حال تلاش برای باردار شدن هستيد و به طور مکرر، دچار سردرد می شوید، بايد بدانيد كه این حالت می تواند نشانه ای از بروز تغییرات در هورمون های جنسی زنانه مانند استروژن و پروژسترون باشد، که برای آماده سازی رحم جهت رشد جنین در آینده اتفاق می افتد.
در چنین شرایطی فرد به طور متناوب، دچار درد کمر شدید هم خواهد شد که نشان دهنده شل شدن رباط های بدن زن باردار برای آماده شدن جهت حمل وزن نوزاد است. البته گرفتگی عضلات، نفخ و یبوست در هنگام لانه گزینی جنین هم می تواند باعث بروز درد در نواحی کمر زنان، در روزهاي اوليه از دوران بارداری شود. شما می توانید با دکتر خود در مورد مصرف داروهاي مخصوص این مشکل صحبت کنید.در نهايت، فراموش نکنید كه در این دوران هرگز نباید خوددرمانی کرده و اثرات داروها را امتحان کنید. علاوه بر مصرف داروها، نکته مهم دیگر برای درمان درد کمر توجه به موقعیت خواب زنان باردار در طول شب و تغییر دادن آن است.

13. افزایش بزاق دهان نشانه بارداری برای تشخیص حاملگی قبل از از دست دادن پریود:

زیاد شدن بزاق دهان يكي از علامت هاي شایع آغاز روند بارداری نیست، اما برخی از زنان در اوایل دوران بارداری خود، از این حالت رنج می برند. در واقع، مي توان ادعا كرد كه تعدادی از زنان متوجه افزایش بیش از حد بزاق دهان خود قبل از باردار شدن مي شوند. در علم پزشکی این وضعیت وران بارداری با عنوان "سیلان بزاق" شناخته می شود. البته محققان عقیده دارند كه افزایش تولید بزاق دهان در زنان باردار با سوزش سر دل و ویار صبحگاهی ارتباط دارد. در واقع، بلع این مايع اضافی، آن ها را به تهوع وادار می کند، تا بتوانند مایع اضافی موجود در معده خود را از طریق دهان دفع نمایند. همچنین، اگر زنی از سوزش معده رنج ببرد، ممکن است اسیدهای اضافی موجود در دهان او باعث تولید بزاق اضافی شود، به طوري كه بدن بتواند به طور طبیعی، با مشکل سوزش سر دل مبارزه کند. يادتان باشد كه خاصیت بزاق دهان زنان باردار قلیایی بوده و به خنثی کردن اسید موجود در بدن اين افراد کمک زیادی می کند.

14. احساس طعم فلز در دهان زنان باردار از علائم رایج بارداری:

برخی از زنان با حامله شدن ممکن است طعم فلز را همراه با تنفر قوی از چند نوع مزه، در دهان خود تجربه کنند. معمولا، برخی از مادران باردار اين طعم فلز را به صورت طولانی مدت و در تمام طول روز احساس می-کنند. اگرچه علت واقعی این حالت در علم پزشکی ناشناخته است، اما تعدادی از کارشناسان عقیده دارند كه این حالت به علت بروز نوساتی در سطح هورمون های بدن مادران باردار رخ می دهد. بیشتر زنان حامله از این مشکل در تمام دوران بارداری خود رنج می برند، اما در بدن برخی از زنان هم ممکن است این حالت به زودی و پس از گذشت سه ماهه اول دوران بارداری از بین برود.

15. عطش بیش از حد زنان میتواند نشان دهنده بارداری آنها قبل از حذف پریود باشد:

در مراحل اولیه از دوران بارداری، اکثر زنان احساس تشنگی شدید دارند. این حالت، اغلب به دلیل افزایش حجم خون در بدن مادران اتفاق می افتد. نوشیدن آب و مایعات زیاد هم در اين دوران حساس باعث تکرر ادرار در مادران باردار شده و اختیار برخی زنان را در برابر تکرر ادرار تحت تاثیر قرار می دهد.

16. از بین رفتن اشتها در اوایل بارداری:

با توجه به بروز مشکل تهوع و استفراغ در بدن زنان حامله، اشتهای این افراد نسبت به مصرف مواد غذایی و میوه ها به میزان قابل توجهی افت می کند. این افراد ممکن است برای رهایی از چنگال گرسنگی اشتیاق فراوانی به مصرف غذاهایی مانند ترشی از خود نشان دهند. با این حال، میزان اشتهاي زنان حامله در شیب رو به پایین حرکت کرده و ممکن است بی میلی به مصرف غذاها در مراحل بعدی دوران بارداری هم همچنان افزایش یابد. يادتان باشد كه شما به عنوان یک زن جوان در هنگام مواجه شدن با چنین مشکلی می توانید از عطر سنبل استفاده کنید، چون بوی اين ماده به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی حالت تهوع خود را کنترل نمایید. همچنین، مصرف بیسکویتی که با کماج اسطوخودوس تهیه شده است، هم برای کاهش حالت تهوع و افزایش میزان اشتها در روزهاي اوليه از دوران باردار زنان بسیار مفید است. البته، فراموش نکنید كه کاهش استرس هم اشتهای زنان حامله را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

17. بروز تنگی نفس در زنان باردار از علائم حاملگی:

برخی از زنان ممکن است تنگی نفس را هم در چند هفته اول از دوران بارداری خود تجربه کنند، که این حالت نشان دهنده نیاز بدن این افراد به اکسیژن و خون بیشتری است. در واقع، با اين حركات بدن مادر مي-تواند خون اضافي را با جنین در حال رشد خود به اشتراک بگذارد. البته فراموش نکنید كه این تنگی نفس در برخی زنان تا پایان دوران بارداری ادامه می یابد، چون با پیشرفت دوران حاملگی و بزرگ شدن جنین داخل رحم، نیاز او به اکسیژن و مواد مغذی نیز افزایش می یابد. در نهايت، این نکته مهم را به خاطر بسپارید که انجام ورزش های سبکو تمرین برخی حرکات ورزشی، کشیدن نفس عمیق و آهسته و پوشیدن لباس های گشاد در تنظیم تنفس زنان باردار بسیار مفید می باشد.
معمولا، بدن اکثر زنان می تواند پس از درک حالت حامله بودن، در یک الی دو هفته اول دوران بارداری این علائم را از خود بروز دهد. اما، فراموش نکنید كه در برخی موارد هم این نشانه ها ممکن است با مسائل دیگری كه مربوط به سلامت و یا علائم پیش از قاعدگی است، همراه شود. به همين دلايل، شما باید بتوانید تمایز بین علائم قبل از قاعدگی و دوران بارداری را در بدن خود به خوبی تشخیص دهید. بنابراین، برای قضاوت در مورد علائم غیر طبیعی که ممکن است در موارد قبل و بعد حاملگی در بدن زنان اتفاق می افتد، بايد با همه آن ها آشنایی کامل داشته باشید، چون برخی از اين علائم هرگز در بدن رخ نمی دهد. پس، يادتان باشد كه تنها راه بی نقص برای تعیین بارداری زنان استفاده از تست بارداری خانگی است!

روش استفاده از صفحه اصلی کیت تست بارداری خانگی:

اگر پریود یا دوره قاعدگی شما پس از داشتن رابطه جنسی با همسرتان به تعویق افتاده است، بهترین کار براي آگاهي از باردار شدن، استفاده از تست بارداری خانگی در چند روز اول تاخیر افتادن پریود یا دوره قاعدگی است. اگر بعد از انجام ازمایش، جواب تست شما منفی شد و شما هنوز هم احساس می کنید که ممکن است باردار باشید، باید به مدت یک هفته صبر کنید و دوباره این تست را امتحان نمایید، چون گاهی اوقات، وجود هورمون hCG در خون مادر بسیار کم است. در چنين شرايطي، نتیجه آزمایش که بر روی نوار تست حاملگی ديده مي شود، منفی خواهد بود. در چنین مواردی، شما نیاز دارید تا مدت بیشتری را صبر كرده و دوباره تست بارداری خانگی را انجام دهید. اما در صورتی که جواب آزمایش دوباره منفی نشان داده شود و شما هم در حال تجربه کردن همه علائم اولیه آغاز روند بارداری باشيد، بهتر است از آزمایش خون برای مشخص کردن وضعیت بدني خود کمک بگیرید.
آزمایش خون نتایج دقیق را در کوتاه مدت و پس از گذشتن 6 تا 8 روز پس از تخمک گذاری نشان می دهد. همچنين، ازمایش خون ممکن است در هر زمان، حتی در مراحل اولیه دوران بارداری نیز نتیجه دقیقی را به شما ارئه دهد. به همین علت، این روش برای کسانی که صبر و حوصله ندارند، تا منتظر نتایج دقیق تر ازمایشات باردار خود باشند و از مراقبت های دوران بارداری و آسیب رسیدن به جنین خود نگران هستند، بهترین راه کار خواهد بود.

مراقبت هایی که زمان شک به بارداری باید رعایت کنید:

اگر شما در مورد باردار بودن خود شک دارید، بهتر است مراقبت های دوران بارداری را پس از اولین سوء ظن خود آغاز نمایید. برخي از نکات و مراقبت های بهداشتی که همه زنان باردار موظف به انجام آن ها هستند، عبارتند از:
• ترک سیگار و مصرف الکل و مواد مخدر
• محدود کردن مصرف کافئین
• استفاده از رژیم غذایی سالم که حاوی میوه ها و سبزیجات تازه است
• مصرف ویتامین های مخصوص دوران بارداری مانند اسید فولیک
• مصرف مواد غذایی روزانه در وعده هاي کوچک و مصرف مواد غذايي در فواصل منظم
• کمک گرفتن از یک پزشک متخصص زنان و زايمان برای اطمینان از رشد مناسب جنین داخل رحم خود

اگر دنبال علائم بیشتری برای ابات بارداریتان هستید، خواندن 25 علامت شایع بارداری را حتما بشناسید را پیشنهاد می کنیم.

علائم سندرم پیش از قاعدگی را در ویدئو مشاهده کنید.

 

نظر (139)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مهسااااا

سلام من تز قرص اتیسترون استفاده می کنم ولی یه قرص اضافه خوردم یعنی به جای ۲۱ تا ۲۲ تا خوردم و اولین از قطع قرص نزدیکی از راه مقعد داشتم ولی شوهرم میگه اصلا ابی نریخته توی واژن ولی من پریودم باید امروز شروع میشد می تونم دلیلشو بدونم که ایا با...

سلام من تز قرص اتیسترون استفاده می کنم ولی یه قرص اضافه خوردم یعنی به جای ۲۱ تا ۲۲ تا خوردم و اولین از قطع قرص نزدیکی از راه مقعد داشتم ولی شوهرم میگه اصلا ابی نریخته توی واژن ولی من پریودم باید امروز شروع میشد می تونم دلیلشو بدونم که ایا با استفاده از قرص اتیسترون احتمال بارداری هست و یا تاخیر در قاعده گی به خاطر استفاده از قرص اتیسترونه. لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    مهسااااا

سلام
دوست عزیز هنوز تاخیر در پریود رخ نداده کمی صبور باشید اگر فردا هم پریود نشدید از بی بی چک استفاده کنید یکی دو روز جابه جایی در روز پریود طبیعیه

 1. مهسا

برای حامگی چند تا از روش های خانگی رو امتحان کردم ولی هیچ اثری نیست و علائم حاملگی رو ندارم فقط لک بینی دارم و چون احتمال میدیم که آبی ریخته نشده تاخیر در پریود برای چی می تونه باشه بالا هم گفتم یدونه قرص اصافه اتیسترون خوردم یعنی به جای ۲۱ تا ۲۲...

برای حامگی چند تا از روش های خانگی رو امتحان کردم ولی هیچ اثری نیست و علائم حاملگی رو ندارم فقط لک بینی دارم و چون احتمال میدیم که آبی ریخته نشده تاخیر در پریود برای چی می تونه باشه بالا هم گفتم یدونه قرص اصافه اتیسترون خوردم یعنی به جای ۲۱ تا ۲۲ استفاده کردم

ادامه مطلب
 1. رضوان هستم

من شیر میدم دخترم شیش‌ماه دار طول ای شیش ماه یه بار پریود شدم اونم بهمن ماه بود الان دیگهاسفند پریود نشدم و شوهرم رابط داشتیم اسپرمش ریخت تو ش بنظر شما بار دارم دست پام پشتم درد میکن ولی پریود نمیشن

 1. مامانم    رضوان هستم

سلام
پریود نشدن بعد از زایمان تا یک سال طبیعیه ولی در این دوران هم احتمال بارداری وجود داره، حتما از بی بی چک استفاده کنین.

 1. گلناز

من اول دی نزدیکی داشتم ۵ ۶ روز بعد پریودم بعد قرص لنژیل ۱ /۵ خوردم آب منی روی واژنم کمی ریخته شد بالاش ...ولی الان ۱۳ روزه پریود ندم .اینم بگم که ‌ماه قبلش نزدیکی داشتم آب منی داخل ریخته شد قرص لونژیل خوردم ولی چون نزدیک پریودم بود زود پریود شدم...

من اول دی نزدیکی داشتم ۵ ۶ روز بعد پریودم بعد قرص لنژیل ۱ /۵ خوردم آب منی روی واژنم کمی ریخته شد بالاش ...ولی الان ۱۳ روزه پریود ندم .اینم بگم که ‌ماه قبلش نزدیکی داشتم آب منی داخل ریخته شد قرص لونژیل خوردم ولی چون نزدیک پریودم بود زود پریود شدم ...ولی الان نشدم .چی کار کنم

ادامه مطلب
 1. مامانم    گلناز

سلام از بی بی چک استفاده کنید.

 1. atrisa

سلام من کیست ریزدارم دکترم بهم قرص اتیسترون داده ماه اولی ک مصرف میکردم نزدیکی داشتم و منی کاملا داخل واژنم خالی شد
نزدیکی ۹روزمانده ب پری داشتم بادو روز تاخیر پری شدم ولی خیلی کمترازقبل بود الان ۴هفته از نزدیکی میگذره بیشترعلائم بارداریو دارم
الب...

سلام من کیست ریزدارم دکترم بهم قرص اتیسترون داده ماه اولی ک مصرف میکردم نزدیکی داشتم و منی کاملا داخل واژنم خالی شد
نزدیکی ۹روزمانده ب پری داشتم بادو روز تاخیر پری شدم ولی خیلی کمترازقبل بود الان ۴هفته از نزدیکی میگذره بیشترعلائم بارداریو دارم
البته بگم من انتی بیوتیک مصرف میکنم برای جوش صورتم امکان خنثی کردن قرص اتیسترونو داره؟؟
امکان داره حامله باشم یعنی؟؟؟

ادامه مطلب
 1. زهرا کا    atrisa

سلام
برای اطمینان یه تست آزمایش خون بدید.

 1. سودا زمانی

سلام من دوساله اقدام به بارداری کردم نشد رفتم سونو همه چیز طبیعی بود دکتر گفت یک در میان نزدیکی کنین اما علیم بارداری رو ندارم میشه که باردار باشم

 1. مهسا

راستی تکرر ادرار دارم از جوش شیرین استفاده کردم در یک ظرف ریختم مقداری ادرار ریختم روش پوف پوفی شد کف کرد

 1. مامانم    مهسا

صبور باشین و تا تاخیر پریود صبر کنین

 1. مهسا

سلام دوره پرویید من نامنظمه 28یا26 میشه این ما 1مهر شدم 26روزه...روز12مهر اقدام کردم... بعد اتمام لقاح پامو بالا نگه داشتم حدود دو دقیقه. بعد که اومدم وایستم مقداری منی خارج شد سریع دراز کشیدم نیم ساعت بعد احساس کردم سمت پهلوم قسمت راست تیر کشید...

سلام دوره پرویید من نامنظمه 28یا26 میشه این ما 1مهر شدم 26روزه...روز12مهر اقدام کردم... بعد اتمام لقاح پامو بالا نگه داشتم حدود دو دقیقه. بعد که اومدم وایستم مقداری منی خارج شد سریع دراز کشیدم نیم ساعت بعد احساس کردم سمت پهلوم قسمت راست تیر کشید ادرار داشتم رفتم دستشویی مقداری خون از من خارج شد.. آیا من حامله هستم؟دلیلی این درد چیه؟از اون روز سر گیجه.خواب . کمر درد. درد در شکم دارم....؟؟؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    مهسا

سلام
اومدن منی بعد از بلند شدنتون کاملا طبیعیه و مقدار اضافیه که خارج میشه، تا رووز تاخیر پریود صبر کنین بعد از بی بی چک استفاده کنین

 1. مریم

سلام من ۱۶سالمه ونامزدم باهمسرم چندباررابطه ازپشت داشتم واون اب منی روهمون جاخالی میکردویکمی هم به جلومی اومد ایااحتمال بارداری هست اخه خیلی میترسم؟

 1. مامانم    مریم

سلام
بله ، باید خیلی مواظب باشین

 1. حلما

سلام من دوران قاعدگی ۲۸ روزه منظمی دارم،در روز مناسبی هم نزدیکی داشتم چون یک روز بعد تخمک گذاری داشتم،الانم سردرد خیلی احساس ضعف میکنم
آیا من باردارم

 1. مامانم    حلما

سلام
از الان نمیشه گفت تا روز تاخیر پریودتون صبر کنین.

 1. حلما

سلام من دوران ۲۸روزه قاعدگی منظمی دارم ،موقع مناسب تخمک گذاری نزدیکی داشتم،الان دو روزه سرگیجه سردرد،وبدجوری احساس ضعف دارم
به نظر شما من باردارم

 1. مامانم    حلما

تا روز تاخیر پریودتون صبر کنین بعد از بی بی چک استفاده کنین.

 1. یلدا

سلام.من دوساله اقدام بارداری کردم امانشد.رفتم دکترچکاپ نوشت.فهمیدمکم کاری تیروییددارم.دوماه داروخوردم کنترل شد.سونوداخلی هم دادم گفت نرماله.قرص کلومیفن وامپول اچ ام جی مصرف کردم.روز12سونودادم اندومترم8و3 بودوفولیکول 19.18.17.17داشتم.همون شب امپول...

سلام.من دوساله اقدام بارداری کردم امانشد.رفتم دکترچکاپ نوشت.فهمیدمکم کاری تیروییددارم.دوماه داروخوردم کنترل شد.سونوداخلی هم دادم گفت نرماله.قرص کلومیفن وامپول اچ ام جی مصرف کردم.روز12سونودادم اندومترم8و3 بودوفولیکول 19.18.17.17داشتم.همون شب امپول hcjزدم وگف 3شبمرتب نزدیکی.الان زیردلم خیلی تیرمیکشه ودگای بدنم یهوخیلی بالامیره.حالم ازبوی غذابدمیشه.چنددرصداحتمال داره باردادباشم.البته شوهرمم ازمایش اسپرم داد که نرمال بود

ادامه مطلب
 1. مامانم    یلدا

سلام باید تا زمان تاخیر پریود صبر کنید بعد از بی بی چک استفاده کنید.

 1. سیمین

سلام من 4ساله خانه دارم جلوگیری ندارم الان یک ماه قرص پرزسترون و متفرمن مصرف میکنم همسرم قرص افزایش اسپرم مصرف میکنه الان چهار روز تا پریود شدنم مونده یکی از سینه هام به درد میکنه دل درد ورحم دردم دارم به نظر شما باردارم

 1. مامانم    سیمین

سلام
چهار روز دیگه صبر کنین اگر پریود نشدین از بی بی چک استفاده کنین.

 1. M.M

سلام من دوروز پیش با همسرم(عقد هستم و باکره)ارتباط حفاظت نشده داشتیم و آب منی وسط پای من ریخت ولی به سرعت با دستمال پاک کردیم احتمال بارداری وجود دارد ؟روز چهاردهم سیکل قاعدگی بودم این دوروز حس دل درد و خستگی دارم البته خوب خیلی‌استرس داشتم
لطفا...

سلام من دوروز پیش با همسرم(عقد هستم و باکره)ارتباط حفاظت نشده داشتیم و آب منی وسط پای من ریخت ولی به سرعت با دستمال پاک کردیم احتمال بارداری وجود دارد ؟روز چهاردهم سیکل قاعدگی بودم این دوروز حس دل درد و خستگی دارم البته خوب خیلی‌استرس داشتم
لطفا همکاری کنید

ادامه مطلب
 1. مامانم    M.M

سلام
اگر اسپرمی وارد واژن شده باشه و شما هم در دوران تخمک گذاری باشید احتمال بارداری وجود داره شما باید تا روز تاخیر در پریود صبر کنید بعد از بی بی چک استفاده کنید.

 1. Arezoo18

سلام من همیشه پریودیم منظم بود این دفه سه روز عقب انداختم و بعد سه روز پریودشدم و فقط از هفت روز دوروز خونریزی داشتم و بعدش قطع شد اما هنوز سینه هام درد میکنه و کمرم
بعد دوروز قطع شدن تست گرفتم خط دوم خیلی کمرنگ بود این میتونه دلیل بارداری باشه؟؟؟

 1. مامانم    Arezoo18

سلام
خط کم رنگ نشانه بارداریه، آزمایش بدین

 1. هلنا

سلام من رابطه بدون دخول داشتم اب منی ریخت وسط پاهام و من سریع شستم بااب الانم علایم پریودی دارم دل درد کمردردم مثل پریودی قبلم بوده اخه هچ اب منی داخل واژن نریخت میترسم خیلی

 1. مامانم    هلنا

سلام
احتمال بارداری صفره ولی برای اطمینان اگر در پریودتون تاخیر افتاد از بی بی چک استفاده کنین

 1. سارا سادات

سلام
امکان داره در دو هفته اول بارداری هیچکدوم از این علامت ها ظاهر نشه؟

 1. مامانم    سارا سادات

سلام
بله، علائم بارداری کم کم ظاهر میشن و حتی ممکنه مادر بارداری هیچ کدوم از این علائم رو نداشته باشه.

 1. سمیرا

سلام وقت بخیر من ۲۴ سالمه و دوره پریودم ۲۸روزه و منظمه
تاریخ آخرین پریودم ۱۳فروردین بود بیشتر از ۱۰روزه پریودم عقب افتاده چند بار تست بی بی چک انجام دادم منفی بود دردهایی شبیه دوران پریود دارم ممکنه باردار باشم؟ اگه نیستم پس دلیلش چی میتونن باشه...

سلام وقت بخیر من ۲۴ سالمه و دوره پریودم ۲۸روزه و منظمه
تاریخ آخرین پریودم ۱۳فروردین بود بیشتر از ۱۰روزه پریودم عقب افتاده چند بار تست بی بی چک انجام دادم منفی بود دردهایی شبیه دوران پریود دارم ممکنه باردار باشم؟ اگه نیستم پس دلیلش چی میتونن باشه خیلی نگرانم.

ادامه مطلب
 1. مامانم    سمیرا

سلام
بعد از ده روز تاخیر اگه باردار بودین بی بی چک نشون میداد، تاخیر شما علت دیگه ای میتونه داشته باشه.

 1. Mmmmmmm

سلام هرکسی ک پریودش ب وقتش باشه حامله نیس ک اره

 1. مامانم    Mmmmmmm

نخیر نیست

 1. Mahya

سلام میخوام بدونم کسی ک هربار پریودش ب وقتشه یعنی احتمال حاملگی نداره اره

 1. مامانم    Mahya

سلام
چون گفتین هربار یعنی پریود میشین ولی با تاخیر پس کسی که پریود میشه باردار نیست

 1. الناز

وای درد دارم یکی راهنماییم کنه

 1. الناز

سلام
من ۹ماهه ازدواج کردم تنبلی تخمدان،کم کاری تیرویید دارم
جلوگیری هم نداشتم این مدت
قرص کابرگولین گلوکوفاژ و قرص تیرویید مصرف میکنم
۱۹اسفند اخرین روز پری ام بوده الان ۲۷فروردینه و خبری نیست
۸روز پریودی عقب افتاده و تخمدان هام تیر میکشه پاهام...

سلام
من ۹ماهه ازدواج کردم تنبلی تخمدان،کم کاری تیرویید دارم
جلوگیری هم نداشتم این مدت
قرص کابرگولین گلوکوفاژ و قرص تیرویید مصرف میکنم
۱۹اسفند اخرین روز پری ام بوده الان ۲۷فروردینه و خبری نیست
۸روز پریودی عقب افتاده و تخمدان هام تیر میکشه پاهام درد میکنه و دمای بدنم بالا میره هی
و خیلی عصبی میشم چند روزه علت چیه؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    الناز

سلام
از بی بی چک استفاده کنید.

 1. دنيا

سلام من پريودم35روزه.19تا21اقدام کرديم.چن روز بعدش کمر درد و دل درد مثل پري و سينه هام ورم کردن و سنگين شدن دوس دارم بخابم همش.هنوز ده روز ب پري مونده از علايم پري نيست لطف ميکنيد بکيد بخاطر بارداريه يا تخمک گذاري؟؟ طاقت ندارم صبر کنم تا پري

 1. مامانم    دنيا

سلام
متاسفانه باید تا زمان تاخیر پریود صبر کنید تا بدونید باردارید یا نه

 1. Nastaran

سلام من حدود ۳ هفته پیش رابطه داشتم ولی دخول صورت نگرفت و منی روی واژنم ریخت اما سریع پاکش کردم دیروز یا امروز هم باید پریود شم علائم دلدردش رو هم دارم ولی نمیدونم این دلدرد حاصل بارداری هست یا پریودی تو این مدت هم نه حالت تهوع داشتم نه چیزی فقط...

سلام من حدود ۳ هفته پیش رابطه داشتم ولی دخول صورت نگرفت و منی روی واژنم ریخت اما سریع پاکش کردم دیروز یا امروز هم باید پریود شم علائم دلدردش رو هم دارم ولی نمیدونم این دلدرد حاصل بارداری هست یا پریودی تو این مدت هم نه حالت تهوع داشتم نه چیزی فقط این هفته اخر سینه هام اگر دست میزدم درد میگرفت که باز هم نمیدنونم بخاطر قاعدگی هست یا بارداری دو روز پیش هم از بیبی چک استفاده کردم جواب منفی بود بنظرتون امکان بارداری هست یا نه خواهشا جواب بدین

ادامه مطلب
 1. مامانم    Nastaran

سلام
بعد از تاخیر از بی بی چک استفاده کنید.

 1. Sotode

سلام من ١٠ روز پيش اقدام به بارداري كردم تقريبا يك روز در ميان الان كه ١٠ روز گذشته حالت تهوع دارم اما استفراغ نكردم كمرم گرفته و دماي بدنمم خيلي بالاست اما تست خونگي زدم منفي بود ميخواستم ببينم احتمال بارداري هست؟

 1. مامانم    Sotode

سلام
باید تا تاخیر پریود صبر کنید ، یک روز بعد از تاخیر از بی بی چک استفاده کنید.

بارگذاری بیشتر ...

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location